Babalar ve Oğullar (Fotoğraflı Klasikler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
45.829
Gösterim
Adı:
Babalar ve Oğullar
Alt başlık:
Fotoğraflı Klasikler
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750738364
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Babalar ve Oğullar, klasik Rus edebiyatının unutulmaz yazarı İvan Sergeyeviç Turgenyev'in en önemli eseridir. Kitabın basımından sonra, “Avrupalı bir bakışa sahip tek Rus yazar” diye tanımlanan Turgenyev, karşılaştığı büyük tepkiler nedeniyle ülkesini terk ederek önce Baden-Baden'a, ardından Paris'e gider. Turgenyev, eserinde, kuşaklar arasındaki çatışmayı, derinlemesine ve dengeli bir bakışla sergiler. Romanının başkarakteri, doğa bilimlerinden başka hiçbir yasa ya da değer tanımayan, sonunda aşka yenik düşen nihilist Bazarov tipi, yazarın yarattığı karakterlerin en güçlüsüdür. Roman bir bakıma Turgen­yev'in de bir üyesi olduğu kır kökenli soylu aydınların, kent kökenli radikal aydınlara yenik düşüşünün öyküsüdür. Kitabın radikal aydınlar tarafından şiddetle eleştirilmesinin temelinde yatan, gerçekçiliği ve karakterlerinin inandırıcılığıdır.Babalar ve Oğullar, yazarına ün getirmiş; ancak onun, yaşamına kırgın bir şekilde ve sürgünde devam etmesine yol açmıştır.

“Tanrım!Babalar ve Oğullar'ın görkemi nedir öyle! Adeta bıçağın kemiğe dayanması gibi bir şey. Bazarov'un hastalığı nasıl da güçlü anlatılmış, kendimi halsiz düşmüş ve sanki ondan hastalık kapmış gibi hissettim. Ya Bazarov'un sonu? Ya ihtiyarcıklar? Kukşina? Nasıl yaptığını şeytan bilir. Tam anlamıyla dahiyane.”

Anton Çehov

Türkiye'den 20 çağdaş fotoğrafçı Can Klasikleri'nin bu özel dizisi için 20 kitabın kapak fotoğrafını özgün yorumlarıyla hazırladı.
259 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitapları elime almadan önce ben küçük bir araştırmasını yaparım hep; kim ne demiş,  konusu ne gibi...
Rastladığım çoğu yorumda Turgenyev'in dilinin agır olduğunu ve karmaşık olduğunu vurgulamıslar. Tabii bu yüzden kitabı elime almaya cesaret edemedim bir kaç ay. Sonra dedim Turgenyev'le tanışma zamanı geldi. Bir de ben yorumlayım dedim kendi fikirlerimle.
Ön yargılı başladığım kitap o kadar akıcı geldi ki su gibi akıp gitti ellerimde..

Yalnızca çok durağan bir kitaptı. Başlarda hiç heyecan yoktu sıradan bir heyecansız duygusuz bir hikaye okuyor gibiydim. (Tabii bu durum sonlara doğru değişti heyecan arttı.) ama durağan olmasına rağmen insanı içine cekemeyi başarıyor (şahsen beni çok güzel içine alıp duygudan duyguya sürüklemeyi basardı).
Hem çok sıradan bir eser hemde sıra dışı bu ikilem arasında gidip geliyorsunuz.


-1862'de kaleme alınan Babalar ve Oğullar Turgenyev'in en meşhur eserilerinden.


-Rus Edebiyatı 'nın tam anlamıyla yazılmış ilk modern roman örneği olarak kabul edilebilir.

-Yayımlandığında pek çok siyasi, edebi ve felsefi tartışmanın odağı haline gelmiş bir kitap

-Bugün için de edebî değerini koruyan bir eserdir.

-O zaman Rusya’sında yaşanan geleneksellik ile bireysellik arasındaki çatışmayı adım adım göstermektedir..

-Ayrıca Nihilizm ile ilgili fikir oluşturan bir yapıttır. ( Ben 'Nihilizm' nedir ? Bu kitap da öğrendim. )
Sözlük anlamı: Hiçcililk olarak tek kelimeyle açıklıyor aslında.
Genis anlamlı olarak;
Hiççilik ya da nihilizm veya yokçuluk; 19. yüzyıl ortalarında Rusya'da, özellikle genç entelektüel kesim arasında taraftar bularak yükselen ve bu nedenle kendine büyük felsefi akımlar arasında yer edinen bir felsefî yaklaşımdır. 

