Kitap
Aşkın Suçları

Aşkın Suçları

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.9
98 Kişi
322
Okunma
93
Beğeni
6,2bin
Gösterim
199 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 38 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Notos · Aralık 2014 · Karton kapak · 9786055904876
Orijinal adı
Les Crimes de L'Amour
Diğer baskılar
Marquis de Sade, ilk ve tek ahlaksızlık filozofudur. Ancak Sade'ın önemi bununla sınırlı değildir. Sade'ın eserleri bütün insan ilişkilerini öyle ya da böyle etkileyen cinsel içgüdülerle ilgili her şeyi dikkatle çözümler. Sade'ın eserlerinde felsefe önemli bir rol oynar. Eserlerinde sık sık şu türden ifadelerle karşılaşılır: "Felsefenin meşalesini her zaman tutkunun ateşi yakar." -Iwan Bloch- Aşkın Suçları, Lamartine'in, Baudelaire'in, Swinburne'ün, Lautréamont'un, Nietzsche'nin, Puşkin'in, Dostoyevski'nin, Kafka'nın, Apollinaire'in başucu kitaplarından biriydi. Aşkın Suçları'ndaki hikâyelerde ince bir eğleni var. Ve bu eğleni tutumu, onun sayıklamalarını yıkmayacak şekilde gelişiyor. İlkelliği içinde büyüyen, tatlanan, yakamızı bırakmayan bir anlatımı var. Sade'ın bütün eserleri böyledir; "Ağırbaşlı usavurmalarda bulunurken birdenbire gereksiz konulara atladığı halde, çok kez aşırılıklar onda katkısız, ince birtakım gerçeklere dönüşür. Düşüncesi, çok defa baştan düzenlediği sonucu bozacak şekilde gelişir ve bizi kaygılandıran bir amaca doğru yönelir; bu arada biçim de şaşırtıcı durumlar gösterir." -Cemal Süreya- (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 24 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,68
7.9
10 üzerinden
98 Puan · 30 İnceleme
Elif
Aşkın Suçları'ı inceledi.
199 syf.
Sade'ın herhangi bir kitabına olumsuz bir eleştiri yazacağımı hiç düşünmemiştim fakat ne yazık ki buralardayım. Kitaplarında cinselliğin aralarına sağlam felsefi metinler yazan, okurken düşündüren adam gitmiş basit ve gerçekçilikten uzak tatsız tutsuz bir kurgu girmiş. Sade'ın felsefesinden uzaktan yakından alakası olmayan anafikirler, yeşilçam filmlerini andıran tesadüf üzerine tesadüfler, karakterlerin sığ duruşu, hiç beğenemedim. Her kitabında olduğu gibi ensest gibi unsurlara da yer veriyor vermesine fakat yeteri kadar cesur değil, felsefeden uzak bir biçimde yapıyor bunu. Arkasında Cemal Süreyya; Lamartine, Baudelaire, Swinburne, Lautreamont, Nietzsche, Puşkin, Dostoyevski, Kafka ve Apollinaire gibi isimlerin başucu kitapları olduğunu yazmış. Kitabın özünü yakalayamamış, derin anlamları irdeleyememiş de olabilirim, bilmiyorum. Bu kadar pohpohlanan bir kitabı beğenmedim derken milyon defa kendisinde arıyor insan suçu... Düşüncem Sade'la tanışmak, onu anlamak için uygun bir kitap olmadığı yönünde. Yazarın ismini görmemiş olsaydım bu kitabın ona ait olduğuna asla inanmazdım.
Aşkın Suçları
7.9/10
· 322 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
merlin
Aşkın Suçları'ı inceledi.
136 syf.
·
9 günde
·
8/10 puan
Kitap üç öyküden oluşuyor ve her öyküde anlamlandıracağımız, ders çıkaracağımız çok şey var. Cemal Süreya çevirisi olması da kalitesini belli ediyor. İlk öyküde çok şaşırdım. Her şey birbiriyle bağlantılıydı ve çok güzel anlatılmıştı. İkinci öyküde aslolan şeyin saf sevgi olduğu kanısına vardım. Son öyküde ise yine suistimal edilen iyi niyetin, sevginin varlığını anladım. Oldukça iyi bir kitaptı.
Aşkın Suçları
7.9/10
· 322 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Ender Topçuoğlu
Aşkın Suçları'ı inceledi.
136 syf.
·
Puan vermedi
Kitap Sade’in Üç öyküsünden oluşuyor. Cemal Süreya’ nın önsözü ve çevirisiyle su gibi okunuyor. ÖNSÖZDEN “Neye yarar roman? Sade şöyle diyor bu konuda:Neye mi yarar? Bu soruyu yönelten ikiyüzlü, sapık kişileri türlü yönleriyle anlatmaya,onların ıcığını cıcığını çıkarmaya. Sade’a göre çevremizde biriken pislikleri, rezaletleri iyice anlatmadan iyiyi belirlemenin olanağı yoktur. Örflerin ve adetlerin yüzer yıllık çizelgelerini yaparsak,bunların zaman içinde nasıl bir değişim geçirdiklerini görürüz. Bu değişiklikler sadece zamana göre değil, yere göre de büyük farklar göstermektedir.” KADERCİLİK “Manastırda münzevi bir yaşayışı olan;çok dindar, oturduğu manastırındaki görevlerine çok bağlı; çevresindeki herkesi kendi dindar özelliklerine öyle koşullandırmış ki, onlar matmazele yalnız zekasının erdemleri ve huyunun güzelliğiyle bakıyorlar.Uzun sözün kısası dünyada bir melek Florville. Böyle bir melekten aşağıdaki yaşam öyküsü nasıl çıkar? Kader mi? Ben hem kız kardeşin, hem Nancy’de baştan çıkardığın kız değil miyim? Hem oğlumu öldürdün, Hem babama karılık ettim. Annemi idam sehpasına yollayan uğursuz yaratık da benim. Kardeşime bakıyorum, aynı zamanda aşığım olmuş; babama bakıyorum onunla evlenmişim; oğlunu öldüren, annesini öldürten bir canavar olmuşum. inanın ki Tanrı olanca acı çektirme gücünü yalnız benim için kullanmış. İnsan yalnız mezarda sükuna kavuşabilir; yeryüzünde ise kendi benzerlerinin kötülüğü, tutkunlarının dağınıklığı, daha önemlisi yazgının uğursuzluğu dolayısıyla fırsat bulamaz buna.” Bütün bunları okuduktan sonra da vicdanımızda hala melek olarak kalan Florville’nin hikayesi. HIRSIN ZARARLARI’NDAN “Çete lideri Franlo, gerçek durumunu gizleyerek matmazel Faxelange’yi be ailesini evlenmeye razı eder. Faxelange’nin bu evlilik için geride bıraktığı; onu çok seven, olacaklara karşı O’nu uyaran Geo vardır ERDEMİN SUÇ İŞLETTİĞİ “Ey bu hikayeyi okuyacak olanlar! Bu hikaye sizlerde hiçbir zaman sapmadığımız kutsal ödevlere karşı bir bağlılık yaratsın.Kişi ilk yanlışını istedikten sonra pişmanlık getirip bir yerde durmasanı becerebilirse erdemin haklarına bütün bütüne yitirmeyebiliyor”
Aşkın Suçları
7.9/10
· 322 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Uğur De Molinari
Aşkın Suçları'ı inceledi.
199 syf.
Konu dramatik edebiyat olunca işin içinde acıma ve zulüm giriyor haliyle ve Cemal Süreya da, çizgisine hitap eden bu kitabın çevirisini üstleniyor. Kadın - erkek ilişkisinin toplumun kurduğu refleksif örf, adet, gelenek, görenek ve normlara göre şekillenmesinin altını kazıyan Sade, buna bağlı gelişen cinsellik mantığının korkunç trajedisini kaleme almış. Doğa, erdem, inanç ve ahlak gibi toplum yaşantısına göre şekillendirilen tüm olguları ele alarak sarsıcı üç hikaye içerisinde öğütüp sonunda tokat gibi yüzümüze çarpan de sade ve enfes üslubundan çıkan en iyi kitaplardan biri diyebilirim.
Aşkın Suçları
7.9/10
· 322 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
31