Alice Harikalar Diyarında (En Güzel Masallar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
35,6bin
Gösterim
Adı:
Alice Harikalar Diyarında
Alt başlık:
En Güzel Masallar
Sayfa sayısı:
27
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
KidsPro Yayınları
88 syf.
·1 günde·8/10
Bu kitap hakkında ilginç bir bilgi vereyim size bir dönem Çin de yasaklanmış. Sebebi ise hayvanlara insanlardan daha üstün özellikler veriliyor diye. Ayrica yazar Lewis Carroll takma adıyla dönemin ingilteresini elestirmektedir. Ben okurken abartı birşey bulamadım. Ama çocuk kitabı olduğu için tabiki hassas olunması lazım. Zira bizdeki Ömer Seyfettin in Bomba eseri de çocuk klasikleri diye gecer ama içinde savaş sürgün vs herşey var. Çocukları etkilenebilicegi hesaba katılmalı.

Kahramanımız bir tavşanı takip eder ve serüven tuhaflıklar şeklinde devam eder. Sayfa sayısı itibariyle çocuk, mana bakımından herkesin kitabıdır.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
156 syf.
·Puan vermedi
Düşünce ve sözlerin değiştiği zaman aklında olup bitenler arasında bir bağ vardır. Yeni birisi, özlenen eskiler ya da pişmanlıklar gibi... Kelimelerimin kimseye faydası yok. Montaigne ne güzel söylemiş " Kendimden başka amacım yok." derken... Kimseye faydalı olmak gibi bir niyetim yok. Öncelikle müsade ile kendimi tanımak istiyorum. Çocukluğumun ilk kitabı... Alice bana binevi hayal kurmayı öğreten kahraman. Alice' nin yaşadıklarını hayal dünyam yeni yeni idrak ediyor ki bu sadece bir sebep bile olsa geliştiğimi gösteriyor. Kurulan diyalog, hayvan ile insan sohbeti insanlara doğa ve hayvan sevgisini aşılıyor. Orman ile ilham bulan yazar büyümenin en iyi örneklemesini yalnızlık ile tamamlamış, korkunun insan için gelişme olduğunu belirtmiştir. Çeşitli hikaye birleşimi ile bir çok çocuğun hayal dünyasını zenginleştirip, şimdiye bir temel kazandırıp bir amaç uğruna çabalamasını sağlamıştır. Eğer küçükken hayal kurmasını bilmeseydim şuan bir amacım olmazdı ya da çabalamak için bir sebep bulamazdım. Küçükken başlıyor hayal dünya serüveni. Sekiz yaşında okuyup hayal kurmayı öğrenen ben şimdi bir amaç uğruna çaba sarfediyorum. Bu kitap ilklerim arasında. İlk aşk, ilk yazı, ilk arkadaş, ilk düşünce, ilk kitap gibi...
Gelişen hayallerim için yazara teşekkür ediyorum. Temelimde yatan bu kitap şimdi bana ıssız yolda yanan sokak lambası oldu. Hala hayal kurabiliyorum demek oluyor ki okumak dışında çok şeye emek vermişim. Anlamak, yazarın sakladığı duyguları hissetmek bunlardan sadece bir kaçı.
Huzurlu okumalar...
106 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Alice Harikalar Ülkesinde" ismi en çok bilinen kitaptır heralde. Hemen herkes az çok hikayeyi bilir: Küçük bir kız beyaz tavşanı takip eder ve başına tuhaf, çok tuhaf şeyler gelir.

Muhtemelen ben de bu kitabı çocukken okumuşumdur fakat bir çok yerde kitaba göndermeler yapıldığı için tekrar keşfetmek istedim. Örneğin The Matrix filminin ilk sahnesinde Neo masa başında uyuya kalır ve bilgisayarı kendi kendine yazılar göstermeye başlar. Neo uyanır ve şaşkınlık içerisinde bilgisayar ekranında "Uyan Neo, beyaz tavşanı takip et" yazısını okur...

