Canan

8,3/10  (51 Oy) · 
337 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.027 gösterim
Çarpık Batılılaşma maceramız cemiyetimizin istinatgâhı olan aileyi zedeler. Tutkularının esiri olan kimi aile fertleri bile aldatıcı vaatlerin ve anlık heveslerin peşine düşerler. Bu uğurda kutsal değerleri zedelemeyi göze alan bir aile babasının uğradığı hüsranın ve geri dönülmesi güç pişmanlıklarının romanıdır.
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789754370805
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hatice 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peyami Safa, her romanını severek okuduğum bir yazardır. Canan'ı da aynı şekilde büyük bir merakla ve sevgiyle okudum. Lami'ye her nedense çok kızdım. Biraz da Bedia'ya. Bana göre herkesin okuması gerektiği harikulade bir roman.

Mert Demiröz 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aldatanların ve aldananların hikayesi... Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu romanda kazanan yok, maddi manevi herkes bir kayıp içerisinde, ve belki de romanın en masum karakteri Bedia" da buna dahil.Bin yıl önce dahi yazılsa toplum tarafından aynı ölçüde anlaşılacağından şüphem yok, çünkü anlatılanlar zaman, mekan tanımıyor, asırları aşıyor, her dönemin ortak toplumsal kaygılarını ve çarpıklıklarını yansıtıyor. Okuduğunuzda size birçok şey katacağından şüpheniz olmasın.

Arzu Altınay 
04 Nis 20:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine bir çırpıda bitirdiğim ve tekrar okuduğum bir roman.Romanda Canan ve Lamis'in evliliği anlatılıyor.Canan çok güzel bir çerkes kızıdır.Esirciler tarafından alınıp saraya daha sonra da zengin bir aileye satılıyor.Canan bu zengin ailede bir binbaşıya verilir ve Edirne'ye gider.Eşiyle anlaşamaz boşanır ve tekrar İstanbul'a döner.İstanbul'da Lamis Bey ile tanışır ve Lamis Bey'i tabiri caizse kendine bağlar.Evlenirler fakat Canan Lamis Bey ile oturdukları evden ve Lamis Bey'in maaşından memnun olmadığı için başka erkeklerle muhabbet kurar,arkadaş olur Bunları duyan Lamis Bey ise bu laflara kulak asmaz.
Konu genel olarak böyle.Kitabın sonu beni şaşırttı açıkçası.Okumanızı tavsiye ederim.

Sadettin TANIK 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kurulu bir düzeni olan evli bir genç; kötü emelleri olan bir kadına tutularak hem ailesinin dağılmasına sebep olur hem de kendi hayatını perişan ederek şerefine halel getirir. Bir çok olaydan sonra pişman olan Lemi; Canan'ın kendi annesi tarafından öldürülmesinden sonra eski karısı Bedia'ya döner. Akıcı bir üslupla yazılmış bir roman.

Emre Öcal 
20 Şub 15:07 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir roman Peyami Safa yine hünerlerini göstermiş her iki cinsin de kendine ders çıkarabileciği bir konusu var. Tam dizilere konu olacak bir eser aşkın büyüsünü insana verdiği zararı net olarark anlatıyor.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peyami Safa, psikolojiyi en iyi kullanan romancılardan birisi olduğunu burada da sergiliyor. Canan, öyle bir fettan kadın tipi ki, onun ihtiraslarını her hücrenizde hissediyorsunuz. Aşkın bir hastalık haline dönüşmesini ve oluşturabileceği zararları gayet güzel anlatan bir roman.

yusuf taş 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Başlığından sonuna kadar etkileyici bir eser.İstanbullu olmanın ayrıcalık sayıldığı yıllardaki konuşmaların güzelliğini hemen fark ediyorsunuz.Öte yandan yazarın kadın-erkek münasebetlerindeki bilgisi dikkatli okuyucuların gözünden kaçmayacaktır.Erkeklerin kadınlara karşı zaafları,tutkularının esiri olmaları onların mizacından kaynaklandığı mesajı verilmiş.En önemlisi, gönül güzelliği denilen güzelliğin neden fizik güzelliğinden daha ön planda olması gerektiği müthiş olaylarla harmanlanarak anlatılmış.

Halil öztürk 
27 Oca 16:39 · Kitabı okudu · 10/10 puan

selimin aforizmaları kafkanın kinden beliğ bence. bununla birlikte insanlık gerek şehirde gerekse taşrada hem bu yüzyılda hem de 1000 lerce yıl önce aynı ihtiras ve heveslerinin kurbanı. bu nedenle tarih olayların devri daimei mahkumudur. yenilik beklemeyin.
okuyun okutun, analiz edin ettirin. her bir sahne sanki farklı bir hipnoz ve psikoz hali. nelere kadir beşerdeki zavallı arzular, pes hevesler. romanları sevme nedenimi hatırlattı kitap. çünkü bu kitapla insanı labaratuvara sokmuş da deneye tabi tutuyormuş gibi bir turnusol kağıdı değerlendirmesi gibi görüyoruz. ne diyoruz o zaman innelinsane lefi husr! dünyanın gözde baki aldanmışlıklarına kanmaya devam!

Nefislerinin ve hırslarının pesinden koşan insanların yaşadığı hayalkirikliklarini anlatan, cok guzel bir roman.Gozu her zaman baska heveslerde olan ve elinde olanın kıymetini bilmeyen insanların hayatlarını anlatan bir roman. Herkese tavsiye ediyorum.

serdar şahin 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Peyami Safa, yine trajik bir hikaye üzerinden bize dersler vermeye çalışıyor. Ama bu kez bu mesaj "Fatih-Harbiye"deki gibi gözümüze sokulmuyor. İkbal ve şatafat hırsıyla dolu, saraylarda yaşama arzusu içerisinde olan Canan adlı oldukça güzel bir kadının nasıl etrafındaki erkekleri ve hayatları teker teker söndürdüğünü anlatıyor kitap. Heyecanlı, merak uyandıran bir anlatım tarzıyla bir solukta okunuyor. Fatih-Harbiye kitabına göre daha çok sevdim. Mesaj kaygısı da bu kez rahatsız etmedi beni. İnsanın güzelliğe ve zenginliğe olan merakının, zaafının kendilerini felakete sürükleyeceğini bilmesine rağmen yine bunu istemesi, hatalardan ders almamaya çalışması, gözlemledikleri, yaşadıkları şeyin hep kendi çıkarına uyacak şekilde yorumlamaya çalışıp, aksi durumları dikkate almaması çarpıcı bir dille gözler önüne seriliyor. Sadece resmin dışına çıkıp, dışarıdan bir gözle de bakabilmek gerekiyor olaylara, etrafımıza.

2 /

Kitaptan 17 Alıntı

Hatice 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güzelliğin bütün sırrı ,sır olmasındandır;en bayağı,en çirkin şey,bizden gizlendikçe gözümüze güzel görünür

Canan, Peyami Safa (Sayfa 40)Canan, Peyami Safa (Sayfa 40)

Yoruma açık!
Bir kadının zevcini muhafaza etmesi için, evvela, onun her hareketine göz yumması lazımdır. İnsanların tabiatı malum. Yapma denilen şeyleri yaparlar. Eğer kocanızı kıskanırsanız, o sizi aldatmaktan daha fazla zevk duyar. İnanınız… Bu bir kaidedir. Yasak olan şeylere herkes rağbet eder. Ne yapsanız nafile. Kocanız başka bir kadını beğendi mi, onun arkasından koşacaktır.

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa

"İstediğin her şeyi yap ve yapabileceğin şeyi iste, hiç bir kaideye kulak asma. Yaşamanın sırrı budur."

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa
serdar şahin 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İhtiyarlığın en büyük aczi, artık bir günah işlemeye tâkati kalmamasıdır.

Canan, Peyami Safa (Sayfa 42 - Ötüken Neşriyat)Canan, Peyami Safa (Sayfa 42 - Ötüken Neşriyat)
serdar şahin 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İster servet, ister şöhret olsun, her türlü ikbal hırsı, bütün öteki ihtiraslar gibi, ruhtaki diğer arzuları telef eder ve tek başına saltanat sürer. Bir ikbalperest için hayatın yegane gayesi, ikbaldir. Bu hırsın dışarısında, bütün ihtiraslar ona yabancıdır. Aşk bile!

Canan, Peyami Safa (Sayfa 160 - Ötüken Neşriyat)Canan, Peyami Safa (Sayfa 160 - Ötüken Neşriyat)

- Bir tek dost vardı: Sen. Başkalarına imâ ile bile söylemekten çekindiğim en mahrem şeyleri bilen insandın sen. İçimdekileri, siyah bir masa üstündeki beyaz yuvarlaklar gibi tane tane görüyordun. Sen, kavline ve vicdanına yaslandığım bir tek adamdın. Birdenbire çekiliyorsun ve ben kapaklanıyorum. Hem yalnız çekilsen, âlâ; tekmeyi karnıma basıyorsun.

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa

-Bir kusurum vardır: Sahte olmamak. Çok medeni bir kusur.

Canan, Peyami Safa (Sayfa 203 - Ötüken yayınevi)Canan, Peyami Safa (Sayfa 203 - Ötüken yayınevi)
Damla Yıldız 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Halbuki üzülmek değil,boğuluyorum.

Canan, Peyami Safa (Sayfa 115)Canan, Peyami Safa (Sayfa 115)

"Güzelliğin bütün sırrı, sır olmasındandır; en bayağı, en çirkin şey, bizden gizlendikçe gözümüze güzel görünür, en güzel sandığımız şeylerin tahlili de onların bayağılığını ve çirkinliğini bize gösterir."

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa
2 /