Mahşer

8,7/10  (21 Oy) · 
98 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.193 gösterim
Çanakkale’den harp yorgunu bir gazi olarak İstanbul’a dönen Nihad’ın hayata dönüş yolunda karşılaştığı engeller ve yaşadığı hayal kırıklıkları… Vapurdan inerken duyduğu özlemin uğruna savaştığı değerlerin ayaklar altına alındığını gördükçe nefrete dönüşmesi… Fedakârlık, fazilet ve saadet gibi kavramların içinin nasıl boşaldığını idrak edecek, güvenin yerini korkuya bırakmasına şahit olacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  9754370818
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınları
 • Kitabın Türü:
İrem 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Yazar olay örgüsünü, karakterlerin hislerini, düşüncelerini o kadar güzel ele almış ki insan okurken büyük bir zevk alıyor. Kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Ozan Sezer 
27 Oca 13:28 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Peyami sefanın okuduğum bütün kitaplarından aldığım hazzı bu kitaptada fazlasıyla aldım Çanakkale harbinden dönen bir zabitin istanbulda yaşadığı olayları anlatan eser fazla sade bir dille olmasada olay örgüsünün akıcılığı kitabı müthiş bir hız ile okumanıza yardımcı oluyor

Dilek günen 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peyami Safa nın Çok sevdiğim bir kitabı. Tabiiki de çok beğendim. Bir arkadaşımın önerisiyle okumuştum. Peyami Safa nın ahlak anlayışı benimkiyle uyuşuyor ve bu da beni çok mutlu ediyor. Özellikle de intihar sahnesi çok güzeldi, farklıydı.herkesin okumasını öneririm. Çok güzeldi.

Kalender 
 03 Nis 18:37 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap şu iki kelime üzerine kurulu: yalnızlık ve ümit. Yazar bu iki kelimeyi okuyucuya sonuna kadar hissettiriyor. Karakterlerin gelişen olaylara karşı verdiği tepkiler çok gerçekçi. Olaylar da birbiriyle çok bağlantılı gelişiyor, kopma yaşanmıyor. Kitabı okurken adeta bir sinema filmi izlemiş gibi bir duyguya kapılıyorsunuz. Herkesin, her yaştaki insanların okuyup kendince birşeyler çıkarabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar...

Orhan Ayas 
14 Tem 2016 · Beğendi

Her eser yazıldığı dönemin bir tahlilidir bir noktada. Dürüstlük ve fazilet mefhumlarını derinlemesine sorgulayan Peyami Safa, Nihad Karekteri üzerinden rahatsızlığını çok güzel dile getirmiş.

Kitaptan 15 Alıntı

Matmazel Noraliya 
09 Tem 10:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayat güzel bir şeydir, demiyorum fakat çirkin de değildir, hiç olmazsa mahiyetini anlamak için idame edilmeye değer.

Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 320)Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 320)
Matmazel Noraliya 
07 Tem 17:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Size şunu temin ederim ki âdi hayat mücadelesi, yaşamak için şu hergün yaptığımız kavga, harpten bin kat daha müthiştir.

Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 89)Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 89)
Ozan Sezer 
27 Oca 13:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zaten gençlik ne demek yahu? Gençlik,gençlik,gençlik aklın bir sürü kaidelerine harp açan ordunun ismi değil mi?

Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 168 - Ötüken Neşriyat)Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 168 - Ötüken Neşriyat)
Matmazel Noraliya 
07 Tem 17:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ona aşık olduğunu kendi kendine itiraf edemedi. Hayır, alelâde incizapları, büyük aşklardan ayırmak lazım; her aldatıcı sevgiye aşk demek israftır; genç kıza karşı duyduğu şey, müşterek duygu ve düşüncelerin iki kalpte yaptığı tatlı ahenk dostluğa, akrabalığa benzer samimi bir tecazüp, iki ruhun müşterek menfaatler etrafında birbirlerine bağlanmasından ibaret bir rabıta gibiydi...

Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 87 - İncizap: Cazibeye tutulma Rabıta: İlgi, ilişki)Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 87 - İncizap: Cazibeye tutulma Rabıta: İlgi, ilişki)
Büşra 
11 Ağu 19:10 · Kitabı okudu

Yirmi, otuz, nihayet elli sene sonra ister istemez yakalayacak bir hal: ölüm, ölüm, ölüm, ölüm. Çok tekrar edildiği halde, sesine bir türkü alışılmayan meşhur kelime.

Mahşer, Peyami SafaMahşer, Peyami Safa
Matmazel Noraliya 
08 Tem 21:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar vardır ki, dünyada mahpus, ahirette cehennem bile kabul etmez, çünkü rezilet bile onlardan tiksinir ve çekinir.

Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 285)Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 285)
Matmazel Noraliya 
08 Tem 14:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...hayatın elbette,
Kolay ve neş'e feza bir seyahat olmayacak! Lâkin, bu tîh-i minnetde,
Kolay ve neş'e feza bir seyahatin ancak
Hayali vardır; uzak bir serap için koşmak,
Koşup sonra yorulmak ve boş yorulmaktır;
Hayatı dev hakikatle çarpışan kazanır!

Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 133 - Neş'e feza: neşe verici Tîh-i mihnet: sıkıntı çölü)Mahşer, Peyami Safa (Sayfa 133 - Neş'e feza: neşe verici Tîh-i mihnet: sıkıntı çölü)
2 /