Bazen gün içerisinde yaşadığımız anlamlı olayları gece rüyamızda çok saçma bir şekilde görürüz ve bazen de rüyamızda saçma bir şekilde gördüklerimiz yaşayacağımız anlamlı olayların habercisi olur. Bu kitap da öyle bir şey, çok anlamsız gibi olan olaylar ve diyaloglar arasında birden çok felsefik cümleler çıkabiliyor. Yani anlayacağınız öyle basit bir kitap değil. Yazar 1861 yılında Oxford'u dereceyle bitirmiş ve matematik dalında doçentlik almış biri. Bu zekası da kitabına doğal olarak yansımış.

Alice'in başına gelen tuhaf olayları mutlaka okumalısınız. Çocukken okuduysanız bir de yetişkinken okumalısınız.
106 syf.
·Puan vermedi
"Alice Harikalar ülkesinde" kitabı,bildiğimizin aksine bir çocuk kitabı değildir,bir matematik profesörü,aynı zamanda da bir rahip olan yazar bu kitabı dönemin İngiltere`sini eleştirmek için Lewis Carroll takma adıyla yazar.Kitabın başlarında Alice aşağıya düşer ve bir tavşanla karşılaşır.Önünde iki yol vardır; tavşana sorar :
"Hangi yoldan gideyim?".
Tavşan bugüne değin duyduğum en iyi cevaplardan birini verir:
"Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok."

~Ahmet Şerif İzgören-Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır ~kitabından...
106 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Alice Harikalar Diyarında... bunu duyduğumuzda büyülü, eğlenceli, olağanüstü olaylarla karşılaşacağımızı bekliyoruz haliyle ama benim bu dünyada bulduğum şey tek kelime ile tuhaflıktı. Okumadan önce kitapla ilgili araştırma yaptığımda Alice Harikalar Diyarı'nın çocuk kitabı olmasından çok da ötede, bir matematiğin, felsefenin, mantığın, aklın ürünü olduğu gerçeğiydi. Okuduğum da bunu çok iyi anladım. Her ayrıntı, her cümle içinde bir gizi barındırıyor, bir şeyler anlatıyor bize bu olağanüstü dünya.

"Keşke bu kadar ağlamasaydım. Sanırım kendi gözyaşlarımın içinde boğularak bunun cezasını çekeceğim! Tuhaf bir şey olacak, bundan eminim! Zaten bugün her şey tuhaf." sözleri ile Alice'in içinde bulunduğu dünyayı anlayamadığını görüyoruz. Alice, konuşan hayvanlarla, önüne çıkan içecekleri içip yiyecekleri yedikten sonra bir dev gibi büyüyüp ardından minicik küçülmelerine alışmış bir tavır sergiliyor. Ancak Alice karşısına çıkan herkese ve en çok da kendisine sürekli sorular sorarak anlamaya çalışıyor olan biteni, hayvanların "sen kimsin?" sorularına bile bilmiyorum cevabını veriyor. "Öyleyse ben kimim? Ah bu çok büyük bir bilmece." diyerek kendini dahi sorgulamaya başlıyor Alice.

Kupa kraliçesinin konserinde şarkı söyleyen Fındıkfaresi şarkıyı tekrarlayınca "Zamanı öldürüyor! Kafasını uçurun!" dedi kraliçe. İşte o günden sonra saat durdu, hep altıyı gösterir oldu Şapkacı, Mart Tavşanı ve Fındıkfaresi için. Çay saati olması nedeniyle çay takımlarıyla dolu bir masada oturup duruyorlar. Bu çılgın çay partisi beni en çok etkileyen bölüm oldu okuduklarım içerisinde ve paylaşmak istedim, kraliçenin sözleri ise gerçekten düşünmeye değer.

