Inceliklerden
Anılar biriktiriyorum sana
Ceplerime sığdıramayıp
Avuç içlerimin sıcaklığında
Sakladığım.
Ve aklımın en kuytu sokaklarında
Kaybolurken
Karşına çıkacak
Uçsuz bucaksız
Sitemlerim..

Varvara

Miyase, bir alıntı ekledi.
04 Oca 22:47 · İnceledi · 10/10 puan

Kadının bilmesi gereken inceliklerden birinin de, nikâhlandiktan sonra eşinin üzerindeki hakkının anne babasının üzerindeki hakkından daha büyük olduğudur.

Mücahide Kadın, Nureddin Yıldız (Sayfa 209)Mücahide Kadın, Nureddin Yıldız (Sayfa 209)
Ferman Mamedov, Putin Ne İstiyor?'u inceledi.
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yönettiği ülkenin ölçüleri büyük fakat Putin davasının ölçüleri daha da büyük. Böyle davaları, tarihe baktığımızda genellikle belli bir süreçten sonra tıkanmış, rotasının hangi yöne istakemtlendirileceği konusunda risk aşamasına gelmiş ve bir "formatlanma" ihtiyacı içinde olan devletlerde görürüz. Böyle durumların bir kurtarıcısı çıkıvermiştir her zaman. Doğru veya yanlış olmasından çok kapsamlı bir şekilde değerlendirilmeye ve önemsenmeye değer bir dava oluşudur. Putin artık bu yüzden yazılıyor ve konuşuluyor. Sanırım daha çok yazılacak ve raflarda yerini alacaktır. Bu kitapta, "ben kukla lider değilim, devlet adamı ve siyasi lider olmanın yanısıra bir dava adamıyım" demek isteyen Putin profiliyle karşılaştım. Yazar 'muhafazakar modernite' diye bir ifade kullanır ki bu ifade Putin'in iç siyasetinin (veya davasının) gözükmeyen ve kolayca anlaşıl mayan yönünü açığa çıkarıyor. Böyle inceleme takdir edilir. Bu iç siyasetin dışa yansıyan tarafı ekonomik güvence ve inanç ekseninde Slav birliğinin sağlanması olarak gözlemleniyordur. Niye iç siyasetin dışa yansıması dedim çünkü bana öyle geldi ki amaç Rusya'nın iç güvenliğini sağlamaktır. Dini, kültürel ve etnik yapısıyla zengin olduğu için böyle bir politikanın bir yönlü olması imkansız. Boris Yeltsin zamanında tamamen Batı'ya yönelik politikaların seyrinde bu "incelikler"den dolayı çeşitlilik göstermeye başlayan Putin'ce faaliyetleri bir zeka ürünü olarak niteleyebiliriz. Güç olma ve prestij kurtarma çabalarından çok daha fazlasını görüyoruz. Evet, bu kitapla Putin siyasetinde tarih, kültür, sosyoloji, eğitim, sağlık, din kokusu hissettim. Bu kokuyu hissetmek için az ve çok derecede Rusya tarihi ve edebiyatına aşinalık için yönelmeliyiz. Bu, şu an yakınlığımızda bir takım "işler çeviren" Putin'i takip etmemizi kolaylaştırabilir. Objektif bakmaya çalıştığımda Putin'in boyundan büyük işlerin altına girdiğini söylemek zorundayım. Yazara göre belli bir ölçüde o artık başarılı sayılır ama ben 2018 seçimlerinden sonraki durumu da yansıtan tabloyu gördükten sonra bu görüşe onay basacağım. Şimdi Google'den baktım boyu 1,7 metreymiş. Boyundan uzun dedim ama pek kısa da sayılmaz. Bu durum, "Putin ne istiyor?" diye soranlara "Çok şey istiyor!" dememize engel olamıyordur. Putin'i takipte kalıp tarihe şahitlik edeceğim. :) ;)

Hakan Özer, bir alıntı ekledi.
 19 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

OKUNTU

Mevsimlerden denizi, inceliklerden en çok geçmişi
özlediniz. Sevgiyi kavramanın ağırlığı başlayınca
bizim gibi kaçmadınız. Belki biraz ağladınız; bir
gözyaşı izi boyunca kanadınız. Akşamlar ve parklar
arasında dünyaya en çok siz yaraştınız.

Şimdi sizi çok özlemişiz. Bir akşam bize gelirseniz,
geniş koltuklarda otururuz; susarız.

4 Haziran 1980
eksik defter

Avare Çalı ve UzaKTan, A. Adnan Azar (Sayfa 123 - yky)Avare Çalı ve UzaKTan, A. Adnan Azar (Sayfa 123 - yky)
onbesincieylul, bir alıntı ekledi.
14 Eki 2017

Değil mi ki kimse, yaşamın "inceliklerden örülmüş bir ağ" olduğuna inanmıyordu!

