Adı:
Anarşist Ahlak
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757005384
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Morale Anarchiste
Çeviri:
Işık Ergüden
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaos Yayınları / Kropotkin Dizisi
İnsanda ahlâk duygusu, koku ve dokunma duyusu gibi doğal bir yetenektir. Bu duygudan kurtulmak istesek bile beceremeyiz. İnsan için, dört ayak üstünde yürümek, ahlâk duygusundan kurtulmaktan daha kolaydır. Bu duygu, hayvanın evriminde, insanın dik durmasından önce gelir."gerçekleşebilecek eşitliğin peşinde koşan İnsan'ın ve insanlığın aczini gözler önüne seren Stirner, bu önemli eseriyle, kendi biricikliğimizin ve kudretimizin farkına varmamızın yolunu açıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Tek solukta bitirebileceğiniz kadar akıcı ve yalın bir dile sahip olan, Anarşizm'den ziyade ahlak üzerine aydınlatıcı fikirler edinebileceğiniz ve herhangi bir alt yapıya gereksinim duymadan okuyup, anlayabileceğiniz bir kitap: Anarşist Ahlak.

İsmine rağmen kitabın büyük bir kısmında ele alınan konular; genel ahlak duygusu, bu duygunun hayvanlar ve insanlardaki özü ve bu duyguyla birlikte gerçekleştirilen eylemlerin sonuçları olmuş.

Ve Kropotkin ahlaki duygunun özünü ve hatta yaşamın özünü, insanın bütün davranışlarını zevk elde etmek veya acıdan kaçınmak için sergilemesine bağlıyor. Yani, bencillik kuramı.
Ve bu aşamada siz de kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz, örneğin birine yardım ederken bu eylemden zevk aldığım için mi, yardım etmezsem acı çekeceğim için mi yoksa gerçekten ama gerçekten karşımda ki insan için mi yapıyorum?

Yazarın kitabında ele aldığı diğer konu ise, iyi-kötü kavramı. En çok bu kavramları açıklarken Anarşizm üzerinde duruyor ve bu kavramları insanla sınırlı tutmayıp, hayvanlar üzerinde ki incelemelerini de dile getiriyor.
 
Ne beklediğimi kestiremiyorum fakat beklentilerimi karşılamasa da hacmine oranla oldukça doyurucu bir kitap.Okursanız pişman olmayacağınızı düşünüp, gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum..
Okuyalı epey bir zaman geçti. Fakat halen zihinsel anlamda katkılarını üzerimde taşıdığım bir kitap.

Bireyci ahlakı savunan ve okullarda, dini öğretilerde yayılmaya çalışılan itaat ahlakından çok daha başka bir öz ahlaktan bahsediyor Kropotkin.

Bir nevi saygısızlık ahlakı. Çünkü biliyorsunuz kitap kurtları, biz saygılı oldukça bizi daha iyi sömürüyorlar. İşte o kutsal düşünce, anarşizm burada devreye giriyor bir saygısızlık felsefesi olarak. Bireyin bir savunusu olarak.

Yapay, sırıtan, şekilden şekile giren, ilkesi olmayan bir ahlak değil kendiliğinden, doğal, iktidardan iktidara, çıkardan çıkara değişmeyen, ilkesi olan vâkur bir ahlak: Anarşist ahlak.

Otoritesiz bir dünya hayaliyle. Bol isyanlı okumalar.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.793 Oy)8.077 beğeni25.809 okunma614 alıntı125.680 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (3.934 Oy)3.458 beğeni11.599 okunma1.026 alıntı47.282 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.003 Oy)17.365 beğeni39.199 okunma2.049 alıntı164.045 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.776 Oy)7.302 beğeni20.404 okunma657 alıntı78.782 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.215 Oy)5.327 beğeni18.006 okunma677 alıntı91.580 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.476 Oy)5.760 beğeni15.105 okunma2.163 alıntı77.917 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (2.993 Oy)3.052 beğeni9.345 okunma3.991 alıntı84.456 gösterim
 • Sokrates'in Savunması
  8.5/10 (1.144 Oy)1.037 beğeni4.076 okunma918 alıntı24.449 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.019 Oy)7.275 beğeni19.700 okunma3.079 alıntı115.543 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.398 Oy)8.351 beğeni22.630 okunma1.402 alıntı104.591 gösterim
Bu kitabı felsefe öğretmenimin elinde görmüştüm hayatımda ilk kez. Lisedeydim. Öğretmenimiz bu kitabı bize önyargılardan bahsederken göstermişti. Çoğu insanın, bu kitabın kapağını, üzerindeki "Anarşist" yazısını gördüğünde bu kelime hakkında bir fikri olsun veya olmasın, başta ürperip bir fikir çatışması yaşayacağını, belki okuyana karşı eskisinden daha farklı hissedeceğini, belki korkacağını söylemişti. Haklıydı. Nelerin nelerin yargısız infaz yediği bu dünyada bir kitabın kapağı da neydi ki hem?

O öğretmenimizden bir cümle daha hatırlıyorum: "Anarşizm aslında en iyimser ahlak yaklaşımıdır." Düşündüm. Bu insanlar ahlakın bizde zaten bir uzuv gibi var olduğunu, hepimizin "iyi" doğduğunu söylüyorlar. Bu yüzden yasaların ve kuralların bir fazlalık, kısıtlayıcı birer gereksizlikten ibaret olduğunu düşünüyorlar. Onlara göre bizler doğuştan iyiydik. Bu yüzden yönetilmeye ihtiyacımız yoktu. Belki de yönetenin ve yönetilenin varlığıydı ahlakı bozan. Belki de yöneten hiç var olmasaydı, daha fazlasına ulaşma hırsı, koltuk sevgisi, aldatmacalar ve yönetilenlere söylenen onca yalan da hiç var olmayacaktı. Sadece "belki"...

Fikirlerinde sonsuz bir "dostluk" ifadesi vardı. Işık gibi. Bireyler iyi olursa toplum da iyi olur dediler. Bu yüzden "yürekli insan"ı "başkalarına zarar vermektense ölmeyi tercih eden" olarak tanımladılar. Ve yine bu yüzden uygunsuz koşullarda, bu uygunsuz koşulların geçmesini bekleyerek huzurla uyuma hakkını kendilerinden men ettiler. "Bizi isyana yönelten şeye uyum sağlayamayız." diyerek bir kez daha gösterdiler tutumlarını.

Hayatım boyunca doktrinlere karşı (-izm'ler) hep uzak kaldım, ve kalmaya devam da ediyorum. İnsanları seviyorum, ama Hümanist değilim; kadınları seviyorum, ama Feminist değilim; erkekleri de seviyorum, ama Maskülist değilim; Mustafa Kemal Atatürk mü? Onu çok ama çok seviyorum, ama Kemalist de değilim. Anarşizm'in benimsediği iskelet düşüncelerden de var kafamda, tıpkı baharat gibi serpilmişler; ama Anarşist'im de diyemem asla. Sırf -ist veya -izm eki kullanmadığım için inandığım şeylere sadık olmadığım da çıkarılamaz buradan. Kimse hak etmez bence böyle bir kötümserliği.

Desteklediğimiz veya karşı çıktığımız her şey için bir isim uydurup üstüne yapıştırmak, bu desteği veya desteksizliği etiketlemek ve bu etiketleri de birer kısayol, birer suistimal olarak kullanmak bana insanlık dışı geliyor arkadaşlar. Bu kitabı okurken de hep bunu düşündüm. "Bir şeyist" olmak neden bu kadar önemli acaba, diye. Yine de "bir şeyizm"leri sahiplenebilmek veya reddedebilmek için onları iyi bilmeniz gerek sanırım. Hatta bu, her şey için böyle! İnsan bilmeden savunmamalı hiçbir şeyi, veya kötülememeli onu haberi dahi yokken.

Şimdi, kendim Anarşizm'i savunmuyor olsam bile ileride savunan biri karşıma çıkınca onu çok daha iyi anlayabileceğim için seviniyorum. Merak ediyorsanız, bu kitap gayet güzelce açıklayabilmiş bence. Öğrenmek isteyen herkese önerilebilir.

İşte böyle sevgili okurlar, hepinize iyi okumalar!
"Yönetilmek istemiyoruz ama bununla, kimseyi yönetmek istemediğimizi de ilan etmiş olmuyor muyuz?

