Okur
ŞeymaNur
bir alıntı ekledi.
" Türkiye'de en iyi avukat, yalan sanatını iyi kıvırandır. Çünkü bu ülkedeki hukuk sistemi hak üzerine değil, mal üzerine kuruludur. Ulu Önder Atatürk şu sözü boşuna söylememiş: 'Adalet mülkün temelidir.' Vallahi de, billahi de doğru. Bazı hakimlerin karşısına mülkünle çıkıyorsan, adaleti de kendi lehine satın alabiliyorsun."
4
Feyza
Kızıl Veba'yı inceledi.
78 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Spoiler var
Bir dünya düşünün ki uygarlığın zirvesindeyken ilkelliğin karanlık bataklığına çakılmış. Ve bu uygarlıkların dünyasından kalma, uygarlığı görme bir tek insan var. Bu insan eski İngiliz Dili ve Edebiyatı profesörü olan Profesör Smith. Tabi artık o bir profesör değil, yeni dünyanın yeni çocukları olan vahşi torunlarınca bir "bunak" tır. Adı da Granser'dır. Granser vahşi torunlarının isteği üzerine Kızıl Ölüm'ü anlatmaya başlar. (Uygarlığın yok oluşuyla kelimeler de yok olmuştur ve torunlarınca "kızıl" kelimesinin yerine "kırmızı" kelimesinin kullanılmaması bir "bunaklık" belirtilerinden birisidir.) Kızıl Ölüm 2013 yılında başlamıştır ve o ana dek bilimin tüm salgınları yendiği gibi bu illeti de yeneceği düşünülür ancak insanları dakikalar içinde uyuşturan bu illete kimse çözüm üretemez. Zaman içinde (hızla) dünya ıssızlığa gömülür ve korkunç ıssızlıkla beraber uygarlığı ayakta tutan adalet, hak, hukuk, kişisel alan, özgürlük gibi kavramlar yok olmaya başlar. İnsanlar sarhoş bir şekilde ortalığı yakmaya, saldırmaya ve yağmalamaya başlarlar. (London burada salgın anında izolasyon ve sakinliğin önemini vurgulamış.) Tüm bunlara rağmen geride kalan çok çok az insanın sadece iki amacı kalmıştır: 1. Yaşamak 2. Üremek Özellikle üremek için insanlar hak ve hukuğu kendi kafalarınca yeniden kurarlar ve baskıcılıkla (herkes tarafından olmasa da) ürenir. Kadınların tek amacı çocuk doğurmak ve kocaları için harcanmak olur. Bir zamanlar profesör olan Granser bunları anlatırken çoğu kelimeyi anlamayan torunları hikayeyi bitiren Granser'ın soylediklerini hiç umursamazlar çünkü bu torunlar bambaşka bir dünyaya aittirler. ~~ Tüm bu hikaye Jack London'ın anlatımıyla ayrı bir güzel oluyor. Bir puan kırmamın sebebi rahat uzatabileceği bir konu olmasıydı. Yazarın kalemine daha fazla doymak isterdim. Keyifle okuyun...
Kızıl Veba
8.5/10
· 6,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Selin
bir alıntı ekledi.
İnsanlar saniyelik arzuların , haftalık aşkların, aylık kazançların gözlerine indirdiği perdeyi aralayıp da hak , hukuk , adalet hakkında konuşmaya tenezzül edecek mi ? Toplumlar konuşmaya korktukları şeyleri yaşamaya mahkûmdur.
4
luna
bir alıntı ekledi.
İnsanlar saniyelik arzuların, haftalık aşkların, aylık kazançlarını gözlerini indirdiği perdeyi aralayıp da hak, hukuk, adalet hakkında konuşmaya tenezzül edecek mi? Toplumlar konuşmaya korktukları şeyleri yaşamaya mahkûmdurlar. Kimse fısıldamaya bile cesaret edemezken ben haykırıyorum şimdi.
8
Ünal Öztürk
İnsandan Kaçan'ı inceledi.
96 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Mizantrop
Moliere’in sivri diline şahit olduğumuz bir başka eser. Adalet, hak, hukuk konusunda tüm bildiklerinizi unutun ve Moliere’in adalete olan bakış açısını karakterler üzerinden nasıl yorumladığına bakın. Adalete kendi penceresinden bakanların adaletsizliğini nasıl yerden yere vurduğunu göreceksiniz. “Adalet benden yana, mahkeme ondan yana!” hicvi halen geçerliliğini koruyan bir tespit değil mi? Evet, halen öyle. Haklının değil, güçlünün korunduğu yardakçı bir adalet sistemin doğurduğu trajik sonuçlara yakinen şahit oluyoruz. Komedi sadece güldürü değildir. Moliere, Versailles Tuluatı’nda komedyanın tanımı şöyle yapıyor: “Komedyanın amacı, genellikle insanların eksikliklerini ortaya dökmektir, özellikle yaşanılan yüzyıl insanlarının eksiklerini.” Tıpkı Kemal Sunal filmlerinde olduğu gibi… İzlerken ağız dolusu güleriz; ama repliklerin alt notalarında mükemmel bir tariz yatar. Anlayanın kendine çokça pay çıkaracağı kıssadan hisse gibidir Kemal Sunal filmleri. Tiyatro dünyasının en çok sevilen yazarı Moliere’i okuyun, kaybetmezsiniz; okumazsanız zaten kaybetmişsinizdir. Alt notalarda verilen bütün iletileri anlayan, yorumlayan, sorgulayan bir seçkin okur kitlesinin oluşması dileğiyle, esen kalın. İnsandan Kaçan, Molière
İnsandan Kaçan
8.0/10
· 420 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10