Metal Yorgunluğu, Tomris Uyar (Sayfa 86 - Yapı Kredi Yayınları)Metal Yorgunluğu, Tomris Uyar (Sayfa 86 - Yapı Kredi Yayınları)

Halim Yazıcı - Mavi Gözbebeği Kedinin

eğer bir kuş uçarsa
gece yarısı uçurumlara
uçurumlardan aşklara

mavi gözbebeği kedinin
dönüşürse birden yalnızlıklara
yalnızlıklardan aşklara

yağlıboya resimli ellerin
sarsılırsa ihanetlerle kristallerle
kristallerden aşklara

ve bunları yaşarken kalbim
tutmazsan ellerimi kar damlalarıyla
kar damlalarıyla aşklara

işte o zaman kırılır incelikler
o zaman kırılır inceliklerden
uçsuz bucaksız yalnızlıklara...

Emrah Günal, bir alıntı ekledi.
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dondurma
Değil mi ki kimse, yaşamın " inceliklerden örülmüş bir ağ "olduğuna inanmıyordu!

Metal Yorgunluğu, Tomris Uyar (Sayfa 86 - Yapı Kredi Yayınları)Metal Yorgunluğu, Tomris Uyar (Sayfa 86 - Yapı Kredi Yayınları)

Yüksek sesle konuşma olur mu benimle? Fısılda yeter, duyarım ben, bağırma ne olur.. Ve lütfen benim sesimin yüksek perdeden çıkmasına da aldırma. Kalabalık evde büyüdüğüm için birbirimize bağırmadan duyuramazdık sesimizi. O yüzden küçük harflerle konuşmayı bir türlü beceremedim. O zamanlar da farkındaydım aslında, ne kadar çok bağırırsam o kadar az anlaşılıyordum, ama bu bir aile geleneğiydi. En çok babam bağırırdı anneme, ara sıra da annem babama. Öyle anlarda kendimi mutfağa kapatırdım ve seslerini duymamak için bağıra çağıra saçmalardım. (Saçmalamaya meyyalim ta o zamanlardan miras olmalı) Ama ne yaparsam yapayım duyardım. Ya ellerim çok küçüktü ya da kulaklarım çok büyük. Bir türlü tam olarak kapatamazdım. Mutfak kapısının altından sızan ses, kapatamadığım kulağımın içinden beynime girerek beni yiyip bitirirdi. Hiçbir şey anlamazdım. Neden kavga ettikleri hakkında da hiçbir fikrim yoktu. Galiba onlar da bilmiyorlardı nedenini. Onlar amaçsızca birbirlerine bağırırdı, ben de kendime. Yıllarca sürdü bu drama ve kulaklarımla ruhum arasındaki zar yavaş yavaş yırtıldı. Şimdi sen ne zaman benimle yüksek sesle konuşsan, kulağım değil ruhum titriyor sanki. Yapma olur mu? Bana bağırma, fısılda yeter, duyarım ben..
İnceliklerden pek nasiplendiğim söylenemez. Yıllarca kendimle ve herkesle girdiğim kavga bedenimde kirpi oklarının oluşmasına neden oldu. Şimdi sen elini uzattıkça canını yakacaklardır. Normal.. Eğer istersen ve yeterince sabredebilirsen onları tek tek koparman mümkün. Ama iyi düşünmelisin, eğer yarıda bırakacaksan hiç başlama ne olur. Ya tamamen yol at bütün dikenleri, ya da hiç uğraşma..
Beni anlamadığın zamanlar da olacaktır. Saçmaladığım, ne yaptığımı bilmediğim.. Anlamaya çalıştıkça ve anlayamadıkça sinirleneceksin. Ama şunu unutma, öyle anlarda ben de bilmiyorumdur neyi neden anlatamadığımı. Bana yardım et, beraber anlamlandıralım beni. Kırılma, küsme, kaçma.. Senin gücün benden sevilebilecek bir adam yaratmaya yeter, unutma..
Bir insan nasıl sevilir hatırlamıyorum. Öğret bana. Tut elimden, gözlerimin içine bak, okula başlamış çocuğa alfabeyi öğretir gibi, kırk yıllık budiste namaz kılmayı öğretir gibi, sabırla öğret bana seni sevmeyi. Merhameti ve şefkati elden bırakma. Öyle bir bak ki bana, hırçınlığım gözlerinin buğusundan utanıp kendi kendini yok etsin..
İçimde herkesten gizlediğim küçücük bir çocuk saklı. İster tut elinden büyüt, istersen de öldürelim beraber. Ama ne olur onu kandırmaya kalkma..
Çok hayal kırıklığı yaşadım. Belki de geçen ömrümün özetidir kocaman bir hayal kırıklığı. Böyle olsun istemezdim tabi. Her yola çıktığımda güzel şeyler hayal ettim aslında. Ama işte iyi niyet iyi bir yaşantı için yeterli olamıyor. Şimdi yine bir kavşaktayım. Ve yine saflık derecesinde iyi niyetliyim. Hayal kurmaktan korkuyorum sadece Bana yardım et, artık kırılmayacak hayalleri beraber kuralım. Doğru düzgün hayaller kurmayı öğret bana.. ALİ LİDAR / KARPUZ KABUĞUNA YAZILAR YAZMAK