Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (2 Cilt Takım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.127
Gösterim
Adı:
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Alt başlık:
2 Cilt Takım
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
824
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758725021
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vingt Mille Lieues sous les mers
Çeviri:
Mehveş Sorgun
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Deniz Altında 20 000 Fersah
Denizler Altında 20 Bin Fersah
Denizler Altında 20.000 Fersah
1. Cilt
Paris Doğabilimleri Müzesi'nden Profesör Aronnax, Amerika Donanma Bakanı'ndan bir mektup alır. Ticaret yollarını tehdit eden bir deniz canavarının yakalanması amacıyla düzenlenen bir sefere katılması istenmektedir. Uşağı ile birlikte gemiye binen profesör, altı ay süren yolculuk sonunda canavara ilişkin hiçbir veri elde edemez. Derken yaşadıkları deniz kazası sonucunda kendilerini bu devasa canavarın sırtında bulurlar. Profesör Aronnax, uşağı Conseil ve zıpkıncı Ned Land'i okyanusun azgın sularından kurtaran, muhteşem denizaltısı Nautilus'la kendisine denizler altında bir dünya kuran Kaptan Nemo'dan başkası değildir.
Belleklere kazınmış bir Jules Verne klasiği...

2. Cilt
Profesör Aronnax ve arkadaşlarının, okyanusların baş döndüren derinliklerindeki olağanüstü macerası sürüyor. Jules Verne'in inanılmaz düş gücüyle bilim tarihine kazandırdığı denizaltı Nautilus ve Kaptan Nemo, denizler altında gömülü kalmış pek çok sırrı keşfederek, düşsel yolculuklarına devam ediyorlar.
Sanıyorum bu kitabı bilmeyenimiz yoktur. Yıllar evvel okuduğum ve tadı hafızamda yer etmiş kitaplardandır. Yalnız aklıma takılan bir şey var, belki siz de fark etmişsinizdir. Ben okuduğumda aslında bilim kurgu olan kitabın teknolojisi epey gerilerde kalmıştı. Yani deniz altı artık boğazda çekirdek çitlerken bile denk geldiğimiz bir şey. Düşünüyorum da, acaba bu kitabın çağdaşı olan okurlar okurken kim bilir ne denli haz almışlardır. Hala etkili olan bu eser o zaman kim bilir nasıl bir hayali yolculuğun kapılarını aralamıştı okurlara?
Ortaokul yıllarımda okumuştum. O dönemde okuduğum ilk bilim kurgu kitabı denilebilir. Uzun süre etkisinden kurtulamamıştım. Çok güzel bir kitap.
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.134 Oy)13.966 beğeni36.180 okunma3.799 alıntı153.789 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.991 Oy)19.924 beğeni45.626 okunma3.581 alıntı192.857 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.254 Oy)9.250 beğeni27.608 okunma2.936 alıntı121.735 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.740 Oy)8.201 beğeni22.316 okunma4.575 alıntı137.046 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.918 Oy)9.458 beğeni26.622 okunma1.815 alıntı136.090 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.458 Oy)5.279 beğeni17.587 okunma3.818 alıntı113.200 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.434 Oy)5.298 beğeni19.493 okunma878 alıntı80.914 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.914 Oy)6.028 beğeni20.633 okunma924 alıntı107.324 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.940 Oy)9.210 beğeni30.244 okunma926 alıntı146.682 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.382 Oy)7.105 beğeni20.858 okunma798 alıntı117.177 gösterim
Jules Verne ile tanıştığım kitap. Henüz bir kitabını okumuşken yazarın dili, anlatımı ile ilgili yorum yapamam. Lakin kitap beni etkilemeyi başardı. Kahramanlarla birlikte tüm maceraları yaşadım ve Kaptan'ın zekasına hayran kaldım.
Kitapların filmlerini izlediğim halde kitaplardan -kitabı okumaya başlayna kadar- bi haber olmam ... söyleyecek sözüm yok. Telafi edilecek tabii ki.
Henüz bu güzel kitaplarla tanışmayan varsa en yakın zamanda tanışması dileklerimle..

ve not: Güzel gemi Nautilus;
TARDİS'den sonra hiç bir aracın beni etkileyemeyeceğini düşünürken sen çıktın ortaya. TARDİS bir sen iki..
Orta okul öğrencileri için güzel bir kitap. Denizler altında geçen, maceralarla dolu Dünya turu, Kaptan Nemo ve Nautilus'un sırları, okyanusların gizemleri...

Kitapta geçen balıklar için kitabın sonunda resimli ufak bir albüm olsa güzel olurdu.
bilim kurgunun, hayal gücünün ilk eseri ..
okudukça elinizden bırakamıyorsunuz.. tatile denk geldiği için çok şanslıyım :) okuyun her kitabını da etrafınızda ki çocuklara hediye edin.
Çok güzel bir şekilde kurgulanmış, okudukça merak uyandıran, hatta "Keşke ben de o denizaltında olsam" dedirten bir eser olmuş. Olmaz, geçilmez denilen yerlerden ustalıkla geçen, dışı sapasağlam hazırlanmış, denizlerin iç dünyasının güzel keşfi olan bir hikayesi var...
Okuyup unuttuğum ya da okumadığım fark etmeksizin bütün Jules Verne kitaplarını tekrar okuma kararımı son hızda devam ettiriyorum.

Meşhur kitabımız ''Deniz Altında 20.000 Fersah'' yine mükemmel bilgilerle dolu, denizde yaşama isteği oluşturan (ama fobim var) bir kitap. Belki o zaman keşfedilmemiş birçok şeyi dile getiren, denizden elektrik elde edebilen, muazzam bir denizaltına sahip Kaptan Nemo'yla karşılaşıyoruz. Büyük insan vesselam. İlkokul hocamız kitap okuma saatlerinden birinde okumuştu ama yarım kalmıştı, unutup gittik biz de. Şimdi büyük bir keyifle okudum.
Jules Verne, bu kitapları bilimsel verilere dayandırdıkça hikayelerin sadece hikaye olmayabileceği fikri geliyor insana. ^^
bu kitap deniz altı canlılarının o dönemlerdeki araştırılma şekillerini nasıl makinelerinin olduğunu ... anlatıyor julesin yazdığı bu kitabı ben çok beğendim
okuduğum ilk kitap benim için yeri çok büyük .3. sınıftayken ne kadar eğlenceli geliyorsa aynı hisler şu an da geçerli:) ::::))))))Şimdide kardeşimin okumayı en sevdiği kitap en az 5 kez okumuştur.Ama beni asla geçemez Tam 12 kez okumuştum .Ve kitap okumayarak neler kaçırdığımı öğrendiğimde direk kitaplara sarıldım:)
Son derece güzel bir bilim kurgu romanı. Araştırmacı Pierre Aronnax, sürekli gelen ihbarlar üzerine denizde bulunan bir canavarı yakalamak isteyen bir gruba katılır. Bu grupta meşhur zıpkın avcısı Ned Land da vardır. Canavarı bulurlar ancak gemileri parçalanır ve rastlantı eseri canavar tarafından kurtarılırlar. Canavar dedikleri şey aslında Nautilus adlı bir denizaltıdır ve Kaptan Nemo adında insanlığı sevmeyen bir adamın esiri olmuşlardır. Bütün dünyayı suyun altında gezen esirler acaba sağ salim bu denizaltından kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
Bu güzel eseri geçen ay okumuştum ama inceleme yazısını eklemek bugüne nasip oldu. İki gün boyunca büyük bir keyif alarak okudum. Ve yazarın diğer eserlerini de bir de tam metin olarak okumaya devam edeceğim inşallah. Kitaba gelecek olursak;

1866 yılında dünyanın dikkati, denizde görülen ve özellikle ticaret yollarında seyahat eden gemileri tehdit eden bir canavara yoğunlaşmıştır. Birçok gemi tarafından sıklıkla görülse de ne tür bir canavar olduğu bir türlü anlaşılamamaktadır. Bu esnada Paris Doğabilimleri Müzesi'nde vekil Profesör olarak çalışan Aronnax ise bilimsel araştırmaları için Amerika'dadır . Aronnax'ın tüm dünyada kabul görmüş ve büyük ilgi çeken iki ciltlik "Denizaltı Derinliklerinin Sırları" isimli bir eseri bulunmaktadır ve gelişen bu olayları da yakinen takip etmekte, bu canavarın ne olabileceği yönünde çeşitli bilimsel açıklamalar yapmaktadır. Bu esnada Amerikan hükümeti Abraham Lincoln isimli firkateyni bu canavarın tespit edilip yok edilmesi amacıyla Komutan Farragut'un emrine vermiştir ve tüm hazırlıklar tamamlanmıştır. Komutan firkateynin yola çıkacağı gün profesöre bir davet mektubu gönderir ve Aronnax büyük bir heyecanla bu daveti kabul ederek sadık uşağı Conceil ile bu yolculuğa katılır. Firkateynde zıpkıncıların kralı olarak nam salan Ned Land'de bulunmaktadır.

Uzun süren aramalar sonucu canavara bir türlü ulaşılamaz. O kadar ki tayfalar isyan etme noktasına gelir. Tam ümitlerin bittiği noktada canavarla karşılaşılır ve onun saldırısı sonucu gemi büyük bir hasar alır. Çarpışma esnasında Aronnax, Counseil ve Ned denize düşer ve ağır yara almış olan gemiden bir hayli uzaklaşırlar. Sonrasında canavar sandıkları şeyin aslında döneminde eşi benzeri olmayan bir denizaltı olduğu anlaşılır. Kaptan Nemo onları Nautilus adlı denizaltısına alır ve onların canını bağışlar. Artık onlar da tüm ekiple beraber bu sırra ortak olmuşlardır ve denizaltının mecburi misafiri olarak yaşamlarına devam edecekleri Kaptan Nemo tarafından kendilerine bildirilmiştir. Ned bu durumdan son derece rahatsız olup ilk fırsatta kaçış planları hazırlamak istese de bu o kadar kolay bir iş değildir. Profesör içinse bu yolculuk tam bir keşif gezisi niteliğindedir ve değişik kıtalar arası gözlemlerini sürekli kayıt altına almaktadır.

Sonrasında ise bizi okyanuslar arası uzunn bir yolculuk bekliyor. Kaptan Nemo ve Profesör Aronnax geçtikleri her güzergahta o bölgelere ait tarihi ve bilimsel pek çok sırları bize düşsel bir yolculuk tadında sunarak eşsiz bir ziyafet sunmaktadır.Fakat bu uzun yolculuk ne zamana kadar bu şekilde sürecektir. Profesör ve arkadaşları denizaltıdan kaçma fırsatı bulabilecek midir? Bu macera nasıl bir sonla bitecektir. Ayrıntılar kitapta :)

Bazı canlılar için yapılan uzun bilimsel sınıflandırmalar bazen can sıkıcı olabilir ama okumaya kesinlikle engel oluşturmuyor. Kitabı okurken bir harita açıp, onun üzerinden rotayı takip etmek ayrı bir keyif oluyor. Size de tavsiye ederim. Ayrıca Nautilus'un üç boyutlu sunum videoları da mevcut. Onları gördükten sonra okumak daha da ilgi çekici bir hal alıyor.

Yazarın yüzyıllar öncesinden sahip olduğu bu dehaya ve hayal gücüne hayran olmamak elde değil. Özellikle yazarın hiçbir eseri ile tanışmış olmayan okuyuculara ısrarla tavsiye ederim.

