Giriş Yap
165 syf.
·
Puan vermedi
Ermeni Tabusuna Bir Bakış
Bu kitapta Ermeni sorununun bütün cepheleri, dünü ve bugünüyle ele aliniyor. Zorluklarin üzeri örtülmüyor. Bunca yilin unutma ve unutturma, inkâr ve gizleme politikalarindan sonra, Ermenilerin basina gelen felaketin tüm boyutlariyla büyük bir insanlik drami olarak kabul edilmesinin önünde, elbette çok büyük zorluklar olacaktir. Bu zorluklarin asilmasinin önkosulu, iki halkin yakin tarihlerini kisisel tarihlerin kivrimlarini unutmadan, birlikte ele almaktir. Olaylar anlatılırken taraflar birbirini kırmadan bu konular hakkında konuşuyor olması son derece önemlidir. Ahmet Bey tam durumu soykırım olayına getirmiyor ama ermeni halkının yanında da durduğunu bizlere gösteriyor. Okunması gereken bir kitap. İki araştırmacın eline koluna sağlık. Özellikle kitabın sonundaki özür dileme listesinde yer alan kişilerde oldukça değerlidir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Savaşlarda harabeye çevrilen yurtlar bir şekilde tamir edilir… Kurşuna dizilen evler, yurtlar, yollar bir şekilde tamir edilir… Fakat insan kalbi bir defa yıkıldıysa, tamiri mümkün değildir… Savaş ilk insana dokunuyor... İlk, insanı öldürüyor…
Ermeni!
Romalılar Ermenileri Konstantinopolis'e sokmaz, onları ikinci sınıf insan görürlermiş. Osmanlı ise onları milleti sadıka yapmış müsteşarlığa nazırlığa varana kadar memuriyetler vermiş. (islâm pasaportu ile tâbii) Sonra ne mi olmuş. Ne olacak eli it yaladığında yunmuş ecdadımızın sırtına sırtına saplanmış ihanet hançerleri.. Bugün sen aklımdan çıkmadın nedense .. Ve ne ince tesadüf ki aynı kaderi paylaşmışız. Sen ve Ben Osmanlı ve Sadık millet Ermeni cemaati .. Mesele o kadar uzun ve kompleks ki ne yazmaya parmağımda derman ne hatırlayınca dayanacak sağlam bir kalbe sahibim .. Kim derdi ki adını duyunca içimdeki sancıları geçiren muhterem ile adını duyunca midemi bulandıran aynı şahıs olsun? Gözlerinde sevda gördüğüm muhterem ile Beni buzul çağına hapseden aynı şahıs olsun ?
1 yorumun tümünü gör
528 syf.
Zaven Biberyan ve Karıncaların Günbatımı
Zaven Biberyan klasiği olan Karıncaların Günbatımı Varlık Vergisi dönemini anlatan bir drama öyküsü. Kitap aslında bir gazetede tefrika olarak bir yıla yakın süre içinde yayınlanıyor. Daha sonra yazarın ölümüne yakın Ermenice roman olarak basılıyor. Varlık vergisinin gayrimüslimler üzerindeki yıkıcı etkisini gözler önüne seren bu kitap,odağına Varlık Vergisinden etkilenmiş bir aileyi alıyor. Baget’in NAFİA hizmeti dönüşüyle başlayan roman İstanbul’da yaşamlarını idame ettiren Ermeni bir ailenin kültürel kodlarını da mükemmel bir şekilde anlatıyor. Dönemin İstanbulunu da anlatırken,okur kendini İstanbul sokaklarında gezerken bulabiliyor. Kitabı bitirince bu toprakların kültürel zenginliğinin tadını alabiliyorsunuz.
Karıncaların Günbatımı
8.5/10 · 120 okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
302 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Balkan harpleri sırasında kardeş kardeş yaşayan Ermeni-Türk dostluğu bazı soysuz devletlerin kendi menfaatlerinin de araya girip körüklemesiyle ve kardeş bildiğimiz insanların kendi kahpelileri yüzünden bize yapılan hayasız ve akıl almaz derecedeki ahlaksızlıkların yurdum insanıyla anlatan bir kitap.
Nefret Köprüsü ( Şirzı)
9.3/10 · 49 okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
1
3
1000
10bin öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14