·
Okunma
·
Beğeni
·
40,8bin
Gösterim
Adı:
Algernon'a Çiçekler
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
66
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757260035
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ark Yayınevi
325 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Bilmek mi daha kötü yoksa bilememek mi? Bilemedim.

En iyi roman ve en iyi kısa öykü ödülü alan, sonrasında filmi de yapılan bu kitap bana, bazı şeyleri tekrar düşünüp değerlendirmemi sağladığı için yazarına teşekkür ediyorum.

İnsanlar arasındaki engellerden en büyüğü kuşkusuz zekâymış. Her şeyin fazlası zarar, azı yetersiz olduğu gibi; zeki olmanında fazlası ve azı bizim için sorun yaratabiliyormuş.

Çok zeki olan bir insan, diğer insanlarla iletişim kurarken zorlandığı gibi; zekâ seviyesi çok düşük olan bir insanın da diğer insanlarla iletişimi aynı derecede zordur.

Buna karşın; insanların kendi zekasından üstün olanlardan korkup nefret ettiklerini ama kendi zekasından düşük olanlardan hiçte korkmayıp sevdiklerini de öğrendik.

Sorgulamayan, itaat eden, bilmeyen ve çok düşünmeyen insanları daha çok severiz çünkü bize sorun çıkarmazlar. Onlara ne istersek yaptırabiliriz. Aksine bilen, sorgulayan ve düşünen insanlara diş geçiremeyiz. Bunun sonucunda belkide biz onlara itaat etmek zorunda kalırız. Kendimizden üstün zekâlı olanları sevmeyip, kendimizden düşük zekâlı olanları sevmemiz belkide bu sebepten.

Bir de şunu sorgulamak gerekiyor; Zeka seviyesi düşük olan insanları kendimize eğlence yapmaya bayılıyoruz da, bunları yaparken bizden daha zeki olan insanların olduğunu hiç düşünmüyoruz.

Belki üstün zekâya sahip insanlar da bizleri 'eğlence' yapıyorlar da biz farkına bile varamayacak kadar gerideyiz onlardan.

Peki, bizden zeki olanlardan nefret ettiğimiz halde neden bizim 'eğlence' yaptığımız düşük zekâlılar bizden nefret edemiyor?

Çünkü onlar, bizim eğlencemiz olduğuna farkına varamayacak kadar düşünemiyorlar. Bu onların suçu değil tabiki de. Ama bizler onları 'eğlence' yapabilecek kadar düşünebiliyoruz. İşte bu bizim suçumuz.
#67877666 #67878949
Sonuç? Zekâ seviyesi düşük olmak bir engel değildir. Zeka seviyesi düşük olan insan engelli de değildir. Ortada bir engel varsa; bizim, onların sadece 'düşük zekâlı' olduğunu düşünemeyecek kadar gerizekalı olmamızdır.

Son olarak; İnsanların kendilerini olduğundan çok daha fazla zeki göstermeye çalıştıklarını da maalesef öğrenmiş olduk. Bunun sonucunda, insanların bulunduğu konumu veya yaptığı işi bize zeki olduklarını kanıtlamaz. Demek ki insanların zeki olduklarını, onlara bakarak anlayamayız. Dolayısıyla önyargılarımızı da kırmalıyız. Tanıştırayım; Kendilerini olduğundan çok daha zeki gösterenler, gerizekalı olanların bir üst seviyesi insanlardır.
• • • •
Kitabı okuduktan sonra sorguladığım bazı düşünceleri sizlerle paylaştım. Sizlerde bu kitabı okursanız daha farklı, daha da güzel sorgularsınız ve daha güzel sonuçlar çıkartırsınız.

Bütün incelemelerde kitabın içeriğinden gayet güzelce bahsedilmiş. Dolayısıyla içerik hakkında yazmaya gerek duymadım. Ben sizlere bu kitabı, içerikle değilde bende düşündürükleriyle tavsiye ediyorum. Fakat kitap hakkında aşağıdakileri söyleyebilirim.

Üslubu çok farklı ve güzel. Daha önce bu tarz anlatıma sahip bir kitaba rast gelmedim. Konusu da çok farklı ve enteresan. Kurgusu mükemmel, sayfa sayısı uzun olmasına rağmen çok hızlı okutturdu kendini. Gerçekten çok güzel hikayeydi. Charlie'yi sizde çok seveceksiniz. Ben şahsen ona çok üzüldüm. Mesajı da gayet açık olan bir kitap. Tavsiye edilmesi kesin olan bu kitabı sizlerde kesin okumalısınız.

Tabi ki Algernon'a Çiçeksepeti'nden bir çiçek yollarsınız artık.

Saygılarımla...
325 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
Uzun zamandır (siteye kaydolmadan önce dahi) okumak istediğim bu eseri nihayet bitirdim. Konusunu ilk okuyup bu kitabı keşfettiğim de, dikkatimi çok çekmişti. Ne yalan söyleyeyim baya beklettim bu kitabı. Kurgusu ve duygusal ağırlığı çok iyi işlenmiş.

Düşük zeka düzeyiyle doğmuş, bize göre "boş-anlamsız" gibi görünen o içten gülümsemeye, masumane bir sevgiye ve sevilme ihtiyacına karşı insanların yaptıkları zalimliği her okuyup düşündüğümde kalbime bir hüzün çöktü ve kendime "bir insan gerçekten bu kadar zalim olabilir mi? bu yaratıklarla aynı türden bir canlı mıyım?" diye kendime sordum.

