Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum (Bir Çocuk Gelinin Dramı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.414
Gösterim
Adı:
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum
Alt başlık:
Bir Çocuk Gelinin Dramı
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
196
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054335954
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum
Yemenli Nujood henüz on yaşındayken evlendirilmek üzere otuzlu yaşlardaki bir adama satıldı. Ailesinden, çok sevdiği kardeşlerinden koparılıp zorla Yemen'in izbe bir köyüne gönderildi. Evlendiği adam kendinden yaşça oldukça büyüktü: tam üç kat. Ailesine Nujood ergenlik çağına girene kadar ona dokunulmayacağına dair söz verilmişti.

Ancak bu söze sadık kalınmadı. Verdiği sözü unutan kocası, Nujood'un bir genç kız olmasını beklemeden evlendiği gece onunla zorla birlikte oldu. Nujood gündüzleri kayınvalidesi tarafından, geceleri ise kocası tarafından iki ay boyunca fiziksel ve duygusal şiddete maruz kaldı.

Ve Nujood bu kâbusu yaşarken yalnızca 10 yaşında bir çocuktu.
Ama Nujood pes etmedi ve tüm Yemen'e ve başka memleketlerde aynı kadere mahkûm insanlara örnek olacak bir serüvene imzasını attı. Yaşadığı topraklarda eşine benzerine rastlanmamış bir hikâyenin başkahramanı oldu; kocasından boşanmak için gizlice evden kaçarak mahkemeye gitti ve yargıcın kapısını çaldı.

Nujood'un ailesine ve Yemen geleneklerine meydan okuyuşu ve cesareti tüm dünyada yankılandı ve Orta Doğu'daki tüm genç kızlar için ilham kaynağı oldu.
Ve Nujood eşsiz hikâyesiyle tüm dünyanın vicdanını bir kez daha sorgulamasına sebep oldu.

***
“Annem sessiz kalıyordu. Üzgün ama kaderine boyun eğmiş bir hali vardı.
Sonuçta, Yemenli kadınların çoğu gibi onunki de düzenlenmiş bir evlilikti. Kimse ondan iyi bilemezdi, ülkemizde sıkıntıyı kadınlar çeker, emirleri erkekler verirdi. Bu durumda beni savunmak, baştan kaybedilmiş bir savaş olacaktı.”

Kocası evli bir kadının okula gitmesinin doğru olmayacağı gerekçesiyle Nojood'u okuldan aldı. Düğünündeyse Nujood bir köşede oturmuş gözyaşları içerisinde olanları bir yabancı gibi izliyordu başına gelecekleri hissediyormuşçasına.

Olanlar tek kelimeyle felaketti. Kocasının tecavüzleri ve dayağının yanı sıra kayınvalidesinin verdiği eziyet de durumu daha da kötüleştirmişti. Onca zulmün içerisinde küçücük bir kız çocuğu olarak ayakta durmaya gayret ediyordu gücü yettiğince.

Ve sonunda her şeyi göze alıp evden kaçtı ve soluğu adliyede aldı.
“Hangi yargıcı arıyorsun?”
“Bir yargıçla konuşmak istiyorum, hepsi bu.”
“Ama bu mahkemede birçok yargıç var…”
“Beni bir yargıca götürün, hangisi olursa olsun!”
Kadın kararlılığımdan şaşkın, susuyor. Belki de küçük delici çığlığım onu ürküttü.
“Ne istiyorsun?”
Cevabım bekletmeden geliyor.
“Boşanmak.”

Verdiği emsalsiz mücadele ve kazandığı zaferle tüm dünyada adını duyuran Yemen'li Nujood Ali cesaretiyle tüm dünyadaki kadınlara örnek olmuş, Glamour Yılın Kadını ödülüne layık görülmüş ve Condoleezza Rice, Hillary Clinton gibi önemli isimlerin de takdirini kazanmıştır.
196 syf.
·2 günde·9/10
Bir solukta okumama rağmen sanırım uzun süre etkisinde olacağım.
Nojoud öyle güçlü bir kız çocuğu ki tüm yaşadıklarına rağmen kaçma cesaretini bulup hayatını kurtarmaya karar verir. Kendi hayatını ve kendi gibi olan bir çok çocuğun hayatını kurtarmıştır aslında. Onlara bir umut ışığı olmuştur.

O kadar sinirlendim ve üzüldüm ki bunların gerçek olması çok acı. 10 yaşında bir çocuk okula gitmeli, oyunlar oynamalı arkadaşlarıyla. "Annemin 16 çocuğu var" cümlesiyle ağzım açık kalmıştı. Tabiki ardından "Bir boğaza daha bakamam evlenmesi kurtulması demek" sözünü duymak beni hiç şaşırtmadı. Bakamıyorsan bu kadar çocuk niye ?!

Ama sonu mutlu olduğu için ben de mutluyum. Keşke kimse bunları yaşamasa. Türkiye'de de sanki bunların önünü açmak istermişcesine dini nikahtan önce resmi nikah zorunluluğu kalktı. Amaç ne bir türlü anlayamadım!

Nojoud'un hikayesi resimlerle süslenmiş, yürek burkacak bir hikaye.
196 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10
Geri kalmış toplumların kahrolası töreleri ne canlar yaktı ve yakmaya da devam ediyor.Dokuz yaşında evlendirilen bir kız çocuğunun düğünden üç gün sonra ölmesi ,kızın ailesini ayağa kaldırması gerekirken ne oluyor dersiniz? Kızın ailesi sanki bozuk bir mal vermiş gibi utanarak , yedi yaşındaki kızlarını ölen çocuğunun yerine veriyorlar ,lütfen kabul edin türünden !!!!
196 syf.
·9/10
Ben , kadere karşı koyacak kadar güçlü ve bana yardım edecek insanlar bulacak kadar da şanslıydım , diyen Nojoud.

Ailesinin doyuracak kadar parası olmadığı için babası , amcası ve abisi tarafından kendinden yaşça büyük bir adamla evlenmesi için aşiret kurallarınca toplanıp ve de pazarlık yapılarak 150.000 riyal karşılığında satılan Yemenli küçük bir kız çocuğu olan Nojoud'un hikayesi...

Nojoud , Yemen'in ıssız bir köyünde dünyaya gelen kocaman bir kalbe ve cesarete sahip küçük bir kız çocuğudur. Yaşadığı topraklar ataerkil egemenliğinin olduğu ıssız bir köydür.Burada ki kadınların en acı ortak kaderi ise , henüz buluğ çağına erişmeden kendilerinden yaşça büyük erkeklere ''SATILMALARIDIR.''
Nojoud artık kocasının tecavüzlerine ve işkencelerine dayanamadığı için gizlice evden kaçarak mahkemeye gitti ve kocasından boşanmak için yargıcın kapısını çaldı...

Kalbinin sesini dinleyerek erkeklere meydan okuyan Nojoud'un cesaretini ve boyunu aşan ibretlik hikayesini bir solukta okuyacaksınız.

Hala Nojoud'un kaderini paylaşan küçük gelinlerin olduğunu bilmek çok acı. Oyun oynayacakları yaşta zorla evlendirildikleri mahlukların tecavüzüne ve şiddetine maruz kalan çocuk gelinlerin o küçücük masum kalplerinden öperim.
196 syf.
·7/10
Edebi ağırlığı çok fazla olmasa da, içeriği deprem yaratan bir kitap.
Bu kitabı ben nasıl okudum? aklımla mı, zihnimle mi, kalbimle mi bir başka boyuttan gelip hafzalımın alamayacağı bir izan la mı ? Bilmiyorum. Yüreğim büyük bir yara aldı...Sadece onu biliyorum.
Şunu belirtmeliyim ki, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e bize bıraktıkları için bir kere daha şükrettiren bir kitap..
10 yaşında o da şüpheli bir sabi kızıcağızı kadın gözü ile, mal gibi görmek hangi sistemin, hangi hukukun, hangi törenin, hangi örf'ün ürünü dür. Lütfen bunları sorgulayarak okunması gereken bir kitap. Nojoud cesaretinin ve ona el uzatan vicdan sahibi, yürekli birkaç kişinin cesaretiyle kurtuldu diyelim. Acaba kurtuldu mu? Ya diğer çocuk gelinler nasıl kurtulacak. (Asiye Nasıl Kurtulacak misali gibi) odaya giren sivrisinekleri öldürdük ya dışarıdakiler, bataklıklar var oldukça onlar olmayacak mı ? Sistem, medenileşmiş, olgunlaşmış, cehaletten arındırılmış kamu vicdanını topluma yerleştirmedikçe, evrensel insan hak ve hukuku kabullenmedikçe maalesef bu acıları daha çok görür çok duyarız.
Bu kitaba yorumumu NOJOUD'un ifadelerini açıklamalarla yapmak için, anlatımlarının can alıcı olan yerlerindeki sayfaları kırmızı yazılarla doldurdum... Ama bundan vazgeçtim. yukarıdaki açıklamamla kifayet etmekle yetindim.
196 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
" Ortadoğunun nispeten en uygar ülkesinde doğmana vesile olan yüce rabbin için bugün ne yaptin?" Diye sorgulatan kitap. Ben Yemen hususunda çok ön yargıli bir insanim. Annemi bir kez daha görebilsem isimli kitaptan sonra bunu da okumak beni dehşete düşürdü. Paraşütle Yemen'e atilsam dayanabilecegim maksimum süre sanirım üc saat...
Hayvanlara eziyet eden insanlar nasılsa, kız çocuklarini çocuk yaşta evlendiren, daha doğrusu satan insanlar da sinir uçlarimi zorluyor.
Ben kitabi çok beğendim. Gayet güzel ve akici. Nojoudla beraber sanki o ani yaşiyorsunuz....
İlgimi çeken esas noktalardan biri kendi babaniz ve ağabeyleriniz sizi foseptik çukuruna çöp gibi atarken, kan bağiniz bile olmayan bunca insanin sizin için seferber olması... mükemmel...
Kitabin muhakkak okunmasi taraftariyim.
Kaç yaşina merdiven dayadim ve hala evlenmem için bir baski yok. Bin şükür.. binlerce şükür....
196 syf.
·2 günde·Beğendi
10 yaşında yılın kadını olmak (!) Nojoud'un mücadelesi, cesareti ve azmi sayesinde Amerikan kadın dergisi Glamour Nojoud'u Yılın Kadını ödülüne layık görmüştür. Ama o bu ödülü istedi mi tartışılır, tek istediği bir çocuk gibi yeni oyuncaklarla oynamak ve çikolata-pasta yemekken.
Büyük bir gerçek var ki o coğrafyada Nojoud çocuk gelinlere umut olmuş, ki kitapta da belirtiliyor: Arwa ve Rym Nojoud'dan cesaret alarak adliye yollarına düşüyorlar (sf.179)
En çok canımı acıtansa yer yer bu kız çocuğunun çizdiği resimlere yer verilmesi. Yetişkin halinizle bile kaldırmakta zorlanacağınız bir metin okuyor ve ara ara Nojoud'un çizimleriyle karşılaşıyorsunuz. İşte o an yüzleşiyorsunuz o gerçekle: Okuduğunuz sadece bir metin değil, 10 senedir nefes alan bir kız çocuğunun hayatı!
196 syf.
·8/10
21. Yüzyılda yani 2008 yılında. Yemen'de 10 yaşındaki bir küçük kız (Nojoud) 30 lu yaşlardaki bir erkekle evlendiriliyor. Nojoud daha evliliğin ne olduğunu bilmiyor. Kocası sayılan erkek zorla ona sahip oluyor. Bu ilişkilerden büyük acılar duyan Nojoud bunun böyle yürümeyeceğine inanıyor. Nojoud Yemen'de hiç bir kadının yapamadığını yaparak boşanma davası açıyor. Yemen kamuoyunun desteğiyle boşanıyor. 10 yaşında dul olarak, bıraktığı ilkokul 2. sınıfa devam ediyor. Bu olay dünya kamuoyuna da yansıyor. Nojoud Yemen'de bütün kadınlara örnek olarak hayatına devam ediyor.
196 syf.
·Puan vermedi
Kitap gerçek yaşam öyküsü. Yemen'de on yaşında evlendirilen bir kız çocuğunun trajik hikayesi. Etkileyici bir dille kaleme alınmış. Kitabın gelirinin bu çocuğun eğitim masrafları için harcanacağı belirtilmiş, sırf bu nedenle bile okunmaya değer.
196 syf.
·20 günde·Beğendi·8/10
Bazı coğrafyalar öyle zalim ki... Her okuduğumda Orta Doğu'yu isyan ediyor içimde şükreden parçam. Yaşadığım topraklar günbegün Orta Doğululaşırken üstelik.
196 syf.
·1 günde
Yemende kız çocuklarının yarısından fazla 15 yaşından önce evlendiriliyor. Nojoud onlardan sadece bir tanesi. Kendisine tecavüz iğrenç yaratıkla evlenmek zorunda kalan mı dersiniz, evlendikten üç gün sonra öldü diye yerine 7 yaşındaki kardeşi özür dileme anlamında gönderilen çocuklar mı dersiniz, her gün kendisinden 25 yaş büyük kocasından dayak yiyen küçücük kız çocukları mı dersiniz, ne ararsanız var bu kitapta.İstismarın her türüne rastlamak mümkün. 21. yüzyılda bile bu tür sapkınlıkların yaşandığını bizlere gösteren, minicik bedeniyle bunca zorluğa göğüs geren Nojoud'un yüreğine sağlık. Ve tabi böylesine cahil bi toplumu karşısına alma cesaretini gösterip küçük gelinler konusunda elinden geleni ardına koymayan avukat Shada'yı unutmamak gerekir.
196 syf.
·Beğendi·9/10
Spoiler içerir..

10 yaşında bir kız çocuğu en fazla nelere maruz kalabilir ? Nojoud 10 yaşına kadar her çocuk gibi normal bir çocuktur ta ki, babasının ekonomik nedenlerden dolayı evden bir boğaz eksilmesi ümidiyle kendinden üç kat yaşlı adama satana kadar... henüz 10 yaşında olmasına rağmen fiziksel, sözel, cinsel istismara en ağır şekillerde maruz kalacağı günler başlamıştır. Fakat Nojoud kendinden büyüklere örnek olacak bir hareketle bir yolunu bulup evden kaçarak mahkemeye gider, boşanmak istediğini söyler. Uzun süreçlerden sonra avukatının ve yargıçların sayesinde boşanan (özgürlüğüne kavuşan) Nojoud, yarım kalan çocukluğuna geri döner. Artık o dünyaca tanınan ve hedefi olan bir çocuktur: büyüyüp avukat olacak, bütün çocuk gelinleri bu zulümden kurtaracaktır...
196 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Cesaret cesaret ve yine cesaret keşke dünyanın her tarafında büyük küçük tüm bayanlarımız nojoud kadar cesaretli olsa ve erkeklerin esaretinden kurtulsa aslında kelimeleri incelerseniz esaret varsa sadece başına bi "c" harfi koyun inaninki zor degil
Uzun süre hafızanızda yer edinecek bir kitap ve harika bir serüven tavsiye ederim.
Hayat çok garip, öyle değil mi? Bir yanda saray gibi camiler, öte yanda yiyecek hiçbir şeyi olmayan dilenciler.
Erkeklerle konuşurken gözlerinin içine bakmaktan korkmamayı öğrenmem gerekiyor. Zaten bir gün babamın da karşısına dikilip, "Ne olur ki, peygamber, Ayşe'yi dokuz yaşında nikahlamış," dediğinde ona katılmadığımı söyleme cesaretini göstermeliyim.
Keşke okulu bütün çocuklara zorunlu yapsalardı. O zaman onun gibi erkek çocuklar kırmızı ışıkta sakız satmaya gitmezdi.
Batı'da, içgüdüsel olarak Müslüman kadınların kaderine acımak moda. Oysa erken evlilik uygulaması ve aile içi şiddet sadece İslama ait bir gerçek olmaktan çok uzak. Fransa'da, İspanya'da, ve İtalya'da ninelerimizin anlattığı hikayeler, onların da çok küçük yaşta evlenmiş olduklarını bize hatırlatıyor. Birçok genç kadın hala eşleri tarafından şiddet görüyor.
Nojoud Ali
Sayfa 186 - Martı (gazeteci Delphine Minoui)
Hayat bazen ne garip, diye düşündüm. Güzel olan şeyler de zarar verebiliyor. Günah tohumlarını ekenler sadece kötüler değil... Anlamak zor...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum
Alt başlık:
Bir Çocuk Gelinin Dramı
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
196
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054335954
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum
Yemenli Nujood henüz on yaşındayken evlendirilmek üzere otuzlu yaşlardaki bir adama satıldı. Ailesinden, çok sevdiği kardeşlerinden koparılıp zorla Yemen'in izbe bir köyüne gönderildi. Evlendiği adam kendinden yaşça oldukça büyüktü: tam üç kat. Ailesine Nujood ergenlik çağına girene kadar ona dokunulmayacağına dair söz verilmişti.

Ancak bu söze sadık kalınmadı. Verdiği sözü unutan kocası, Nujood'un bir genç kız olmasını beklemeden evlendiği gece onunla zorla birlikte oldu. Nujood gündüzleri kayınvalidesi tarafından, geceleri ise kocası tarafından iki ay boyunca fiziksel ve duygusal şiddete maruz kaldı.

Ve Nujood bu kâbusu yaşarken yalnızca 10 yaşında bir çocuktu.
Ama Nujood pes etmedi ve tüm Yemen'e ve başka memleketlerde aynı kadere mahkûm insanlara örnek olacak bir serüvene imzasını attı. Yaşadığı topraklarda eşine benzerine rastlanmamış bir hikâyenin başkahramanı oldu; kocasından boşanmak için gizlice evden kaçarak mahkemeye gitti ve yargıcın kapısını çaldı.

Nujood'un ailesine ve Yemen geleneklerine meydan okuyuşu ve cesareti tüm dünyada yankılandı ve Orta Doğu'daki tüm genç kızlar için ilham kaynağı oldu.
Ve Nujood eşsiz hikâyesiyle tüm dünyanın vicdanını bir kez daha sorgulamasına sebep oldu.

***
“Annem sessiz kalıyordu. Üzgün ama kaderine boyun eğmiş bir hali vardı.
Sonuçta, Yemenli kadınların çoğu gibi onunki de düzenlenmiş bir evlilikti. Kimse ondan iyi bilemezdi, ülkemizde sıkıntıyı kadınlar çeker, emirleri erkekler verirdi. Bu durumda beni savunmak, baştan kaybedilmiş bir savaş olacaktı.”

Kocası evli bir kadının okula gitmesinin doğru olmayacağı gerekçesiyle Nojood'u okuldan aldı. Düğünündeyse Nujood bir köşede oturmuş gözyaşları içerisinde olanları bir yabancı gibi izliyordu başına gelecekleri hissediyormuşçasına.

Olanlar tek kelimeyle felaketti. Kocasının tecavüzleri ve dayağının yanı sıra kayınvalidesinin verdiği eziyet de durumu daha da kötüleştirmişti. Onca zulmün içerisinde küçücük bir kız çocuğu olarak ayakta durmaya gayret ediyordu gücü yettiğince.

Ve sonunda her şeyi göze alıp evden kaçtı ve soluğu adliyede aldı.
“Hangi yargıcı arıyorsun?”
“Bir yargıçla konuşmak istiyorum, hepsi bu.”
“Ama bu mahkemede birçok yargıç var…”
“Beni bir yargıca götürün, hangisi olursa olsun!”
Kadın kararlılığımdan şaşkın, susuyor. Belki de küçük delici çığlığım onu ürküttü.
“Ne istiyorsun?”
Cevabım bekletmeden geliyor.
“Boşanmak.”

Verdiği emsalsiz mücadele ve kazandığı zaferle tüm dünyada adını duyuran Yemen'li Nujood Ali cesaretiyle tüm dünyadaki kadınlara örnek olmuş, Glamour Yılın Kadını ödülüne layık görülmüş ve Condoleezza Rice, Hillary Clinton gibi önemli isimlerin de takdirini kazanmıştır.

Kitabı okuyanlar 154 okur

  • Sema Nur
  • Kaktüs
  • Birokuur
  • Şeyma Yabancı
  • Alev Hasret Karabudak
  • Aysel

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.8 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0