Lewis Carroll mahlaslı matematikçi, fotoğrafçı ve mantıkçı Charles Lutwidge Dodgson çalıştığı okulun dekanının küçük kızı Alice Liddell için yazdığı Alice Harikalar Diyarında kitabıyla bize çok şey anlatıyor. Çalışma alanlarının da izlerini gördüğümüz, her durumun içinden Carroll'ın gizlerini, bize anlatmaya çalıştığı felsefesini bulmaya çalıştığımız, kendimize Alice'in de sürekli tekrarladığı 'neden' sorusunu sorarak bu dünyayı anlamaya çalıştığımız bir kitap Alice Harikalar Diyarında. Alice ile birlikte tavşanın girdiği delikten siz de gidip Harikalar Diyarı’na inerek aklın, mantığın, matematiğin ve felsefenin derinliklerinde dolaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.
136 syf.
·1 günde·9/10
"Kitabın yazarı Lewis Carroll, nadir görülen bir hastalıkla cebelleşiyordu. Nesneleri olduğundan daha büyük veya küçük algılayabiliyor ve bazen de halüsinasyonlar görebiliyordu. Bu hastalığa, 1955 yılında psikiyatrist John Todd tarafından Alice Harikalar Diyarında Sendromu (evet, yanlış duymadınız) adı konulmuş."
Alice Harikalar Diyarında hakkında bilgi almak için başvurduğum Google'da yazarı için rastladığım ilginç bir bilgiyi paylaşmak istedim (dedikodudan ibaret olabilir) . Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan yazarımız Oxford kolejinden dereceyle mezun olmuş ve matematik alanında doçentlik ünvanını almış büyük bir insan.
Kitaba başladığımda o dönemde uyuşturucu kullanılıyor muydu diye merak ettim. Uyuşturucu, kumar, alkol yaygınmış. Dönemin İngilteresi hakkında eleştiri niteliği taşıyan roman pekçoğumuzun bildiği gibi yetişkinlere hitap etmesi kaçınılmaz. Hakkında sayısız tartışmalara konu olan Alice Çin'de yasaklı kitaplar listesinde. Semboller, göndermeler, kurallar, sonsuzluk, paralel evrende zaman kavramı, yönetim eleştirisi ile çocuk kitabı olmayan bir çocuk kitabı...
Çocukken okudum demeyin bir daha okuyun şimdi göreceğiniz imgeler bambaşka olacak.
İyi okumalar
152 syf.
·6 günde·7/10
Ahmet Şerif İzgören ''Avucumuzdaki Kelebek'' videosunda bahseder bu kitaptan. Uzun zamandır benim de okumak istediğim bir kitaptı..

Kitapta küçük bir kız çocuğunun bir gün bir tavşan görüp onun peşine takılmasıyla Harikalar Ülkesine gitmesini, bu ülkede başından geçen esrarengiz olayları anlatıyor. Küçük kız, akla gelmeyecek maceralara atılıyor. Olağanüstü kahramanlarla karşılaşıyor.

Kitap çocuk kitabı kategorisinde yer alsa da bana göre yetişkinlerin okuması gereken bir kitap. Alice'le beraber bir süreliğine bu dünyadan uzaklaşıp Harikalar Ülkesi'nde gezinmenizi tavsiye ederim.
106 syf.
·1 günde
Alice harikalar ülkesinde bu kitabı 15 yaşında okumuştum hikayesini unuttuğum için tekrar okudum. Her yaşta insanın sevdiği bir roman alice harikalar ülkesinde ayna'dan içeri ikinci serisi de bu serisi kadar eğlenceli ve büyüleci.
106 syf.
·1 günde·Beğendi
Alice...

Kitap, her ne kadar çocuklar için yani bir hikaye tazında görülsede, aslında okunduğu zaman pekte alakası olmadığı anlaşılıyor. Yazar Lewis Carrol, Matematik eklemeler yaparak, bunu müthiş hayal gücüyle pekiştirmiş. Yer yer gülümsetmiş, düşündürmüş, ikileme sokmuş, hissetmenize yardımcı olmuş...

Yazar Lewis Carrol,Alice Harikalar Diyarında kitabını okul müdürünün ortanca kızı Alice'ten ilham alarak yazmıştır. İyi ki de yazmış. :)

Kitaptan birkaç önemli yeri paylaşmak gerekirse şunlar olacaktır:''Dünyanın merkezine yakın bir yerde gidiyor olmalıyım.Bir bakalım;sanırım bu, yeryüzünün dört mil aşağısı demek.''

2-''Kediler yarasa yer mi? Kediler yarasa yer mi? hatta ara sıra,'Yarasalar kedi yer mi?' her iki soruya da yanıt veremediğinizden nasıl sorulduğunun pek bir önemi yok.

Çok acımasız bir 'Kraliçe' ve emirlerine uyan hizmetkarlarının affalandığı o söyleyiş:

''Uçurun şunun kafasını!'' diye haykırdı Kraliçe avazı çıktığı kadar. Ancak kimse kıpırdamadı.

''Kim dinler ki senin sözünü?'' dedi Alice.''Bir kart deseninden başka bir şey değilsiniz!''

Tavşan, kedi, tırtıl, kartlar, Fındık faresi...Alice gerçekten Harikalar diyarında.Keyifli okumalar.
106 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
"Bu dünyadaki yerim ne?
İşte asıl muamma bu..."

Alice Harikalar Diyarında, her ne kadar bir çocuk masalı gibi görünse de, bilmece gibi bir kitap. Yeri bende diğer masallara göre çok farklıdır. Kitabı bir kelime ile tanımlayacak olsam herhalde "tuhaf" ya da "büyülü" diye tanımlardım. Kitabın içinde deliler, sırıtan bir kedi, flamingo ve kirpiyle kriket oynayan öfkeli bir kraliçe, şapkacı, uykulu bir fındıkkıran ve sizi büyütüp küçültecek sihirli yiyecekler var...

Kitabın asıl metnini mutlaka okuyun derim. Kitabın yazarı Lewis Caroll bir matematikçi ve mantıkçı imiş. Bu kitap da göründüğünden çok daha fazlası bence. Örneğin bir bölümde Alice'nin karşısına mavi tırtıl çıkıyor. Onların diyalogları üzerine bayağı düşünmüştüm. Bir bölümde de Alice, kediden kendisine hangi yola gitmesi gerektiğini söylemesini istiyor. Kedi, 'Bu, nereye gitmek istediğine göre değişir,' diyor. Alice, 'aslında nereye gittiğim pek umrumda değil.' diye cevap veriyor. Kedi de ona aynen şöyle diyor: 'O zaman hangi yolu izlersen izle, fark etmez...'

Mutlaka okuyun derim. Eşsiz güzellikte bir büyülü dünya sunmakla beraber, Alice'in bir nevi kendini arama hikayesini okuyacaksınız. İyi okumalar:)
88 syf.
·Beğendi·10/10
Güzel faydalı ve eğlenceli bir kitap olmuş Bir çırpıda bitiveriyor. Okurken çok keyif aldım. Filme de çevrilmiş o da çok güzel Okuyun bence Seveceksiniz. İyi okumalar var olun
106 syf.
·10/10
Bu muazzam eserde, içinde doğup büyüdüğüm cennet güzelliğindeki Bayburt'u gördüm. Bayburt'ta beyaz tavşanları takip ederek ormanda kaybolduğum günü hatırlatmakla birlikte, bilinçaltımın derinliklerinde hep bir korku sebebi olan kaplumbağalarada bu eser sayesinde ısındım. Lewis Carroll' a teşekkürü borç bilir, böyle bir eseri ortaya çıkardığı için Allah'tan sonsuz rahmet dilerim.
'
“Nerden biliyorsun benim deli olduğu mu?” dedi Alice.
...
Lewis Carroll
Sayfa 70 - Alice Harikalar Diyarında ve Aynadan İçeri Serisi-Through the Looking-Glass and What Alice Found There- İthaki Yayınları- Mayıs 2010
- Lütfen bana hangi yolu izlemem gerektiğini söyler misiniz?
- Bu, nereye gitmek istediğine göre değişir
- Aslında nereye gittiğim pek umurum da değil...
- O zaman hangi yolu izlersen izle fark etmez.
- Bir yere varayım yeter...
Lewis Carroll
Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası yayınları 4. Basım
"Göründüğü gibi ol' - ya da basit bir şekilde söylemek gerekirse:
'Kendini başkalarına göründüğünden ya da görünebileceğinden farklı biri olarak görme ki, başkaları da seni başkalarının gözünde başka biri olmaya çalışan başka biri olarak görmesin."
- Yine mi düşünüyorsun?
- Düşünmeye hakkım var,
- Tıpkı domuzların uçmaya hakkı olduğu gibi.
Lewis Carroll
Sayfa 73 - Türkiye iş bankası kültür 4. Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alice Harikalar Diyarında
Alt başlık:
En Güzel Masallar
Sayfa sayısı:
27
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
KidsPro Yayınları

Kitabı okuyanlar 7,5bin okur

  • Feyza Demir
  • eşolili portakal
  • Kemal Onur taboru

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları