1000Kitap Logosu
Bostan
Bostan
Bostan

Bostan

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
355 Kişi
1.527
Okunma
476
Beğeni
17,3bin
Gösterim
272 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 42 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Elips Kitabevi · 1 Ocak 2012 · Karton kapak
Diğer baskılar
Milli Eğitim Bakanlığınca Türk ve dünya edebiyatından "100 Temel Eser"in belirlenmiş olmasını, ülkemizdeki okuma oranını artırmaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz. Bir başlangıç olarak "100 temel Eser" ümit vericidir; eğer öğretim seviyesindeki gençlerimize bu eserleri okutmayı başarabilirsek, "okuyan toplum" olma yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır. "100 Temel Eser"in bir başka olumlu yönü de; aynı eserleri okumuş, o eserlerdeki dil varlığı ile duygu ve düşünce zenginliğini farketmiş bireylerin oluşturacağı bir toplum daha hoşgörülü, daha paylaşımcı, kültür seviyesi yüksek olacaktır. Yayınevimiz "100 Temel Eser" içinden Kutadgu Bilig’ten Seçmeler, Dede Korkut Hikâyeleri, Yunus Emre Divanı’ndan Seçmeler, Mesnevi’den Seçmeler, Nasrettin Hoca Fıkralarından Seçmeleri Halk Şiirinden Seçmeler, Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nden Seçmeler, Kerem İle Aslı, Sergüzeşt, Çağlayanlar, Ömer Seyfettin Hikâyelerinden Seçmeler, Bize Göre, Gülistan kitaplarını bir dizi olarak okuyucularına sunmaktadır. Kültürümüzün kilometre taşları olan bu eserlerin gençlerimizin düşünce ve zevk olgunluğuna katkıda bulunacağına, onlara ışık tutacağına inanıyoruz.
5 mağazanın 88 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,33
8.5
10 üzerinden
355 Puan · 66 İnceleme
Amine Su
Bostan'ı inceledi.
328 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
BOSTAN VE ŞEYH SADİ ŞİRAZİ
Gülistan'dan sonra ben harikalar harikası, muhteşem bir kitap daha okudum Sadi Şirazi'den. Sadi Şirazi mükemmel bir insan. Onu tanıyıp, kitaplarından, ilminden ve nasihatlarından faydalandığım için gerçekten çok mutluyum. Çünkü Bostan kitabında o kadar güzel öğütlere denk geldim. Birbirinden güzel ve bize hayatımızın her anında daha güzel yaşamak için ders veren hikayelerden oluşan Bostan kitabı bizim için adeta bir hayat rehberi. Bence herkes okumalı, faydalanmalı, ders almalı.
Bostan
8.5/10
· 1.527 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Mali Ethem
Bostan'ı inceledi.
288 syf.
·
Puan vermedi
Okurken, içinde kaybolacağınız müthiş ibretlik hikayeciklerden oluşmuş, Şadi Şirazi’nin hikmetini ilmini ve takvasını konuşturduğu bir Klasik..ibretle okuyacağınız ve zevk alacağınız bir eser.. Şiddetle Tavsiye ederim ..
Bostan
8.5/10
· 1.527 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
288 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bostan
Kitap adı: Bostan Yazar: Şiralı Sadî Sayfa sayısı: 287 Boyut: 13.5 × 19.5 . Bostan, Doğu edebiyatının elden ele, dilden dile dolaşan en büyük eserlerindendir. Tasavvuf anlayışını yansıtan bu yapıtta insanı insan yapan sevgi, açık yüreklilik, alçakgönüllülük gibi erdemler övülür; bunların her şeyden üstün olduğunu gösteren öyküler anlatılır. İrfani öğretinin şiirsel taşıyıcıları, Mevlana, Şeyh Galib ve diğerlerinde görüldüğü üzere, mecazi bir dille konuşur. Şirazlı Sadi’de ise sembolik ve şiirsel bir sesten ziyade yalın ve ‘gerçekçi’ bir eda buluruz. Osmanlı medreselerinin başlıca ders kitabı olan Bostan, gerçekçi, hikmetli ve şiirseldir. Temaları ve bu temaları işleyiş tarzı bakımındansa hem geleneksel, hem güncel, hem de hakikidir.(Tanıtım bülteninden) . Kitap 13. yüzyılda yaşayan Şirazlı Sadi'nin yazdığı her biri altın değerinde öğüt niteliğindeki kıssalardan oluşuyor. 10 bölümlü kitap tarihi kişilerden, peygamber ve sahabelerden, halktan ve Sadî'den bahsediyor. Hepsi dönemine göre şekillenmiş kıssalar olsa da çoğu bugün ve yarın için de geçerli öğütler. #alıntılar ... - Bir kimseye kızdığın zaman onu cezalandırmada aceleci olma. İyice düşün. Bedehşan kadehini kırmak kolaydır. Kırdıktan sonra parçaları toplayıp eski hâline getirmek imkânsızdır. - Sabır acı görünür fakat insanın kişiliğine yerleştikce bal olur. - Yüreği mum gibi yanmayan meclisi aydınlatamaz. - Bir halı parçası için yer öpme. - Mal, mülk ve makam bir varmış bir yokmuştur... - Yanında başkasının gıybetini yapan yarın bunu senin için de yapabilir
Bostan
8.5/10
· 1.527 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Harun
Bostan'ı inceledi.
223 syf.
·
32 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Üstad Sadi Şirazi'den dini anlamak bir başka...
Bu yazarın okuduğum ikinci kitabı birinciye nazaran bu kitabı daha çok beğendim. Eski kültürler ve örf ve adetlerimize özellikle dinin güzelliklerine değinilmiş. Kitabı 1 ayda bitirmiş olmam tamamen benim tembelliğim iyi okumalar dilerim.
Bostan
8.5/10
· 1.527 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4