Herkese keyifli okumalar :)
okuduğum en güzel kitablarından biriydi. bu kitabın ikincisi niteliğinde yazarın bir kitabı olan "Esrarlı Ada" var. Onu da en kısa zamanda okumak istiyorum.
"Sayın profesör. dedi Kaptan. Sahibi olduğum ormanlar güneşten ne ısı; ne de ışık alır. Orada aslanlar, kaplanlar yoktur. Hiçbir dört ayaklı orada barınamaz. Bu ormanları bilen tek kişi benim. Şimdilik yalnızca benim için yeşerirler. Size kara ormanlarından değil; deniz ormanlarından bahsediyorum."
Jules Verne
Sayfa 80 - kuşak yayınları
çünkü doğanın yaratma gücünün insanın yok etme içgüdüsünden daha fazla olduğunu anladım.
... Altı bin yıl önce yaşamış bir bilginin "Uçurumun derinliklerine kim inebilmiştir ki?" sorusuna yanıtım tek ve net: Kaptan Nemo. Bir de onun sayesinde ben, arkadaşlarım ve Nautilus personeli.
Jules Verne
Sayfa 126 - Arkadaş Yayınları
-Gemi havaya uçuncaya kadar aynı hızla bu canavarı izleyeceğim, dedi.
-Haklısınız. Nasıl olsa sonunda yorulup duracaktır, diye cevap verdim.
İçimden de "Ölmek, öldürmek bu kadar kolay mı?" diye düşündüm.
Jules Verne
Sayfa 21 - Timaş Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Alt başlık:
2 Cilt Takım
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
824
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758725021
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vingt Mille Lieues sous les mers
Çeviri:
Mehveş Sorgun
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Deniz Altında 20 000 Fersah
Denizler Altında 20 Bin Fersah
Denizler Altında 20.000 Fersah
1. Cilt
Paris Doğabilimleri Müzesi'nden Profesör Aronnax, Amerika Donanma Bakanı'ndan bir mektup alır. Ticaret yollarını tehdit eden bir deniz canavarının yakalanması amacıyla düzenlenen bir sefere katılması istenmektedir. Uşağı ile birlikte gemiye binen profesör, altı ay süren yolculuk sonunda canavara ilişkin hiçbir veri elde edemez. Derken yaşadıkları deniz kazası sonucunda kendilerini bu devasa canavarın sırtında bulurlar. Profesör Aronnax, uşağı Conseil ve zıpkıncı Ned Land'i okyanusun azgın sularından kurtaran, muhteşem denizaltısı Nautilus'la kendisine denizler altında bir dünya kuran Kaptan Nemo'dan başkası değildir.
Belleklere kazınmış bir Jules Verne klasiği...

2. Cilt
Profesör Aronnax ve arkadaşlarının, okyanusların baş döndüren derinliklerindeki olağanüstü macerası sürüyor. Jules Verne'in inanılmaz düş gücüyle bilim tarihine kazandırdığı denizaltı Nautilus ve Kaptan Nemo, denizler altında gömülü kalmış pek çok sırrı keşfederek, düşsel yolculuklarına devam ediyorlar.

Kitabı okuyanlar 2.301 okur

 • Okan K.
 • Musa GÜNDEM
 • x
 • Kübra Yıldız
 • Hayal-i Kalem
 • ozden
 • cevat cirak
 • Emre Aşık
 • Zlem.Kaplan
 • Rukiye SERÇE

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4
14-17 Yaş
%7.9
18-24 Yaş
%25.4
25-34 Yaş
%25.3
35-44 Yaş
%23
45-54 Yaş
%11.7
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.3
Erkek
%40.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.9 (123)
9
%19.5 (83)
8
%23.3 (99)
7
%12 (51)
6
%4.7 (20)
5
%2.6 (11)
4
%0.5 (2)
3
%0.7 (3)
2
%0.9 (4)
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları