esra uysal, Aeden'i inceledi.
 13 Mar 16:21 · Kitabı okudu · 15 günde · 4/10 puan

Neresinden tutsan elinde kalan bir kitap. Niyetinden şüphem yok ancak olmamış. Sürekli bir kendini tekrar, sürekli gereksiz detay, diyalog yetersiz, sanki yazar, öğrendiği veya mantığına yatırdığı bir takım _kesin olmayan_ verilerin hepsini kullanmak için romanlaştırmaya çalışmış hissi yaratıyor. Öyle ki yeni bir kelime öğrenen çocukların bu kelimeyi yerli yersiz kullanması gibi ancak sevimsiz bir şekilde rahatsız ediyor. 500 sayfa boyunca mantıklı bir yerlere bağlayacak siye beklediğim (gereksiz duygu - düşünce bildirimleri ve herşey ma herşeyi tekrarlamasına katlanarak) fakat son elli sayfada apar topar bitirilmiş, bir sürü soru işareti bırakmış, üzülerek vaktimi boşa harcadığım hissi veren bir kitap oldu.
---spoiler---
Dünyaya annesini bulmaya geldiğini öğrenmemizden itibaren asla bir daha anne konusu geçmedi. Konu havada kaldı. Son ariler toplantısından nasıl kurtuldukları ve aeden'e nasıl aıl döndükleri kısmı açıklanmadı. Keza sonunda bahsedilen bir başka ırka ait kadın annesi olabilir havası yaratmak isterken (belki i ben öyle yorumladım. Annesi değilse durum daha garip zaten) iyice karmakarışık edilen bir konu. Başı sonu havada kalmış bir kitap benim için.

sinan kaan, bir alıntı ekledi.
07 Mar 00:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ne yaşamdı be! İnsan ne diye hep çocuk kalmaz, bilmem ki! Büyür kocaman olur. Niçin?.. Herhalde bir an önce toprağa girmek için. Yaşam boyunca çeşit çeşit acılar çeker... Kızar, bağırır, çağırır...Ne saçma şeyler! Yaşar yaşar da ömrünün sonunda herşey boşa gider...

Bozguncu, Maksim Gorki (Sayfa 284 - Can yayınları)Bozguncu, Maksim Gorki (Sayfa 284 - Can yayınları)

Herşey ayağımıza gelsin..
Gelsin gelsin de ,
Yaradan tırnakları boşa vermese gerek..

Ekmeğin Fethi Herkes için Refah
Ekmeğin Fethi kropotkin
ikinci bölüm Herkes icin Refah
Kropotkin ikinci bölümde yine sermayenin belirli bir sınıfta toplandığını bu sermeye sahiplerinin fiyatları yükseltmek için sürekli üretimi kıstığını ,bu günün ve yarının üretimini arttıracak araçların üretimine harcanacak muqzzam bir emeğin bos şeylere harcandığını anlatır silahlanma ,ordu,adalet mekanizması,cezaevleri mahkemeler,iktidar mekanizmalari parti ve politikacıların çıkarına yönelik harcanan gereksiz emek ve milyonlar vb gibi. Boş yere savrulduguna deginir.
Devamında da bunlar haric zenginlerin sermaye sahibi sınıfın gereksiz keyfi şeylere harcadığı emegi elestiriyor.
Ona göre her ülkede zenginlerin keyfine ve halkın sömürülmesine emek gücünün çoğu harcanir.
Insanoglunun refahi icin yarattığı servetin ,tarlalar,fabrikalar,evler vb. Özel mülkiyet konusu olmaktan çıkmaları gereklisir öyle olmalıdır çünkü bütün bunları ele geçirenler bunlarla keyfince oynamasin tüketmesin.
"Toplumun refahını sağlayacak her şey topluma geri verilmelidir."
Ama bu sorunun çözümünün ne yasalara ne de yasama organına bırakılmamalıdır der kropotkin.

Fransada 1793 jakobenlerin iktidara gectikten sonraki iktidar sahiplerinin tutumu gereksiz fayda saglayamayan tartisma platformlarinda toplanip kendilerini fazla ciddiye alıp tumturaklı bildiriler yayinalmaktab başka hicbirsey yapmadıklarını oysa hareketin asıl gücünün onlardan uzakta sokakta yığınlar arasında olduğunu ve hep orada kalacağının vurgusunu yapar.

Kropotkin dönemi belli açıdan özetler halkın acıları dışında herşey düşünülür fabrikalarda makineler durduğunu, kapitalistler güvenli bir yer bulup kaçmış ama halkın acı cektigini işçi evvelden almakta olduğu üç kuruşu da kaybetmiştir.

"Hicbir şey boşa harcanmalı,harcanan her şeyin yerine yenisi konmasını sağlayacak bir örgütlenmeye gidilmeli"
Kropotkin

Ömer Faruk, bir alıntı ekledi.
 10 Ara 2017

 Son söz     Sınır kasabaları  
Dünya üzerinde ilerliyorum; saatler boyunca mesafeler katediyor, yeni coğrafyalara ve burada yaşayan tanımadığım insanların hayatlarına dalıyorum. İlk kez adım attığım bu yerler karşısında heyecanlanıyorum. Ve kendimi şanslı hissediyorum... Vardığım her bir sınır kasabasıyla birlikte, farklı bir dünyanın kapılarının açıldığını biliyorum. Bir ülkenin sınırından, diğerinin  sınırına adım atarken, dünyadaki bütün sınır kasabalarının gereksizliği ve anlamsızlığının ayırdına varıyorum. Bir ülkeye vardığınız zaman yollar devam ediyor; ama durduruluyorsunuz ve öte taraftaki toprak parçasının farklı bir ülke olduğu söyleniyor. Oysa adım attığınız toprak parçası aynı dünyaya ait. Ayaklarınız sizi daha ötelere götürmek istese de, gerekli izinleri almadan bu sınırlardan geçemeyeceğiniz söyleniyor. Durdurulmak ve kontrol edilmeye çalışılmak, ilerlemek isteyen gezgin için büyük bir hayal kırıklığı oluyor. İşini gücünü bırakmış, bir süre boyunca hiç bir şey yapmadan ve o hiç bir şeyin içindeki müthiş zenginliğin tadına varma lüksünü kendi çabalarıyla sağlamış ve yirmi birinci yüzyılda teknolojiden kaçarak kendine ait bir dünyaya dalmayı becermiş olsanız bile, karşınıza öyle gerçeklikler çıkıyor ki, barış değil de savaş adına düzenlenmiş ve belirlenmiş toprak parçacıkları üzerinde yaşadığınız hemen hatırlatılıyor. Sınırlar savaşı unutmanıza izin vermiyor ne yazık ki. Belki inanılmayan bir kavram olduğu için barışa da hiç bir zaman ulaşılamıyor. 
   Dünyanın bu yarım küresinde öteki ülkeye geçtiğinizde, Latin Amerika kıtasındaki ülkelerin -Brezilya dışında- hepsinin aynı dili yani İspanyolca'yı konuştuğunu ve tarihlerinin birbirine benzer olduğunu öğrendiğinizde birbirine zıtlıklar taşıyan ülkeler değil de, bir çok ortak noktaya sahip olduklarını görüyorsunuz. Bir yıl boyunca dolaştığım ülkelerden Ekvator, Peru ve Bolivya'nın uzun yıllar tek bir ülke olarak var oldukları düşünülürse, bu benzerliklerin nedeni daha iyi anlaşılıyor. Öte yandan insanların kılık kıyafetleri, yüzleri, coğrafi bölgeler, gelenekler, alışkanlıklar, hükümetler ve para birimi farklı. 
   Sınırları geçtikçe, sınır kasabalarının bir ortak özelliğine tanık oluyorum. Kasabaların çoğu alelacele ve özensizce kurulmuş ve sadece sınırları ayırmak için kurulduklarından burada yaşamaya mecbur olan insanların dışında kimsenin yaşamak istemediği yerler. Bu yüzden de, burada yaşamaya mecbur olmadığı için Tanrı'ya şükreden, öteki ülkede işleri olan ya da gezen insanlarda kendilerini bir an önce bu kasabanın dışına atma telaşı göze çarpıyor. Devamlı gelip geçenler olduğu için de süratli bir hareketlilik yaşanıyor buralarda. Bu kasabaların kendilerine ait hiçbir özellikleri yok. Ama bu özelliksizliğin içerisinde, küçücük ve harika detaylar yatıyor. 
   Ekvator'un güneyindeki Huayaquil'den, Peru'nun kuzeyinde yer alan sınır kasabası Tumbes'e geçerken gördüğüm ufak detaylar benim için bir hayli renkli. 
   Bir anda kendimi dünyada hiç kimsenin kalmak istemediği iki sınır kasabasının tam ortasında bulmuştum; bir ülkenin sınırından diğerine geçiş yolculuğumda, ismi ve ülkesi olmayan bir kara parçası üzerinde bir moto taksi içerisinde bulmuştum kendimi. O kadar güçlü hissetmiştim ki o anda. Hani şu filmlerde gördüğüm, egzotik ve uzak ülkelere giden gezginler gibiydim. Gerçekten de acaba bir filmin, bir karenin, bir romanın içinde miyim acaba diye sormaktaydım kendi kendime. Ama hayır, hayatımın bana sunduğu hikayelerden bir başkasıydı bu sadece. Ön kısmında motoru süren şöför beni son sürat, Peru'yla Ekvator arasındaki köprüden geçiriyordu. Motorun arkasındaki arabada, küçücük çocuklar gibi ağzım sevinçten bir karış açık kahalar atıyor, hızın ve maceranın tadını tüm benliğimle hissediyordum. Burada belirlenen sınır nehirdi.
   Köprünün üzerinde bir moto taksiyle ilerlerken, aşağıda köpürerek akan sulara bakıyordum. O anda tüm geçmişim gözlerimin önünden gerçekten de bir film karesi gibi geçti. İstanbul'dayken böyle bir şeyle karşıla karşılaşacağımı bilmiyordum çünkü. Arkadaşlarım benim tanıdığım dünyanın içerisinde kalırken, hayal gibi gelen bir dünyanın içerisinde olmak beni hayata karşı daha da azdırıyordu İşte bunun gibi karşılaşacağım minik sürprizler sonucu yaşama sevincim artıyordu. Yaşama sevinci diye bir şeyin varlığını keşfediyordum belki de. Bu benim moto taksiye ilk binişimdi . Moto taksiler Peru'daki bazı küçük kasabalardaki pratik ve ucuz taşıma yöntemlerinden biriydi. Perulular için sıradan bir şeydi elbette. Alışkanlıklar her zaman için sıradanlığı getiriyor çünkü ve belki de bu yüzden insan ara sıra bile olsa yaşadığı yerin dışına çıkarak kendine dışardan bakmayı denemeli bence. 
   Bu küçücük kasabaların bir başka özelliğiyse, son derece çirkin ve kaotik olmaları. Ancak bir günde inşa edilmiş izlenimi uyandıran bu kasabalardaki hayata, ve burada yaşayan insanların hayatına şöyle kısacık bir bakış attığınızda, çaresizlikle çepeçevre sarılmış yaşamların bile müthiş bir doğurganlığa ve yaşam enerjisine sahip, olduğunu görüyorsunuz. 
   Kimsenin ziyaret etmek, kalmak ve tanımak istemediği bu çirkin kasabaların sokakları da çoğunlukla çamur deryası. Öyle ki bazen bir karış yüksekliğindeki çamur moto taksilere geçit vermiyor. O zaman şöför, durumu doğal karşıladığını anladığımız bir yüz ifadesiyle, tekerleklerinin ilerlemekte güçlük çektiği motosikletini eliyle itekleyerek kurtarmaya çalışıyor bu mini bataklıktan. Hayat her şeye rağmen tüm hızıyla burada akıyor. Yollarda bir yandan kasabanın taksileri olan moto taksiler ard arda ilerliyor, arabalar da onların yanısıra ilerliyor. Bu arabalaların çoğunun yeri de aslında araba mezarlıkları. 
   Her şeyin ortalıkta ve düzensiz bir şekilde yerleştirildiği pazarlar, yerlerdeki çöpler, etrafa şaşkın şaşkın bakan bir iki turist göze çarpıyor. Küçük sokak restoranlarında et ve sebze karışımı çorbalarını kaşıklayan yağlı, yanık yüzlü erkekler ve kadınlar var. Öte yandan güzel göğüslerini ortada bırakan tişörtleri ve topukları erimesine rağmen, yine de hala topuklu ayakkabı olma özelliğini koruyan ve saçlarını at kuyruğa yapmış kocaman küpeli, bu çirkin manzarayla tam bir tezat oluşturan güzel kadınlar. Bir yandan dilenen çocuklar. Yerdeki çöpler ve her gün buradan gelip geçen binlerce yeni yüz, binlerce hayat, binlerce trajedi, binlerce mutluluk, hayal kırıklıkları, bahtsızlıklar, insanların suratına tokat gibi çarpan yoksulluk... Ve kendi kendisine döngüsünü sürdüren bir yaşam. Senin asla ait olmadığın ve olamayacağın, bu yüzden de şaşkınlık ve merakla baktığın hayatlar. Bir hayatın nasıl böyle geçirilebileceğini ve nasıl boşa harcandığını bu kadar net görmek etkiliyor insanı doğrusu. Burada sokaklar, yüzler, yeni meyveler, çamur, çamur ve çamur var her tarafta. Çamura bulanmış bu insanların arasında, pisliğin ortasında hiç bir şeye aldırmadan mutluluklarını ıslak dudaklarındaki öpücüklere aktaran aşıklara da rastlanıyor. 
   Kadın gezgin olarak tek başıma seyahat ettiğim süre içerisinde en çok tedirginlik duyduğum kasabalar yine sınır kasabaları. Çünkü o kadar karmaşık ve başıboş ki, insanın başına her an her şey gelebilir duygusu hakim. Bu yüzden de hiç oyalanmadan ayrılıyorum bu kasabalardan... Hızla uzaklara, ülkelerin kanunlarının geçerli olduğu yerlere doğru doludizgin kaçıyorum..

Sakin Ol! Herşey Mümkün, Sibel Buğdaycı (Sayfa 201 - undefined)Sakin Ol! Herşey Mümkün, Sibel Buğdaycı (Sayfa 201 - undefined)

Necip Fazıl Üstad’Dan
“ey kendi ailesine bile hükmedemeyen ilerici ( ! ), üç kıt’aya, yedi denize hükmeden ecdadın mı gerici ?”

“camiye henüz dikeyken gel, yatay olarak zaten geleceksin.!”

“maalesef öz ana babasını huzurevine gönderip, evinde kedi köpek besleyen insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz.”

“ yola birlikte çıktıklarını, yolda bulduklarınla değişirsen, hem yolunu kaybedersin, hem dostunu !”

“ya sadece allah’a baş eğer, başka hiç kimseye eğmezsin, ya da herkese başeğer, hiçbir şeye değmezsin.”

“insanlar ikiye ayrılır; vaktini beşe ayıranlar, vaktini boşa ayıranlar. “

“Abdülhamid hanı anlamak, tarihimizdeki herşeyi anlamak olacaktır. “

“ya islamla yükselir, ya inkarla çürürsün. Bu yol mezarda bitmiyor, gittiğinde görürsün.”

“önüne gelenle değil, seninle ölüme gelenle beraber ol!”

“siz hiç bir sarrafın malını bağırarak sattığını duydunuz mu? Kıymetli malı olanlar bağırmazlar.”

“soruldu mu ne bilirsin diye, haddimi bilirim demeli. Soruldu mu ne istersin diye, hakkımı isterim demeli.”

“bir tohumda; gövdesi, dalı, yaprakları ve meyvesiyle bütün bir ağaç gizlidir.”

“kim bu yüzü çizen sanatkar ressam, geçip de aynaya soran olmaz mı?”

“ömür ağaç dalından savrulan bir yapraktır, ne kadar genç olursan ol, sonun kara topraktır.”

“ne gelirse başımıza Hakk’tandır, fakat geliş sebebi haktan ayrılmaktandır.”

“insanı olgunlaştıran yaşı değil, yaşadıklarıdır.”

“dinde zorlama yoktur, insan özgürdür elbette, isteyen bu dünyada pişer, isteyen ahirette.”

“aldığımız nefesi bile geri veriyorsak, hiçbirşey bizim değil.”

“biz ayakları şişene kadar namaz kılan peygamberin, gözleri şişene kadar uyuyan ümmetiyiz.”

“dünya güzel olsaydı, doğarken ağlamazdık. Yaşarken temiz kalsaydık, ölünce yıkanmazdık.”

“ömrün ilk yarısı, ikinci yarısını beklemekle, ikinci yarısı da, ilk yarısının hasretiyle geçer.”

“iki çeşit insan vardır. Zaman geçtikçe hatalarıyla yüzleşip kendini düzelten, zaman geçtikçe yüzsüzleşen.”

“örtü, şuuruyla örtülünmediğinde allah katında bir değeri olsaydı, cennetin baş köşesinde rahibeler otururdu.”

“ne başını kapat altını göster, ne altını kapat üstünü göster. Hepsini kapat da imanını göster.”

“dün geçti, bugünü düşünüyorum, yarın var mı? Gençliğine güvenme, ölenler hep ihtiyar mı ?”

“kadın mezarlığa girerken başını kapatıyor, dışarı çıkarken açıyor. Ölüye karşı kapanmak, diriye karşı açılmak ne akıldır ?”

“tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur.”

“ayağın taşa takıldığında bile ‘allah kahretsin’ dememelisin. Dua etmelisin ki taşa takılan bir ayağın var.”

“şimdi Fatih Sultan Mehmet han kalksa mezarından, ne ben onu tanırım, ne de o beni. Ama istanbul’u bizanslılar geri almış deyip, tekrar savaşır.”

“Allah var, fakat bizim O’ndan ancak sorulduğunda haberimiz var .”

“benimki benim, seninki de senindir ! Bu şeriattır.
Seninki senin, benimki de senindir ! Bu tarikattır.
Ne benimki benim, ne de seninki senin, herşey sadece allah’ındır. Bu da hakikattır.”

“yanında olduğum zaman değerimi bilmezsen, değerimi bildiğin gün, beni yanında bulamayabilirsin".

Necip Fazıl Kısakürek

Rogojin, İyi Ki Tansiyonum Çıktı'ı inceledi.
 29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Yaş ilerleyince beden de yorgunluklarını ifade etmeye başlıyor, muhakkak bir yerlerde, birşeylerde bir aksama, bir iz, bir belirti. Benim hayatımın en büyük hastalığı 7 sene önce yaşanmıştı, bir haftadan fazla süren bir hastalıkla tansiyonumun neden yükseldiği, neden düşürülemediği bir türlü ortaya çıkmamış, herşey boşa gitmişti, ta ki evimizin hemen yakınındaki hastaneden bir doktor rahatsızlığımın aslında migren olduğunu söyleyinceye dek. İşin ilginci annem 30 sene boyunca migren hastası olarak yaşamış, babam annemi doktordan doktora taşımış, akupunktur dahil bir sürü tedavi, hatta alternatif tedavi ile ile temas etmişse de nihai anlamda başarılı olamamıştı. Sonu: annem 30 sene boyunca hapçı olarak yaşadı. Günde 2 adet avamigranle yaşadı, 30 sene sonra ise hipertansiyon hastası olduğu ortaya çıktı. Düşünebiliyor musunuz?

Bana migren teşhisi koyan sevgili doktor, genç birisiydi, ve samimiydi, kendi cahilliğimle onun gençliği elele, ben de artık bir migren hastası olarak senelerce ayda 3 adeti geçmemek üzere relpax ya da migrex ilacı kullanmaya başladım. Bu senenin mart ayında acilde ölüyordum, şaka maka değil, gerçekten ölüyordum, çünkü tansiyonumu düşüremiyorlardı, ne yaptılarsa düzelmedi, tabii acı gerçek şöyle ortaya çıktı: aslında migren hastası değildim, aslında hipertansiyonum vardı ve kullandığım migren ilacı aslında kalp krizini tetikleyen oldukça tehlikeli bir ilaçtı.Annemle aynı kader.

Hipertansiyon tespiti ve doktor muayene ve tetkikleri sonrası hayatımdaki en güzel şey, tabii dodi'min ölümüyle allak bullak ve ardından teyzemin vefatıyla tamamen güzelliğini kaybetmek üzere, başağrılarımın bitmesi oldu. Artık gece yarıları mide bulantılarıyla, baş ağrılarıyla, enseden ya da şakaklardan taarruza geçen ataklarla, ağrılarla uğraşmıyor, mışıl mışıl uyuyordum. Üst üste iki ölüm yaşayıp serseme dönmüş haldeyken bile, bütün yas ağlamaları, taziyeler, ölüm haberinin verilişi,ya da hastanede ölüm beklerken dahi bile ilacın faydasını gördüm. O günden bugüne, yani aylardır başağrısız bir hayatla devam ediyorum.

Prof Dr. Tekin Akpolat'ın bu kitabı, sitemizden Oblomov adlı arkadaşın bir önerisi ve kitap hipertansiyonla yaşamak zorunda kalan insanlara yol arkadaşı olmak ve krizi fırsata çevirmek için bir vesile olarak düşünülmüş bir eser. Oblomov da ben de aynı dertten muzdarip olduğumuz için bizim için çok güzel bir derleme olmuş diyebilirim.

Kitapta çok bilgi var, çok öneri var, dikkat edilmesi gereken çok nokta var. Hipertansiyon öncelikle kalbimizin kan pompalamasındaki basınçla ilgili bir rahatsızlık, kan basıncının kabul gören ölçüsü 12/8. Tansiyonumuz yani kan basıncımız yüksekse buradaki değerler yükseliyor. Düşükse kan basıncımız olması gerekenden daha düşük oluyor. İkisi de problem. Stres, sıkıntı gibi, fazla fiziksel aktivite gibi geçici sebeplerle tansiyon yükselebiliyor ya da artabiliyor, bu yüzden bunlar gerçek belirleyici özelliği göstermiyor. Ancak en yaygın hastalıklardan birisi olan hipertansiyonun en önemli özelliği kendini belli etmemesi. örneğin ben 22 tansiyonla yaşadığımı bilmiyordum. Vücut yaş ve direnç özelliği, genetik artılar sayesinde bu yükü taşıyabilir, ama bir gün çökmesi de kaçınılmaz. Çoğumuz kan basıncımızı ölçtürmediğimiz ya da düzenli takip ettirmediğimiz için bu hastalığa sahip olup olmadığımızı bilmiyoruz. Zaten kötü olan da bu: hastaların çoğu farkında değiller, aslında tansiyon hastası olsalar da haberleri yok, çünkü vücut kan basıncı yükünü taşıyor...ta ki bir gün çökene dek. Hipertansiyonun iki çeşiti var: 1. esansiyel yani primer tansiyon yani sebepleri belli olmayan, hastalığa ya da bedende bir aksama bağlı olmayan tansiyon 2. başka hastalıklar sebebiyle başgösteren hipertansiyon. Hipertansiyon hastalarının %90-95'i birinci gruptan geliyor, ve bir çoğunun hasta olduklarından haberi olmayabiliyor bile.

Prof. Akpolat hemen çözümleri sıralıyor:
1- Düzenli olarak kan basıncımızı ölçeceğiz. Ben tansiyonum yükselince anlıyorum ya da artık tansiyonum yükselmiyor, demek yok. Düzenli ölçüm yapılacak.

2- Hareket edeceğiz. en basiti: yürümek. Bu konuda her gün bu çalışmayı yapamazsak bile birkaç günümüzü mutlaka ayıracağız. Adımsayar programlar ile olayı takip konusunda ısrarcı olacağız.

3- Şekere veda ediyoruz. Hepsini aynı anda bırakamazsak bile parça parça, ama kararlı olarak bunu yapacağız.

4- Tuza veda edeceğiz. Tuza veda etmek demek sofradan tuzu kaldırmak demek değil. Sofradan kalksa bile ekmekten yemeklere dek herşeyde tuz var. 5.000 sene önceki insanların günlük tuz tüketimi 150 gr. civarı. Günümüzde sadece ekmekte 1 gr tuz var. Düşünün. Tuz şekerden bile daha önde geliyor önem açısından. Mutlaka bırakmak zorundayız.

5- İçki içenler içkiyi bırakmak zorunda.

6- Sigara içenler sigarayı mutlaka bırakıyor.

7- Stresle mücade edeceğiz. Bu konuda %100 hakimiyet zor, ama elden geleni yapabilmek gerekiyor.

8- İlaçlarımızı genelde aynı zamanda almaya çalışacağız. Kendi istediğimiz gibi ilaç kullanımını değiştiremeyiz.


Kitap kan basıncı nasıl ölçülür, hangi aletler kullanılabilir, nelere dikkat etmeliyiz gibi bir çok noktayı aydınlatıyor.

Kitapta profesörün özellikle, tekrar tekrar altını çizdiği noktalar ise kesinlikle ama kesinlikle düzenli kan basıncı ölçümü yapılması ve bunların takibi(e-nabız sitesinde devlet artık şeker, tansiyon, kalp atışı ölçümlerini kaydediyor ve bunları doktorlar görebiliyor). Kesinlikle hareket ve spor, özellikle de düzenli yürüyüş egzersizleri, örneğin günde 10,000 adım atarak yürümek. Bir de muhakkak ama muhakkak tuzun hayatımızdan çıkarılması. Bu üçü en çok tekrar edilen, en çok altı çizilen noktalar. Su tüketimi, ilaç kullanımında önemsenmesi gereken noktalar gibi başka önemli konular da dile getiriliyor.

Prof. Akpolat eğer yaşama biçimimizde gereken değişimleri sağlayabilirsek yani çıtayı yükseltebilirsek ilaç kullanımımızda azalmalar meydana gelebileceğini ama bunun asla doktorların müdahalesi ve izni olmadan gerçekleşmeyeceğini söylüyor. Yani aslında iyileşmek mümkün, ama hayatımızı sağlıklı bir şekilde özetle yukarıda yazılan şekilde yeniden biçimlendirmek zor. Bu yüzden ilaçsız hayat zor gibi.

fnk, Bir Çift Yürek'i inceledi.
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her yeni sayfanın yeni bir şeyler sunacağı, etkileyeceği, alıp götüreceği kıymetli bir kitap.

''Hiç bir şey boşa harcanmıyordu. Herşey doğada yeniden bir dönüşüme uğruyor ve toprağa geri veriliyordu. Bu arkamızda tek bir çöp bile bırakmadığımız bir piknikti; hatta kimse nerede oturup yemek yediğimizi bile anlayamazdı.''

gamze türk, Aldatmak'ı inceledi.
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Herşeyi bir kacış olarak gördüğümüz üzere aldatmayıda bir kacış olarak görüyoruz.kadın yada erkek bunun cinsiyetle değil de daha ziyade kişilikle alakası var.Herşey gibi bunuda bahanelerin arkasına sığınarak yapıyoruz..Halbuki bilmiyoruz ki aldatmıyoruz aldanıyoruz. Zaten konun temeli bahane.Kitapta ele aldığı gibi kadın depresyoun arkasına sığınarak aldattı kocasını . Aslına bakarsanın birazda elimizdeki şeylerin değerini bilmediğimizden kaynaklanıyor. Hep daha fazlasını istemek, hep daha güzelini,hep daha çokunu.. oysaki bilmiyoruz ki elimizdekiler aslında ulaşamadığımız şeylerden daha çok mutlu ediyor bizi.

Ama insan oğluyuz herşey de hep gözümüz yukarıda oluyor daha güzeli neden olmasın daha iyisi neden olmasın nasıl olsa bu benim denemekten ne kaybederim ... Aslında bilmiyorlar ki o kadar çok şey kaybolup gidiyor ki Neyse konuya gelelim.Kitap daha önce okuduğum diğer paulo kitaplarına kıyasla çitti anlamda sıkıcıydı. Linda evli iki çoçuk annesi gazeteci bir kadın. Bi rgün yaptığı bir röportaj sonrası uyandığı sabah kendini sorgulamaya başlar ve hayatının boşa geçtiğini fark eder. Olaylar böyle başlar.kitabın sonunda şu sonuçu tekrar anladım her ne olursa olsun ilk verdiğimiz kararlar her zaman doğrudur ve elimizdeki hayatların değerini her zaman bilmemiz gerekir.var olan bir şeyi yok etmek yerine değiştirmek belki daha kolaydır.

NOT:

evet kitapta cinsellik vardı fakat her zamn dediğim kibi kitabı neye göre okuduğunuza bağlı yani o okumadan önce öyle yorumlar yapılmıştıki sanki kitap tamamen boş ve cinsellik üzerine diye yorumlamıştım. Halbu ki okadar değinilmemiş ve kitabın konusu cinsellik değil aldatmanın altında yatan sebepler sonuçlar...