• Freud'un bir zamanlar söylemiş olduğu gibi, "Bir gün geriye dönüp baktığınızda mücadele günlerinizin en güzel günler olduğunu göreceksiniz."
 • Hayat kısa. Yalnızlık zor.
  450 km. uzağa düştüm bugün birdenbire.
  Ama umut büyük.
  Umudum benim. Kadınım.
  Çayı en güzel sen demlersin.
  Cemal Süreya
  Sayfa 110 - Yapı Kredi Yayınları
 • Allahım sana sığınıyorum, en güzel teslimiyet sanadır..
 • 90 syf.
  ·Beğendi·9/10
  Rus edebiyatının önemli isimlerinden Anton Pavloviç Çehov'dan okuduğum üçüncü oyun kitabı Vanya Dayı oldukça güzeldi. Oyun okumayı seviyorum zaten bir de kalemini beğendiğim Çehov olunca daha güzel oluyor. Öyküleri ve romanları da güzeldir elbette ama oyun konusunda başarılı bir isim. İş Bankası Yayınları'ndan çıkan kapağı görünce boyama kitabı aldığımı sandım ancak çevirisi oldukça kaliteli. Oyun ilk sayfadan itibaren oldukça sarıyor özellikle Vanya Dayı'nın konuşmaları çok hoş. Toplam dört perde ve fazla uzun değil. Diyaloglar oldukça iyi ve oyuncuların hareketlerini belirten cümleler açıklayıcı olmuş. Karakter sayısı fazla değil ve olay bir çiftlikte geçiyor. Çehov'un oyunlarında nedense bir çiftlik aşkı var. Hikayesine gelirsek; köy hayatına alışmayan ve sürekli hasta olan profesör Serebryakov kayın biraderi Voynitsy, yani Vanya Dayı, ile pek anlaşamamaktadır. Profesörün kızı olan Sonya'nın ise dayısıyla arası iyidir ve aile doktoru olan Astrov'a aşıktır. Vanya Dayı ise profesörün genç karısı Yelena Andreyevna'dan oldukça hoşlanır ancak karşılık göremez. Sürekli bir karmaşa ve mutsuzluk hakimdir çiftlikte aynı zamanda karakterler oldukça maddiyatçıdır. Aile ve insan ilişkilerinin çıkmazlığını, insanların dışarıya bakışını ve ekonomik konulardaki açgözlülüğü anlatmaya çalışan bir oyun okuduğumuzu söyleyebilirim. Yelena zaten Sonya'nın üvey annesidir ve bu ikili de birbiriyle anlaşamaz. Herkesin kusurları ve tutkuları var ancak ifade konusunda sıkıntı yaşıyor hemen hepsi. Biraz kasvetli bir oyun gibi görünebilir ancak okuması eğlenceli. Vanya Dayı tam bizden bir karakter en çok sevdiğim o oldu diyebilirim. Elinize aldığınız an bitirebileceğiniz güzel bir oyun yazmış Çehov amca. Oyun kitabı merak ediyorsanız ya da oyun okumayı özediyseniz kaçırmayın derim. Sonu ilginç ve şaşırtıcı buldum ayrıca. Aslında tam son gibi olmasa da bize anlattığı önemli ipuçları mevcut. Vanya Dayı gerçek anlamda tam bir dayı diyebilirim. Hani bu köprüden geçene kadar ayıya dayı diyeceksindeki gibi ayı falan değil harbi dayı bu adam. Öyle dayım olsa keşke dediğim çok oldu okurken. Dayı mevzusu önemlidir aslında kimi dayı var ilk deneyimleri yaşatıyor, kimi var bayramda bile aramıyor. Dayımın kızını yolsa görsem tanımam şimdi, neyse.
 • Her mevsim daha genç, daha verimli,
  Sunar, pırıl - pırıl, sebil,
  Ömrünün en güzel aşk hasadını,
  Elimizin hünerinde yeryüzü.
  Dolu sofra, gülen anne, gülen çocuklar,
  Bir'e on, bir'e yüz'le akşama gebe
  Şafakla doğan işgücü.
  Yalanım yok, sözüm erkek sözüdür,
  Ol kitapta böyle yazılıdır,
  Ol sevda, böyledir çünkü...

  Ahmed Arif
 • 191 syf.
  ·4 günde·7/10
  Kitabın bu baskısında "ölüm" ve "intihar" temalı 7 farklı hikaye bulunuyor.