Elbette yazar kendimize başka sorular da sormamıza neden oluyor:
- Bir insanın sevilip saygı görmesi için "akıllı" mı olması gerekir?
- Toplumun insan davranışlarını bile belirleyen, oluşturdukları o kalıplar, güldükleri "aptal insanlar" dan daha da aptalca değil mi?

Konusu
Düşük bir IQ seviyesiyle doğan Charlie, bilim adamlarının zeka arttırıcı deneye gönüllü olarak katılır. Aynı test, Algernon adında bir fareye de uygulanmış ve farenin zeka düzeyi inanılmaz bir artış göstermiştir. Charlie'nin hayali, daha fazla akıllı olup, insanların kendisini sevmesini sağlamaktır. Çünkü o, diğer çocuklar sokakta oynarken hep pencereden onlara bakmış, işe giderken köşe sokaklarda zorbalığa uğramış, iş yerinde bile arkadaşları onunla alay etmiştir (bunu zeka düzeyi arttığında fark etmiştir). Ona göre bütün bunların son bulmasının tek yolu, akıllı olmasına bağlıdır.

Kitaptaki ince detaylar da harikaydı. Örneğin, Charlie'den istenildiği üzere yazdığı raporlar üzerinden kitabın ilk sayfaları yazım hatasıyla doludur. Bu şekilde yazar, Charlie'nin düşük zekasını daha gözle görülür olmasını sağlamıştır. Bir diğeri ise, yazarın Charlie'nin zeka düzeyinin aşağıdan yukarıya doğru çıkmasını, Platon'un mağara teorisine bağlamasıdır.

Kitabın ilk sayfasında Eflatun'un bir cümlesinin içindeki bir söz karşılar bizi: "... ama karanlıktan aydınlığa geçtiği için iyi göremeyen bir kişi başkalarının ona gülmesini hak etmiştir." Bu, Charlie'nin durumu ve yaşadıklarıyla kıyaslandığında acımasız bir tavırdır bana göre. Zaten Charlie de şu sözüyle tasdikler Eflatun'u: "... mağaradaki adamlar ona bakıp gözleri olmadan yukarı çıktı ve gözleri olmadan geri geldi diyecekler..."

Son olarak kitapta ilk başta sevdiğim ancak daha sonra kendisine karşı bu duyguyu yitirdiğim karakter Fay'di. Umursamazlığı ve bir nehrin akması gibi hızlı yaşayan Fay, neşeli, enerjik, hayat dolu olduğu kadar kör bir karakterdi. Bu körlüğü Charlie'nin durumunu kendi süzgecinden geçirmesine mani oldu.

Teşekkürler Daniel Keyes, bu güzel eser için. Merak etme Charlie, senin için Algernon'a çiçek bıraktım.
325 syf.
·1 günde
Sanırım uzun süre etkisinde kalacağım bir kitap olacak Algernon'a Çiçekler.. Bu kitabı okuduktan sonra hüngür hüngür ağladığıma inanamıyorum. 'Moron- Dâhi' Charlie Gordon'un hikâyesi beni alt üst etmiş durumda. Bu okunmaya değer kitap tavsiyesi için Serhat 'a çok teşekkür ediyorum. ( Uygulamanın bana kazandırdığı en güzel şey bu sanırım: iyi kitap tavsiyeleri almak )

« Tüm hayatı boyunca yarı uyur yarı uyanık kalmış bir adam gibiyim, uyanmadan önce nasıl biri olduğunu bulmaya çalışan...»(79)

★ Kitaptaki hikaye, 70 IQ'su ile haftada 11 dolara fırında çalışan, tuvaletleri temizleyen, yerleri süpüren 32 yaşındaki Charlie Gordon bir morandan nasıl bir dâhiye dönüştüğü hakkında. Oğlu, diğer herkes gibi olmadığı için ondan utanan bir anne; kendisinden daha çok ilgilenildiği için onu kıskanan bir kız kardeş (Norma); elindeki parayı doktorlara, hocalara harcamaktan, evdeki tartışmalardan bıkmış, berber dükkanı açmak isteyen bir baba. Tüm bunların arasında Charlie; 'doğanın bir hatası gibidir.' Charlie’nin ailesiyle ilgili hatırladığı şeyler onun bir moron olmasından kaynaklanan korku, suçluluk duygusu ve utanç...

« Norma bizim bahçemizde bir çiçek gibi açtığında, ben yabani bir ot olmuştum. Sadece kimsenin beni görmediği köşelerde ve karanlık yerlerde yaşamama izin verilecekti.» (157)

★ Doktor Strauss ve arkadaşlarının daha önce fare Algernon üzerinde yapmış oldukları beynin hasarlı bölümüne müdahale ilgili çalışmaları, Charlie'ye yapılacak ve o, -ameliyatla zekası artırılan ilk insan- olacaktır. Özlemini duyduğu diğer insanlar gibi akıllı olabilecektir. Ancak sonradan kazanacağı bu zekanın bir bedeli vardır. Charlie, ameliyat olmadan önce hayal ettiği dünya ile kavuştuğu dünyanın aynı olmadığını görecek. Zeka seviyesi 70'ten 180'lere yükselirken geçmişle ilgili silik anıları gün yüzüne çıkacak, Charlie için tüm bu yaşananlar acı vermeye başlayacaktır.

