Büyük Dünya Seyahatnamesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.571
Gösterim
Adı:
Büyük Dünya Seyahatnamesi
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
511
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yeni Şafak Yayınları
Baskılar:
İbn Battuta Seyahatnamesi
Büyük Dünya Seyahatnamesi
İbn Battuta Seyahatnamesi
İbn Battuta Seyahatnamesi
792 syf.
·9/10
İbn Battuta'nın yıllar süren seyahatlerinin kendi dilinden okuyucuyla buluştuğu muhteşem bir eser. Seyahatnamenin en güzel yanı, tarihsel olayların, günün koşullarının, sosyal yaşamın, bizzat olaylara şahit olan birinci ağızdan aktarılması. Bu da dönemin tarihini gayet anlaşılabilir ve keyifle öğrenmenize sebep oluyor. İbn Battuda'nın seyahatleri sırasında çektiği sıkıntılar, dönemin idarecileri ve krallarıyla yaşadığı dialoglar, piramitlerden Çin diyarına esrarengiz bilgilerle kuşatılmış bir dünyayı gösteriyor bize. Eserde bol miktarda tasavvufi ve mistik öğelere de rastlıyoruz. İbn Battuda gibi büyük bir bilginin düşünce ve duygu dünyasını, yaşadıklarını öğrenmek ise paha biçilemez. Tarihle ilgisi olsun olmasın herkesin okumasını tavsiye ediyorum.
792 syf.
·44 günde·Beğendi·10/10
14. yüzyıl gezginlerinden İbn Battûta.
Çok güzel bir seyahatname...
Seyahat ve tarih severlere tavsiye ederim. :)
İBN BATTÛTA'NIN GEZİ GUZERGÂHI
(1325-1354 MS.)
1.Yolculuk: Tanca' dan çıkış: Kuzey Afrika, İskenderiye, Mısır, Filistin, Şam, Mekke, Necef üzerinden Irak, İran daha sonra Mekke' ye dönüş.
2. Yolculuk: Cidde'den çıkış: deniz yoluyla Doğu Afrika , Güney Arabistan , Mekke ve Mısır üzerinden Lazkıye'ye doğru.
3.Yolculuk: Lazkıye'den çıkış: Anadolu, Deşt-i Kıpçak, İstanbul, Orta Asya üzerinden Delhi'ye seyahat.
4.Yolculuk: Delhi'den Maldivlere ve Seylan'a doğru.
5.Yolculuk: Maldivlerden Çin'e
6.Yolculuk: Çin'den Fas'a
7.Yolculuk: Endülüs'e çıkış , Batı Afrika turundan sonra Fas'a dönüş.
14. yy'da İslâm Dünyası
792 syf.
·10/10
Ortaçağın,belki de en büyük seyyahı İbn Battuta'nın gezilerini okumak çok keyifliydi.İçerisinde çok ilginç bilgilerde barındıran bu kitap örneğin İbn Teymiyye verdiği bir hutbenin anlatıldığı bölüm.Kesinlikle okunmalı.
792 syf.
·Puan vermedi
Sitede eserin tek kitaplık hali mevcut, benim okuduğum 2 ciltlik versiyon, site yönetimi kitabı iki cilt halinde tanımlamamış.
Bu inceleme eserin 1.cildi ile alâkalıdır, öncelikle onu belirtiyim.

Kitaba gelecek olursak, 14.asır seyyahlarından olan Tanca'lı Ebu Abdullah Muhammed Ibn Battûta, eserinde Fas, Cezayir, Mekke, Medine, Mısır, Iran, Irak gibi ülkelerin yanında Anadolu, Dest-i Kıpçak, Türkistan şehirleri gibi Türk yurtlarını da ziyaret ediyor ve gördüklerini bizlere aktarıyor.

Başlangıç kısmını atlayıp, direkt olarak Türk tarihi açısından önem teşkil eden kısıma geçecek olursak; Ibn Battûta'nın ziyaret ettiği ilk Türk devleti Memlûk Sultanlığı oluyor.
Ibn Battûta'nın Mısır Memlûk Sultanlığı'nı "Türk devleti" olarak adlandırması (Devletüt Etrak) tarihi hakikatle uyuşması bakımından oldukça önemli bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.
Ibn Battûta'nın Türk tarihi bakımından bir sonraki durağı Anadolu oluyor.
Anadolu'da beylikler devrine rastlayan bu seyahati esnasında Eretna beyliği, Aydınoğulları, Osmanlı, Karamanoğulları gibi Türk beyliklerini ziyarette bulunuyor ve gözlemlerini bizlere aktarıyor.
Eserde o dönemki Anadolu Türklerinin siyasi, iktisadi ve içtimai yapıları açısından kıymetli bilgiler elde ediyoruz.

Daha sonra Deşt-i Kıpçak denilen Kıpçak bozkırlarına adım atıyor.
Kıpçak ülkesi, Altın Orda hükümdarı Muhammet Özbek Han tarafından idare ediliyor.
Ibn Battûta, buradan Bizans'a bir yolculuk yaptıktan sonra tekrar Altın Orda başkenti Saray'a adım atıyor ve oradan da Turkistan bölgesine geçiyor.
1.cildin sonu Ibn Battûta'nın Afganistan'a gecişi ile sonlanıyor.

Bu eser okuduğum ilk seyahatname oldu.
Dili gayet akıcı ve güzel bir çevirisi var.
Seyahat etmeyi sevenler bu eseri okurken oturdukları yerden dünyayı gezme imkânı yakalarken tarihin tozlu sayfaları arasında geçmişe de bir yolculuk fırsatı buluyorlar.
Özetle beğendiğim bir eser oldu, seyahatname okumak gerçekten keyif verici, öğrendiğimiz bilgiler de cabası.
792 syf.
·6 günde·9/10
14.yy şartlarında yazılmış ve itibar görmüş özgün bir seyahatnamedir.gittigi yerleri kültür , yaşantı örnekleri ve bilinen alimleri de tanıtması çok güzel.zaman zaman duyumlarını da öykülemesi ile abartilar olsa da o dönemi tanıtıma katkı sağladığını düşünebiliriz. Doğa , iklim, mimari hakkında da size dönem hakkında bilgi vererek bugün ile karşılaştırma fırsatı sunmaktadır.
792 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
700 yıllık İbn Battûta Seyahatnamesi’ni bu güne okumamış olmayı hep bir eksiklik olarak gördüm.
İbn Battuta’nın yaşadığı dönemle ilgili pek çok kitap okusam da İbn Battûta Seyahatnamesinin yerini hiçbir kaynağın doldurmayacağını düşünüyordum. Eseri okuyunca bu kanaatimde ne kadar haklı olduğumu fark ettim.
Seyyah İbn Battuta kadar, eseri çeviren A. Sait Aykut’da teşekkürü hak ediyor galiba. Zira onun 51 safa ve 525 maddeden oluşan dip notları olmasa, eser bu kadar anlaşılır olmazdı.
İbn Battûta’nın da gittiği her yerde, bitki ve canlı türlerinden, gelenek göreneklere, coğrafyadan, su kaynaklarına kadar gördüğü her şeyi, en ince ayrıntısına kadar abartmadan yazması, seyyahın en takdir edilecek yönü olsa gerek.
İbn Battûta’nın sabrı, azmi ve tabi eserinin her türlü takdirin üzerinde olduğunu tartışmaya bile gerek görmüyorum.
Fakat İbn Battuta eserinde kendinden de çokça bahsettiği için, bu kitabı okuyanların ister istemez Battûta’dan da bahsetmelerinin bir hak olduğunu düşünüyorum.
Seyahatin günümüzden yüzlerce kat daha zor, hatta imkânsız olduğu bir dönemde Battûta 28 yıl süren bu seyahatleri nasıl başardı?
Eseri okuduğumuzda görüyoruz ki, Battûta kadın, para, pul, yiyecek içeceğe karşı son derece doyumsuz. Hatta bunlar konusunda yüz kızartıcı davranışlarda bulunabildiği gibi, ahlak anlayışı da en azından benim kabul edebileceğim türden değil.
Zira Battûta gittiği her yerin hakanına-sultanına uğruyor ve onlardan başta kadın olmak üzere para, pul, at, deve, kumaş gibi, gördüğü her şeyden kendisine, pek çok verilmesini umuyor. Verilmezse de ısrarla istiyor, hatta vermeyenleri “gittiğim yerlerde seni kötü anlatırım” diye tehdit ediyor.
Verecek hiçbir şeyi olmayan dervişlerden, şeyhlerden ise sırtındaki feraceyi ve başındaki takkeyi alıp onları yamalı elbiseyle bırakabiliyor.
Fakat bütün bunlar bir dereceye kadar kabul edilebilir olsa bile, onun her gittiği yerde sayısız kadınla birlikte olması, onlardan çocuklar edinip, sonra da “kader onları ne yaptı bilmiyorum” diyecek kadar umursamaması, benim kabul edebileceğim ve anlayabileceğim bir durum hiç değil.
İstanbul’a gelip kiliselerde gördüğü ve kendini dine adamış rahibelerin bakirelikleri ile ilgilenmesi, kendine hediye edilen cariyelerde her birliktelikten sonra yeniden bakire olmalarını beklemesi, nikahlı eşi yanındayken, 70 gün kalacağı belli olduğu bir yerde kendisine hediye edilen iki cariye ile birlikte olması, kendisine verileni değil, “hayır ben şu cariyeyi isterim” diyecek kadar yüzsüzleşmesi, ona hediye edilen evli bir cariyeyi kocasının vermek istememesine rağmen onunla yatması, sonra da, “na mahrem kadınlarla konuşuyor-namaz kılmıyor” diye insanları günahkâr kabul etmesi, ne yazık ki, bana günümüz “dindar"larını hatırlattı ve üzdü.
Ayrıca kitabı okuyunca görüyoruz ki, günümüzde olduğu gibi, 700 yıl önce de İslam Coğrafyasında cehaletin, zulmün, zalimliğin, hukuksuzluğun, adaletsizliğin, vahşetin bir sınırı yok.
Kitabın hiç mi eleştirilecek yanı yok?
Olmaz olur mu?
Elbette var:
Dipnotların, sayfa altlarına değil de, kitabın sonuna koyulmuş olması, eseri okumayı işkenceye dönüştürüyor maalesef ama buna rağmen kitap o kadar sürükleyiciydi ki, 792 sayfa nasıl bitti anlayamadım.
İyi okumalar.
792 syf.
·Beğendi·10/10
Büyük seyyah müthiş anlatımı ile Osmanlı öncesi beylikleri ahi teşkilatını hatta fetih öncesi İstanbulu bir Müslüman gözünden anlatan ve daha nice yerler gezen gören büyük adam bu eseri tarihe ilgisi olan herkes mutlaka okumalı
792 syf.
·Puan vermedi
14. yüzyıl şartlarında bir gezgin olarak doğuya seyahatler yapan Ibn Batuta'nın bu kitabıyla dönemin tarih, sanat, ve diğer kültür yapısını görebiliriz . Çok keyif verici bir eser.
511 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Battuta günümüz seyahat yazılarına alışmış okuru silkelese de yine de çapıcı bir üslupla kendini okutmayı başarıyor.
malum olduğu üzere günümüzde bile hayli hareketli siyasetçilerin gezebileceği bu yerleri gezebilmek 14. yüzyıl ortamı için müthiş bir iş. Özellikle Türk okurları için 14. yüzyıl başındaki Anadolu'yu anlattığı kısımlar oldukça değerli.
Kadından kurtulamayacağını anlayan şeyh:
Nasıl arzu edersen yapmaya hazırım lakin; önce bana helayı göster, der.
Kadın helayı gösterir, şeyh bir miktar suyla içeri girer. Yanındaki ustura ile hemen kaşını ve sakalını tıraş ederek biraz sonra kadının huzuruna gelir.
Kadın şeyhi böyle garip ve çirkin bir vaziyette görünce arzusunu kaybeder, onu azarlayarak evden çıkmasını emreder.
(Anadolu)Halkının hepsi Ehl-i Sünnet'tir.
Yüce Allah onları bu faziletleriyle diğer insanlardan üstün kılmıştır. Ama haşîş (esrar) yemekten çekinmiyorlar.
Arkadaşıma sordum:

