Denizler Altında Yirmi Bin Fersah İki Cilt

8,4/10  (241 Oy) · 
1.456 okunma  · 
204 beğeni  · 
4.098 gösterim
1. Cilt
Paris Doğabilimleri Müzesi'nden Profesör Aronnax, Amerika Donanma Bakanı'ndan bir mektup alır. Ticaret yollarını tehdit eden bir deniz canavarının yakalanması amacıyla düzenlenen bir sefere katılması istenmektedir. Uşağı ile birlikte gemiye binen profesör, altı ay süren yolculuk sonunda canavara ilişkin hiçbir veri elde edemez. Derken yaşadıkları deniz kazası sonucunda kendilerini bu devasa canavarın sırtında bulurlar. Profesör Aronnax, uşağı Conseil ve zıpkıncı Ned Land'i okyanusun azgın sularından kurtaran, muhteşem denizaltısı Nautilus'la kendisine denizler altında bir dünya kuran Kaptan Nemo'dan başkası değildir.
Belleklere kazınmış bir Jules Verne klasiği...

2. Cilt
Profesör Aronnax ve arkadaşlarının, okyanusların baş döndüren derinliklerindeki olağanüstü macerası sürüyor. Jules Verne'in inanılmaz düş gücüyle bilim tarihine kazandırdığı denizaltı Nautilus ve Kaptan Nemo, denizler altında gömülü kalmış pek çok sırrı keşfederek, düşsel yolculuklarına devam ediyorlar.
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  824
 • ISBN:
  9789758725021
 • Orijinal Adı:
  Vingt Mille Lieues sous les mers
 • Çeviri:
  Mehveş Sorgun
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 09 Şub 16:22 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jules Verne'in karakterimin şekillenmesinde çok büyük bir role sahip olduğunu düşünürüm hep. Çünkü onun kitapları beni düzenli bir okur yaptı. Onun kitapları bilimkurguyu sevdirdi ve bu sayede okuyabildim PKD'yi, Bester'ı, Lem'i. Okumaya başlamak için kilit nokta doğru kitaplarla karşılaşmaktır ve benim doğru kitabım Denizler Altında 20000 Fersah oldu.

İsmail Altunbüker 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Jules Verne Bu güzel eserinde çok fazla zorlamış bize gerilim dolu dakikalar yaşatıyor ve gerçekten Jules Verne zamanın çok ötesinde ve çok zeki bir yazar hayran olmamak mümkün değil okudum ve çok keyif aldım okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Güler Bilkay Aygün 
18 Haz 23:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ortaokul yıllarımda okumuştum. O dönemde okuduğum ilk bilim kurgu kitabı denilebilir. Uzun süre etkisinden kurtulamamıştım. Çok güzel bir kitap.

Büşra Ayvazoğlu 
 17 Mar 01:19 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Jules Verne ile tanıştığım kitap. Henüz bir kitabını okumuşken yazarın dili, anlatımı ile ilgili yorum yapamam. Lakin kitap beni etkilemeyi başardı. Kahramanlarla birlikte tüm maceraları yaşadım ve Kaptan'ın zekasına hayran kaldım.
Kitapların filmlerini izlediğim halde kitaplardan -kitabı okumaya başlayna kadar- bi haber olmam ... söyleyecek sözüm yok. Telafi edilecek tabii ki.
Henüz bu güzel kitaplarla tanışmayan varsa en yakın zamanda tanışması dileklerimle..

ve not: Güzel gemi Nautilus;
TARDİS'den sonra hiç bir aracın beni etkileyemeyeceğini düşünürken sen çıktın ortaya. TARDİS bir sen iki..

Bekir İstanbul 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Orta okul öğrencileri için güzel bir kitap. Denizler altında geçen, maceralarla dolu Dünya turu, Kaptan Nemo ve Nautilus'un sırları, okyanusların gizemleri...

Kitapta geçen balıklar için kitabın sonunda resimli ufak bir albüm olsa güzel olurdu.

Okuyup unuttuğum ya da okumadığım fark etmeksizin bütün Jules Verne kitaplarını tekrar okuma kararımı son hızda devam ettiriyorum.

Meşhur kitabımız ''Deniz Altında 20.000 Fersah'' yine mükemmel bilgilerle dolu, denizde yaşama isteği oluşturan (ama fobim var) bir kitap. Belki o zaman keşfedilmemiş birçok şeyi dile getiren, denizden elektrik elde edebilen, muazzam bir denizaltına sahip Kaptan Nemo'yla karşılaşıyoruz. Büyük insan vesselam. İlkokul hocamız kitap okuma saatlerinden birinde okumuştu ama yarım kalmıştı, unutup gittik biz de. Şimdi büyük bir keyifle okudum.
Jules Verne, bu kitapları bilimsel verilere dayandırdıkça hikayelerin sadece hikaye olmayabileceği fikri geliyor insana. ^^

Çok güzel bir şekilde kurgulanmış, okudukça merak uyandıran, hatta "Keşke ben de o denizaltında olsam" dedirten bir eser olmuş. Olmaz, geçilmez denilen yerlerden ustalıkla geçen, dışı sapasağlam hazırlanmış, denizlerin iç dünyasının güzel keşfi olan bir hikayesi var...

Serdar Poirot 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir bilim kurgu romanı. Araştırmacı Pierre Aronnax, sürekli gelen ihbarlar üzerine denizde bulunan bir canavarı yakalamak isteyen bir gruba katılır. Bu grupta meşhur zıpkın avcısı Ned Land da vardır. Canavarı bulurlar ancak gemileri parçalanır ve rastlantı eseri canavar tarafından kurtarılırlar. Canavar dedikleri şey aslında Nautilus adlı bir denizaltıdır ve Kaptan Nemo adında insanlığı sevmeyen bir adamın esiri olmuşlardır. Bütün dünyayı suyun altında gezen esirler acaba sağ salim bu denizaltından kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Rabia Özdemir 
25 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

okuduğum ilk kitap benim için yeri çok büyük .3. sınıftayken ne kadar eğlenceli geliyorsa aynı hisler şu an da geçerli:) ::::))))))Şimdide kardeşimin okumayı en sevdiği kitap en az 5 kez okumuştur.Ama beni asla geçemez Tam 12 kez okumuştum .Ve kitap okumayarak neler kaçırdığımı öğrendiğimde direk kitaplara sarıldım:)

Arne Saknussemm 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kaptan Nemo'nun eşsiz zekası ile tasarlanmış bir gemi, nautilus. Tekrar tekrar okumama neden olan bir senaryo. Jules Verne hiç şüphesiz en değerli eserini ortaya koydu...

2 /

Kitaptan 17 Alıntı

Bekir İstanbul 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Sayın profesör. dedi Kaptan. Sahibi olduğum ormanlar güneşten ne ısı; ne de ışık alır. Orada aslanlar, kaplanlar yoktur. Hiçbir dört ayaklı orada barınamaz. Bu ormanları bilen tek kişi benim. Şimdilik yalnızca benim için yeşerirler. Size kara ormanlarından değil; deniz ormanlarından bahsediyorum."

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 80 - kuşak yayınları)Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 80 - kuşak yayınları)
Büşra Ayvazoğlu 
05 Mar 19:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Duvarlar bilginlerin canını sıkmak için vardır! Hiç bir yerde duvar olmaması gerekir!"

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules VerneDenizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne

... Altı bin yıl önce yaşamış bir bilginin "Uçurumun derinliklerine kim inebilmiştir ki?" sorusuna yanıtım tek ve net: Kaptan Nemo. Bir de onun sayesinde ben, arkadaşlarım ve Nautilus personeli.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 126 - Arkadaş Yayınları)Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 126 - Arkadaş Yayınları)

çünkü doğanın yaratma gücünün insanın yok etme içgüdüsünden daha fazla olduğunu anladım.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 54 - 2. cilt)Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 54 - 2. cilt)
Selman Ç. 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Gemi havaya uçuncaya kadar aynı hızla bu canavarı izleyeceğim, dedi.
-Haklısınız. Nasıl olsa sonunda yorulup duracaktır, diye cevap verdim.
İçimden de "Ölmek, öldürmek bu kadar kolay mı?" diye düşündüm.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 21 - Timaş Yayınları)Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 21 - Timaş Yayınları)

Eğer Yaratıcı'nın elinden çıkmışsa, inanılmaz olan bir şeyi kabul etmek kolaydır. Ama birdenbire gözlerinin önünde olanaksız bir şeyin, gizemli bir biçimde ve insan tarafından gerçekleştirilmişi belirirse, işte bu, aklı karıştırmaya yeter!

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 97)Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 97)
Selman Ç. 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Vahşiler!"' Bu vahşi sıfatını verdikleriniz, medeni insanlardan daha mı vahşidir? Dünyanın herhangi bir yerine ayak bastığınız zaman vahşileri görünce hayret mi ediyorsunuz? Onlar nerede yoklar ki Profesör? Asıl korkunç vahşiler, kendilerine vahşi adını vermeyenler değil mi?

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 54 - Timaş Yayınları)Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne (Sayfa 54 - Timaş Yayınları)
2 /