Kendine ait küçük bir ev ve karakterli bir eş; dünyanın bütün altın ve incilerine bedeldir.

Goethe

Tuba, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

H1N1, bizzat tanıştığımız için rahat konuşuyorum, kaprissiz, mülayim karakterli bir virüs! Hani grip olunca geceleri boğaz acır, burun akar, öksürük olur, insan bir gıdım uyuyamaz, gittikçe sefilleşir ya, bu garibanda hiç öyle numaralar yok! Pısırığın teki!

Velev Ki Ciddiyim!, Gülse Birsel (Sayfa 182)Velev Ki Ciddiyim!, Gülse Birsel (Sayfa 182)

Allah'ım Bana Peygamber Sabrı Ver Beni Sınıyorsun Bana Mümkünse Dengesiz Değil Düzgün Karakterli İnsan Gönder Er Ya da Geç...

ORHN ULDĞ, bir alıntı ekledi.
24 May 23:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

'' Bütün sorun zayıf karakterli oluşun," dedi sonunda.
"Oraya başın dimdik gidip arkadaşını bir yana çekmen ve 'Arkadaş, horozu sana satmaya karar verdim,' demen gerekirken sen sadaka istiyormuş gibi davranıyorsun. dedi kadın.
"Senin anlatmana bakılırsa hayat kolay," dedi albay.

Albaya Mektup Yok, Gabriel Garcia MarquezAlbaya Mektup Yok, Gabriel Garcia Marquez

Kendine ait küçük bir ev ve karakterli bir eş; Dünyanın tüm altın ve incilerine bedeldir.

Goethe

Kbly krz, Yeraltından Notlar'ı inceledi.
 24 May 12:03 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ömrümün son dört yılını bir delikte geçirdim ve zeki insanların önemli bir yerlere gelemeyeçekleri ancak bir aptalın bir şey olmayı başarabileçeği kendimi avuttum. Evet on dokuzuncu yüzyılın insanı özellikle karaktersiz olmak zorundadır. Karakterli bir insan genellikle hayal gücü sınırlamış biridir...

Neyzen Tevfik, bir alıntı ekledi.
 23 May 22:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Hocam sen çok yanlış geldin, astroloji değil burası
Avrupa merkezli düşünceden etkilenen Carl Von Linne insan popülasyonlarını şu şekilde sınıflandırmaya gitmiştir: 

1. Homo sapiens africanus negrus: kurnaz, tembel, keyfine göre hareket eden

2. Homo sapiens americanus rubesces: inatçı ancak özgür karakterli, alışkanlıklara göre hareket eden

3. Homo sapiens asiaticus fuscusens: kibirli, sert, hırslı

4. Homo sapiens europeaus albescens: uysal, zeki, yaratıcı ve becerikli

Evrimsel Biyoloji Yazıları, Kolektif (Sayfa 100)Evrimsel Biyoloji Yazıları, Kolektif (Sayfa 100)

Herkes ve herşey düşmanını koynunda besler;
Musa, firavunun sarayında; put kıran ibrahim, put yapan azerin kucağında; zevk ve servet karşıtı buda, benars padişahının (saki kavmi) ailesi için de; dünyadan kaçan sufi karakterli mehavira ve lao tsu, çin'in aristokrat sınıfı için de; Hint kişatriyası ve engels, sanayi kapitalizminin çocuğu olarak; tolstoy feodalizmde; hatta lenin, rusyanın asil aileleri için de; kastro en büyük şeker kamışı tarlası maliklerinden vs ortaya çıkıyor.

ali şeriati (medeniyet tarihi 2)

Rumeysa Y, Don Kişot'u inceledi.
18 May 17:17 · Kitabı okudu · 3 günde

Dikkat olay örgüsü ile ilgili özet bilgi içerir.
Dipnot:Bendeki kitap Antik Kitap Yayınevinin baskısı, çevirisinin pek düzgün olmadığını düşünüyorum.

Şövalye romanlarına merak salan senyör Keseda bir gün şöyle düşünür: " Soylu bir geçmişim, korkusuz bir yüreğim, adaleti temsil etmeye yeterli bir aklım var! Neden bu yiğit şövalye ben olmayayım? Zalimlere haddini bildirmekten, zayıfların imdadına koşmaktan beni alıkoyan nedir?" Kendine soylu bir isim takar 'Don Kişot'.
Gençliğinde sevdiği köylü kıza da yakışacak 'Dulsinea' ismini bulduktan sonra zavallı atı Rosinenta ile yola çıkar. Hanları şato gibi görür, başına bir talihsizlik gelse kötü ruhlara yorar. Resmen hayatı kitaplarda okuduğundan ibaret olan fantazilerinden sayar.
Bakar ki tek başına yollar ona zorluk çıkarmakta, kendine uygun bi seyis bulmalıdır. Temiz ve saf ancak tembel ve korkak karakterli Sanço Panzo bu iş için biçilmiş kaftan gibi görünür.
Don Kişot'un karşısına ne zaman şövalye kitaplarında yazmayan olaylar çıksa, kahramanımız zorlanır, zira gelmiş geçmiş bütün şövalye kitaplarını okumuştur.

Don Kişot bütün zalimlere düşman, adaletli ve dürüsttür. Kendini şövalye saymaktadır. Deliliğin ve dahiliğin arasında bi yerlerde yaşar hayatı. Don Kişot ve seyisiyle karşılaşan her insan bu ikilinin kafadan çatlak olduğunu anlar ve suyuna gider ya da onlarla alay ederek eğlenir. Hatta öyle anlar gelir ki alay eden insanlar ''Meğer bunlar deli değil, veli imiş.'' derler.

Bir solukta bitirdim. Kesinlikle okunması gereken bir taktir edilen aydın yazar saglam karakterli dik duran. Çizgisini bozmayan asil kadın Türk sanat camiası'nın kalender ismi Gülse Birsel