"Bu kadın kim?" Cevap verdi:

"Hanımım!"

"Yanındaki herif kim oluyor?" diye sorduğumda;

"Onun arkadaşıdır!" cevabını verdi. Hemen çıkıştım:

"Sen bizim ülkemizde oturdun; dinî konuları bildiğin hâlde bu işe nasıl razı oluyorsun?"

Karşılık verdi:

"Bizde kadınların namahrem erkeklerle edebini koruyarak sohbet etmesine ses çıkarılmaz, şüpheyle bakılmaz. Onlar sizin ülkenizin karıları gibi değil!"

Herifin ahmaklığına hayret ettim, çıkıp gittim ve bir daha uğramadım ona! Defalarca beni çağırdıysa da kabul etmedim.
Nusayrîler, Hz. Ali'nin ilah olduğuna inanırlar. Namaz kılmaz, oruç tutmaz ve boy abdesti almazlar.
İbn Battuta
Sayfa 120 - Yapı Kredi Yayınları
İndiğimiz yer, büyük bir ülkenin limanıdır. Burası Deşt-i Kıpçak diye bilinir.
"Deşt" Türk dilinde bozkır, alan, sahra anlamındadır.
İbn Battuta
Sayfa 463 - Yapı Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük Dünya Seyahatnamesi
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
511
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yeni Şafak Yayınları
Baskılar:
İbn Battuta Seyahatnamesi
Büyük Dünya Seyahatnamesi
İbn Battuta Seyahatnamesi
İbn Battuta Seyahatnamesi

Kitabı okuyanlar 61 okur

  • Pol Gara-Yeşim Firûzan
  • f_d

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%4.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0