-Eser Nihilizm konusunda yazılmış ilk eser olarak da. Biliniyor.

- 2003'de filmide yapılmıştır.


-O devirlerde Rusya'yı en iyi anlatan eserler arasında diyebilirim.

1840 Rusya’sında yaşanan geleneksellik ile bireysellik arasındaki çatışma tartısmalar romanın ana teması; Babalar  gelenekselliği oğullar ise yenilikçiliği ve çağa ayak uydurma modaya uyma gibi düşünceleri temsil etmektedir...
(Hal böyle olunca kitap her çağa için çok uygun çünkü her yeni gelen yeni nesil bir önceki nesli beğenmiyor ve kuşak çatışması çıkıyor; bu durum su an ki cagımızda da kendini belli ediyor.)

Bu gibi benzer çatışmaların içinde kendi babamızla (ailenizle )olan ilişkilerinizide yakalayabilirsiniz
Karakterler de çok ilginç ve etkileyiciydi.

Kitap okunması gereken bir kitap ihmal etmeyin eminim size bir şeyler katacaktır.
(Bana kattıgına inanıyorum )

Okuyun böyle kitaplar okuyun...

(Tabi ki bu kitabı ve bir çok kitabı hediye eden canım https://1000kitap.com/twoheart ' a teşekkür ederim )
279 syf.
·3 günde·8/10
Yıl 1861. Puşkin ve Gogol'un yoğun etkisinde olan bir Rus edebiyatının olduğu,İslavcılar ile Liberallerin çarpıştığı yıllar. Dostoyevski'yi bile Dostoyevski yapan Suç ve Ceza'nın yayınlanmasına daha beş yıl var. Nietsche 17 yaşında. Yalnız etnik olarak Rus hissiyat olarak Alman bir Turgenyev var. Ki bu adam daha Avrupa da bile o kadar etkin olmayan Nihilizmin üzerine, hem de Rus topraklarında bir roman yazar. Babalar ve Oğulları.

------Metnin devamı, eserin kurgusuna yönelik önemli ipuçları içermektedir-----

Rus edebiyatı ile ilgili olanlar Turgenyev'in görüşlerini, hayatını genel olarak biliyorlar. Bu romanda da hayatından kesitler var. Batıcılığı, Nihilizmi, Alman hayranlığı, kadınlarla olan ilişkileri, Tolstoy ile düellosu Vs. Roman yazıldığı dönemde büyük ses getirmiştir. Romandan sonra gençler arasında Nihilizm hızla yayılmıştır. Bu hızlı yayılışı etkisini yaklaşık 10 yıl sonra yazılacak Dostoyevski'nin Ecinnilerinde net olarak görülecektir. Tabi bu etkilerin yanında çokca da eleştiriler gelmiştir. Eleştirilerin en önemlisi ise Turgenyev'in romana bir son bulamadığı, bu yuzden baş karakteri öldürerek bitirdiğidir. Kanaatimce Turgenyev kesip atmaktan ziyade hiçliği savunan ve bir hiç olan bazarov'u, hiçlikle sonuçlandırmıştır.