« “Bu kadar,” dedim “Bu labirentte koşmaktan yoruldum. Artık bir kobay değilim. Şimdi çıkmaz bir sokaktayım ve söylenebilecek tek şey bu.»

★ Toplumun Charlie gibi 'özel gereksinimli çocuklar/bireyler'e nasıl baktığını gösteren, sorgulayan/sorgulatan bir kitap Algernon'a Çiçekler.. Dr. Straus ve ekibi için Charlie, incelenmeye devam edilmesi gereken bir denek'tir. Ailesi için 'diğer insanlar gibi' olması gereken, gerektiğinde bunun için şiddette maruz kalan, evden gönderilmesi gereken bir çocuktur. Fırında beraber çalıştığı arkadaşları için dalga geçilen bir 'gerizekalı'dır. Her zaman istediği kişi olmaya çalışırken 'yalnız' kaldığının farkına varıyor Charlie. Ve mutsuz.. Ve korkmuş...

« Algernon gibi ben de, etrafımda ördükleri kafesin içinde sıkışıp kalmıştım.»

★ Kitapla ilgili değinilecek çok konu var. Sayfa sayısı az, anlatılanların derinliği çok. Bu nedenle ben herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Charlie'nin her şeyden öte bir birey olarak var olma çabası, her okuyana farklı tecrübeler kazandıracak. Ayrıca kitapta geçen hikayeyi; Charlie Gorden'ın 1 Mart'tan 21 Kasım'a kadar olan günlük ilerleme raporlarından okuyorsunuz. Bu raporların bu süreçte değişen yazma dili, imlası da çok şey ifade ediyor, sona doğru hüzünleniyorsunuz hatta benim gibi ağlıyorsunuz..
325 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabı çok zekice buldum. Sizi yormayan gayet akıcı bir kitap . Eser hiçbir şekilde yormuyor.
32 yaşındaki Charlie zihinsel engelli bir bireydir. Bilim adamlarının yaptığı bir deney icin ile ameliyat edilir ve bu ameliyat sonucu giderek zekası artmaya başlar.
Harika bir psikoloji romanı . En kısa zamanda listenize almanız tavsiyedir.
325 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Algernon’a Çiçekler’i sevmedim, bu konuda netim. Sebebi de bu tür kitapların artık bünyeme zayıf gelmesinden sanırım. Hikaye güzel, anlamlı. Ona bir şey demiyorum. Tam da benim meslek alanımla ilgili. Sadece benim edebiyat görüşüme ters. Doğrudan benim meslek alanımı ilgilendirdiği için bu kitabı özel gereksinimli bireylere yönelik tutumlar açısından değerlendirmeyi daha faydalı buluyorum.

Öncelikle etiketleme konusunda anlaşalım. Etiketleme bir nevii karşımızdaki kişiye sen busun deme şeklidir. Sen busun’lar genelde olumsuz özelliklerin nitelenmesinin bir ürünüdür. Tüm biyolojik, çevresel, kültürel, psikolojik vb. etmenler göz ardı edilir. Örneğin ‘köylü bu, cahilin biri’ ya da ‘sakat bu, yardıma muhtaç’ gibi etiketlere maruz kalan kişiler toplumsal normsuzlaştırmaya itilen, dışlanmaya davet edilmeye çalışılan kişilerdir. Bu yüzden karşımızdaki kişinin özelliklerini, gereksinimlerini bilmeden onlar hakkında konuşmanın saçma etiketlere yol açacağını aklımızda tutalım. Duruma engelliler açısından bakarsak bunun daha ciddiye alınması gerekir. Engellileri adının dışında illa başka bir ifadeyle niteleyeceksek moron, embesil, gerizekalı, özürlü gibi kelimelerin taa mağara devri zamanlarından kalma, kaba ve en etiketleyici ifadeler olduğunu unutmalayım. Aslında engelli nitelemesi de etiketleyicidir. Artık akademik alanda ‘engelli’ yerine ‘özel gereksinimli birey’ nitelemesi daha az etiket içerdiği ve daha geniş kapsamlı olduğu için daha çok tercih ediliyor. Sadece engel türü(zihin, görme, fiziksel...) işin içine girince engelli nitelemesi kullanılıyor. Biz günlük hayatta özel gereksimli kişileri kendimiz gibi bir birey olarak görüp adlarıyla hitap etmeye çalışalım.

Şimdi özel gereksinimli bireylere yönelik olumsuz tutumların nasıl oluştuğuna bakalım. Tutum kişi, küme, nesne ya da düşünlere yönelik oldukça süreklilik gösteren önceden biçimlenmiş duygu, düşünce ve inançlar bütünüdür. Tutumların oluşması ilk olarak ev ortamında yani anne babaların taklit edilmesi yoluyla öğrenilir. Çünkü çocuklar anne babanın yaptıklarının aynısını yaparak onaylanmak isterler. Çocukluktan kazanılan tutumlar üniversite, askerlik gibi heterojen ortamlarda değişme gösterebilir. Çocukların özel gereksinimli bireylere yönelik olumsuz tutumları anne babaların onların yanlarına gitmemeleri, oyunlarına almamaları, uzak durması şeklindeki önerileriyle başlar. Çünkü annelerin hep bahsettiği öcüdürler onlar!

Tutumlar kısaca yukarıdaki gibi oluşur. Özel gereksimli bireyleri önce insan olarak görmeyip yetersizliğini ön plana çıkarınca toplumda bağımsız yaşamalarını kolaylaştıracak düzenlemeler de ihmal edilir. “Sağlamlar dururken onlar mı kaldı” ifadesi bu durumun en acı göstergesidir.

Yeri gelmişken bir yanılgıyı düzeltmeye çalışalım. Bunun içinde yetersizlik ve özür kavramlarını irdeleyelim. Yetersizlik bedenin biyofiziksel ve kimyasal yapısının zedelenmesi sonucu organın yokluğunu ya da bozuk olduğunu ve işlevini yerine getiremediğini belirtir ve nesneldir. Özür ise, yetersizlikten dolayı kişinin toplumsal ve duygusal davranışlarında görülen sapmalardır ve özneldir. Yani kişi özürlü doğmaz. Bu toptan yanlış bir ifadedir. Özrü toplum yaratır. Kitabı okuyanlar Charlie’nin yaşadıklarına şahit oldular. Charlie zeka seviyesi düşükken de toplumda kabul görmez, ezilir; zeka seviyesi yükseltildiğinde de kabul görmez, ezilir. Halbuki toplumda bağımsız yaşamasına bir engel yoktur.

Peki bunların önüne nasıl geçeceğiz? Özel eğitim camiasının yıllardır cevaplamaya çalıştığı bir soru. Daha doğrusu cevabını topluma kabul ettirilmeye çalışılan bir soru. Cevabı çok da basit. Tutumların değişmesinde etkili ilk yöntem etkileşimde bulunmadır. Çocuklarımıza onlarla etkileşimde bulunduğunda bir zarar gelmeyeceğini, onun önce bir insan olduğunu kavratmalıyız. Tabii bunun için de önce anne babaların kendilerinin olumlu bir etkileşim içinde olması gerekir. Bırakın parkalara beraber oynasınlar. Çok mu zorunuza gider bu? Siz de özel gereksinimli bir bireyle otobüste yan yana oturun, aynı iş yerinde çalışın sizin bizim gibi insan olduklarını göreceksiniz.

İkinci etkili yöntem ise bilgilendirme. Doğru bilgilendirme. Yukarıdaki yetersizlik özür ikiliğinin net bir şekilde açıklanması gerekir. İnsanları bilgilendirmeye çalışırken de yerinde sen olsaydın neler hissederdin gibi olumsuz empativari cümleleri kurmamaya özen gösterelim. Bu tür cümleler acımayı beraberinde getirir; acıma da soysuzlaşmanın işaretidir. Çok basit, özünde herkes insan, bunu kabul edelim. Gerisi hallolur.


Ankara ekibine de artık isyan etme derecesine geldim. Lütfen kitap seçiminde İstanbul, İzmir ve Bursa ekiplerini biraz örnek alalım. :)
325 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Moronluktan dahiliğe, dahilikten tekrar moronluğa geçişin hikayesi. Bir insan aptalken mi mutludur, dahi ve yalnız olduğunda mı? İnsanın zihninin sınırlarını gördüğünüzde siz de çok şaşıracak ve hikayesinden çok etkileneceksiniz. Ağlayarak bitirdiğim, günlerce etkisinden çıkamadığım kitapların arasında üst sıralarda. Bu arada Algernon’un insan olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz.
325 syf.
·5 günde·Puan vermedi
PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.


"Duygusal ve ahlaki konuları irdelemek için inandırıcı bir hipotez kullanan hikayelere iyi bir örnek...zekice yazılmış"
(The times literary supplement)

Türk dizilerindeki kalsik şeylerden biridir; sonradan görme zenginler...fakir ailenin çocuğudur, ya zengin kocaya kaçar ya da zengin bir alie torunu olduğunu öğrenir... sonradan görme zenginler ellerindeki şeyleri nasıl kullanacağını bilemezler...fakirlikten zenginliğe geçiş aşamasında klişe şeyler: cimrilik artar, eski çevresindekileri kaybeder, merhamet vs. Bazı Türk dizilerinde ise kısa bir zenginlikten sonra tekrar fakir olurlar...(bunu kitapla bağdaştırdığım için anlattım)

Algernon'a çiçekler~ daniel keyes

Charlie Gordon zeka seviyesi düşük bir adamdır, reşit olduktan sonra ailesi tarafından evden atılmış daha doğrusu annesi tarafından...
Sevecen,merhametli, iyi niyetli biridir, fırında yerleri süpürmek,siparişleri paketlemekte görev alan bir çalışandır, gerek iş arkadaşları gerekse toplum karşısında dışlanmış bir insandır. Charlie bi hayvan gibi deneylerde kullanılan bir insan, bilim adamları zeka seviyesini arttıracak bir deneysel araştırma sonucu IQ seviyesi düşük insanların zeka seviyesini arttıracak şeyi bulurlar. Daha önceden bunu algernon adlı deneysel fare üzerinde deneyip başarılı bir sonuç aldıktan sonra Charlie üzerinde denerler. Başarılı bir ameliyat sonrası gördüğü seanslar sonrası Charlie'nin IQ seviyesi artmaktadır, tıpkı Türk dizilerindeki gibi fakirlikten zenginliğe geçiş aşamasındadır, IQ seviyesi arttıkça eski çevresindeki insanları kaybeder insanlara karşı tepkisinden dolayı.
Sonradan görme bi zekaya sahip olduğu için onu nasıl kullanacağını bilemez, tıpkı Türk dizilerindeki sonradan görme zenginler gibi,
Yavas yavaş tüm çevresindeki insanları kaybeder, yapılan deneysel
Hatalardan dolayı Charlie tekrardan eski haline denmektedir, yani sonradan görme zenginin tekrardan fakir olması gibi...

Kitabw söylenecek bir kelime bulamıyorum yazarın kalemi öyle güzel ki sanki bilim adamlarının kullandığı Charlie değil, çevresini eski hayat tarzını bir bir kaybeden Charlie değil de kitabı okuyan okurlar.
Biri bana Kitap öner dese ilk önereceğim kitap, Türkiye'de gereklilen değer verilmemiş ya da yeni verilmeye başlıyor artık bütün kitapçılarda en ön raflarda görmeye başladım, Türkiye dışında tüm dünyada değer veriliyor verilmezse 27 dile çevrilip 5 milyon adet satılmaz zaten...
Herkese önerebileceğim bir bilim kurgu kitabı filmi de varmış... aradım aradım bulamadım en son youtube'da buldum baya eski bir filmmiş kitabı okumayan veya okumayı düşünemeyen filmi izlesin en azından linki buraya bırakıyorum. ( https://youtu.be/8VNFv0Tambg )

Şimdiden keyifli okumalar incelemede bi hatam olduysa affınıza sığınıyorum(:
280 syf.
·8 günde·Puan vermedi
DİKKAT, SPOİLER İÇERİR!
Ne diyebilirim ki bu kitap hakkında, harikuladeydi demekten başka! Zekice kurgulanmış bir kitap. Charlie'nin kitabın başında ilerleme raporlarını yazarken kelimeleri bir çocuktan daha kötü, yarım yamalak yazışı, sonra etkisini gösteren deneyler sonucu birden gözlerimizin önünde bir dahiye dönüşümü...
deneylerde gösterdiği beceri ve bir süreden sonra deneyi yapan doktorlardan daha bilgili oluşu çok etkileyiciydi.
Kitap bir parabol eğrisi gibi. Adeta Charlie'nin çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemini görüyoruz. Çocuk Charlie bir gün Algernon ile karşılaşıp ona hayran olur. Sonra biraz büyüyünce arkadaş olurlar. Kimsenin bilmediği bir dili biliyormuşçasına anlaşırlar birbirleriyle. Charlie Algernon'un gözlerinde anlamlar bulur. Sonra bir gün Algernon ölünce Charlie bir anda yaşlanır. Algernon'u toprağa gömdüğünde kendinden bir parça da kapılır karanlığa. Algernon yoksa Charlie de bir hiçti bence. Belki de Algernon aniden ölmeseydi Charlie de bu kadar çabuk eskiye dönmeyecekti. bu yazıyı kitabı okuduktan birkaç ay sonra yazıyorum, bu yüzden çok detay kısımları yazıya dökmem şimdi daha zor. Ama şuna değinmeliyim ki Charlie'nin gittiği yerde Algernon gibi öldüğüne eminim; aniden ve kimsesiz. Charlie Algernon'un mezarına safça bir edayla çiçekler bırakmıştı. Şimdi gelin biz de ellerimize iki çiçek alalım, birini Algernon'a, birini Charlieye uzatalım.
325 syf.
Kitabı okuyalı epey oldu aslında ama karantina günlerinde bir uğraş lazım. Bir kişinin bile okumasına sebep olursam çok mutlu olacağım bir kitap bu.

Charlie Gordon düşük bir IQ seviyesine sahip; masum, temiz fikirli, aklından sadece iyilik geçen güzel bir adam. Charlie Gordon ismini silip boşluk doldurma sorusu olarak burada sorsak birçoğumuz boşluğa Forrest Gump ismini yazacaktır ama Charlie'nin hikayesi de en az Forrest'in hayatı kadar duygu dolu ve etkileyici. Charlie bir fırın işçisiyken ve kendi IQ düzeyinde okul dersleri görürken alanında çok iyi bilim adamları tarafından bir deneye alınır. Charlie'nin tek isteği vardır: Akıllı bir adam olabilmek... Charlie'nin zekasını ve biliş düzeyini arttıracak bu deney birçok doktor ve Charlie'nin bireysel öğretmeni tarafından takip edilir ve Charlie bu süreçte sürekli günlüğe benzer bir şekilde ilerleme raporları tutar. Bu yüzden kitabın ilk bölümleri yazım hatası ile dolu olur. Ama zamanla yani deney etkisini gerçek anlamda göstermeye başladığı zaman Charlie'deki değişim başta fırında çalışan arkadaşları olmak üzere birçok insan tarafından tam bir şaşkınlık sebebi olur. Charlie deney öncesinde kendisini salak yerine koyan, onu küçümseyip dalga geçen saygıdeğer(!) arkadaşları tarafından bu seferde kıskanılmaya başlar. Charlie'nin onlardan tek beklentisi ise sevilmesi ve ona değer vermeleriydi. Ama kitabın hikayesi daha sonra, sıradan bir fırında sıradan bir çalışan olan Charlie'den çok daha öteye evrilecektir.
Ha bu arada geçen gün filmini de izledim o da gayet güzeldi ama kitabı okunmadan izlemenizi tavsiye etmiyorum. https://youtu.be/8VNFv0Tambg
325 syf.
-Görünmez ol.
-Ben zaten görünmem ki!
-Nasıl?
-İnsanlar sadece bana çarptıklarında görürler beni, sadece görürler fark etmezler.

"Var olmak, algılanmaktır."
George Berkeley

Algernon'a çiçekler, sana da beni insan gibi görmeyen doktor, beni sevmeyen sınıf arkadaşım, göğsünde yer açacağına benden deliler gibi korkan annem ve bir bitkiymişim gibi davranan dünya, sana da çiçekler...


Daniel Keyes tarafından kaleme alınan, düşük zekalı bir bireyin bilimsel çalışmalar adına denek olmasıyla yaşadığı duygu durumları ve geçirdiği zihinsel evrelerin anlatıldığı hoş bir kitap. Hoş derken, farkındalık düzeyine dokunan, kendini sorgulatan, okudukça huzur değil rahatsızlık yaratan cinsten.

Daha önce varlılığının çok da farkında olmayan Charlie, öğrendi ve bilmenin ağırlığını, toplumsal bir varlık olmanın ve takdir edilmenin hazzını yaşadı. Ve sonra unutmanın acısını çekti...


Kitapta altı çizilen detaylara kısaca değinirsem; zeka geriliği yaşayan bireyin aile bilinci ve farkındalığı, sevgi eksikliği, bireyi topluma kazandırmanın önemi, günlük hayatta karşılaştığı duygusal ve fiziksel zorluklar -çocuk ihmali ve istismarı gibi- toplumun bakış açısı ve bunların bireye dönen sonuçları diyebilirim.


Bireyler, doğum öncesi, doğum sırası ve sonrasında, biyolojik ve çevresel faktörlerden dolayı zeka geriliği yaşayabilirler. Belirtileri anne karnındayken de gözükebilir, 6 aylıkken de 2 yaşındayken de. Erken teşhis ve farkındalığın önemi çok büyüktür. Farkındalık evresini kabullenme takip eder ve belki de en zor olan budur. Neden? Çünkü hiçbir anne-baba çocuğunun bu durumunu kabul etmez, yakıştıramaz, geleceğinden endişe duyar, canı yanar... Ama aslında bu evrelerden geçen aile depresyon durumunu da kolay atlatırsa bireye faydası dokunabilir. Hani şu klişe ama gerçek "erken teşhis hayat kurtarır" var ya o burada da geçerlidir. Çünkü her hayat önemlidir!
Bilerek, hissederek, dokunarak, görerek, tadarak, koklayarak; koşarak, düşerek, hayal ederek yaşamaya değer.


Şimdi daha genel'e yayalım istiyorum. Engel!
Oldum olası bu kelimeyi çok sert buldum. Zaman içinde bu söylemde evrildi şükür. Özel bireyler olarak adlandırılıyorlar...
Özel eğitim ve öğrenmeye gereksinim duyan bireylerin sayısı oldukça fazladır. Ve hepsinin bozukluk, yetersizlik düzeyi farklıdır. Hafif, orta, ağır ve ileri düzey şeklinde derecelendirmeler mevcuttur ve eğitimileri de bu yöndedir.
Özel bireylerin içine zihinsel yetersizlik, görme yetersizliği, işitme yetersizliği olan bireylerin hepsi dahildir.


Özel gereksinimli birey kimdir, ailenin bilinci ne kadar önemlidir, eğitimi ve hayata kazandırılması nasıl olmalıdır, bunlardan biraz bahsettim. Şimdi hepimiz için öneminden bahsedelim.


Bazıları için bunların pek önemi yoktur, insan değerinde yaklaşırlar çünkü, sorgulamazlar, aşağılamazlar, sevgi ve ilgi gösterirler.
Ama bazıları vardır ki onu, onları kalıplara sokmaya ve hatta iğrenç argo bir deyimle fişlemeye çok meraklıdır. Bildiği çok bir şey yoktur ama iş konuşmaya gelince rahatsızlık duyarlar, çocuklarının arkadaşları özel bir çocuk olsun istemezler, her yerde ayrım yaparlar, yüzlerine bile bakmazlar ve hatta onların da insan olduğunu unuturlar.
Otobüste dolmuşta işaretle konuşanlara öküzün trene baktığı gibi bakarlar, görme yetersizliği olanlar için özel sarı alanlarda sağa sola bakmadan yürürler, heyecanını kontrol edemeyip sokakta bağıran çocuğa gürültü kirliğiği derler, ona sarılmak isteyen küçücük bir çocuğu yüzündeki ifadeden dolayı iterler dokunamazlar bile...
Bu yaparlar yapamazlar dediğim de biziz yani; ben, sen, o.


Yakın zamanda bir özel eğitim kursuna katıldım. Orda bir arkadaşımın yaptığı sunumdan çok etkilendim kısaca bahsedeceğim.
Ailenin önemi anlatılıyordu ve o kendi cümleleriyle anlatmaya başladı anladık ki bu kendi hikayesidi. Benim abim 30 yaşında ve otizmli, annem çok çabuk kabullendi ama yıllar geçti babam hala kabul etmiyor dedi. Yemek yiyecek "bırakın kensidi yapar", dışarı çıkıyoruz ", o da normal bir çocuk elini bırakın" gibi tepkiler gösteriyor yıllar geçti bu değişmedi dedi. Çünkü o abimi hiç görmedi, tanımak istemedi, sevmedi... Seven olduğu gibi kabul etmez miydi dedi. Ne kadar haklı. Seven olduğu gibi kabul eder, hayatı kolaylaştırırdı, görünmezmiş gibi yapmazdı. Ama o abisini görmüş, sevmiş. Lisede başladığı eğitimlerle özel çocuklara hizmet etmek, onların gelişimine katkı sağlamak için Türkiye'nin bir çok yerinde onlara eğitimler vermeye başlamış. Böyle sanki abim için bir şeyler yapıyorum ve iyi hissediyorum dedi.
Böyle insanlar çok güzel.


Yine kitaptan çok bana hissettirdiklerinden bahsettim.
Teknik ve duygu, kurgu ve gerçek bir arada bu kitapta.
Okuyun siz de yorum katacaksınız.

Keyifli okumalar. Sevgiyle.

"İnsan sevmezse ölür" diyen, canım Şükrü Erbaş'a da selam olsun.
325 syf.
·2 günde·8/10 puan
Algernon'a Çiçekler başlığını okuyunca yüksek ihtimalle hepinizin zihninde bir şahıs canlanmıştır. Ki benim için durum tam da böyle oldu. Sizi Algernon ile tanıştıracağım fakat öncelikle her şeyi bir kenara bırakıp empati yapalım istiyorum.

Normal insanlara göre zekâ seviyesi düşük bir insansınız ve her zamanki gibi normal bir günün sabahına uyandığınızı düşünün. Daha düne kadar okuma-yazma bilmeyen, insanlar tarafından aşağılanan, sürekli üstüne gülünen, ailesi tarafından bile terk edilmiş bir insan iken bir sonraki gün bir dahi olduğunuzu hayal edin. Epey uzun bir sıçrayış, bir kilometre taşı, mucize dediğinizi duyar gibiyim. Yaşam bambaşka bir akışa kavuşur sizin için. Yepyeni bir insan, yepyeni hayaller, yepyeni bir gelecek... Charlie Gordon da kısmen böyle bir durumla karşı karşıya kalan bir karakter.

Eserde zekâ seviyesi fazlasıyla düşük bir insanın, bilimsel bir deneyde denek olarak kullanılıp dahi konumuna gelmesi konu ediniliyor. Malûmdur ki hiçbir şey sorunsuz ya da mükemmel ilerlemiyor bu hayatta. Dolayısıyla bu bilimsel çalışmanın da olası sonuçları var. İşte eser Charlie'nin bir moron iken dahiliğe yaptığı ilginç yolculuğa ve bu süreç sırasında açığa çıkan duygu ve düşünce dünyasına değiniyor. Tabi bir de Algernon var bu tabloda. Algernon ise bu deneyin ilk kobaylarından olan bir fare. Eserde Algernon ile Charlie arasındaki rekabet, dostluk ve bağlılık da yansıtılıyor.

Algernon'a Çiçekler ile ilk olarak şu an ismini hatırlayamadığım bir eserde karşılaşmıştım. İsminin farklı olması epey dikkatimi çekmişti. Kitabı okumaya başladığımda ise ilk sayfada kelimelerin yazılışı konusunda pek çok yanlışlık gözüme çarptı. İlerleme yerine 'ilerneme', rapor yerine 'rapur' yazılması gibi bariz hatalar vardı. Bir an yayınevinden kaynaklı bir hata var sanırım diye düşündüm ve bu durum hoşuma gitmedi. Diğer sayfaya geçince özellikle bu şekilde yazılmış olduğunu fark ettim. Karakterimizin zekâ seviyesinin bir yansıması olarak özellikle yanlış yazılan kelimeler mevcut. Görünce ilk anda benim gibi şaşırmayın sevgili okuyucu. :)

Kitabın anlatım tarzı oldukça akıcıydı. Okuyucuya başına bir tokmak indirircesine mesajlar vermesi en güzel yönüydü bana kalırsa. Zira hepimizin çevresinde, belki yakınları arasında, belki ailesinin içinde bedensel ya da zihinsel engelli insanlar mevcut. En önemlisi bir saat sonra hiçbirimizin aynı duruma gelmeyeceği konusunda bir garantisi yok fakat buna rağmen çoğu zaman bırakın bu insanlarla empati kurabilmeyi; onlara kötülük yapan, onları istismar eden şahıslar var ne yazık ki. Hatta sırf böyle bir çocuğa sahip olduğu için onu istemeyen, dışlayan, bakımevlerine terkeden aileler çoğunlukta. Maddi gücünüzle ona lüks bir bakımevinde, rahat koşullar sağlayabilirsiniz belki evet ama bu ondaki sevgi boşluğunu hiçbir zaman doldurmayacaktır. Charlie'nin hikâyesini okurken insan kendini bu noktada sorgulamadan edemiyor. Bu durum kitabın en büyük kazanımlarından biri.

Hem kapak ve sayfa kalitesi bakımından hem de kalın bir eser olmasına rağmen olayların akıcı bir üslupla anlatılması yönünden güzel bir eserdi. Mühim olan 325.sayfayı okuyup kapattıktan, yani kitabı bitirdikten sonra kitapta ele alınan olguya dair hayatımızda yanlış bir şeyler varsa bunları değiştirebilmek. Hep diyoruz ya hani, sevginin iyileştiremeyeceği hiçbir canlı yoktur diye; sevgimizi ve ilgimizi onlardan esirgemeyelim. Güzel bir abimizin dediği gibi "Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey."

Sevgiyle kalın, bu arada Algernon'a çiçek götürmeyi de unutmayın. :)

"Kollarına yetişkin bir adamı alıp bu şişeyle onu beslemeye hazır olan kaç kişi tanıyorsunuz? Veya bir hastanın onu baştan aşağı idrar ve dışkıyla sıvaması riskini göze alabilecek? Şaşırmış gibisiniz. Anlayamazsınız, nasıl anlayabilirsiniz ki, siz araştırmalarınızı fildişi bir kulede yapıyorsunuz, öyle değil mi? Bizim hastalarımız gibi en basit insani deneyimden mahrum olmanın nasıl bir şey olduğunu siz nereden bilebilirsiniz ki?"
325 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Algernon ve Charlie..
İki varlığın ortak kaderi. Düşük IQ da olan insanların zeka seviyesini yükseltmek için yapılan bir deneyi anlatan bir kitap...
Deney ilk önce fare Algernon’a deneniyor. Olumlu sonuçlandığında Charlie’ye deneniyor. Kitapsa Charlie’nin günlük tuttuğu raporlardan oluşuyor. Sonrasında meydana gelen değişim insanın içini sızlatıyor.
Normal zeka seviyesine sahip insanların zeka seviyesi düşük insanlara karşı alaycı bir tutum sergilerken , yüksek zekalı insanlara aynı davranışları sergileyemediğimizi gösteriyor. Ayrımcılık sonucu düşük zekalı insanlarda yaşanan psikolojik travmayı konu ediniyor.
Kitabın sonlarına yaklaştığımda lütfen böyle bitmesin diyerek yavaş yavaş , sindire sindire okuduğum bir kitap oldu.
"Tüm hayatı boyunca yarı uyur yarı uyanık kalmış bir adam gibiyim, uyanmadan önce nasıl biri olduğunu bulmaya çalışan..."
Korkuyorum. Hayattan, ölümden veya hiçlikten değil, hiç var olamamışım gibi o ışığı harcamış olmaktan korkuyorum.
Sevgi alma ve sevgi verme yeteneğinden yoksun olan zeka, zihinsel ve ahlaki çöküşe, nevroza ve muhtemelen psikoza bile yol açar.
Sonra, özetin bir noktasında, korktuğum şeyi söyledi: “Beekman Üniversitesinde bu proje üzerinde çalışmış olan bizler, doğanın bir hatası olarak dünyaya gelen birisini alıp, geliştirdiğimiz yeni tekniklerle onu üstün bir insan haline getirip yeniden yarattığımızı bilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Charlie bize geldiği vakit toplumun dışında kalmış biriydi, koskoca bir şehirde yapayalnızdı. Arkadaşı ve onunla ilgilenen bir ailesi yoktu. Bir geçmişi, şimdiki zamanla bir ilişkisi ve gelecek için bir ümidi yoktu. Öyle ki, bu deneyden önce Charlie Gordon adında birinin var olmadığını bile söylememiz mümkün...”
Benim ışığımın senin karanlığından daha iyi olduğunu kim söyleyebilir? Ölümün senin karanlığından daha iyi olduğunu kim iddia edebilir ?
...Ben yukarı doğru tırmanırken senin bulunduğun katı geçtim ve şimdi de aşağı inerken geçiyorum ve bu asönsöre bir kez daha bineceğimi hiç sanmıyorum....
Ona göre, I.Q. bir ölçü kabının üzerindeki rakamlar gibi, bir insanın ne kadar zekaya sahip olabileceğini gösteriyormuş. Yani kabın içini bir şeylerle doldurmak gerekirmiş.
Burada, sizin üniversitenizde zeka, eğitim ve bilgi büyük idoller haline gelmiş. Ama şimdi biliyorum ki, hepinizin atladığı bir şey var: Sevgi ve şefkat eli değmeyen zeka ve eğitim beş para etmez.
Bugünlerde insanlara ulaşmakta zorluk çekiyorum. Bu benden mi, yoksa onlardan mı kaynaklanıyor bilemiyorum, ama sohbet çabalarım birkaç dakika içinde etkisizleşiyor ve bariyerler oluşuyor.
Benden korktukları için mi böyle oluyor? Yoksa aslında beni hiç ırgalamadıkları ve bende onlar hakkında aynı duygular içinde olduğum için mi?
Daniel Keyes
Sayfa 255 - Koridor Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Algernon'a Çiçekler
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
66
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757260035
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ark Yayınevi

Kitabı okuyanlar 4.659 okur

  • Gizem
  • Göksun gökce
  • Şengül özgün
  • Havva KOZAN
  • F.A
  • Şahhüseyin Kocaman
  • Cüneyt Hepgülerler
  • Selin Çakıcı
  • Beyza Kaya
  • Gökalp

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.3 (24)
9
%0.9 (17)
8
%0.5 (10)
7
%0.2 (4)
6
%0
5
%0.1 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları