Anthem

·
Okunma
·
Beğeni
·
10bin
Gösterim
Adı:
Anthem
Yazar:
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786069834572
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
SC Active Business Development Srl
Baskılar:
Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti
Ben
Ben
Anthem
78 syf.
·4 günde
Ayn Rand, bir yazar ve filozof olarak çok iyi. "Ben" romanını da çok beğendim. Ancak Ayn Rand'ın kitaplarını beğenebilmeniz için, kendi fikirlerinizle karşılaştırmadan ve yargılamadan okumayı başarabilmeniz gerekiyor. Çünkü kendisi, Sovyet devriminden sonra Rusya'dan kaçarak Amerika'ya yerleşmiş, tam bir kapitalizm hayranı. Yaşıyor olsaydı, düşünceleri ile davranışlarının uyuşup uyuşmadığını karşılaştırma şansımız olacaktı ama ne yazık ki artık mümkün değil.
80 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Ayn Rand çağının çok ötesinde, Sovyet Rusya'nın en çetrefilli zamanlarında çiçek gibi açmış bir yazar. Üslubu hayran kalınacak kadar içine çekiyor. Kitap kısa gibi gözükse de, George Orwell ve Wolfgang Borchert sentezi gibi, çok katmanlı, kaliteli ve sek bir distopya.
Aslında distopya altında, satır aralarında muntazam yerleştirilmiş kolektif bilinç eleştirileri -eğer objektifliğinizi kaybetmezseniz- hayran bırakacak cinsten.
Ayn Rand'la tanışmak isteyenlere bu kitabıyla başlanması tavsiyemdir.

İsyanlı edit: Sevgili Pegasus yayınları ve editörleri!
Size olan kızgınlığımı es geçmeyeyim. Umarım biriniz buraya denk gelir de okursunuz. Cidden illallah ettirdiniz bizi!  
Madem bu nadide yazarın telifini aldınız, bizi baskısı tükenen Plato yayıncılığa maruz bırakamazsınız kardeşim!
Epub,pdf olarak okumak istemiyoruz. Ayn Rand her kütüphanede bulunması gereken kült bir yazar.
En sağlam editörden Ayn Rand basıyoruz bilgisi alalı 2.5 yıl oldu. Yettiniz artık! Net olun da yolumuza bakalım.
Kazan kaldırmaya az kaldı, valla örgütlersem çevremi olan size olur. Son demlerdeyiz, böyle biline!
80 syf.
İlginç bir kitaptı.

Şöyle ki, Ayn Rand Sovyetlerden ayrılarak (kimi kaynaklar kaçtığını iddia etmekte), Amerika'ya yerleşmiş ve bir daha Sovyetlere geri dönmemiştir. Yazarlık ve yönetmenlik ideali ile Hollywood yollarına düşmüş ve nihayetinde felsefi paradigmasının ana hatlarını yaşadığı dünya* içinde oluşturmaya başlamıştır.

Buradan hareketle Ayn Rand, bu kitabında kolektivist düşünceye eleştiriler getirmekte ve bireyciliği, ben olgusunu ön planda tutmaktadır. Bu anlamda içinde bulunduğu sistemden etkilenmiş diyebiliriz. Burada bir sorun yok ancak bazı bölümlerde ''biz'' olmayı yani kolektivist duruşu olumlamak zorunda kaldığı noktaları görünce, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demedim değil.

Ayn Rand tam anlamıyla liberal aydınlanmacı bir isim. Yalnızlık olgusunu 'biz'den soyutlayabildiği kadarıyla kabul etmekte ancak yalnızlığın olumsuzluğunu da işlemekte aynı kitabında. Dolayısıyla tam anlamıyla randımanlı işlenmiş bir felsefi duruştan çok id üzerinden insanın duygu durum hallerini değerlendirme yolunu izlemiş diyebilirim.

Ayn Rand'ın felsefi kimliğini tartışmaya açan antikominist, kapitalizm yanlısı söylemleri ve ben biz olgularını ideolojikleştirerek işlemesi dışında oldukça güzel bir dille her zamanki akıcılığıyla düşüncelerini aktarmış. Eğer liberal felsefe okuyacaksanız Ayn rand ilk uğrayacağınız adres olmalı diye düşünüyorum. Keyifli okumalar.
80 syf.
·5/10 puan
Kitap daha ilk satırlarından itibaren zihnimde Wilhelm Reich’ın Dinle Küçük Adam’ını çağrıştırdı.
Rus-Amerikan yazar ve filozof olarak tariflenen Ayn Rand’ı, en ünlü 2 romanından biri olan Hayatın Kaynağı ile tanımıştım. ( Diğer ünlü kitabı ise Atlas Silkindi)
Yani yazarlığı ile müşerref olsam da filozofluğuna giriş yapmamıştım ve açıkçası daha çok merak ettiğim tarafı da oydu. Zira 1905’te St Petersburg’da dünyaya gelen bir Rus vatandaşının, 1926’da gittiği Amerika’da yazar ve filozof olarak ünlenmesi bence yazdıklarından bile daha ilginç bir hayat hikayesini barındırıyor olmalıydı.
Ayn Rand’ı, okuduğum iki kitabına dayanarak yorumlamam henüz oldukça güç. Hele de aynı kitapta hem olağanüstü hem de çok sıradan olduğunu düşündüğüm satırlara rast geldikçe “acaba bu kitabı iki kişi mi yazdı?” diye düşünmeden edemedim. Özellikle de Hayatın Kaynağı romanında. Sosyalizmden kaçan ama aynı zamanda da faşistlikle suçlanan bir kadın... Henüz çözemedim. Atlas Silkindi’yi merak ediyorum. Belki zihnim aradığı yanıtları orada bulur.
EmeL
EmeL Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti'yi inceledi.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Kahramanımız Eşitlik 7-2521; adı olmayan, nasıl göründüğünü bile bilmeyen biri.
"BİZ" diye bahsediyor kendinden çünkü "BEN"lik bilinci yok.
Yaşadığı düzende; düşünmek, araştırmak, tercih etmek, gülümsemek, aşık olmak ve hatta şarkı mırıldanıp, yalnız kalmak bir suç. Fakat o yasak olan tüm bu suçları işliyor. Bu yüzden kendini lanetli sayıyor. Ama günah olduğunu bildiği halde içinden gelen dürtülere karşı koyamıyor.