Her ne kadar yıkıcı düşüncesini benimsemesem, romanın karakterini Nihilizmi kural olarak yaşayan biri olarak görsem de; bir uç nokta olarak kendi düşüncelerini savunan ve bunu korkusuzca dile getiren Turgenyev'i gönülden kutluyorum.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
 • Vadideki Zambak
  7.9/10 (1.769 Oy)1.756 beğeni8.128 okunma4.743 alıntı51.228 gösterim
 • Ana
  8.7/10 (1.694 Oy)1.849 beğeni6.519 okunma3.674 alıntı35.281 gösterim
 • İki Şehrin Hikâyesi
  8.6/10 (2.284 Oy)2.296 beğeni8.133 okunma2.530 alıntı68.051 gösterim
 • Kumarbaz
  8.2/10 (2.301 Oy)2.217 beğeni8.112 okunma2.390 alıntı46.166 gösterim
 • Anna Karenina
  8.8/10 (1.495 Oy)1.750 beğeni5.717 okunma3.271 alıntı45.370 gösterim
 • İnsancıklar
  8.2/10 (1.790 Oy)1.791 beğeni6.612 okunma3.991 alıntı42.551 gösterim
 • Beyaz Geceler
  8.4/10 (2.430 Oy)2.304 beğeni8.202 okunma3.740 alıntı53.878 gösterim
 • Karamazov Kardeşler
  9.1/10 (1.511 Oy)1.756 beğeni4.692 okunma4.837 alıntı45.107 gösterim
 • Bir İdam Mahkumunun Son Günü
  8.5/10 (2.335 Oy)2.170 beğeni6.943 okunma2.356 alıntı41.408 gösterim
 • Dava
  7.8/10 (2.616 Oy)2.581 beğeni10.071 okunma2.196 alıntı62.123 gösterim
259 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bazen, bazı karakterlerden o kadar etkilenirsiniz ki oturup onlarla sohbet etmek istersiniz. Herşeye karşı çıkan, kendine zor ve çetin bir hayatı seçen -nihilist- “Bazarov” karakterinde ise bu duyguyu daha yoğun olarak yaşadım.

Turgenyev’i ilk kez okudum ve beklentimin çok üzerinde bir yazar olarak tanıdım.

Yazar; öyle süslü, derin analizli, müthiş tespitli sözlerini kitaba öyle doğru bir şekilde serpiştirmiş ki tam sıkılma hissi belirecekken sizi şaşırtan bir sözle başbaşa kalıyorsunuz ve bu da kitabı elinizden bırakmayıp sizi yazıların içinde sürüklemeye yetiyor.
259 syf.
·6/10
İki oğul, iki baba ve hayatlar. Oğulların babaları. Arkadiy ılımlı bir genç, Bazarov nihilist ve sorgulayan bir oğul. Oğullarını çok seven, üstüne titreyen babalar. Ve birbiriyle aynı zaman çizgisinde birleşmiş hayatlar.

Turgenyev'in okuduğum ilk kitabı. Anlatımı oldukça anlaşılır, betimlemeleri güzel bir kitap. Klasikleri seviyorsanız sıkılmayacağınızı düşünüyorum :)
288 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İki kuşak, iki farklı bakış açısı... Turgenyev; toplumun muhafazakar, değer yargıları olan, gelenekçi, romantik kesimiyle onların nihilist, daha bireyci, yeniliklere açık çocukları arasındaki kuşak çatışmasını çok güzel işlemiş. Bir benzerinin de ülkemizde gerçekleştiğini düşünüyorum. Hatta toplumdaki kutuplaşmanın siyasi partilerden ziyade nesiller arasındaki görüş farklılıklarından meydana geldiğini düşünüyorum.

Karakterlerden Bazarov güçlü kişiliği olan, sorgulayan, otorite kabul etmeyen birisi. Toplumsal değerlerden kendini soyutlamış, gururlu biri.. Yakın arkadaşı Arkadey ise biraz onun etkisinde kalsa da bu dönüşümü yaşamakta zorluk çeken bir karakter.

Rus toplumunu bir karakter üzerinden anlatan Oblomov'a benzeyen bu romandaki fark bunu 2 karakter üzerinden yapması. Nasıl ki insanlar zor değişir, alışkanlıklarından vazgeçemez, ağır bir dönüşüm yaşar, toplum da öyledir. İşte Arkadiy tam da onu temsil ediyor. Evet toplum değişiyor ama bu radikal olmuyor. Çünkü bunun için bedel ödenmeli. Bazarov, bu uğurda sevdiği kadından bile vazgeçen birisi. Kimse böyle bir bedel ödemeye yanaşmadığı için pek çok kişi bir şekilde sistemin içine tıpkı Arkadey gibi giriyor.

Biraz entelektüel faşizmi yansıtıyor Bazarov. Onun yanında kimse kolay kolay kendisi olamıyor. Hatta en yakın arkadaşı bile ona hayran olsa da ondan kopmak zorunda kalıyor. Arkadaşının kendi olabilmesi için romantizme karşı olan Bazarov'dan soyutlanıp bir aşk yaşaması gerekiyor. Bazarov toplumu değiştirmeye, eski Rus tutuculuğunu öldürmeye çalışıyor fakat sonunda kendisi ölüyor, onu hasta yatağında inanmadığı bilim de inanmadığı din de kurtaramıyor. Ölürken de nihilist olarak ölen ve haklı çıkan sıra dışı bir karakter Bazarov.

O ölünce toplum da rahatlıyor. Çünkü radikal fikirli olanlar sevilmez. Ötekidir, bozguncudur, serseridir, onlar yok olunca toplum düzelecek zannedilir ama toplum hep aynıdır. Nitekim Bazarov bunu belki de geç de olsa anladığı için bu kadar erken ölüyor. Zaten Bazarov öldükten sonra kitapta geçen ve diğer insanlar için kullanılan:'' Hepsi güzelleşmiş, olgunlaşmış gibiydiler, herkes biraz üzüntü duyuyordu ama aslında hepsi mutluydu'' ifadeleri toplumun vasatlığa aykırı kişilere karşı olan tutumunu göz önüne seriyor. Sahi, acaba hepimiz değişimden korktuğumuz için Pavel Petroviç gibileri uğruna Bazarovları mı harcıyoruz? Ve sıcak ama samimiyetsiz karakterler uğruna soğuk ama gerçekçi kişileri mi yok ediyoruz?
259 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Turgenyev...
Meğer okunacak ne de çok yazar ne de çok kitap varmış. Ben bir dünya klasiği daha ekledim okundu listeme.
Her kitabı bitirdiğimde böyle içimde bir hüzün oluyor nedense. Her bir karakteri içimde yaşıyorum sanki. Onlar üzülürse üzülüyorum onlar sevinirse beni de bir mutluluk sarıyor. Kimi zaman aşık oluyor kahraman ben seviyorum sanki onun sevdiğini. İçine çekiyor her kitap, özellikle dünya klasikleri. Evet başlarda biraz zor gibi geliyor okuması ama önemli olan devam edebilmek ki her biri şaheser bence.
Babalar ve Oğullar....
Başlarda kitaba biraz haksızlık yapmışım, gitmiyor diye bir ara kitabi yarım bile bırakmayı düşünmüştüm. Pek adetim değildir aslında öyle yarım bırakmak kitapları. Kitaba hakaret gibi geliyor bana yarım bırakınca. Sonra incelemeleri okuyunca dedim ki şu an bir yargıya varmak için çok erken. Oku dedim kendime. Ve iyi ki oku demişim. Eğer kitabı yarım bırakmayı düşünen varsa tavsiyem devam etsin.
İki arkadaş ve onların babaları...
Kitap nihilist gençleri anlatıyor. Her şeyi inkâr eden gençler acaba aşkı da inkar da devam edebilecekler mi?
Aşka inanmayaları sarınca aşk, onun varlığını inkar edemiyor hiç kimse.
Ve ölüm yaşlı genç dinlemeden birer birer götürürken herkesi, her birimiz kendi sıkıntılarımıza dalmışken, gelecekle ilgili bir sürü plan hazırlarken, neden bir sonraki ölen biz olmayalım?
Kitabı merak edenleri bu dünyaya davet ediyorum.
Okuyalım kitap dostları. Çokça okuyalım.
259 syf.
·Beğendi·9/10
Turgenyev'in okuduğum ilk kitabı. Yazarın kalemini sevdim. Kitap sade ve akıcı bir dille yazılmış. Bazı klasiklerdeki rahatsız edici boyuttaki detaylar, uzun uzadıya karakter tahlilleri yok. Her şey olması gerektiği miktarda ne eksik, ne fazla. Konusuna gelince; 1860 Rusya' sında farklı karaktere ve aile yapılarına sahip iki oğul, iki babanın hikayesi. Aynı zamanda dönemin sosyolojik yapısı konusunda da bilgiler veren güzel bir kitap.
160 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Düşünceleri çivi gibi beyne saplayan ve bunu acıtmadan yapabilen bir kitap....

Üniversiteli iki gencin (Arkadi ve Bazarov) toprak sahibi babalarının yanına dönmeleri ile başlayan bir serüvenin anlatımıdır. Aslında kitabın ismi kitabı anlatmak için (kanımca) yetersiz, yayıncı her ne kadar baba ile oğul arasındaki kuşak çatışması dese de, ben bundan ziyade Nihilizm düşüncesine sahip bir gencin hayat hikayesinin bir parçası olarak görüyorum...