  AMOK KOŞUCUSU: İnsanlar her zaman koşar. Bazen hayallerimize doğru koşuyoruz, gerçekleşmesi umuduyla. Bazen de gerçekleşmeyeceğini bile bile koşuyoruz, kendimize yaralar açacağımızı bile bile koşuyoruz.
  Kitaba ismini veren bu hikayede bir doktorun hayalleri uğrunda kendince verdiği savaş, başka bir deyişle isminden de anlaşıldığı sürede bir Amok koşucusunun hikayesi anlatılıyor. Nedir bu Amok, ismini nereden almaktadır? Açıkçası bunu ben de merak ediyordum, cevabı tabii ki öykünün içinde. Ve son sayfasını çevirdikten sonra içinizden geçiriyorsunuz: "hepimiz Amok koşucularıyız aslında.."

  BİR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ: Istediği her şeye -para, şöhret,itibar..- sahip olan bir kadının ülkesinden sürüldükten sonra hissettiklerini konu alan bu romanda, insanın yalnızlığı çok güzel işlenmişti. Hepimizin sahip olmaktan mutluluk duydugu bazı şeyler vardır ve bunları kaybetmek içimizdeki bambaşka kişiliğimizi ortaya koyabilir. Kesinlikle çok güzel bir hikayeydi.

  MADALYA: -iş bankası yayınlarında 'Nişan' adı ile yayınlanmış.-

  Kitabın içinde en etkilendiğim öykülerden biriydi. Savaş esnasında düşman ülke sınırları içerisinde yalnız kalmış bir albayın hikayesi. Oldukça kısa, ama içinde çok güzel anlamlar barındırıyor. Yine etkileyicilik düzeyi yüksek bir hikâyeydi benim için.

  AY IŞIĞI SOKAĞI: Okuduklarım arasından Zweig'in en zayıf öyküsüydü.
  Karısı tarafından terk edilen bir adamın öyküsü. Belirli bir teması yok.. Tam olarak verilmek istenen mesaj belirli değil. Malesef beklentilerimi karşılayamadı.

  BEZGİNLİK: Bir öğrencinin eğitime karşı olan bezginligi ve dramı anlatılıyor. Çok kısa olduğu için, ne olduğunu anlayamadan bitti. Verilmek istenen mesaj yine havada kalmıştı, yeterli değildi.

  LEPORELLA: Bir hizmetçinin hayatı anlatılıyor. Yaklaşık olarak Amok koşucusu ile benzer bir tema vardı, bu kadının bir şeyleri elde etme tutkusu ve bunun kişiliğine yansıyışı.

  LEMAN GÖLÜ KIYISINDAKİ OLAY: Savaş esnasında kendi ülkesine dönmek isteyen bir asker anlatılıyor.

  Genel olarak tüm öykülerde her zamanki gibi karakterlerin iç dünyaları, psikolojik durumları gibi tahliller çok güzeldi. Okumanızı tavsiye ederim iyi okumalar dilerim..
 • 266 syf.
  ·4 günde·6/10
  Kitabı okurken ister istemez 1984 ile karşılaştırdım bu yüzden beklentim tüm güzel yorumlara rağmen düşüktü.1984’ün soğuk gri havasının tam tersiydi anlatılan yaşam her şey çok güzel planlanmıştı, diğer kitabımızda olduğu gibi ‘bir aykırı’ düzeni bozmak üzereydi, herkesten farklıydı, yaşamın, gerçekliğin farkındaydı. Ya da farkında mıydı ?

  Cesur Yeni Dünya‘da insan olmanın, insan olmanın getirdiği seçim hakkının, irademizin, mutlu ya da mutsuz olma hakkımızın, davranışlarımızın sonucunda sorumluluk almanın bile ne kadar değerli ve bizi gerçekten var eden şeyler olduğunu anladım.

  Kitapta insanlar bir çark dönsün diye vardı herkes kusursuzca görevini yerine getiriyordu hatta tek yaptıkları buydu çünkü böyle planlanmıştı her şey, herkes mutluydu çünkü böyle şartlanmışlardı.

  Tamamen trajik, robotikleşmiş bir hayat. Okurken ister istemez ‘peki ya sonra ?’ dedim sürekli insanlar mutluluğun ya da başarının herhangi bir şeyin peşinden koşmazken nasıl yaşayabilirler ki.
  Bir yandan da ne kadar güzel bir hayat dedim bazen :)
  Zaten distopyaların da en güzel yanı farklı bir bakış açısı oluşturması bence.

  Son olarak, 1984’ü açık ara daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Yine de bana farklı bir dünya sunup farklı bir açı kattığı, şükretmemi, farkında olmamı sağladığı için iyiki okumuşum diyorum.