Bir Hayat Bir Hayata Değer

Ahmet Altan
Büyük eserler yaratmış olanların ve uzaktan küçücük gözüken dünyalarında derin sarsıntılar yaşayan sıradan kadınların aşkları ve acıları var bu kitapta. Bu kitabı okuduğunuzda sadece sanat ve bilim dünyasının görünmeyen yüzünü değil, kendinizden bile sakladığınız duyguları bulacaksınız. Beethoven tek bir kadını çok sevdi hayatında. Ona mektuplar yazdı, onun için besteler yaptı. Adını hiç kimseye söylemedi. Kimse bilmedi onun sevdiği kadının adını. Juan Ramon Jimenez, karısı Zenobia'ya âşıktı. Karısı hastalandı, ölüm döşeğine düştü. Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldığını, sırf Zenobia ölmeden öğrenebilsin diye Nobel Komitesi zamanından önce açıkladı. Zenobia öldü sonra. Jimenez bir daha tek satır yazmadı. Oğul Alexander Dumas, pahalı bir fahişeye âşık olmuştu. Aslında bütün Paris bu veremli genç kadının peşindeydi. O kadın ise sadece Lizst'i sevdi. Onu terk eden tek erkek de Lizst oldu. Oğul Dumas, sevdiği kadın ölünce Kamelyalı Kadın'ı yazdı. Verebileceği en büyük armağanı verdi ona. Dünyanın en ünlü mimarlarından Louis Kahn, bencil ve çirkin bir erkekti. Bir tren istasyonunun tuvaletinde 74 yaşında ölü bulunduğunda, arkasında kendisine âşık üç kadın bıraktı. Oğlu, babası gibi birisini onların neden sevdiklerini merak edip o kadınları tek tek dolaştı. (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Ahmet Altan
Ahmet Altan
Tahmini Okuma Süresi: 6 sa. 23 dk.Sayfa Sayısı: 225Basım Tarihi: Ekim 2015Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9786051419343Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
225 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Cuma günleri kitap almayı seviyorum. Mesai arasında cuma namazına gidenlere "Allah kabul etsin" dedikten sonra önce tavuk döner yiyip geri kalan zamanı dönercinin yanındaki kitapçıda geçirmek benim için bir ritüel haline geldi diyebilirim. İşte bu geçtiğimiz cuma tavuk dönere gelen zammı henüz sindiremeden girdiğim kitapçıda, Eyüp Abi'ye "kolay gelsin" dedikten sonra bir kaç elif Şafak incelemesi yapıp bir kaç kişisel gelişim kitabının sayfasını çevirip "hmmm" demişken, sevgili Muhammed; bence bu kitabı okumalısın dedi Eyüp abi. Hâlâ tavuğa yapılan zammı kafamda çözmeden "olur abi, neden okumayayım" dedim. İşte ben onu deyince kitabı da aldık mecbur. Ama güzel kitap, okunur.
Bir Hayat Bir Hayata Değer
Bir Hayat Bir Hayata DeğerAhmet Altan · Everest Yayınları · 2015607 okunma
Reklam
225 syf.
·
Puan vermedi
Ahmet Altan bu güzel derlemede hayranlıkla okuduğumuz, dinlediğimiz, sorguladığımız birçok yazar, sanatçı ve bestekarların hayatlarında, görünenin ardında görünmeyenleri gün yüzüne çıkarıp bazen şaşırtan bazen de o büyük eser böyle mi yazılmış dedirten cümleler kurdurtuyor okurlara. Bir çırpıda okunabilecek tavsiye edilebilecek bir kitap.
Bir Hayat Bir Hayata Değer
Bir Hayat Bir Hayata DeğerAhmet Altan · Everest Yayınları · 2015607 okunma
225 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 saatte okudu
Uzunca bir süredir kütüphanemde yer alıyordu ama bir türlü okuma fırsatım olmamıştı. Tek solukta, birkaç saat içerisinde okuduğum bir kitaptı. Hani ara ara dinlendiren kitaplara ihtiyacımız olur ya, işte tam da öyle bir kitaptı. Okurken, yazarın kitap içerisinde değindiği birkaç kitabı da epey merak ederek -çünkü çok güzel anlatmıştı- okuyacaklarım listesine ekledim.
Bir Hayat Bir Hayata Değer
Bir Hayat Bir Hayata DeğerAhmet Altan · Everest Yayınları · 2015607 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.