Aldatılmak istemiyoruz, bize daima gerçeklerden başka bir şey söylenmesin istiyoruz. ama bununla, her zaman gerçeği, yalnızca gerçeği, bütün gerçeği söyleyeceğimizi de ilan etmiş olmuyor muyuz?
"İyi olan birey için değil, tüm ırk için güzel ve iyi olandır."
Pyotr Kropotkin
Sayfa 31 - Kaos Yayınları
Sevgi ve nefret birbirinden ayrılamaz; çünkü yalnızca nefret etmeyi bilenler sevmeyi bilir.
"Yönetilmek istemiyoruz.Ama bununla, kimseyi yönetmek istemediğimizi de ilân etmiş olmuyor muyuz? Aldatılmak istemiyoruz, bize daima gerçeklerden başka bir şey söylenmesin istiyoruz. Ama bununla, her zaman gerçeği, yalnızca gerçeği, bütün gerçeği söyleyeceğimizi de ilân etmiş olmuyor muyuz? Emeğimizin meyvelerinin çalınmasını istemiyoruz, ama bununla, başkalarının emeğinin ürününe saygı duyacağımızı da ilân etmiyor muyuz?

Gerçekten de, başkalarına çok farklı biçimde davranma hakkını kendimizde görürken, hangi hakla bize belli bir tarzda davranılmasını isteyebiliriz ?"
Pyotr Kropotkin
Sayfa 45 - Kaos Yayınları / Fransızca'dan Çeviren: Işık Ergüden
"Zevk elde etmeye çalışmak, acıdan kaçınmak organik dünyanın genel gerçeğidir. Hatta yaşamın özü budur."
Pyotr Kropotkin
Sayfa 22 - Kaos Yayınları
"Hayâl gücünüz ne kadar güçlüyse, acı çektirilen bir varlığın hissettiklerini o kadar iyi hayâl edebilirsiniz ve ahlâk duygunuz da daha yoğun, daha yüksek nitelikli olur.Kendinizi bu diğer bireyin yerine koymaya çalıştıkça, kurbanı olduğu haksızlığı daha çok hissedersiniz, hakareti ya da haksızlığı engellemek için harekete geçmeye daha çok itilirsiniz.Ve koşullara göre, ya da düşüncenizin ve hayâl gücünüzün sizi ittiği yönde davranmaya ne kadar alırşırsanız, siz de bu ahlâk duygusu o kadar çok büyüyecek, ardından alışkanlık hâline gelecektir."
Pyotr Kropotkin
Sayfa 38 - Kaos Yayınları / Fransızca'dan Çeviren: Işık Ergüden
"Her birimizin mutluluğu etrafındaki herkesin mutluluğuna sıkı sıkıya bağlıdır. Başkalarının kötülüğü üzerinde yükselen bir toplumda, raslantı sonucu, birkaç yıl görece mutlu olunabilir, ama bu mutluluk, kumdan şatolar gibi yıkılır, devam edemez, en küçük şey bile onu parçalamaya yeter; ve eşit insanların toplumundaki olası mutluluk ile karşılaştırıldığında acınacak derecede küçüktür. Bu yüzden, herkesin iyiliğini hedeflediğin her seferinde, doğru davranırsın."
Pyotr Kropotkin
Sayfa 72 - Kaos Yayınları / Fransızca'dan Çeviren: Işık Ergüden

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anarşist Ahlak
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757005384
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Morale Anarchiste
Çeviri:
Işık Ergüden
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaos Yayınları / Kropotkin Dizisi
İnsanda ahlâk duygusu, koku ve dokunma duyusu gibi doğal bir yetenektir. Bu duygudan kurtulmak istesek bile beceremeyiz. İnsan için, dört ayak üstünde yürümek, ahlâk duygusundan kurtulmaktan daha kolaydır. Bu duygu, hayvanın evriminde, insanın dik durmasından önce gelir."gerçekleşebilecek eşitliğin peşinde koşan İnsan'ın ve insanlığın aczini gözler önüne seren Stirner, bu önemli eseriyle, kendi biricikliğimizin ve kudretimizin farkına varmamızın yolunu açıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 70 okur

 • Ozan
 • Gökhan salgın
 • Razmuhi
 • Sisyphos
 • M
 • Babeyn
 • Hilâl
 • Bariton Mitropolski
 • Murat Kılıç
 • Eskici

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%26.7
25-34 Yaş
%43.3
35-44 Yaş
%13.3
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%6.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%30.5
Erkek
%69.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.6 (9)
9
%30.8 (8)
8
%26.9 (7)
7
%3.8 (1)
6
%3.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0