Hidayet Öyküleri

Cennete Otostop

Adem Özköse

Cennete Otostop Yorumları ve İncelemeleri

Cennete Otostop yorumları ve incelemelerini, Cennete Otostop kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Cennete Otostop puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

8.710 üzerinden
503 Kişi · 148 İnceleme
191 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
İnceleme
Birçok farklı ülkelerden İslam'la buluşmuş, sonradan Müslüman olarak hidayete kavuşmuş kardeşlerimizin hikayelerini okumuş oldum. Geçmişleri ne kadar karanlık olsa da bugününü ve geleceğini Allah'a adamış insanlar, Müslüman olmadan önce İslam dinine ne kadar yabancı ve önyargı ile baktıklarını ifade ediyorlar. Batının ve medyanın yaftasıyla İslam dininin adı lekeniyor. İnsanların beyni yıkanıyor. Müslümanların yaşamlarına, kadınları hor görmelerine, Kur'an'ın yanlış şeyler söylediğine dair çirkin iftiralar atılıyor. Bir şekilde hidayete erecek olan bu kardeşlerimizin İslam ile tanışmasına gördüğü rüyalar, içinde bulundukları boşluk, arayış hali, Kur'an'ın etkileyişi, ibadetler, arkadaşları, tanıdıkları vesile oluyor. İçerisinde etkileyici röportajlar barındırıyor. Kitap sohbet tadında ve merakla okunuyor. Bazı sayfalarda insanların yaşadığı tüyler ürperten mucizelere tanık oluyorsunuz. Diğer dinler ile yapılan kıyaslamalar anlatılıyor. Ve doğru dinin İslam olduğunu anlayıp yola çıkıyorlar. Kıymeti bilinmesi gereken kitap benim için. Bazı mesajlar bizlerin de hayatına ışık tutup kendimizi sorgulatıyor. Keza bazı şeyler Allah'a ulaşmada aracıdır. Kur'an'ın ve böyle güzel kitapların daha çok hayatımızda yer almasını ümit ediyorum. İslam ne güzel bir dindir..
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
191 syf.
10/10 puan verdi
·
10 saatte okudu
Birbirinden farklı kişilerin, kimisi papaz, kimisi uyuşturucu kaçakçısı, kimisi misyoner, kimisi müzisyenken, İslamiyete nasıl geçtiklerini, geçtikten sonra başlarına gelen sıkıntıları, ailelerinin ve yakın çevresindekilerin bunu nasıl karşıladığını anlattıkları, biyografiler den oluşan etkileyici bir kitap, Kitabı okumaya başladığımdan itibaren tüylerim diken diken oldu, yeri geldi gözyaşlarımı tutamadım, yeri geldi hayretimi saklayamadım. Keşke elimde olsaydı her şeyi alıntı yapıp paylaşabilseydim. Ben okurken çok ders çıkarttım. Herkesin mutlaka okunması gereken bir kitap kesinlikle tavsiye ederim. İyi okumalar
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
Reklam
191 syf.
9/10 puan verdi
Elimizdeki nimetin farkında değiliz. Müslüman olarak doğduk. Elhamdülillah ona göre yaşamaya çalışıyoruz. Hidayet büyük bir nimet hayatımızda ama bunu farketmiyoruz. Bu kitap bize tamda kaybettiğimiz şeyi hatırlatıyor. İnsanların arayışlarını ve arayış içinde hidayete ulaşmalarına şahit oldum. İnsanlar büyük bir manevi boşluğa düşüyorlar. İnandıklarının saçma olduğuna kanaat getirirken dış çevrelerinden, ailelerinden ötürü bu düşünceden vazgeçiyorlar. İslam'ı tanımıyorlar, tanıdıkları islam ise oldukça kötü. Kimisi bir rüya ile, kimi bir kitap ile, kimi arkadaşı sayesinde, kimi ise sadece Allah'ın yardımı ile İslam'la tanışmışlar ve Müslüman olmuşlar. Kiminin ailesi Müslümanlığı seçtiği için değil konuşmayı evden atmış. Bazısını öz babası pompalı tüfekle öldürmeye kalkmış. Kimisi ailesinin korkusundan başını kapatamamış. Farklı olaylar, farklı hayatlar. Ama hepside İslam'la kalplerindeki boşluğu doldurmuşlar. En çok üzüldüğüm şey ise şu oldu; onlar islamla yeni tanışmalarına rağmen bizlerden daha çok ibadete, harama, helale dikkat ediyorlar. Ama bizler Müslümanım demenin yeteceği kanaatindeyiz. O insanların hidayetin kıymetini bildiklerini düşünüyorum. Kitap güzeldi. Farklı kültürler, farklı inançlar, farklı insanlar tanıdım. Faydalı bir kitap tavsiye ederim.
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
191 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
🌾🌼🍂 Bundan iki yıl önce kitabı okumak için elime alıp ilk hikayeyi okuyunca okumak için hazır olmadığımı ve kitabın hala okunmasının zamanı olduğunu ve okunmak için okunacak bir eser olmadığını düşünerek tekrar rafa kaldırmıştım ve bir gece ansızın aklıma geldi ve dedim ki şu an okumaya başlamalısın.. Cennete Otostop kitabı Hidayet öykülerinin bir araya gelmesi ile oluşmuş. 19 kişi ile yapılan röportaj yapılmış ve Müslüman olmadan önceki hayatları ve Müslüman olduktan sonraki hayatları ile hislerini dile getiriyor. Bu insanların kimi papaz, öğrenci, misyoner, gazeteci, psikolog, uyuşturucu kaçakçısı, Budist rahip ve hippi gibi çok çeşitli insanlar. Kimisine hediye edilen Kur’an- ı Kerim’i okurken, kimisi İslamiyeti kötülemek için araştırırken, kimisi radyoda duyduğu bir ayet ile kimisi de gördüğü rüyadan etkilenerek ve ya kendini boşlukta hissedip araştırırken İslamiyetle karşılaşıyor, aklındaki soruların tamamının cevabını İslamiyette bulup Müslüman oluyorlar. Okuduğum her öyküde aynayı kendime tuttum. Onlar ki araştırıp bularak, öğrenerek Müslüman oluyor ve Şam’a gidip İslami İlimler Bölümünde İslamiyeti ve Arapçayı daha iyi öğrenip, anlamayı, anlatmak ve öğretmek için çaba sarf ediyorlarken, sen ki dışardan bakıldığında ne kadar müslüman görünüyorsun, İslamiyeti ne kadar biliyorsun, ne derece İslami yaşantın var ve insanlara bu dini öğrenip öğretiyor musun, diye sordum.. Okuyun, okutun insanın kendisi ile yüzleşip, utanacağı ve uyuduğu uykudan uyanmasına sebep olacak bir eser. Kaleminize sağlık Adem Özköse.
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
191 syf.
·
Puan vermedi
Benim gibi kalbi taşlaşmış birinin bile her hikayeden sonra kirpiklerinin ıslandığını hissetmesini sağlayan sayın yazara çok teşekkürler. Belki uzun zamandır böyle bir kitaba ihtiyacım vardı bilinmez ama kalp reçetemi temize çekme şansı verdi bu kitap öyle rahatlatıcı öyle sevimli gelmeye başladı ki her kitapta 3 beş sözü karalayan ben kitabın akışını kesmemek için bu karalamalardan vazgeçtim. Belki de bu karalamaları bahane edip tekrar okumak için yaptım. Bilmiyorum ama uzun zamandan sonra hayran kaldım diye bileceğim bi kitapla buluşmak mükemmel bir duyguydu.
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
191 syf.
9/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Kitapta sonradan Müslüman olan birçok farklı insanın hayat hikayesi anlatılıyor. Bu insanlar arasında bir zamanlar papaz, misyoner, budist, hindu, uyuşturucu kaçakcısı olan insanlar var. Çok etkileyici hikayeler vardı ve Müslüman olmayan insanların İslam'ı, Müslümanları dışarıdan nasıl gördüğünü, İslam'la tanıştığında neler hissettiğini öğrendim. Bu insanlar en çok; Kuran-ı Kerim'den, Müslümanların kardeş sayılmasından, yardımlaşma içinde olmalarından ve güzel ahlâkından etkileniyorlar. Kuran-ı Kerim'i ilk kez okuyanların hepsi; kitabı elinden bırakamadığını, bir hafta, bir ay boyunca sürekli okuduğunu, okudukça huzur bulduğunu, çok etkilendiğini ve sonunda da müslüman olmaya karar verdiğini anlatıyor. Kur'an-ı Kerim'i ilk defa okuyan insanların Kur'an-ı Kerim'den bu kadar etkilenmeleri beni de çok etkiledi ve Kur'an'ı yeterince okumadığımızı farkettim. Müslüman bir ailede ya da Müslüman bir ülkede doğmak bizi inancımıza karşı duyarsızlaştırıyor sanırım. Öğrendiğimiz, bildiğimiz, dinlediğimiz şeyler kulağımıza çalınan sıradan bir malumat gibi ve öğrendiklerimizi olması gerektiği gibi uygulamıyoruz. Ne kadar kıymetli bir şeye sahip olduğumuzun ve inancımızı en iyi şekilde yaşamamız gerektiğinin farkında değiliz... -Alıntı- "Müslüman bir ailede doğanlar İslam'ı iyi biliyorlar; ama yaşamıyolar. Sonradan İslam'a girenler ise İslam'ı pek fazla bilmiyorlar; fakat İslam'ı yaşamak için büyük çaba sarfediyorlar. Müslümanlar olarak ilim ve takvayı bir araya getirebilirsek sanırım halimiz şu anki durumumuzdan çok daha iyi olacak."
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
Reklam
191 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
cennete Bilet
Adem Özköse nin okumuş olduğum ilk eseri olan CENNETE OTOSTOP’ duygulanarak okuduğum bir kitap oldu.. ne muhteşem nasipli insanlar var ya Rabbi. islam ile Müşerref olup islamı yaşayanlar, gayrı müslimlken hidayetleri için ne türlü arayış içine girenler , müslüman olduktan sonra ailesi tarafından terk edilenler vs..Bu kitabı okurken tefekkür ediyorsunuz bol bol ve çokça mevlaya teşekkür “Allahım iyiki beni müslüman anne babadan dünya getirdin diye .. ve Yusuf as. Duası ile bitirmek istiyorum” (teveffeni müslimen ve elhıkni bissalihin) ya rabbi benim canımı ancak müslüman olarak al..amin” … Bu muhterem insanların ibretli hikayelerini okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum … Kitapla kalın sevgiler
Adem Özköse
Adem Özköse
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
191 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
14 saatte okudu
Hidayet yolculuğu
Batı'da sosyalmedyanın ne kadar islam aleyhine kullanıldığını açık bir şekilde gösteren bir kitap. Kitabı okurken hidayete ulaşan insanlara sevinirken bir yandan da içimize bir hüzün çöküyor bunun sebebi ise daha yeni müslüman olmuş eskiden hristiyan din adamı olanlar dahi emek sarf edip islamı tebliğ etmek insanları islama çağırmak için bunca çaba sarf ederken bizler onca bilgi ve nimetin içinde bırakalım tebliğ yapmayı davet etmeyi, araştırmaya dahi tenezzül etmiyoruz... çoğu islamın böyle bir din olduğunu bilmedikleri için ve sosyal medyanın dolduruşuna gelip islamı kötü tanıyan insanlar, bu insanlara islamı tebliğ edememek de bizim ayıbımız... bir konuya daha değinicek olursak bizim yanlızca kendi ibadetlerimiz değil aynı zamanda günlük yaşantımızı islama uygun ilerletmemiz dahi birilerinin hidayetine sebep olabilir kitaptaki canlı örnekler bunların göstergeleridir yanlızca kendi başımıza yaptığımız ibadetlerde islamı göz önünde bulundurmamalı toplumdaki yaşantımızı da islama göre şekillendirmeliyiz. Müslümanların kardeşlik ilkesi de gayri müslimleri en çok etkileyen durumlardan biridir. Uzun lafın kısası kitabın sonucunda kardeşlik ilkemize sahip çıkmaya, islama davete, hoşgörü politikamıza ve toplum içindeki islami duruşumuza daha çok önem vermeliyiz.
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
191 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
35 saatte okudu
Cennete Otostop
Birçok farklı dine mensup insanın hayatlarının İslam'la nasıl birleştiğini anlatıyor. Her biri ayrı ayrı inanılmaz hikayelere sahip. Müslüman olmadan önceki İslam'a bakış açıları ise aslında bizleri hiç şaşırtmıyor. Fakat onların bir vesileyle İslamiyet ile tanışmaları tüm bu ön yargılarını yıkarak daha mutlu ve huzurlu olmalarına sebep olmuş. İslam'ı daha derinden hissederek yaşamak isteyen herkesin birbirinden eşsiz bu hikayelerden etkileneceğine inanıyorum.
Cennete Otostop
Cennete Otostop
Adem Özköse
Adem Özköse
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
191 syf.
10/10 puan verdi
islam ile müslümanlar arasında büyük farklar oluşmuş durumda ..
Gazeteci yazar
Adem Özköse
Adem Özköse
‘nin Arapçasını geliştirmek için Suriye’nin başkenti Şam’da yaşamaya başlamasıyla beraber, tanık olduğu insanların hidayet öykülerini dinlemesinden sonra başkalarıyla paylaşmak için özel röportajlar sonunda kaleme aldığı bir eser. Yazar 18 güzel insanın ve topluca hidayete eren köyün Hidayet öyküsüne yer vermekte. Dindar bir hristiyan papazdan tutun da eski bir budist rahibe kadar, müzisyeninden tutun da gazetecisine kadar bu insanların nasıl hidayete erdiklerini çok güzel ve orijinal sorular sorarak adeta tüyler ürperten cevapları biz okuyucularıyla paylaşmakta. Kimisi gördüğü bir rüya ile İslamiyet’i araştırmaya başlarken, kimisi tevafuk eseri eline geçen Kur’an’ı okuması ile, kimisi ezan sesiyle ve kimisi de hâl ve kâl diliyle adeta İslamiyeti hakkıyla yaşayan o güzel insanlarla tanışma vesilesi ile bu yola adım atmış. Tabi bu yolda karşılaştıkları zorlukları ve sonradan İslamiyet adına yaptıkları çalışmaları da anlatılıyor… İtiraf etmeliyim ki hemen hemen hepsini yaşlı gözlerle, ürperen kalbinizle ve büyük bir tefekkürle okuyacaksınız …Ve müslüman bir ailede doğma şerefine nâil olduğumuz için ne kadar şanslı olduğumuzu ve bu şansın çoğu zaman bizde nasıl bir gaflete sebep olması acı bir hüzün gibi çökecek içinize… Keyifli okumalar…
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
Reklam
191 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Yazarın uzun zamandır merak edip okumayı düşündüğüm çok güzel duygularla okuduğum ilk eseri; oldukça anlaşılır bir üslupla yazılmış, çokça faydalı ve bir o kadar da etkileyici olan, gerçek hayatlardan oluşan bir eser. Sanırım bundan sonra da yazarın eserlerini büyük bir heyecan ve zevkle okurum İnşaAllah :)
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
191 syf.
·
Puan vermedi
·
17 saatte okudu
Cennete otostop kitabında yere alan hidayet öyküleri beni gerçekten çok etkiledi. Her okuduğum hikâyede hep tüylerim diken diken oldu. Feyz alınıp okunması gereken bir kitap. Hep kendime sorardım . Hakikat apaçık ortada nasıl oluyor da başka dine inanabiliyorlar diye. Din üzerine düşünmediklerini ve çıkarlarını korumak için olduklarını fark ettim. Ve güzel dinimiz İslamı medya olsun misyonerler olsun hep kötü anlattıklarını, müslüman olanlara ise zulüm ettikleri vazgeçirmeye bizi döndürmeye çalıştıklarını dahi okudum kitapta. Bizde bu iman ve şuur olduğu sürece İslam bitmeyecek ve daha da çoğalacağız.
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
191 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
Kitabı okuduğumuzda bazı gerçekler sert bir biçimde yüzümüze vuruyor. İslam'ı öğrenmek isteyen ne yapmalı? "Biz müslümanız" diyen kaç kişi gerçekten bu sıfatı layığıyla karşılıyor? Müslüman olmak isteyen kişilere biz gerçekten doğru örnek miyiz? İnsan başta kendini sorgulayarak başlıyor düşünmeye. Tabi sonrasında sorgulanacak çok şey çıkıyor. Kitabin konusuna gelince; kitapta sonradan Müslüman olanların bu yola girişleri anlatılıyor. Tabi yer yer şaşırdığım ve hemfikir olmadığım yerler de var. Bizim elimizin altında olup da nadiren okuduğumuz Kuran'ı Kerim'e İnsanların ulaşma çabasını okuyun, derim.
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
191 syf.
9/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Cennete Otostop
Bu kitabı beğendim bu kitabı ve namazla yeniden doğdum kitabını aynı zamanda okumuştum fakat bu kitabı çok daha fazla beğendim çünkü tek bir kişiden bahsetmiyor ve bu yüzden de okuma hevesini arttırıyor birçok kişinin başka. insanlara rağmen nasıl müslüman olduğunu nasıl zorluklarla karşılaştığını hayat tecrübelerini ve bazen de ailelerini bile karşılarına aldığını konu edinmiş.
Cennete Otostop
Cennete OtostopAdem Özköse · Pınar Yayınları · 20192,307 okunma
153 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.