Robot misali yaşayan insanlar arasından, sadece düşünerek ve sorgulayarak sıyrılan bir insanın kendi "Ben"liğinin farkına nasıl vardığını anlatan şahane bir kitap.
Kollektivizme yapılmış harika bir eleştiri.
Erol
Erol Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti'yi inceledi.
80 syf.
Ayn Rand kollektivizm karşıtı bir yazar, felsefeci. Su katılmamış bir BEN'ci. Bu kitabında da düşüncesini, felsefesini bir roman örgüsünde sunuyor bize. Karanlık, BEN'in olmadığı, tek bir kişinin dahi kendisini Biz olarak tanımladığı, bir kod dışında isime, bireysel hiç bir hakka, tercih etme şansına dahi sahip olunmadığı bir hayatta, dünyada fikirlerini empoze ediyor bize.

Roman olarak kısa ve etkiye sahip bir roman. Elinize aldığınız anda bitecek… Ama ben ısınamadım bu romana. Felsefesinden dolayı değil. Merak uyandırıyor, hak verdiğim, savunduğum yanlara sahip. Ama metodu! Sanki propaganda yapıyor zihnimize karşı. Kendi düşüncesini anlatabilmek için karşıt düşünceyi yerin dibine sokuyor, Haksızca çok basite indirgiyor. O fikri anlatmak için sanki olmayacak koşullar yaratarak kolaya kaçıyor. Sağlam bir rakibe karşı değil, kendi kurguladığı basit bir oyuncağa karşı mücadele verdiği hissini yaratıyor.

Roman olarak güzel, felsefe açısından doyurucu değil.
Ama düşündürüyor.
78 syf.
·Beğendi·9/10 puan
“Burada, bu dağın tepesinde, ben ve
seçtiğim arkadaşlarım yeni toprağımız ve kalemizi
kuracağız. Burası, ilk başında kayıp, saklı ve güçsüz
görünen, fakat her gün atışları daha hızlanan kalbi
olacak dünyanın. Ve ismi, dünyanın her bir köşesinden duyulacak. Yeryûzündeki bütün yollar dünyanın
en iyi kanını kapımın Önüne getiren damarlar gibi
olacak. Bütün kardeşlerim ve kardeşlerimin Meclislerin bunu duyacaklar, fakat bana karşı kudretsiz olacaklar. Ve nihayet dünyadaki bütün zincirleri kopartacağım, esir şehirlerini haritadan sileceğim gün
gelecek, işle o zaman benim evim, her insanın hür
bir şekilde var olmak hakkına sahip olduğu bir dünyanın başkenti olacak."
Sarp Ocan Kışoğlu
Sarp Ocan Kışoğlu Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti'yi inceledi.
80 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ben olmadan biz olamazsın. Hadi şimdi git sen ol, sonra gel biz olalım.

Ayn Rand maalesef hak ettiği değeri görmeyen bir yazar. Kitap hakkında söyleyebileceğim tek şey ise 'mükemmel'. George Orwell'in 1984 romanını okuyanların kitabın kurgusunu daha iyi idrak edebileceği kanaatindeyim. Kısa bir kitap olmasına rağmen zihnimin kıvrımlarında yer edecek düşüncelere sahip olduğum bir kitap oldu.
İnanıyorum ki herkes ruhunun tapınağında yalnızdır ve yalnız olmalı, yalnız bırakılmalıdır. Bırakın herkesin içindeki bu madet dokunulmamış, lekelenmemiş olarak kalsın. Bırakın insanlar istedikleri elleri, istedikleri sevgi ve şiddetle sıksınlar. İnsanların mukaddes mabetlerinin kutsal eşiğinden içeri, onlara rağmen adım atmayın!
Ve yalnız eğilerek, itaat ederek; hürmet etmediğim kişilerin hürmet etmediğim fikirlerini kabul edeceksem, hayatımın ne kıymeti olabilir?
Hangi yolu seçersem seçeyim, o yolu aydınlatan ışık içimde artık. O yolu aydınlatan ışık ve o yolu işaret eden tabiî pusula, içimde.
Her şeyi kabul edebilirim, ama çoğu insanlara en kolay gibi gelen şeyi kabul edemem. Yarı yolu, yarım yamalağı, ehvenişeri, hemen hemeni

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anthem
Yazar:
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786069834572
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
SC Active Business Development Srl
Baskılar:
Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti
Ben
Ben
Anthem

Kitabı okuyanlar 657 okur

  • Sena Tunç
  • Zeynep İlhan
  • S.
  • Hatice Tuztaş
  • Kökdən düşmüş piano
  • Ebubekir Demirkazık
  • Danil Ahmetşah
  • S.
  • Deniz ozkardas

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.8 (2)
9
%0.4 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0