Ağustos Işığı

0,0/10  (0 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
823 gösterim
William Faulkner'ın baş eserlerinden biridir. Yazar burada, zenci sorununu, köksüz ve kimliksiz kahraman gibi, Amerikan toplumunun bazı bellibaşlı temalarını dünya edebiyatının en ileri teknikleriyle ele alır. Faulkner'ın kendine özgü anlatım teknikleri 20. yüzyıl edebiyatını derinden etkilemiş ve yazarı bu çağın öndegelen klasiklerinden biri yapmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  446
 • ISBN:
  9789754700763
 • Orijinal Adı:
  Light In August
 • Çeviri:
  Murat Belge
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Yazarın Ses ve Öfke romanını yıllar önce yarım bırakmıştım. Yazar Ses ve Öfke için: “Hikâyeyi anlatabilmek, kendimi rüyadan kurtarabilmek için bu romanı beş sefer yazdım” demiştir. Böyle bir yazarın romanı Ağustos Işığı; kesinlikle zorluk derecesi yüksek bir kitap, eksik bırakılmış ve çeviri hatası gibi izlenim bırakan cümleler yıldırıyor insanı. Ağustos Işığı, Ses ve Öfke’den daha zor geldi bana… Anlatım teknikleri bakamından farklı teknikler kullanıyor ve bu tekniklerde bence çok başarılı. Roman Amerika’daki zenci sorununu; babası zenci olan beyaz tenli Christmas’ın etrafında şekilleniyor. Romanın yarısına yaklaştığınızda kurgu netleşmeye ve anlatım teknikleri de okuyucu tarafında bir çizgiye oturuyor. Kitabın tamamı eksik, devrik, anlaması güç cümlelerden oluşsa, çeviri hatası diye bir kenara atıp bırakırsınız. Öyle olması mümkün değil elbette, yazarın tarzı bu. İnsanların iç dünyasındakileri, karmaşık şekilde, süzgeçten geçirmeden ifade etmeye çalışıyor. Buna belli bir süre sonra alışıyorsunuz okuyucu olarak, lakin yine de okurken ofladığınız anlar olmuyor değil. Zinde olmalısınız, kendinizi iyi hissettiğinizde okumalısınız, öyle yaptığınız takdirde kitabın tadını alıyorsunuz. Tuhaf bir şey, çay demlemenin sırları gibi, Wlliam Faullkner’i okumanın sırları… İkisi de doğru yapıldığında alınan zevk farklı oluyor. Bizzat denenmiştir, bana güvenebilirsiniz. Lakin kimseye kitabı tavsiye edemem, o kadar cesur değilim. Şunu da biliyorum ki, bir gün okuyacaksınız, okumaya kalkacaksınız. Çünkü otoriteler, kitaba o değeri vermişler zaten. Yazar Nobel ödülü almış bir değer elbette, ödülü alırken yaptığı konuşmada ödülün “insan ruhunun daha önce yaratmadığı metinler yaratmak olan çalışmalarıma…” verildiğini düşünüyorum diyor.

Yazarla ilgili olarak ayrıca bir söyleşide söylediği iki şeyi de paylaşmak istiyorum:
1- "Yazarın yalnızca sanatına karşı sorumluluğu vardır. Eğer iyi bir sanatçıysa tamamen acımasız olacaktır. Onun bir hayali vardır. Bu, ona o kadar ıstırap verir ki ondan kurtulması şarttır. Kurtulana kadar da huzur yoktur. Kitap yazılana kadar onur, gurur, terbiye, güvenlik, mutluluk bir kenara atılır. Annesini soyması gerektiğinde bile bir yazar tereddüt etmez”
2- “Kadınlar her şeyin üstesinden gelebilirler. Hatta şeytandan bile daha güçlü ve dayanıklıdırlar. Bir erkek bir kadının katlandığı şeylere katlanamaz.”

Başka söze gerek yok :)

Kitaptan 5 Alıntı

seher 
 02 Nis 11:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'Şimdi anlıyorum ki, bir budalayı budala yapan şey,iyi öğütleri bile tutamayışıdır.'

Ağustos Işığı, William Faulkner (Sayfa 245)Ağustos Işığı, William Faulkner (Sayfa 245)

Sanki ortada iki kişi vardı: Bir tanesi şimdi ve gündüzün gördüğü ve baktığı ve bir şey söylemeyen, çünkü bir şey söylemeye çalışmayan ve zaten böyle bir niyeti olmayan bir konuşmayla konuştukları kadındı; öbürüyse, geceleri yattığı ve hatta hiç görmediği, konuşmadığı kadın.

Ağustos Işığı, William Faulkner (Sayfa 209)Ağustos Işığı, William Faulkner (Sayfa 209)

Çünkü az zamanda öğreteceğim sana, en fazla tiksinilecek iki şeyin miskinlik ve boş düşünce, iki erdemin de çalışma ve Tanrı korkusu olduğunu.

Ağustos Işığı, William Faulkner (Sayfa 136)Ağustos Işığı, William Faulkner (Sayfa 136)

Çünkü bir insan her zaman şimdi çektiği sıkıntılardan çok ileride çekebileceği sıkıntılardan korkar. Bir değişikliği göze alamaz da, alışık olduğu sıkıntılara dört elle sarılır.

Ağustos Işığı, William Faulkner (Sayfa 76)Ağustos Işığı, William Faulkner (Sayfa 76)