Defterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden

8,0/10  (21 Oy) · 
70 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.298 gösterim
TARİHTEN...
SEZAR, İMPARATOR AUGUSTUS, FATİH SULTAN MEHMED, YAVUZ SULTAN SELİM, V. ŞARL, KANUNİ VE HÜRREM, MİMAR SİNAN, EVLİYA ÇELEBİ, BEETHOVEN, KÖSEM SULTAN, III. SELİM, ÇARİÇE II. KATERİNA, KAVALALI MEHMET ALİ PAŞA, TOLSTOY, PUŞKİN, II. ABDÜLHAMİD...

GÜNÜMÜZDEN...
LATİFE HANIM, KAZIM KARABEKİR, OSMAN ERTUĞRUL EFENDİ, NESLİŞAH SULTAN, MEHMED AKİF ERSOY, BÜLENT ECEVİT, CEMİL MERİÇ, HALİL İNALCIK, İSMAİL CEM, RECEP YAZICIOĞLU, YAHYA KEMAL, ATTİLÂ İLHAN, HÜSEYİN HATEMİ, YILMAZ ÖZTUNA, REŞAD EKREM KOÇU, IRENE MELIKOFF, OKTAY ASLANAPA, ÖZDEMİR İNCE, SUREYYA FARUKİ...

Türkiyenin önde gelen tarihçilerinden İlber Ortaylı bu sefer defterini okurlarıyla paylaşıyor. Okuduklarını, tanıdıklarını, hocalarını kendi gözünden okuyucularıyla paylaşıyor. Tarihe yön veren kişiler, günümüzün tanınan, tartışılan, konuşulan isimleri Ortaylının kaleminden yeniden canlanıyor.

"Her zaman portre kaleme almayı sevdim. Portre çizmek başlı başına bir sanattır. Ayrıntılı bilgilerle çizilen büyük tarihi portreler bizde mevcut değil. Sebebi açık, sanatçı değiliz. Bir tarihi kişiliği çizmek için her şeyden evvel edebiyatçı olmak, öyle bir gelenekten gelmek lazım. Bu nedenle benim girişimim bir eskizdir, okuyucunun tepkisini ve ilgisini bekliyorum."
İLBER ORTAYLI
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786051144832
 • Yayınevi:
  Timaş Basım
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

İlber Ortaylı okumak cesaret ister diye korkuyla başladığım bu kitap, keyifli bir yolculuk oldu. Kendisi okuyucuyla sohbet eder gibi, rahat, akıcı bir dil kullandı.
Arka kapak yazısında tarih portrelerini kaleme almayı sevdiğinden bahsetmiş zaten. Bu kitapta da tarihteki ve Türkiye için önemli işler yapmış geçtiğimiz yüzyıl içindeki gerek yabancı gerek Türk birçok insanın portresini çizer gibi hepsi hakkında kısa kısa bilgiler vermiş. Bir başlangıç yapmış, devamını merak eden araştırıp okuyabilir, öğrenebilir. Tarihte yer yapmış kişilerin aksine, Türkiye için birçok fayda sağlayan ama isimlerinin belli bir kesimden başka kimsenin bilmediği kişileri anlatması benim çok hoşuma gitti. Şu an kitabı bitirdikten sonra çoğunu aklımda tutamadığımı bilsem de yine de okumak zevkliydi.
Kendisinin düşüncelerine ve bilgisine saygı duymamak elde değil. Okuduğum ilk kitabıydı ama kesinlikle son olmayacak.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlber Hoca'nın daha yeni okuduğum nefis bir kitap. Tarihe yön veren kişilerden yakın türk aydınlarına birçok kişi portreleniyor. Keyifle okudum devamını bekliyorum.

Fatih DOĞANCI 
09 Ağu 10:54 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Ilber hoca Julius Cesar'dan Cemil Meriç 'e, Mimar Sinan 'dan Bülent Ecevit 'e, Leo Tolstoy 'dan Kazım Karabekir 'e yakın ve uzak tarihin onlarca büyük ismini kendine has samimi üslubuyla 2-3 sayfalık yazılarla hatırlamış, anmış. Fakat asıl güzel tarafı, bu herkesin çok iyi bildiği isimlerin yanında özellikle yakın dönem üniversite, sanat ve bilim çevrelerinde kendi alanlarında dünyaca bilinen, saygı duyulan ve fakat bizim hiç tanımadığımız, kıymet vermediğiniz birçok değerli ismi de hakkını vererek tanıtıyor. Okurken Ilber hocanın meşhur lafıyla "cehaletimize" çok üzüldüm.

Kitaptan 8 Alıntı

Muhammed Y. Altun 
09 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tembel ve işe yaramaz adamımız çok olduğu için Recep Yazıcıoğlu dokunulmazlık kazanmıştı. Vali konuşmaktan ve anlatmaktan yorulmazdı. Yazmaya da hiç üşenmezdi. Dahası var, insanları keskin zekası ve hırçın Karadeniz üslubuyla ikna etmeye de doymazdı. Gittiği vilayetlerde, yerel halkın en ilginç kişiliklerinden oluşan bir çevresi vardı. Vali ulaşılmaz adam değildi; elverir ki saçmalamadan, yalan söylemeden yanına gelin...

Defterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber Ortaylı (Sayfa 172)Defterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber Ortaylı (Sayfa 172)
Yusuf 
29 Mar 22:16 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Puşkin bu evlilikte mutlu sayılmazdı. Çarın etrafındaki baskıcı çevreye karşı kendini dinginleştirecek insan, herkesten evvel yanı başındaki hayat arkadaşı olmalıydı. Bu evlilikten doğan kız çocuğu ileride anasını aratmayan güzelliği ve babasından aldığı esmerliği ile Lev Tolstoy’u etkiledi. Ünlü romanın kahramanı Anna Karenina gerçekte Puşkin’in kızının tasviridir."

Defterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber OrtaylıDefterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber Ortaylı
Yusuf 
30 Mar 16:35 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Biz bu yazıyı (Arap harfli Osmanlı Türkçesi) seviyoruz. Seslileri bol dilimiz için uygun olmasa ve kullanmasak da öğrenenler çok arttı. Yeniden getirmek için değil; arkamızdaki 1000 yıllık mirası değerlendirmek için bu yazıyı sevmek ve tanımak zorundayız."

Defterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber OrtaylıDefterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber Ortaylı
Yusuf 
29 Mar 21:20 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" Büyük Petro başta Prens Mençikov dahil bütün adamlarını sopadan geçirirdi. II. Mahmud Han ise o kadar zahmete ihtiyaç duymaz, cellada teslim ederdi. Çünkü reform devrine şiddet lazımdır."

Defterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber OrtaylıDefterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber Ortaylı
Yusuf 
29 Mar 21:26 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"III. Selim tahttan indirildi, Kabakçı Mustafa ve hempaları amca oğlu Şehzade Mustafa’yı IV. Mustafa olarak tahta çıkardılar. Osmanlı tarihinin en karışık yılıydı. Kabakçı Mustafa ve hempaları arasında Aygır İmam diye bir tip de vardı. Sahanda üç okka pastırma üzerine 40 yumurta kırmış, yedikten sonra çatlayarak ölmüştü."

Defterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber OrtaylıDefterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber Ortaylı
Yusuf 
30 Mar 11:06 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Vali (Recep) Yazıcıoğlu özgün ve özgür bir Anadolu çocuğuydu. Vali olmanın ötesinde kişiliğiyle ve yaptıklarıyla insanların dikkatini daha çok çekti. Ankara’ya geldiği zamanlar, onu mutlaka dersime davet ederdim."

Defterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber OrtaylıDefterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber Ortaylı

Kösem Sultan
1651 yılının 3 Eylül'ünde Kösem Sultan'ın boğulduğu gecenin sabahında Istanbul'da 10 bin kişinin aç kaldığı söylenir. Kadınlar Saltanatı denen dönemin de ömrü bu kadardır.

Defterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber Ortaylı (Sayfa 56)Defterimden Portreler - Tarihten ve Günümüzden, İlber Ortaylı (Sayfa 56)