·
Okunma
·
Beğeni
·
3.657
Gösterim
Adı:
Efsuncu Baba
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752208230
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Baskılar:
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba
Türk edebiyatına birçok önemli eser kazandıran, romanları günümüzde de değerini ve özgünlüğünü koruyan Hüseyin Rahmi Gürpınar, toplumun çeşitli sınıf ve tabakalarına mensup kişilerin belirli özelliklerini ustalıkla ortaya koyar, olayları abartılı olmayan bir güldürü ve anlatım rahatlığıyla okuyucuya sunar.
Türk Klasikleri serimize Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın batıl inanışların egemen olduğu toplum yapısındaki ahlak anlayışını ortaya koyduğu romanı Efsuncu Baba ile devam ediyoruz.
Öner Yağcı’nın günümüz Türkçesiyle hazırladığı bu değerli eser, okuyucuyu hem gülümsetecek hem de düşündürecek.
“İnsan uğursuzluklardan kaçıp rahat yaşayabilmek için doğanın uyarılarını anlayarak her fiil ve hareketini ‘uğur’ çerçevesine uydurmaya çalışmalıdır; yoksa perişan olur.”
84 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
YAŞASIN LAİKLİK! YAŞASIN BİLİM! YAŞASIN ÇAĞDAŞ VE AYDIN İNSANLAR!

Bir saniye ya,kitabın bunlarla ne alakası var?
Hemen anlatmaya başlayacağım ama incelemeyi okumaya üşenenler için KİTABI ALIP OKUYUNUZ!

Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın okuduğum ilk kitabı ama adama hayran kaldım!

Efsuncu Baba...
Efsuncu Baba büyülerle,simya,tılsım gibi saçma sapan şeylerle uğraşan bir zat. Tabii günümüzde bu kişi çok salak ya da budala gözükebilir ama değil.

Asıl salaklık bu olsa gerek ki o adam hala salak gözükmüyor!
Saçma sapan şeylere inanıyor, belli saatlerde yapmaya çalışıyor önemli işlerini, uğursuzluk vardır falan diyor.

Çok batıl inancı olan birisi.
Sonra da işte bir gün bi' kitap buluyor. Define kitabı güya.
Sonra da ona uyarak hazine aramaya başlıyor.
Güya 2 tane insan kılığında melek bulacak ve o meleklerde Efsuncu Baba'ya yardım edecek.

Sonraları kitap aşırı eğlenceli oluyor ki anlatmamak için kendimi zor tutuyorum :D

Kitap çok eğlenceli olmakla beraber çok bilgilendirici.

Peki,gelelim incelememin başına; neden Laiklik neden Bilim?

Şöyle açıklayayım, bizim insanımız aptal bunu herkes biliyor değil mi? Herhangi bir yüceltme çabasına girmeyelim abi işte, aptal...

Batıl şeylere inanır,dogmalara inanır. Felsefeyi öcü olarak görür. Güdülmek isteyen bir koyun misali kendisine birisinin önderlik etmesini bekler.

Sonra da başına her şey gelir.
Birisine yıllarca kölelik eder sonra da onu terör örgütü ilan eder.
Darbe yaptı der sonra da der ki kendimizi koruduk! Kahramanlarız biz!

Neyin kahramanı bi' sorayım. O adamı zaten sen oralara getirmedin mi :D

Neyse işte böyle konularda çok asabi olmakla beraber kalpleri kırmamak için susuyorum.
Efsuncu Baba bizleriz. Her şeye inanmak isteyen aciz yaratıklarız.

O yüzden tekrar ve tekrar diyorum ki YAŞASIN LAİKLİK!
YAŞASIN BİLİM,TEKNOLOJİ ve İNSANLIK!
YAŞASIN...

BU KİTABI KESİNLİKLE OKUMALISINIZ!

(İş Bankasının yeni serisi olan TÜRK EDEBİYATI KLASİKLERİNDEN çıktı zaten. 70 sayfa ve 3-4 tl bir şey,bence alıp hemen okumalısınız.)

Kitap için inceleme videom:https://www.youtube.com/watch?v=iWlTnHpUfJY

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
84 syf.
Hüseyin Rahmi Gürpınar klasiği ya da tarzı mı desem? Bilindiği üzere sokak edebiyatını en güzel ve içten veren bir yazar.Başlarda sıkıcı bir diyalogla başlasa da yine de devam edin. Öbür eserleri gibi yine toplumsal bir ders verme amaçlı yazılmış eseriyle kamu spotunun o devirdeki karşılığı olmuş adam(!) daha ne yapsındı? Toplumumuzda az bulunur cinsten bir adamdır kendileri "Kemal Sunal" gibi yani... Olayın bazı yerlerinde mizahi olsa da en sonunda mesajını doğrudan vererek tabiri caizse 'vurur yüze ifadesi anladın mı bitanesi' diyor üstad.
Keyifli okumalar :)
84 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Ebulfazl Enveri hayatın sırrını büyülerde arıyor,gerçeğin ötesindeki gerçekliği istiyor.Ancak bunu yaparken gözünün önündekini göremeyecek kadar körleşiyor.
Madeni altına çevirmeyi arzularken; elindeki madenden de oluyor.. Ders vereyim derken; oyuna getiriliyor.
Yine karakterlerin çeşitliliği ile..
.
Hüseyin Rahmi Gürpınar yine insanın aksayan yönlerini çarpıyor yüzümüze. Komedyaların karakterlerinin yok olmadığını; aksine daha da etrafımızı sardığını anlatıyor. Enveri gibilerin, fikiri olan aklı olmayanların nasıl tehlikeli olduklarını..
.
Günümüz Türkçesine uyarlama çalışması ise Engin Kılıç’a ait..
78 syf.
·3 günde·7/10
Efsuncu Baba adından da anlaşılacağı üzere büyüyle, tılsımla uğraşan bir adam. Eline İstanbul’un hazinelerinin gömülü olduğuyla ilgili bir kitap geçer. İnsan görünümlü iki meleği bulması gerektiği onlarla beraber bu hazineyi bulacağı yazar. Agop ve Kirkor arasındaki diyalogları çok sevdim. Ana konusu batıl inançların zararları, aslında hala günümüzdeki problemlerden biri. Başlarda kitaba hiç ısınamadım. Sonu güzeldi. Gürpınar’ın diline alıştım ancak diğer kitaplarını daha çok sevmiştim.
84 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Batıl inanç, büyü, tılsım, efsun ve simyanın çemberinde dönüp duran bir adam...
Ve o adamın kendisine yardım için -melek olarak- gönderildiklerine inandığı iki iplikçi...
Define, tılsım, büyü ve doğa üstü güçler her dönemde insanlığın ilgisini çekmiş ve görünen o ki daha da çekmeye devam edecek. Kitapta bunlara yürekten inanan bir adam ve gerçek olduğunu düşündüğü olayların perde arkasında, bambaşka işler döndüğünü okuyacaksınız.
Kitap çok ince ama nedense benim elimde 3 gün sürüklendi. Sanırım yanlış zamanda okumaya başladım. Bana göre ilk 17 sayfası boş muhabbeti, sonu derin cümleleri, arada kalan kısmı ise kimi zaman komik ama çoğu zaman tahmin edilebilir olayları içeriyor. Belki ilerde yeniden okur daha farklı bir bakış açısı ile yeniden yorumlarım.
84 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hüseyin Rahmi Gürpınar'ı özellikle karakterlerini şiveleri ile konuşturduğu, günlük yaşamı kendi dilinde ve ortamında yazdığı için ayrı severim. İş bankası gibi klasik kitaplarda usta olan bir yayın evinin bizleri yerli klasik ustalar ile tanıştırması, günümüz Türkçesi ile sadeleştirmesi süper bir uygulama olmuş. Benim gibi Türk klasiklerini takip etmeye çalışan biri için hazine değerinde. Serinin hepsini alıp okumak istiyorum. Efsuncu baba kitabında bilimsel veriler yerine hurafenin peşinde koşanların nasıl komik duruma düşüp, aldatıldığını kısa ve öz anlatmış. Dili sade sayılsa da aralarda dipnotlara bakmak biraz okumayı güçleştiriyor. İki ermeni arkadaşın diyalogları karagöz Hacivat tadındaydı. Tebessümü bol keyifli bir kitap.
77 syf.
Türk Edebiyatı Klasikleri serisinden okuduğum ikinci, Hüseyin Rahmi'nin ise ilk kitabı.
Kütüphanemde bu serinin ilk 6 kitabı mevcut ki serininde henüz 11 kitabı çıktı.

Elimde ilk 6 varken seriden okuduğum kitabın 3'üncü kitap olmasının sebebi diğerlerine göre -tiyatro metinleri olan Şair Evlenmesi ve Vatan Yahut Silistre hariç- daha ince olması. İnce olması çünkü ne kadar sadeleştirilmiş metin olsa da dilinin yine de ağır olacağını ve okurken sürekli dipnotlara bakıp okumanın yavaşlayacağını düşündüm fakat düşündüğüm gibi olmadı. Bu konuda İş Bankası Kültür Yayınları çok iyi bir iş çıkartmış.

Kitaba gelirsek; bir yandan güldürüp bir yandan da düşündüren bir eser. Kitap; batıl inanışını hayatının merkezine koyan ve tüm doğrularını bu inanışa bağlayan Enveri Efendi'nin, eline bir hazineler kitabı geçmesinin ardından bu kitabın doğrultusuyla Binbirdirek Sarnıcı'na gitmesi ve Enveri Efendi'nin oradaki Agop ve Kirkor isimli iki kişiyle konuşması ile başlayan serüvenini konu alıyor. ( Ne uzun bir cümle oldu :D) Agop ve Kirkor'un konuşmaları ise kitaba eğlenceli bir işleyiş katmış.

Toplumsal eleştiriyi mizah yoluyla ortaya koyarak toplumu eğitmiş olan Hüseyin Rahmi, kitabın son sayfalarında okuyucusuna bire bir hitap ederek kör bir inanışla ilerleyen kişileri ve o kişinin peşine takılan insanları eleştirmiş. Hüseyin Rahmi kör inanışlı bu kişiler toplum tarafından ayırt edilemediği taktirde peşinde sürüklenen onlarca kişi olacağını, hepsinin de gerekli malzeme ile kolayca yönetilebileceğini Efsuncu Baba üzerinden anlatmıştır.
84 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Zamana ışık tutan bir eser. İnsanların bilginin hakikatinden çok kısa yoldan zengin olma hayallerinin peşinden içine düştükleri trajikomik bir define arama serüveni.
''Eğer dinini öğrenmez isen yaşadığını din zannedersin'' diyor bir alim.İşte tam böyle durumlara uyan bir hakikat çünkü dünyalık uğruna nefsi istekleri için yaşadıklarını din gibi yaşayan birinin serüveni.

Aslında her şeyi son sayfalardaki tek cümle özetliyor.
''Her insanı hatta toplumları hoşlandığı yemle avlarlar.''
84 syf.
·Beğendi·10/10
İlk defa okuduğum bir Gürpınar eseriydi.. Espriler, göndermeler o kadar hoş ve ince ki vakit kaybetmeden bu kitabı okumanızı öneririm.
Eski zamanların mahalli hayatını doğrudan ilgilendiren bir konuyu gayet güzel ve pürüzsüz bir şekilde aktarıyor Üstad Gürpınar.
İki tane Ermeni dost ile Efsuncu Baba'nın karşılaşması ve sonrasında gelişen bol efsunlu ve gizemli bir hikaye..
Yazıldığı döneme bakarsak kitap, vermek istediği mesajla gerçek bir başyapıt özelliği taşıyor.. Sonunda da Hüseyin Rahmi Gürpınar gayet açık bir şekilde topun namlusunu topluma çeviriyor.
Karakter seçimi ve diyaloglar yine dönemi açısından çok başarılı. Şiveli konuşmalar çok hoşuma gitti ve İş Bankası Kültür Yayınları'nı bu kadar başarılı bir sadeleştirmeden dolayı tebrik etmek lazım.
Hadi hep birlikte kendi içimizdeki Efsuncu Baba'yı keşfe çıkalım.. :)
84 syf.
·4 günde·9/10
Önceden dilinin ağırlığından dolayı okurken sıkıldığım kitapların yeniden günümüz Türkçesiyle basılması beni çok mutlu etti. Seriyi takip edeceğim bundan sonra. İş Bankası Yayınları nı kutluyorum bu anlamda.
Evvel zamanlarda (!) efsuna inanan insanların yaşadıklarını gülebileceğimiz bir şekilde anlatmış yazarımız. Keyifle okunacak ve ders alınabilecek güzel bir kitap çıkmış ortaya . Okunmasını kesinlikle tavsiye ederim...
77 syf.
·9 günde·6/10
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın alaycı dili bu kitabında da karşımıza çıkıyor.Karakterlerin kendi şivesiyle konuşturması romanı daha etkileyici kılmış.Her kitabında olduğu gibi yine okurlarına bir mesaj veriyor.Eğlenceli bir kitaptı Türk Klasiklerinin okunması gerektiğini düşünüyorum.
Hepimiz daima aldanıyoruz, fakat fırsat düştükçe aldatıyoruz.

Aldanıp da aldatamayanlar.. İşte aç kalan güruh bu zavallılar.
Hüseyin Rahmi Gürpınar
Sayfa 75 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 2.Basım
Haksızlık edenleri Allah birer birer çarpmadıktan sonra bu dünya düzelmez.
Hüseyin Rahmi Gürpınar
Sayfa 27 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 2.Basım
—Cenabı mevlam Mecnuniyet* ihsan buyurduysa artık aranızda kanun koyarak idare olunuz, dedi. Kendi karışmadı.

— O ki karışmadıysa işte böyle olduk..
Hüseyin Rahmi Gürpınar
Sayfa 27 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 2.Basım *(Meşrutiyet.Anayasal monarşi.)
Enveri yatakta gözlerini açınca sabaha mahsus duayı okur. Sağ tarafından kalkar. Evvela sağ adımını atar. Her eşyanın herhangi bir yere konması sırasında gözetilecek uğurlar, uğursuzluklar vardır. Kulplu, köşeli şeyler hep kıbleye çevrilecek, maşa hiçbir vakit dikliğine konmayacak, tencereler, leğenler yüzüstü kapatılmayacak, odalarda, mutfakta eşyanın yerleştirilmesi öyle özel bir düzen ve kanuna tâbidir ki her ne zaman bunun aksine hareket edilse evin efendisi buna göz yumanın başına kıyametleri koparır. Her işin dakika ve saniyesiyle günü, saati gözetilir. Bazen en acil işler uğurlu saatine denk gelememesinden dolayı haftalarca, aylarca ertelenir.
Bu tılsımın etrafında daima iki melekle iki seytan dolaşır. İblisler meleklerin uyanık olmadıkları bir zamanı gözetleyerek tılsıma ulaşma fırsatı kollarlar. Lakin melekler her an uyanıktırlar. Definenin gerçek sahibi olacak Müslüman ortaya çıkıncaya kadar şeytanlarla mücadele ederek hazinenin ait olduğu kişiye teslimine yardım edeceklerdir.
Hepimiz daima aldanıyoruz, fakat fırsat düştükçe aldatıyoruz... Aldanıp da aldatamayanlar... İşte aç kalan güruh bu zavallılardır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Efsuncu Baba
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752208230
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Baskılar:
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba
Türk edebiyatına birçok önemli eser kazandıran, romanları günümüzde de değerini ve özgünlüğünü koruyan Hüseyin Rahmi Gürpınar, toplumun çeşitli sınıf ve tabakalarına mensup kişilerin belirli özelliklerini ustalıkla ortaya koyar, olayları abartılı olmayan bir güldürü ve anlatım rahatlığıyla okuyucuya sunar.
Türk Klasikleri serimize Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın batıl inanışların egemen olduğu toplum yapısındaki ahlak anlayışını ortaya koyduğu romanı Efsuncu Baba ile devam ediyoruz.
Öner Yağcı’nın günümüz Türkçesiyle hazırladığı bu değerli eser, okuyucuyu hem gülümsetecek hem de düşündürecek.
“İnsan uğursuzluklardan kaçıp rahat yaşayabilmek için doğanın uyarılarını anlayarak her fiil ve hareketini ‘uğur’ çerçevesine uydurmaya çalışmalıdır; yoksa perişan olur.”

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 6 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları