Eğlence Parkı

7,5/10  (29 Oy) · 
71 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.400 gösterim
Büyük usta Stephen King'den bir başyapıt daha!

En katı yüreklileri bile derinden etkileyecek bir roman...

Üniversite öğrencisi Devin Jones, o yaz kalbini kıran kızı unutmak umuduyla Eğlence Parkı'nda geçici bir işi bulur. Ne var ki onu dehşet verici olaylar beklemektedir: Vahşi bir cinayete dair efsaneler, ölmekte olan bir çocuğun kaderi, hayatın karanlık gerçekleri ve ölümden sonraki hayat... Her şeyin rengârenk olduğu bir dünyada zifiri karanlığın içine çekilen Jones, bir yandan hayatta kalmaya çalışırken diğer yandan da büyük bir yapbozun parçalarını tamamlamaya çalışır.

Hayat daima bir kandırmacadan ibaret değildir.

Vakitsiz ölüm onları yakaladığı için büyüyemeyen ve sevgiyi hiçbir zaman tadamayanlara dair bir hikâye… Yeşil Yol ve Esaretin Bedeli gibi başyapıtlardaki bütün King duygusallığını taşıyan Eğlence Parkı, gizemli ve gerilim dolu bir hikâye.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789751033703
 • Yayınevi:
  Sayfa6 Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nur-AL 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bir Stephen King klasiği diyebiliriz yine galiba, korku ve gerilim türü olarak geçen bu kitapta korku bana uğramamış olsa da bazı bölümlerde gerilimi hissettirdi diyebil, fakat bu daha çok meraktan oluşan bir gerilimdi benim için.
Akıcı bir dille anlatılan ve son derece merak uyandıran öyküsü ile "Eğlence Parkı" başarılı bir Stephen King kitabı olmuş yine. Bu kitap filmleştirildi mi bilmiyorum ama King o kadar başarılı ki anlatımında okurken film olarak gözümün önünden geçirebildim sahneleri.
Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi olaylar bir eğlence parkının etrafında gelişiyor. Konu ile fazla detaya girip okuyacak olan okurlar için heyecanını kaçırmak istemem, sadece diyeceğim o ki; gizemli ve çözülemeyen cinayetler, geleceği gören ve ruhlarla iletişim kuran bir çocuk, ve bütün olayların içinde kendini bulan masum genç bir adam...hepside bu kitapta var.

Her kitap herkese hitap edecek diye bir şey yok elbette, fakat 5 puanın altında puan verenler bence kitaba haksızlık yapmışlar..

Herkese keyifli okumalar..

Goksu Basik 
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

King korkunun yanisira dramda da usta olduğunu Yeşil Yol ve 11/22/63 de kanıtlamıştı zaten. Akıcı dili ile birazcık mistik ögelerle sürükleyici bir kitap. Kingseverler kaçırmasın.

Müzeyem 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 23 günde · 2/10 puan

Çok büyük beklentiler ile elime almamıştım bu kitabı ama yine de biraz hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Yazar ile ilk tanışmam ve farklı platformlarda okuduklarıma göre en azından biraz ürkütücü bir atmosferi olması gerekiyordu bu kitabın, sıradışı olaylar içermeliydi. Eksikti sanki, bir şeyler oturmamış, sanki o kadar adını duyduğum Stephen King'in kaleminden çıkmamış gibiydi Eğlence parkı.
Aşk acısı çeken sıradan bir genç ve onun bir eğlence parkında çalışırken günlerinin nasıl geçtiği anlatılıyor bu romanda. Anlatım hoş ama hikayenin kendisi çok sıkıcıydı. Sonlara doğru çok az bir hareketlenme oldu o kadar ki o cinayetin çözülme şeklinden de hiç tatmin olmadım. Özetle ben bu kitabı okurken keyif alamadım, o yüzden de günlerce süründü elimde. Özellikle benim gibi ilk defa Stephen King okuyorsanız bu roman ilk buluşma için uygun değil bence. Zira sizi yazardan soğutabilir.

Mujurey 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Stephen King'in eski romanlarından sanmıştım. 2013 yılında basıldığını öğrenince şaşırdım biraz. Nedense o eski Stephen King havasındaydı. Sanırım olayların geçtiği zamandan kaynaklı.

Söylemek istediğim ilk şey ülkemizde basılmış versiyonun kapağı. Lunaparkta çalışan Hollywood kızlarından olduğunu anlayabiliyoruz ama keşke kitabı bir okusalarmış çizim yapmadan önce. Çünkü o kadar alakasız ki. Kitabı okurken ara sıra kapağa bakıp olay örgüsünü kafasında canlandıran biri olarak bunu sinir bozucu buldum. Olması gereken kapak da şudur: http://upload.wikimedia.org/.../en/b/b1/Joyland.jpg

Bu konudaki mızmızlanmamı bir kenara bırakırsak, kitabı başarısız bulmadım. Kendini kanıtlamış bir yazar olan Stephen King, bu romanı, bu şekilde kaleme almak amacındaydı zaten diye düşünüyorum. Konusu itibariyle, 21 yaşında, kalbi kırık bir oğlan çocuğunun yaz tatilinde bir lunaparkta çalışması diyebiliriz. İlk bakışta polisiye katılmış doğaüstü bir gerilim romanı olacağını düşünmüş olsam da yanılmışım. Stephen King'in gerginliği, ürkütücülüğü ya da gizemi yoktu bunda. Durgun bir anlatım, tahmin edilebilir olaylar....
Peki, neydi Stephen King'in amacı? Okuyucunun kafasında canlandırabileceği parlak detaylar, lunapark lisanı ve hayata kahramanımızın gözüyle bakabilmek. Genç ve kalbi kırık o oğlan çocuğunun hayatındaki önemli bir kesiti bize yaşlanmış haliyle anlatmasını dinlemek. Basit ama samimi. Belki vaat ettiği kadar etkileyici değil ama bir şeyler bu kitabı sevmemi sağladı.

"When you're twenty-one, life is a roadmap. It's only when you get to be twenty-five or so that you begin to suspect you've been looking at the map upside down, and not until you're forty are you entirely sure. By the time you're sixty, take it from me, you're fucking lost."

Kısa kitap 293 sayfa ilk 100 sayfası çok sıkıcı geçti. Ayrıntı severim King yazınca da çok iyi oluyor fakat konu sıkıyordu. Sonradan merakla okutturuyor acaba ne olacak diye devam ettim okumaya. Dram var, aşk var,çok az da olsa gerilim var. Çokta iyi değildi ama King işte okutturuyor. Stephen King hiç okumayanlar sakın bu kitapla başlamasınlar. Yaşayan efsaneyi sevmezler ve büyük haksızlığa uğrar King. ilk kez okumak isteyenler Hayvan Mezarlığı ya da Medyum kitabı ile başlayabilirler. O zaman Stephen King in neden efsane olduğunu anlarsınız. Çok iyi kitapları var ama bu kitap sönük kalmış.

Barış VII 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 6/10 puan

ilk defa Stephen King okuyacaklar için kesinlikle bu kitapla başlamalarını tavsiye etmem, genel okurları ise sanıyorum benimle aynı fikirde olacaktır zira diger eserlerinin yanında eğlence parkı biraz sönük kalmış, dram desen degil gerilim desen degil, bir şekilde okutuyor kendini fakat heyecan dozajı son bölümler hariç oldukça düşük, finalinde şaşırtsada maalesef oda kingten aşina oldugumuz sarsma etkisini göstermiyor, çok kötü yada okuduguna pişman edicek bir kitap degil kesinlikle ama beklentiyi çok yüksek tutmamakta da fayda var.

Kitaptan 14 Alıntı

rtgrlsln 
07 Oca 15:26 · Kitabı okudu

"İnsanların neden din aracılığıyla birbirlerini incittiklerini anlayamıyorum." dedi. "Dinin insanlara huzur vermesi gerekir."

Eğlence Parkı, Stephen King (Sayfa 171)Eğlence Parkı, Stephen King (Sayfa 171)
rtgrlsln 
07 Oca 19:51 · Kitabı okudu

Azrail para içinde yüzeni de, çığlıklar atarak güldüreni de, herşeyiyle övüneni de alır.

Eğlence Parkı, Stephen King (Sayfa 287)Eğlence Parkı, Stephen King (Sayfa 287)

''Savaşlarla, acımasızlıklarla ve anlamsız trajedilerle dolu, kırık dökük bir dünyada yaşıyoruz.''

Eğlence Parkı, Stephen KingEğlence Parkı, Stephen King
Alper Kanık 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vazgeçmek zor iştir. Tutunduğunuz şey dikenlere dolu olsa da vazgeçmek zor iştir. Hatta en çok da o zaman zordur.

Eğlence Parkı, Stephen King (Sayfa 135)Eğlence Parkı, Stephen King (Sayfa 135)
rtgrlsln 
05 Oca 19:11 · Kitabı okudu

Yirmi bir yaşındaysanız, hayat bir yol haritasıdır. Yirmi beş yaşınıza gelene kadar haritayı ters tuttuğunuzdan şüphelenmezsiniz ve bunu ancak kırkınızda anlarsınız. Altmış yaşınıza geldiğinizdeyse, sözüme inanın, boku yemiş ve kaybolmuşsunuzdur.

Eğlence Parkı, Stephen King (Sayfa 27)Eğlence Parkı, Stephen King (Sayfa 27)

Fanteziler bir yana bırakılırsa erkeklerin çoğunun boyundan yukarılarında tek eşli olduklarını iddia edebilirim. Ne var ki kemer tokasının altında dünyayı umursamayan çılgın bir yılan yatıyor.

Eğlence Parkı, Stephen KingEğlence Parkı, Stephen King
rtgrlsln 
05 Oca 19:13 · Kitabı okudu

Gösteri dünyasında iki önemli kural vardır, çocuk. Cüzdanının nerede olduğunu daima bil ve... mutlaka sahneye çık.

Eğlence Parkı, Stephen King (Sayfa 26)Eğlence Parkı, Stephen King (Sayfa 26)
2 /