Canan

8,2/10  (37 Oy) · 
262 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.683 gösterim
Çarpık Batılılaşma maceramız cemiyetimizin istinatgâhı olan aileyi zedeler. Tutkularının esiri olan kimi aile fertleri bile aldatıcı vaatlerin ve anlık heveslerin peşine düşerler. Bu uğurda kutsal değerleri zedelemeyi göze alan bir aile babasının uğradığı hüsranın ve geri dönülmesi güç pişmanlıklarının romanıdır.
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  229
 • ISBN:
  9789754370805
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hatice 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peyami Safa, her romanını severek okuduğum bir yazardır. Canan'ı da aynı şekilde büyük bir merakla ve sevgiyle okudum. Lami'ye her nedense çok kızdım. Biraz da Bedia'ya. Bana göre herkesin okuması gerektiği harikulade bir roman.

Mert Demiröz 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aldatanların ve aldananların hikayesi... Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu romanda kazanan yok, maddi manevi herkes bir kayıp içerisinde, ve belki de romanın en masum karakteri Bedia" da buna dahil.Bin yıl önce dahi yazılsa toplum tarafından aynı ölçüde anlaşılacağından şüphem yok, çünkü anlatılanlar zaman, mekan tanımıyor, asırları aşıyor, her dönemin ortak toplumsal kaygılarını ve çarpıklıklarını yansıtıyor. Okuduğunuzda size birçok şey katacağından şüpheniz olmasın.

Sadettin TANIK 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kurulu bir düzeni olan evli bir genç; kötü emelleri olan bir kadına tutularak hem ailesinin dağılmasına sebep olur hem de kendi hayatını perişan ederek şerefine halel getirir. Bir çok olaydan sonra pişman olan Lemi; Canan'ın kendi annesi tarafından öldürülmesinden sonra eski karısı Bedia'ya döner. Akıcı bir üslupla yazılmış bir roman.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peyami Safa, psikolojiyi en iyi kullanan romancılardan birisi olduğunu burada da sergiliyor. Canan, öyle bir fettan kadın tipi ki, onun ihtiraslarını her hücrenizde hissediyorsunuz. Aşkın bir hastalık haline dönüşmesini ve oluşturabileceği zararları gayet güzel anlatan bir roman.

yusuf taş 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Başlığından sonuna kadar etkileyici bir eser.İstanbullu olmanın ayrıcalık sayıldığı yıllardaki konuşmaların güzelliğini hemen fark ediyorsunuz.Öte yandan yazarın kadın-erkek münasebetlerindeki bilgisi dikkatli okuyucuların gözünden kaçmayacaktır.Erkeklerin kadınlara karşı zaafları,tutkularının esiri olmaları onların mizacından kaynaklandığı mesajı verilmiş.En önemlisi, gönül güzelliği denilen güzelliğin neden fizik güzelliğinden daha ön planda olması gerektiği müthiş olaylarla harmanlanarak anlatılmış.

Halil öztürk 
27 Oca 16:39 · Kitabı okudu · 10/10 puan

selimin aforizmaları kafkanın kinden beliğ bence. bununla birlikte insanlık gerek şehirde gerekse taşrada hem bu yüzyılda hem de 1000 lerce yıl önce aynı ihtiras ve heveslerinin kurbanı. bu nedenle tarih olayların devri daimei mahkumudur. yenilik beklemeyin.
okuyun okutun, analiz edin ettirin. her bir sahne sanki farklı bir hipnoz ve psikoz hali. nelere kadir beşerdeki zavallı arzular, pes hevesler. romanları sevme nedenimi hatırlattı kitap. çünkü bu kitapla insanı labaratuvara sokmuş da deneye tabi tutuyormuş gibi bir turnusol kağıdı değerlendirmesi gibi görüyoruz. ne diyoruz o zaman innelinsane lefi husr! dünyanın gözde baki aldanmışlıklarına kanmaya devam!

Nefislerinin ve hırslarının pesinden koşan insanların yaşadığı hayalkirikliklarini anlatan, cok guzel bir roman.Gozu her zaman baska heveslerde olan ve elinde olanın kıymetini bilmeyen insanların hayatlarını anlatan bir roman. Herkese tavsiye ediyorum.

Emre Öcal 
20 Şub 15:07 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir roman Peyami Safa yine hünerlerini göstermiş her iki cinsin de kendine ders çıkarabileciği bir konusu var. Tam dizilere konu olacak bir eser aşkın büyüsünü insana verdiği zararı net olarark anlatıyor.

serdar şahin 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Peyami Safa, yine trajik bir hikaye üzerinden bize dersler vermeye çalışıyor. Ama bu kez bu mesaj "Fatih-Harbiye"deki gibi gözümüze sokulmuyor. İkbal ve şatafat hırsıyla dolu, saraylarda yaşama arzusu içerisinde olan Canan adlı oldukça güzel bir kadının nasıl etrafındaki erkekleri ve hayatları teker teker söndürdüğünü anlatıyor kitap. Heyecanlı, merak uyandıran bir anlatım tarzıyla bir solukta okunuyor. Fatih-Harbiye kitabına göre daha çok sevdim. Mesaj kaygısı da bu kez rahatsız etmedi beni. İnsanın güzelliğe ve zenginliğe olan merakının, zaafının kendilerini felakete sürükleyeceğini bilmesine rağmen yine bunu istemesi, hatalardan ders almamaya çalışması, gözlemledikleri, yaşadıkları şeyin hep kendi çıkarına uyacak şekilde yorumlamaya çalışıp, aksi durumları dikkate almaması çarpıcı bir dille gözler önüne seriliyor. Sadece resmin dışına çıkıp, dışarıdan bir gözle de bakabilmek gerekiyor olaylara, etrafımıza.

NesliKA 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Lise yıllarında okuduğum kitaplardan biri. Peyami safa romanlarında İstanbul'u ve İstanbul insanını çok iyi işlemiş. Tasvirler harika dış görünüşten tutun da duygu düşünceye kadar herşey gözünüzde, kafanızda canlanıyor. Peyami safa romanlarını hep üst üste okumamdan mıdır sanki bütün kitapları birbirine benziyordu.

Kitaptan 15 Alıntı

Hatice 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güzelliğin bütün sırrı ,sır olmasındandır;en bayağı,en çirkin şey,bizden gizlendikçe gözümüze güzel görünür

Canan, Peyami Safa (Sayfa 40)Canan, Peyami Safa (Sayfa 40)

"İstediğin her şeyi yap ve yapabileceğin şeyi iste, hiç bir kaideye kulak asma. Yaşamanın sırrı budur."

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa
serdar şahin 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İhtiyarlığın en büyük aczi, artık bir günah işlemeye tâkati kalmamasıdır.

Canan, Peyami Safa (Sayfa 42 - Ötüken Neşriyat)Canan, Peyami Safa (Sayfa 42 - Ötüken Neşriyat)
serdar şahin 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İster servet, ister şöhret olsun, her türlü ikbal hırsı, bütün öteki ihtiraslar gibi, ruhtaki diğer arzuları telef eder ve tek başına saltanat sürer. Bir ikbalperest için hayatın yegane gayesi, ikbaldir. Bu hırsın dışarısında, bütün ihtiraslar ona yabancıdır. Aşk bile!

Canan, Peyami Safa (Sayfa 160 - Ötüken Neşriyat)Canan, Peyami Safa (Sayfa 160 - Ötüken Neşriyat)

-Bir kusurum vardır: Sahte olmamak. Çok medeni bir kusur.

Canan, Peyami Safa (Sayfa 203 - Ötüken yayınevi)Canan, Peyami Safa (Sayfa 203 - Ötüken yayınevi)
Damla Yıldız 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Halbuki üzülmek değil,boğuluyorum.

Canan, Peyami Safa (Sayfa 115)Canan, Peyami Safa (Sayfa 115)
thilda 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben memleketimi bilirim. Halkın diline düşmek iyi bir şey değildir.

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa
thilda 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bazı kadınlar, dudaklarının boyasız kırmızılığıyla, gözlerinin sürmesiz karalığıyla, bellerinin korsesiz inceliğiyle, göğüslerinin askısız dikliğiyle birdenbire itibar kazanırlar; hiç bir kıymetleri olmadığı halde, bu itibar onları birdenbire roman kahramanı yapar.

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa

Bize vaktiyle öğretmişler ki, dağ, dere, tepe, deniz, mehtap güzel şeylerdir. Bu telkin altında, kendimize bunları güzel göstermeye çalışıyoruz. Bana, öyle geliyor ki, güzel hakkındaki telâkkilerimiz biraz tekâmüle muhtaçtır. Artık basma kalıp manzaralardan hoşlanmıyorum. İçimde herşeye, tabiata, sanata, kadına karşı bir tiksinme var. Galiba yaşamaktan pek yorulmuşum.

Canan, Peyami Safa (Sayfa 45)Canan, Peyami Safa (Sayfa 45)
2 /