Alaska Kid

7,1/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
562 gösterim
"Etrafında Hiçbir haritada gösterilmeyen, hiçbir adı olmayan, üzerleri buzla kaplı doruklar yükselmekteydi. Çevreden hiçbir yerde, vadilerin durgun havasında bir avcının kamp ateşinin dumanı, berrak gökyüzüne doğru yükselmiyordu. Yalnızca o, tek başına, bu geniş, bu insanı henüz tanımamış ıssızlığın üzerine çöktüğü sonsuz sessizliğin ortasında hareket etmekteydi. Burada her şeyden hoşlanıyordu. Günlük çalışmaları seviyordu, kurt köpeklerinin havlamasını, uzun alaca karanlıklarda kamp kurmasını, gökte titreşen yıldızları ve Kuzey ışığının çakıp sönen alevli parlaklığını da."

"Jack London'un ölümlü insanların göremediklerini sezinleme dehası ve ileriyi görme konusunda özel bir yeteneği var."
-Anatole France-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 1995
 • Sayfa Sayısı:
  199
 • ISBN:
  9789753852319
 • Çeviri:
  Esat Nermi
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Korkut 
25 May 10:24 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Adamımızın ismi Christoffer Bellew namı diğer Alaska Kid, San Francisco'da bir dergiye öyküler yazan, resimle de ilgili olan sanatçı ruhlu bir adamdır. Ne var ki uğraştığı işler ile pek bir gelir sahibi değildir sonra amcası ile kurduğu diyaloglardan etkilenerek Alaska'ya yolu düşer sonra burada maceradan maceraya atılır. Burada aslolan şudur; (zaten Jack London birçok hikayesinin ana konusu böyledir) rahat bir yaşam tarzından çıkıp doğadaki zorlu mücadelelere geçiş ve bu geçişin bir farkındalık kazanma süreci olmasıdır. Aynı zamanda yüksek tempolu, maceralı bir hikayedir de, bu. Özellikle sonlara doğru tempo öylesine artıyor ki, okuduğunuz yerden terliyorsunuz. Jack London'ın bu Alaska Kid isimli hikaye kitabını tavsiye ediyorum.

Orjinal başlığı ''Smoke Bellew,, olan bu hikaye, ülkemizde Oda Yayınları'ndan ''Alaska Kid,, başlığı ile yayınlanmıştır. İkinci baskısı 1995 senesinde olmasına rağmen günümüzde halen satışı devam etmektedir.

gizem ayaz 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3/10 puan

sürükleyici bir roman olduğunu düşünmüyorum. Belirli bir konusu olan kitapları severim.Bence sıradan bir konusu var arkasında verilen yazı beni heyecanlandırmıştı fakat temel konu değilmiş