Eğlence Parkı

7,5/10  (22 Oy) · 
53 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.236 gösterim
Büyük usta Stephen King'den bir başyapıt daha!

En katı yüreklileri bile derinden etkileyecek bir roman...

Üniversite öğrencisi Devin Jones, o yaz kalbini kıran kızı unutmak umuduyla Eğlence Parkı'nda geçici bir işi bulur. Ne var ki onu dehşet verici olaylar beklemektedir: Vahşi bir cinayete dair efsaneler, ölmekte olan bir çocuğun kaderi, hayatın karanlık gerçekleri ve ölümden sonraki hayat... Her şeyin rengârenk olduğu bir dünyada zifiri karanlığın içine çekilen Jones, bir yandan hayatta kalmaya çalışırken diğer yandan da büyük bir yapbozun parçalarını tamamlamaya çalışır.

Hayat daima bir kandırmacadan ibaret değildir.

Vakitsiz ölüm onları yakaladığı için büyüyemeyen ve sevgiyi hiçbir zaman tadamayanlara dair bir hikâye… Yeşil Yol ve Esaretin Bedeli gibi başyapıtlardaki bütün King duygusallığını taşıyan Eğlence Parkı, gizemli ve gerilim dolu bir hikâye.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789751033703
 • Yayınevi:
  Sayfa6 Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nur-AL 
29 Mar 00:12 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bir Stephen King klasiği diyebiliriz yine galiba, korku ve gerilim türü olarak geçen bu kitapta korku bana uğramamış olsa da bazı bölümlerde gerilimi hissettirdi diyebil, fakat bu daha çok meraktan oluşan bir gerilimdi benim için.
Akıcı bir dille anlatılan ve son derece merak uyandıran öyküsü ile "Eğlence Parkı" başarılı bir Stephen King kitabı olmuş yine. Bu kitap filmleştirildi mi bilmiyorum ama King o kadar başarılı ki anlatımında okurken film olarak gözümün önünden geçirebildim sahneleri.
Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi olaylar bir eğlence parkının etrafında gelişiyor. Konu ile fazla detaya girip okuyacak olan okurlar için heyecanını kaçırmak istemem, sadece diyeceğim o ki; gizemli ve çözülemeyen cinayetler, geleceği gören ve ruhlarla iletişim kuran bir çocuk, ve bütün olayların içinde kendini bulan masum genç bir adam...hepside bu kitapta var.

Her kitap herkese hitap edecek diye bir şey yok elbette, fakat 5 puanın altında puan verenler bence kitaba haksızlık yapmışlar..

Herkese keyifli okumalar..

Goksu Basik 
09 Şub 08:01 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

King korkunun yanisira dramda da usta olduğunu Yeşil Yol ve 11/22/63 de kanıtlamıştı zaten. Akıcı dili ile birazcık mistik ögelerle sürükleyici bir kitap. Kingseverler kaçırmasın.

Müzeyem Adem 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 23 günde · 2/10 puan

Çok büyük beklentiler ile elime almamıştım bu kitabı ama yine de biraz hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Yazar ile ilk tanışmam ve farklı platformlarda okuduklarıma göre en azından biraz ürkütücü bir atmosferi olması gerekiyordu bu kitabın, sıradışı olaylar içermeliydi. Eksikti sanki, bir şeyler oturmamış, sanki o kadar adını duyduğum Stephen King'in kaleminden çıkmamış gibiydi Eğlence parkı.
Aşk acısı çeken sıradan bir genç ve onun bir eğlence parkında çalışırken günlerinin nasıl geçtiği anlatılıyor bu romanda. Anlatım hoş ama hikayenin kendisi çok sıkıcıydı. Sonlara doğru çok az bir hareketlenme oldu o kadar ki o cinayetin çözülme şeklinden de hiç tatmin olmadım. Özetle ben bu kitabı okurken keyif alamadım, o yüzden de günlerce süründü elimde. Özellikle benim gibi ilk defa Stephen King okuyorsanız bu roman ilk buluşma için uygun değil bence. Zira sizi yazardan soğutabilir.

Mujurey 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Stephen King'in eski romanlarından sanmıştım. 2013 yılında basıldığını öğrenince şaşırdım biraz. Nedense o eski Stephen King havasındaydı. Sanırım olayların geçtiği zamandan kaynaklı.

Söylemek istediğim ilk şey ülkemizde basılmış versiyonun kapağı. Lunaparkta çalışan Hollywood kızlarından olduğunu anlayabiliyoruz ama keşke kitabı bir okusalarmış çizim yapmadan önce. Çünkü o kadar alakasız ki. Kitabı okurken ara sıra kapağa bakıp olay örgüsünü kafasında canlandıran biri olarak bunu sinir bozucu buldum. Olması gereken kapak da şudur: http://upload.wikimedia.org/.../en/b/b1/Joyland.jpg

Bu konudaki mızmızlanmamı bir kenara bırakırsak, kitabı başarısız bulmadım. Kendini kanıtlamış bir yazar olan Stephen King, bu romanı, bu şekilde kaleme almak amacındaydı zaten diye düşünüyorum. Konusu itibariyle, 21 yaşında, kalbi kırık bir oğlan çocuğunun yaz tatilinde bir lunaparkta çalışması diyebiliriz. İlk bakışta polisiye katılmış doğaüstü bir gerilim romanı olacağını düşünmüş olsam da yanılmışım. Stephen King'in gerginliği, ürkütücülüğü ya da gizemi yoktu bunda. Durgun bir anlatım, tahmin edilebilir olaylar....
Peki, neydi Stephen King'in amacı? Okuyucunun kafasında canlandırabileceği parlak detaylar, lunapark lisanı ve hayata kahramanımızın gözüyle bakabilmek. Genç ve kalbi kırık o oğlan çocuğunun hayatındaki önemli bir kesiti bize yaşlanmış haliyle anlatmasını dinlemek. Basit ama samimi. Belki vaat ettiği kadar etkileyici değil ama bir şeyler bu kitabı sevmemi sağladı.

"When you're twenty-one, life is a roadmap. It's only when you get to be twenty-five or so that you begin to suspect you've been looking at the map upside down, and not until you're forty are you entirely sure. By the time you're sixty, take it from me, you're fucking lost."

Barış Ç. 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 6/10 puan

ilk defa Stephen King okuyacaklar için kesinlikle bu kitapla başlamalarını tavsiye etmem, genel okurları ise sanıyorum benimle aynı fikirde olacaktır zira diger eserlerinin yanında eğlence parkı biraz sönük kalmış, dram desen degil gerilim desen degil, bir şekilde okutuyor kendini fakat heyecan dozajı son bölümler hariç oldukça düşük, finalinde şaşırtsada maalesef oda kingten aşina oldugumuz sarsma etkisini göstermiyor, çok kötü yada okuduguna pişman edicek bir kitap degil kesinlikle ama beklentiyi çok yüksek tutmamakta da fayda var.

Kitaptan 5 Alıntı

Büşra 
24 Ağu 23:30 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Savaşlarla, acımasızlıklarla ve anlamsız trajedilerle dolu, kırık dökük bir dünyada yaşıyoruz.

Eğlence Parkı, Stephen KingEğlence Parkı, Stephen King

Fanteziler bir yana bırakılırsa erkeklerin çoğunun boyundan yukarılarında tek eşli olduklarını iddia edebilirim. Ne var ki kemer tokasının altında dünyayı umursamayan çılgın bir yılan yatıyor.

Eğlence Parkı, Stephen KingEğlence Parkı, Stephen King

Tarih, insan ırkının müşterek ve atadan kalma pislikleridir. Kocaman ve durmadan yükselen bir gübre yığınıdır. Şu anda yığının tepesindeyiz ama çok geçmeden gelecek kuşakların boklarının altında kalacağız.

Eğlence Parkı, Stephen KingEğlence Parkı, Stephen King

Başımızdakilerin sıradan insanların yaptığı bir sürü güzel şeyi yasa dışı ilan etmek gibi bir huyları var.

Eğlence Parkı, Stephen KingEğlence Parkı, Stephen King