Cebi Delik

6,4/10  (10 Oy) · 
37 okunma  · 
6 beğeni  · 
842 gösterim
Paul Auster'ın yapıtlarında, çağdaş insanı en çıplak durumuyla görüyor, onunla aramızda özdeşlikler, benzerlikler kurabiliyoruz. Paul Auster'ın yazdıklarının bu kadar beğenilmesinin, benimsenmesinin nedeni, belki de okuruyla arasındaki bu paylaşım. Bir Amerikalı yazar olmasına karşın, Amerikalı insanı değil, 'insan'ı anlattığı için evrensel boyutta oluyor yazdıkları. Yazarın bunca benimsenmesinin bir başka nedeni de, kısa, yalın cümlelerden oluşan kıvrak ve duru anlatımının, psikolojik çözümlemelerde kapsamlı ve derin bir boyuta ulaşabilmesi. Kurmaca yazarının genel yaklaşımının dışına çıkan ve alabildiğine gerçekmiş duygusu vererek yazan Paul Auster, 'olabilir'leri, 'olması gerekli'leri değil, olanları, yaşadıklarını, tanık olduklarını aktarıyor. Süslü edebiyattan uzak duruyor, yaşama hızını aktarabilmek için anlatımını yalınlaştırıp durulaştırıyor. Cebi Delik, yazarı tanımak isteyenler için benzersiz bir fırsat: Yaşamöyküsünü içtenlikle, dobra dobra ve her zamanki akıcı, ustalıklı diliyle ortaya koymuş Paul Auster.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789755109213
 • Orijinal Adı:
  Hand To Mouth A Chronicle Of Early Failure
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Mehmet Serhat Ercan 
02 Haz 00:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Odamda ya da sinemada olmadığım zamanlar, kitapçıları dolaşıyor, ucuz lokantalarda yemek yiyor, çeşitli insanlarla tanışıyor ve genellikle de her yaptığım seçimden büyük hoşnutluk duyuyordum.

Cebi Delik, Paul AusterCebi Delik, Paul Auster
Mehmet Serhat Ercan 
01 Haz 23:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendime hem inanıyor, hem güvensizlik duyuyordum. Hem yürekli, hem ödlektim. Hem çevik, hem hantal, hem dediğim dedik, hem duruma göre değişkendim; sözün kısası çelişkili bir ruhun yürüyen, soluk alan, ele tutulur bir anıtıydım.

Cebi Delik, Paul AusterCebi Delik, Paul Auster
Mehmet Serhat Ercan 
02 Haz 00:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendimle ilgili yalanlar uydurmak kolaydı; ama öyle yapmıyordum. Biri hangi dinden olduğumu ya da nereden geldiğimi soracak olursa doğrusunu söylüyordum. Söylediklerim adamın hoşuna gitmezse, bu onun sorunu deyip geçiyordum. Başıma bela almamak için kim olduğumu saklayacak ya da olduğumdan farklı görünecek değildim.

Cebi Delik, Paul AusterCebi Delik, Paul Auster
Mehmet Serhat Ercan 
01 Haz 23:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bakıyorum da, kendimi bir muamma, içinde anlaşılmaz fırtınalar kopan, çelimsiz, deli bakışlı, biraz dokunaklı, umarsız dürtülerin, ânında değişen kararların tutsağı, başında kavak yelleri esen biri olarak görüyorum. Benim suyuma giden biri olursa, ben de açık, içtenlikli, sevecen ve olumlu davranıyordum.

Cebi Delik, Paul AusterCebi Delik, Paul Auster
Bahar Karaman 
07 Tem 10:45 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bize “herkese özgürlük ve adalet” kavramını öğretmişlerdi; oysa gerçekte özgürlük ile adalet çoğu kez birbiriyle çelişiyordu. Para peşinde koşmanın adil olmakla ilgisi yoktu; o konuda geçerli toplumsal
ilke “Her koyun kendi bacağından asılır,” görüşüydü. Bu piyasanın insanlıktan nasıl uzak olduğunu kanıtlamak istercesine, neredeyse bütün atasözleri de hayvanlar âleminden alınmıştı: kurtlar sofrası, insan insanın kurdudur, boğalar ve ayılar, batan gemiyi önce fareler terk eder, yaşamak güçlünün hakkıdır. Para, dünyayı kazananlar ve
kaybedenler, sahip olanlar ve olmayanlar, diye bölmüştü. Bu, kazananlar için eşi bulunmaz bir düzendi; peki kaybedenler ne olacaktı?

Cebi Delik, Paul Auster (Sayfa 18 - Can Yayınları)Cebi Delik, Paul Auster (Sayfa 18 - Can Yayınları)
Bahar Karaman 
07 Tem 10:44 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazar olmak, doktor ya da polis olmak gibi bir ''meslek seçimi'' değildir. Yazarlıkta seçmekten çok seçilmiş olursun ve başka bir işe yaramayacağın gerçeğini de bir kez kabullenince ömrünün sonuna kadar uzun, çetin bir yolda yürümeye hazırlıklı olman gerekir.

Cebi Delik, Paul Auster (Sayfa 9 - Can Yayınları)Cebi Delik, Paul Auster (Sayfa 9 - Can Yayınları)
Kemal Ersin Yılmaz 
23 Mar 13:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yaşamın bir noktasına gelince bir de bakıyorsun ki, ölülerle geçirdiğin zaman dirilerle geçirdiğinden daha çok."

Cebi Delik, Paul Auster (Can Yayınları)Cebi Delik, Paul Auster (Can Yayınları)