Geri Bildirim

Eğlence ParkıStephen King

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.539
Gösterim
Adı:
Eğlence Parkı
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
296
ISBN:
9789751033703
Kitabın türü:
Yayınevi:
Sayfa6 Yayınları
Büyük usta Stephen King'den bir başyapıt daha!

En katı yüreklileri bile derinden etkileyecek bir roman...

Üniversite öğrencisi Devin Jones, o yaz kalbini kıran kızı unutmak umuduyla Eğlence Parkı'nda geçici bir işi bulur. Ne var ki onu dehşet verici olaylar beklemektedir: Vahşi bir cinayete dair efsaneler, ölmekte olan bir çocuğun kaderi, hayatın karanlık gerçekleri ve ölümden sonraki hayat... Her şeyin rengârenk olduğu bir dünyada zifiri karanlığın içine çekilen Jones, bir yandan hayatta kalmaya çalışırken diğer yandan da büyük bir yapbozun parçalarını tamamlamaya çalışır.

Hayat daima bir kandırmacadan ibaret değildir.

Vakitsiz ölüm onları yakaladığı için büyüyemeyen ve sevgiyi hiçbir zaman tadamayanlara dair bir hikâye… Yeşil Yol ve Esaretin Bedeli gibi başyapıtlardaki bütün King duygusallığını taşıyan Eğlence Parkı, gizemli ve gerilim dolu bir hikâye.
(Tanıtım Bülteninden)
Bir Stephen King klasiği diyebiliriz yine galiba, korku ve gerilim türü olarak geçen bu kitapta korku bana uğramamış olsa da bazı bölümlerde gerilimi hissettirdi diyebil, fakat bu daha çok meraktan oluşan bir gerilimdi benim için.
Akıcı bir dille anlatılan ve son derece merak uyandıran öyküsü ile "Eğlence Parkı" başarılı bir Stephen King kitabı olmuş yine. Bu kitap filmleştirildi mi bilmiyorum ama King o kadar başarılı ki anlatımında okurken film olarak gözümün önünden geçirebildim sahneleri.
Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi olaylar bir eğlence parkının etrafında gelişiyor. Konu ile fazla detaya girip okuyacak olan okurlar için heyecanını kaçırmak istemem, sadece diyeceğim o ki; gizemli ve çözülemeyen cinayetler, geleceği gören ve ruhlarla iletişim kuran bir çocuk, ve bütün olayların içinde kendini bulan masum genç bir adam...hepside bu kitapta var.

Her kitap herkese hitap edecek diye bir şey yok elbette, fakat 5 puanın altında puan verenler bence kitaba haksızlık yapmışlar..

Herkese keyifli okumalar..
Öncelikle şunu söylemeliyim ki sıkı bir Stephen King okuru olmama rağmen Eğlence Parkı ile tesadüfen karşılaştım. Daha önce bu kitaba ait bir tanıtıma rastlamamıştım. Stephen King'i Altın Kitaplardan okumaya alışmış biri olarak Sayfa Altı'dan çıkan bu kitaba biraz önyargı ile yaklaştım açıkçası, kitabın çevirisi vesaire ile ilgili kaygılarım vardı; ancak rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki kitabın çevirmeni Seda Çıngay oldukça iyi bir iş çıkarmış. Diğer Stephen King kitaplarının tadını aratmadı okurken. Konu olarakta oldukça sürükleyiciydi. Zaten Stephen King'in okuyucuyu her daim şaşırtmakta üstüne yok. Kısacası okumanızı tavsiye edebileceğim, harika bir kitap Eğlence Parkı.

Benzer kitaplar

King korkunun yanisira dramda da usta olduğunu Yeşil Yol ve 11/22/63 de kanıtlamıştı zaten. Akıcı dili ile birazcık mistik ögelerle sürükleyici bir kitap. Kingseverler kaçırmasın.
Çok büyük beklentiler ile elime almamıştım bu kitabı ama yine de biraz hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Yazar ile ilk tanışmam ve farklı platformlarda okuduklarıma göre en azından biraz ürkütücü bir atmosferi olması gerekiyordu bu kitabın, sıradışı olaylar içermeliydi. Eksikti sanki, bir şeyler oturmamış, sanki o kadar adını duyduğum Stephen King'in kaleminden çıkmamış gibiydi Eğlence parkı.
Aşk acısı çeken sıradan bir genç ve onun bir eğlence parkında çalışırken günlerinin nasıl geçtiği anlatılıyor bu romanda. Anlatım hoş ama hikayenin kendisi çok sıkıcıydı. Sonlara doğru çok az bir hareketlenme oldu o kadar ki o cinayetin çözülme şeklinden de hiç tatmin olmadım. Özetle ben bu kitabı okurken keyif alamadım, o yüzden de günlerce süründü elimde. Özellikle benim gibi ilk defa Stephen King okuyorsanız bu roman ilk buluşma için uygun değil bence. Zira sizi yazardan soğutabilir.
ilk defa Stephen King okuyacaklar için kesinlikle bu kitapla başlamalarını tavsiye etmem, genel okurları ise sanıyorum benimle aynı fikirde olacaktır zira diger eserlerinin yanında eğlence parkı biraz sönük kalmış, dram desen degil gerilim desen degil, bir şekilde okutuyor kendini fakat heyecan dozajı son bölümler hariç oldukça düşük, finalinde şaşırtsada maalesef oda kingten aşina oldugumuz sarsma etkisini göstermiyor, çok kötü yada okuduguna pişman edicek bir kitap degil kesinlikle ama beklentiyi çok yüksek tutmamakta da fayda var.
ilk 100 sayfası çok sıkıcı geçti. Ayrıntı severim King yazınca da çok iyi oluyor fakat konu sıkıyordu. Sonradan merakla okutturuyor acaba ne olacak diye devam ettim okumaya. Dram var, aşk var,çok az da olsa gerilim var. Çokta iyi değildi ama King işte okutturuyor. Stephen King hiç okumayanlar sakın bu kitapla başlamasınlar. Yaşayan efsaneyi sevmezler ve büyük haksızlığa uğrar King. ilk kez okumak isteyenler Hayvan Mezarlığı ya da Medyum kitabı ile başlayabilirler. O zaman Stephen King in neden efsane olduğunu anlarsınız. Çok iyi kitapları var ama bu kitap sönük kalmış.
Gel gelelim kitaba; kitabı kütüphaneden aldığımda aşırı merak etmiştim, bu sebeple de hemen başlamıştım ve beğeneceğime neredeyse emindim ama hayal kırıklığına uğradım, bir iki şey haricinde beğenemedim. Öncelikle bu yazarı fazlaca seven, öven bir kesim var ama benim ilgimi çekmiyordu, artık popüler olmasından dolayı mı bilmiyorum, neyse, bu kitapla birlikte bu yazarı da ilk defa okumuş oldum ve ister istemez bu kadar seveni var diye, beklentimi yüksek tutmuş olabilirim ama sonuç olarak dilini pek beğenemedim. Çünkü çok karmaşık ve üstünkörü yazılmış gibiydi; bir geçmiş bir şimdi şeklinde ilerleyen bir olay örgüsü vardı ama yazar, geçmiş hakkında konuşurken bir anda şimdiye geçip yine bir anda geçmişe dönüş yapıyordu ve bu karmaşıklığa, anlatım bozukluğuna sebep oldu. Birde dediğim gibi genel anlatım olarak üstünkörü gibi bir anlatıma sahipti. Bu yazarın kaçıncı kitabı bilmiyorum, o yüzden tek bu kitapla değerlendirmek istemiyorum ama bu kitapta durum buydu.
Şimdi konusuna gelirsek, daha farkı bir şeyler beklemiştim. Arka kapak yazısını okuduğumda bayağı iyi olacağını düşünmüştüm ama olaylar fazlasıyla sönük kalmıştı, bu durum anlatımla birleşince benim için hayal kırıklığı kaçınılmaz oldu.

Üniversite öğrencisi Devin, yazın çalışmak amacıyla Eğlence Parkı'nda iş bulur ve burada çalışırken sevgilisi onu terk eder ve bu sebeple kafasını toparlamak için umduğundan daha fazla orada çalışmaya devam eder. Eğlence Parkı, güzeldir ama zamanında bir cinayete ev sahipliği eden bu yer, bu durumun bir getirisi olarak garip bir söylentiyi de bünyesinde barındırır. Sıradışı olayların peşine düşen Devin, tehlikeye de adım adım ilermektedir.

Güzel ama altı doldurulamamış bir konu.
Devin karakterini sevdim; gençliğinde bile olgun, düşünceli bir çocuktu bana göre. Mike ve Annie ikisi de sevilesi karakterlerdi ama özellikle Mike!
Stephen King'in eski romanlarından sanmıştım. 2013 yılında basıldığını öğrenince şaşırdım biraz. Nedense o eski Stephen King havasındaydı. Sanırım olayların geçtiği zamandan kaynaklı.

Söylemek istediğim ilk şey ülkemizde basılmış versiyonun kapağı. Lunaparkta çalışan Hollywood kızlarından olduğunu anlayabiliyoruz ama keşke kitabı bir okusalarmış çizim yapmadan önce. Çünkü o kadar alakasız ki. Kitabı okurken ara sıra kapağa bakıp olay örgüsünü kafasında canlandıran biri olarak bunu sinir bozucu buldum. Olması gereken kapak da şudur: http://upload.wikimedia.org/.../en/b/b1/Joyland.jpg

Bu konudaki mızmızlanmamı bir kenara bırakırsak, kitabı başarısız bulmadım. Kendini kanıtlamış bir yazar olan Stephen King, bu romanı, bu şekilde kaleme almak amacındaydı zaten diye düşünüyorum. Konusu itibariyle, 21 yaşında, kalbi kırık bir oğlan çocuğunun yaz tatilinde bir lunaparkta çalışması diyebiliriz. İlk bakışta polisiye katılmış doğaüstü bir gerilim romanı olacağını düşünmüş olsam da yanılmışım. Stephen King'in gerginliği, ürkütücülüğü ya da gizemi yoktu bunda. Durgun bir anlatım, tahmin edilebilir olaylar....
Peki, neydi Stephen King'in amacı? Okuyucunun kafasında canlandırabileceği parlak detaylar, lunapark lisanı ve hayata kahramanımızın gözüyle bakabilmek. Genç ve kalbi kırık o oğlan çocuğunun hayatındaki önemli bir kesiti bize yaşlanmış haliyle anlatmasını dinlemek. Basit ama samimi. Belki vaat ettiği kadar etkileyici değil ama bir şeyler bu kitabı sevmemi sağladı.

"When you're twenty-one, life is a roadmap. It's only when you get to be twenty-five or so that you begin to suspect you've been looking at the map upside down, and not until you're forty are you entirely sure. By the time you're sixty, take it from me, you're fucking lost."
"İnsanların neden din aracılığıyla birbirlerini incittiklerini anlayamıyorum." dedi. "Dinin insanlara huzur vermesi gerekir."
Herkesin bildiği gibi tüm zamanların en klasik manşeti’ “ADAM KÖPEĞİ ISIRDI”dır.
Stephen King
Sayfa 106 - Sayfa6
Azrail para içinde yüzeni de, çığlıklar atarak güldüreni de, herşeyiyle övüneni de alır.
“Mezarlığa kadar arabanı paylaşabilir miyim? Bugünlük bu kadar güneş yeter.”
Stephen King
Sayfa 85 - Sayfa6
''Savaşlarla, acımasızlıklarla ve anlamsız trajedilerle dolu, kırık dökük bir dünyada yaşıyoruz.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eğlence Parkı
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
296
ISBN:
9789751033703
Kitabın türü:
Yayınevi:
Sayfa6 Yayınları
Büyük usta Stephen King'den bir başyapıt daha!

En katı yüreklileri bile derinden etkileyecek bir roman...

Üniversite öğrencisi Devin Jones, o yaz kalbini kıran kızı unutmak umuduyla Eğlence Parkı'nda geçici bir işi bulur. Ne var ki onu dehşet verici olaylar beklemektedir: Vahşi bir cinayete dair efsaneler, ölmekte olan bir çocuğun kaderi, hayatın karanlık gerçekleri ve ölümden sonraki hayat... Her şeyin rengârenk olduğu bir dünyada zifiri karanlığın içine çekilen Jones, bir yandan hayatta kalmaya çalışırken diğer yandan da büyük bir yapbozun parçalarını tamamlamaya çalışır.

Hayat daima bir kandırmacadan ibaret değildir.

Vakitsiz ölüm onları yakaladığı için büyüyemeyen ve sevgiyi hiçbir zaman tadamayanlara dair bir hikâye… Yeşil Yol ve Esaretin Bedeli gibi başyapıtlardaki bütün King duygusallığını taşıyan Eğlence Parkı, gizemli ve gerilim dolu bir hikâye.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 82 okur

  • Oznur Gezen
  • Emre Onur
  • dikenprenses
  • TSena_gl
  • burak aşık
  • Çiğdem
  • Aykut Örek
  • Qavraq
  • Aydolu oran
  • Dilara

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%7.5
18-24 Yaş
%30
25-34 Yaş
%15
35-44 Yaş
%35
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.7
Erkek
%38.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.6 (10)
9
%15.4 (6)
8
%17.9 (7)
7
%20.5 (8)
6
%10.3 (4)
5
%2.6 (1)
4
%0
3
%2.6 (1)
2
%5.1 (2)
1
%0