Çi (2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
39,2bin
Gösterim
Adı:
Çi
Alt başlık:
2. Kitap
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852812
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Çi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Çi
Çi
Hayat, insanın kendi potansiyeline ulaşabilmesi için dikkatle, incelikle, muhteşem bir zekâyla dizayn edilmiştir. Yapman gerekeni yapamıyorsan, olamıyorsan, doğamıyorsan hayat çok acıtır, anlaman için hırpalar, yorar. Seni sen yapabilmek için ne gerekirse yapmaya hazırdır. Asla rahat bırakılmazsın. Öylesine, anlamsız varolamazsın. Mutluluğa saklanamazsın. Öyleyse acına sahip çıkmalısın!

Çünkü acı, bilginin bedene inmesidir. Bilgiyi bedene indirmeli, olman gereken şeye dönüşmelisin.

Bu kitap ‘kendine gelmek’ için burada olduğunun farkına varabilenlere yazıldı. Fi ile çıkılan yolculuğun tek durağıdır Çi. Sadece farkındalığa giden, değiştiren, mutlaka geliştiren bir yoldur bu ama sunduğu seks, macera, intikam, ihtiras sizi aldatmasın, zordur.

Hayatı değil sistemi yaşadığımızı fark edenler, harakete geçmek için işaret bekleyenler, umursamayanlara karşı umursayanlar, hissedemeyenlere karşı hissedenler adına ve kendi tekâmülünde kaybolmuşlar için yazılmış, dengeye adanmıştır.

Hayat harekete geçen herkesi varması gereken yere götürür.
320 syf.
·9/10 puan
2 yıl aradan sonra 2. Kitabı da okuyabildim. 3. Kitaba hemen başlamayı düşünmüyorum. Çünkü insanın psikolojisini alt üst ediyor ara vermek şart. Acaba bende takıntılı mıyım Bu şekil bir psikolojik rahatsızlık bende de var mıdır diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Silik ezik bir karakter Duru, İlk kitapta biraz daha güçlü tuttuğunu koparan biri olarak betimlenmişti ta ki finale kadar ne akla hizmettir deney uğruna adamın yatağına girmek sen bilim insanı mısın? Bu ne saçma bir deney.

Güya psikolog olan ama kendine bile faydası olmayan akılsız acilen tedavi görmesi gereken bir Can Manay da var.

Ada ve Göksel'i yazmaya gerek görmüyorum.
En Mükemmel karakter Bilge. Keşke ana kahraman o olsaydı akıllı, düşünceli, idealist Bilge seviyorum kız seni diğer idolüm de Özge neler çektin be yavrum.

Evet sevişme, birleşme kitaptaki tabiriyle çiftleşme öğeleri barındırıyor ancak grinin elli tonu kitaplarıyla aynı kategoriye konulmasına karşıyım. Bu kitap serisinde sadece bunlar yok. Kitap aşk kitabı ancak Kürk mantolu madonna da değil. Hikayeden çok anlatım tarzı güzel. Karakterler öyle güzel anlatılıyor ki sanki senelerdir tanıyor, onlarla beraber yaşıyor gibi hissediyorsunuz. psikoloji hakkında da değişik bilgilerde öğrenmeniz mümkün.

+18 li bölümler olmasa da olurdu evet ama o zamanda bu kitaplar bu kadar tutulmazdı. Hiç ismi duyulmayan bir yazar başka nasıl ünlenebilir ki. TV dünyasında bile sıradan bir dizinin +18li sahneleri gösterildiği anda reytingler tavan yaparken yazarımız elbette tutulması için cüretkar şeyler yazmak zorundaydı.
320 syf.
·8/10 puan
Ada ve Duru gibi aptal ve ne istedigini bilmeyen hemcinslerimden bir kez daha gicik oldum bu kitabi okurken.
Bilge ve Özge gibi zeki ve ne istedigini bilen hemcinslerimin gün be gün cogalmasini dileyerek bir kez daha hayran kaldim bu kizlara.
Deniz karakterinin gectigi bölümlerde yine alti cizilesi güzel sözler vardi. Denizin bir cok düsüncesi ve sözü ister istemez okurlari düsündürtecek derecedeydi.. Fi'de denizi biraz antipatik bulmustum, fakat Ci'de kendisine hayran kaldim. Ci'de adeta kendini asmis bir insana dönüsmüs.
Can Manay'in saplantili isteklerinden Fi'de oldugu gibi Ci'de de rahatsiz oldum. Saplantili duygulari ask gibi algilayan ruh hastalari ne yazikki her zaman olacaktir dünya döndükce ama bu tip insanlarin hissettiklerinin hastalikli bir sey degilde ask'mis gibi algilanmasina sinir oluyorum. Ci'yi Fi'ye göre daha gercekci buldum. Simdi sirada Pi var, bakalim kitaptaki karakterlerin sonu ne olacak serinin son kitabinda.
 • Pi
  8.3/10 (2.326 Oy)2.542 beğeni9,6bin okunma6,6bin alıntı54,9bin gösterim
 • Fi
  7.8/10 (3.431 Oy)3.382 beğeni13,6bin okunma7,4bin alıntı70,1bin gösterim
 • Grinin Elli Tonu
  6.9/10 (1.584 Oy)1.241 beğeni7,7bin okunma1.100 alıntı48,7bin gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (2.577 Oy)2.469 beğeni13,1bin okunma1.258 alıntı39,5bin gösterim
 • Havva'nın Üç Kızı
  7.3/10 (2.671 Oy)2.277 beğeni10,6bin okunma6,6bin alıntı39,8bin gösterim
 • Leyla'nın Evi
  8.5/10 (3.866 Oy)3.847 beğeni15,3bin okunma7,7bin alıntı49,9bin gösterim
 • Baba ve Piç
  7.6/10 (2.280 Oy)1.995 beğeni11,3bin okunma2.430 alıntı34bin gösterim
 • Aeden
  8.7/10 (2.865 Oy)3.046 beğeni7,8bin okunma15,4bin alıntı60,6bin gösterim
 • Mutluluk
  8.3/10 (4.438 Oy)4.803 beğeni20,8bin okunma12,6bin alıntı76,6bin gösterim
 • Başlangıç
  8.5/10 (4.041 Oy)4.131 beğeni13,6bin okunma9,4bin alıntı71,1bin gösterim
320 syf.
Kesinlikle kitap kötü diyemem. Çok akıcı ilerliyor ama irrite eden bir şeyler var. Sanki bir şeyler hep eksik, hep yarım... İlk kitapta bazı keskin cümlelerden sonra, söz edilen karakter için ileride başına gelecek bir şeyden bahsedilip, bundan haberi olmadığı belirtiliyor. E doğal olarak o olayı bekliyorsun bu kitapta ama hiç söz edilmemiş. Belki son kitaptadır bilmiyorum. Bir de ilk kitapta da vardı ve bunda da var. Az da olsa alternatif tıp çok sevimli gösteriliyor ve bilimsel tıp biraz hırpalanmış. Meselâ psikolojik ilaçların gereksiz olduğunu ifade eden birkaç cümle var ve bu ilaçlar yüzünden intihar edildiği ifade edilmiş. Bunlar da okurken irrite ediyor ister istemez ama yine de akıcılığı bozmamış. Seri olduğu için son kitabı da okuyup, yazarın başka kitabını okumayı düşünmüyorum.
320 syf.
·9 günde·5/10 puan
Serinin bu ikinci kitabını seriyi tamamlamak adına okudum. Maalesef seriyi yarım bırakamamak gibi bir takıntım var. Çi'yi de bu şekilde okumuş oldum ve elimde baya bi oyaladım. Bu yüzden bu kitap beni ne tatmin etti ne meraklandırdı. Evet Pi'yi de okuyacağım yarım kalmaması adına. Benim sevdiğim bi seri olmadı ama okumak isteyenler okuyabilirler.
320 syf.
Fi ye göre daha iyi bir kitap. Daha Yalın ve akıcı bir anlatımı var.Yer yer etkili ve araştırmaya iten konulara değinilmiş.içinde biraz siyaset biraz din biraz da psikolojik analizler barındırıyor.
320 syf.
·2 günde·2/10 puan
Hikaye ilgi çekici. Beni bile çekti ki, kitapla ilgili rahatsız olduğum yerler olmasına rağmen. Televizyonda reyting rekorları kıran dizilere yakın konusu olan fakat felsefe ile süslenmiş ve yazarın kamufle yeteneğiyle , okuyucuyu manipüle ederek ve de ilk kitapta ki şüphelerimden emin olduğum devam kitabı Çi. 
Medyanın toplumu zehirleyen gücünü, ünlüler dünyasının ve yine medya sayesinde öğrendiğimiz iğrençliğini bir kez daha anlatıldığı bu kitapta Fi'de de sürekli bahsi geçen uyarıcı ve bağımlılık yapan maddeyi, hemen hemen her karakter kullanıyor. İlginç olanı sanki kurtulması çok kolaymış gibi dönüp bir daha bakmayabiliyorlar.Deniz'in ağzından aktarılan çok  anlaşılır, sade, güzel ve bir çok kişinin bildiği, bir çok düşünürün hayat felsefesi  olan, kabul edilmiş, insanların yıllardır duyduğu sözlerin arasına, dinle ilgili yazarın kendi fikrini empoze etmek için yazılan bölümü okuyanlar, araştırma zahmetine girerler ve  söyleneni sorgusuz kabul etmezler umarım. Orada bahsi geçen hikayeden sonra imamın sorduğu soruya Deniz'in verdiği cevap karşısındaki benim kafamda oluşan düşünceyle, bu kısmı okuduğum kişilerin yorumunun aynı olması yazarın tam da "insanları, gençleri ve çocuklarınızı özgür bırakın, doğruyu kendileri bulsunlar" gibi söylemlerinden sonra kendi fikir ve  inançlarını üstü kapalı aşılama çabası benim gözümde daha bir netlik kazandı. Ne garip kendi çocuğumuzu özgür bırakmamızı söyleyenler, kendileri yönlendirmeye çalışıyorlar.
Yalnız özellikle kitapta, madde kullanımının sürekli geçtiği ve yaşattığı söylenen güzel duyguları okuduktan sonra kesinlikle bilmediğim kitapları, ben okumadan çocuklarıma okutmamam gerektiğine bir kez daha emin oldum.
Bilinçli okurların olumsuzluklardan etkilenmeyip, manipüle olmadan keyif alarak okuyacağına eminim. Bu kitabı ya da başka kitapları okuyan genç kesime tavsiyem de tek yönlü okumayın. Bir kitabı okurken orda yazılan bilginin doğruluğunu başka kaynaklardan araştırın. Daha akılda kalıcı olmakla birlikte, size empoze edilmeye çalışılana değil mantığınızla doğruya ulaşırsınız.
Son olarak Fi de hoşuma giden gelecekle ilgili verilen bir tüyoda Murat'ın Bilge'nin kollarında öleceği yazıyordu. Ben de acaba nasıl olacak diye merak ediyordum. Yazar nasıl unuttu bilmem acaba yazdığını...  Çünkü bu kitapta Murat ölürken Bilge yanında bile değildi, üstelik bir de bizim gibi O da başkasından duydu.
320 syf.
·11 günde·7/10 puan
Fi kadar etkileyici bir kitap beklemeyin. Ama kötü de diyemem . Sürükleyiciydi. İlk kitabın olaylarının devamı niteliğinde yazılmış. En çok rol alan Duru ve Ada karakterlerine sinir olurken ,(çünkü ikiside hisleri uğruna yaşamlarına zede vuruyor) Bilge ve Özge karakterlerine zekası ve açık görüşlü olmalarına hayran kaldım. Hatta bu dünya da onlar gibi kadınlar doğsun ve yetişsin isterdim. Karakterlerin bir çoğu bu kez kitabın adını taşımış... Yaşam enerjisi ile uyanış yaşamışlar. Bazıları kendi benliklerini kaybederken bazıları öz benliklerini buluyordu. Kitaba önyargısız yaklaşacaksanız eğer Politik ve Felsefe konusunda farklı bir bakış açısı elde edeceksiniz demektir.
320 syf.
·3 günde·8/10 puan
Fi bir girişti bu seride, Çi ise gelişme ve bence ayrıca sonuç. Bu fikre elbette ki Pi'yi okuduktan sonra varabildim. :)
Bu seride iki karakter var: Deniz ve Özge...
Özge yaşadığımız çürük (maalesef) sistemi, kendini dahi yaralayacak kadar (insan acı çektikçe insan çünkü) sert, bir o kadar da net ve doğru sözlerle ortaya koyuyor kendi farkındalığı artarken.
Deniz ise sistemin farkında fakat kendini ve çevresini sistem dışında tutmaya çabalarken (Fi'de) aldığı yarayı iyileştirmek için kendine dönüyor ve sistemi yerle bir etmek isteyen bir kişinin adımlarını atmaya başlıyor Çi'de.
Göksel, Ada, Duru, Can, Sadık ve diğerleri sistemi gözünüze adete sokmak için yaratılmış kuklalar. Sadık'ın Özge ile olan diyalogları sistemi yaşamaya mecbur (!) insanın imdat çığlıkları gibi, fakat sistem kadar güçlü değil. Göksel, sistemin şiddet yönünü oldukça başarılı aktaran bir portre.
Göze en son çarpan Ali ise sistemin farkında ve bunun karşısında kendi çıkış yolunu bulmuş bir karakter. Kitaptaki "farkında ideal insan" olarak tüm seride sessiz sessiz çığlık atıyor, bekliyor başta Bilge'nin ve diğerlerinin bu noktaya ulaşabilmelerini. Çağırmıyor çünkü biliyor herkes kendi engellerini aşmak zorunda oraya varabilmek için.
Yani... Çi daha güçlü söylüyor sözlerini...
312 syf.
·7 günde·10/10 puan
Anlamsızlıklarınızı anlamdırabileceğiniz , belki de iç dünyanızın en derinlerine hapsettiginiz duygu karmaşalarının sebebini bulup rahatlayabileceginiz bir kitap ..
Duru ile sevdiginden emin olmayan biriyle mi yoksa taparcasına seven biriyle mi olman gerekiri..
Can ile bilinçaltından asla kurtulamayacağını ama ehillestirebilecegini ve onsuz nefes alamam demenin sadece edebi bir cümle olduğu ..
Deniz ile hayatı , deneyimi ve acının size kazandirabileceklerini
Ada ile sevgi eksikliğinin arayışının nelere sebebiyet verdiğini ...
Göksel ile içinizdeki katil olma potansiyelinii
Ve Bilge ile yaşadığınız deneyimin doğru analizi ile hayatınızı kalitenizi yukselteceginizi
Öğrenebileceğiniz bir kitap ..
320 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Fi'ye yorum yaparken ne kadar şaşkın olduğumu söylemiştim bol bol. Şimdi beni bu kadar şaşırtan beğenimin sebebini buldum.Taşlar yerli yerine oturmaya başladı.Hikaye güzel, karakterler ilgi çekici, ilk kitap şahane bir şekilde devam ettiriliyor, olay örüntüsü keyifli,diyaloglar ilgi çekici.Üstüne bir de Bu kitap sadece magazinel hayatın içini dışını , Tv starlarının aslında tahmin ettiğimiz çirkin hayatını anlatmakla kalmıyor, çok güzel eleştiriler yapıyor hayatın her yanına. Sosyalist bir mantığı var ama aslında hiç kimseyi de suçlamıyor. Evet etrafta sorun da çok, sorun yaratan da ama hepsinin altında bir sebep var. Bir de öyle bir yer vardı ki, bir anne olarak yemek yedirmenin neden acayipleşmemesi gerektiğini kazıdı aklıma. Kitabı da unutsam, hikaye de uçsa aklımdan; bu mevzu hayatta çıkmaz

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çi
Alt başlık:
2. Kitap
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852812
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Çi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Çi
Çi
Hayat, insanın kendi potansiyeline ulaşabilmesi için dikkatle, incelikle, muhteşem bir zekâyla dizayn edilmiştir. Yapman gerekeni yapamıyorsan, olamıyorsan, doğamıyorsan hayat çok acıtır, anlaman için hırpalar, yorar. Seni sen yapabilmek için ne gerekirse yapmaya hazırdır. Asla rahat bırakılmazsın. Öylesine, anlamsız varolamazsın. Mutluluğa saklanamazsın. Öyleyse acına sahip çıkmalısın!

Çünkü acı, bilginin bedene inmesidir. Bilgiyi bedene indirmeli, olman gereken şeye dönüşmelisin.

Bu kitap ‘kendine gelmek’ için burada olduğunun farkına varabilenlere yazıldı. Fi ile çıkılan yolculuğun tek durağıdır Çi. Sadece farkındalığa giden, değiştiren, mutlaka geliştiren bir yoldur bu ama sunduğu seks, macera, intikam, ihtiras sizi aldatmasın, zordur.

Hayatı değil sistemi yaşadığımızı fark edenler, harakete geçmek için işaret bekleyenler, umursamayanlara karşı umursayanlar, hissedemeyenlere karşı hissedenler adına ve kendi tekâmülünde kaybolmuşlar için yazılmış, dengeye adanmıştır.

Hayat harekete geçen herkesi varması gereken yere götürür.

Kitabı okuyanlar 10,7bin okur

 • Beyza
 • Derya Pişgin
 • DKahveci
 • Kaan Budi
 • Agrin YILDIRIM
 • KaramelLi Efe
 • Meral Dönmez
 • enes yontan
 • serpil bulut
 • Ebru Dönmez

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4 (98)
9
%1.7 (43)
8
%2.6 (65)
7
%1.4 (35)
6
%0.7 (17)
5
%0.4 (10)
4
%0.2 (6)
3
%0.1 (2)
2
%0.1 (3)
1
%0.1 (3)

Kitabın sıralamaları