Bazarov düşüncelerini hayatına yansıtabilen ve korkusuzca dile getirebilen (bana göre) ender bir kişilik örneğidir;
((“Kim bu? Ne kadar güzel bir kadın!”
“Kimden söz ediyorsun?”
“Ne tuhaf soru..... burada sadece bir güzel kadın var.”))
veya
((“Doğa da mı saçma?” ....
“Senin anladığın anlamda doğa da saçma. Doğa bir mabet değil, bir atölyedir,
insan da orada çalışan bir işçi.”)).....

benim açımdan kitabın anlamını ikiye katlayan durum ise; Bazarov'dur...
şöyle ki; eğer bir gün biri benim hakkımda, kişiliğim hakkında biraz bilgi sahibi olma arzusunu duyarsa, Bazarov karakterini incelemesi yeterli olur sanırım...
259 syf.
·3 günde·7/10
Turgenyev eserinde baş kahraman Bazarov'u merkez alarak o dönemin Rusya'sındaki kuşak çatışmalarını ele almış.Ama açıkçası bu ele alış beni çok doyurmadı.Genç-yaşlı,aristokrat-nihilist kavgasından bir anda aşk romanına döner gibi hissettim kendimi.Ama üslubu çok sevimli buldum.Uzun uzadıya mekan ve kişi betimlemelerinden uzak,gayet duru ve yalın anlatımı var.Hele kitabın sonuna gelindiğinde karakterlerın son hallerini anlatmasıyla sanki Perihan Savaş'ın Gerçek Kesit programında gibi hissettim kendimi ve çok keyif aldım.Beklentileri çok yüksek tutmadan bir çırpıda okunası bir kitaptır kendileri efendim.
293 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
rus edebiyatının nihilist eserlerinden bir tanesi olan bu eser oldukca etkileyici tasvirlere sahip. Öte yandan turgenyev nihilist olan baş karakteri öldürerek aslında nihilizmin insan doğasına aykırı olduğunu anlatmak istemiştir bana göre.
245 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
1860 yıllarının iki baba iki ogul olan rusyanın toplum yapısını ele almış. Turgenyevin okudugum ilk kitabı.Bazarov nihilist bir karkaterdir etkileyende bazarovun düşünce yapısı oldu. Kitab beni fazla etkilemedi buda dünya klasiklerini degiştirmez. Tavsiye ederim bulursanız okuyun bişey kaybetmezsınız.. :)
264 syf.
Kuşak çatışmasının odak noktasını oluşturduğu kitabın yan konularını ise aşk ve nihilizm oluşturmaktadır.

Nihilizm: Felsefede nihilizm, hiçbir şeyin var olmadığını, hiçbir şeyin bilinemeyeceğini savunan görüştür.
Nihilistler Tanrı’nın varlığını, iradenin özgürlüğünü, bilginin imkânını, ahlakı ve tarihin mutlu sonunu reddederler.

Kitapta Arkadiy ve onun üniversiteden arkadaşı ve fikirlerinden etkilendiği kişi olan Barazov, tatil için Arkadiy'in babasının yanına gelirler. Baba Nikolay Petrovic ve amca Pavel Petrovic ile gençler arasında yaşanan tartışmalar ve ruh çözümlemeleri uzerinden, eski kuşak ile yeni kuşak arasındaki uçurum ortaya koyuluyor. Özellikle Pavel Petrovic, yeni kuşağın yanlış yolda olduğunu, kendisinin yani eski kuşağın doğru olduğunu kesinkes savunuyor; Nikolay Petrovic ise daha kaderci ve yeniliğe uyum sağlamaya çalışan bir kişiliğe sahip.

Barazov, Rusya'nın içinde bulunduğu sosyolojik, siyasi vb sorunlar ve bu sorunlar üzerinde sürekli dönen çözüm içermeyen tartışmalardan sıkılmış ve bunlara karşı kayıtsız kalmayi tercih eden bir kişilik. Nihilist bir yapıda olmasının tek nedeni bu olmasa da önemli bir etken olduğu açık.

Barazov'un ailesi ise daha çok bizim klasik Türk ailesine benzeyen bir yapıya sahip: Anaç ve fazla eğitimi olmayan, kocasına bağlı bir anne ve sevgisini çok göstermeye çalışmamasına rağmen uzun hasretten dolayi bunu basaramayan ve her küçük fırsatta oğluna sevgisini ve ilgisini göstermeye gayret eden bir baba.

Ancak, Bazarov ailesine çok uzak bir yapıya sahip olduğu ve kendini dışarıya kapattığı için, ailesine çok uzak bir görüntüdedir. Zaten aşırı ilgiden bunalip sık sık uzaklaşma eğilimindedir. Dışarıya açılmaya çalıştığı an ise varlıklı ve özgür bir karakter olan Oldinstikva (ismi bunun gibi bir seydi) ile olan kitabın bölümleridir.

Ben kitapta eski kuşak ile yeni kuşak arasındaki tartışmaların daha uzun ve daha derinlemesine işlendiği uzun diyaloglar bekliyordum. Ayrıca kitapta işlenen aşkın kitabın odak noktasına uyumu çok iyi sağlanamamış.

Bu olumsuzluklara karşın, bir romanın olmazsa olmazı etkileyici ve iyi işlenmiş karakter ihtiyacı Bazarov ile başarılı şekilde karşılanmış.
“Bir romantik olsaydım ‘yollarımızın ayrıldığını hissediyorum’ derdim ama değilim, o yüzden sana birbirimizden bıktığımızı söylüyorum.”
“Zaman bazen kuş gibi uçar bazen de solucan gibi sürünerek geçer; ama insan en çok zamanın ağır mı yoksa çabuk mu geçtiğini fark etmediği vakit kendini iyi hisseder.”
Kişilik, sayın bayım, en önemlisi budur işte: İnsanın kişiliği bir kaya gibi sağlam olmalıdır, çünkü her şey onun üzerine bina ediliyor.
Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Sayfa 61 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Babalar ve Oğullar
Alt başlık:
Fotoğraflı Klasikler
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750738364
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Babalar ve Oğullar, klasik Rus edebiyatının unutulmaz yazarı İvan Sergeyeviç Turgenyev'in en önemli eseridir. Kitabın basımından sonra, “Avrupalı bir bakışa sahip tek Rus yazar” diye tanımlanan Turgenyev, karşılaştığı büyük tepkiler nedeniyle ülkesini terk ederek önce Baden-Baden'a, ardından Paris'e gider. Turgenyev, eserinde, kuşaklar arasındaki çatışmayı, derinlemesine ve dengeli bir bakışla sergiler. Romanının başkarakteri, doğa bilimlerinden başka hiçbir yasa ya da değer tanımayan, sonunda aşka yenik düşen nihilist Bazarov tipi, yazarın yarattığı karakterlerin en güçlüsüdür. Roman bir bakıma Turgen­yev'in de bir üyesi olduğu kır kökenli soylu aydınların, kent kökenli radikal aydınlara yenik düşüşünün öyküsüdür. Kitabın radikal aydınlar tarafından şiddetle eleştirilmesinin temelinde yatan, gerçekçiliği ve karakterlerinin inandırıcılığıdır.Babalar ve Oğullar, yazarına ün getirmiş; ancak onun, yaşamına kırgın bir şekilde ve sürgünde devam etmesine yol açmıştır.

“Tanrım!Babalar ve Oğullar'ın görkemi nedir öyle! Adeta bıçağın kemiğe dayanması gibi bir şey. Bazarov'un hastalığı nasıl da güçlü anlatılmış, kendimi halsiz düşmüş ve sanki ondan hastalık kapmış gibi hissettim. Ya Bazarov'un sonu? Ya ihtiyarcıklar? Kukşina? Nasıl yaptığını şeytan bilir. Tam anlamıyla dahiyane.”

Anton Çehov

Türkiye'den 20 çağdaş fotoğrafçı Can Klasikleri'nin bu özel dizisi için 20 kitabın kapak fotoğrafını özgün yorumlarıyla hazırladı.

Kitabı okuyanlar 6.882 okur

 • Aeou
 • Elif Aleyna
 • Hakan Çoban
 • Aziz Yıldız
 • Nurhan Üzel
 • Erkan Islam
 • Adem Kara
 • simanur kurt
 • Demet Ergün
 • Fatıma inan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0.2 (3)
8
%0.1 (2)
7
%0.3 (5)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları