Eğlence Parkı

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.770
Gösterim
Adı:
Eğlence Parkı
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751033703
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sayfa6 Yayınları
Baskılar:
Eğlence Parkı
Eğlence Parkı
Büyük usta Stephen King'den bir başyapıt daha!

En katı yüreklileri bile derinden etkileyecek bir roman...

Üniversite öğrencisi Devin Jones, o yaz kalbini kıran kızı unutmak umuduyla Eğlence Parkı'nda geçici bir işi bulur. Ne var ki onu dehşet verici olaylar beklemektedir: Vahşi bir cinayete dair efsaneler, ölmekte olan bir çocuğun kaderi, hayatın karanlık gerçekleri ve ölümden sonraki hayat... Her şeyin rengârenk olduğu bir dünyada zifiri karanlığın içine çekilen Jones, bir yandan hayatta kalmaya çalışırken diğer yandan da büyük bir yapbozun parçalarını tamamlamaya çalışır.

Hayat daima bir kandırmacadan ibaret değildir.

Vakitsiz ölüm onları yakaladığı için büyüyemeyen ve sevgiyi hiçbir zaman tadamayanlara dair bir hikâye… Yeşil Yol ve Esaretin Bedeli gibi başyapıtlardaki bütün King duygusallığını taşıyan Eğlence Parkı, gizemli ve gerilim dolu bir hikâye.
(Tanıtım Bülteninden)
296 syf.
·8/10 puan
Merhabalar Korku ve Gerilim tarzı romanlarında en başarılı örnekler veren yazarlardan olan Stephen King Eğlence Parkı kitabı incelemesine kitaptan bir alıntı ile başlamak istiyorum :
“Bence yalnızca karanlık var.Düşünce yok hatıra yok sevgi yok yalnızca karanlık Unutuluş.”
Stephen King bu eserinde diğerlerinden farklı olarak gerilime daha az yer vermiş ve onun yerine daha çok macera üzerinde durmuştur.Yazarın diğer eserlerine göre biraz daha zayıf görünse bile okunması gerektiğini düşünüyorum.Konu olarak kitabın ismini de taşıyan Eğlence Parkı isminde bir karnaval kurulur.Bu karnavalda medyumcu,falcı,lunapark ve palyaçoların yer aldığı bir yerdir.Devin ismindeki kahramanımız üniversite öğrencisidir ve para kazanmak için karnaval da çalışmaya başlar.Devin kendisinden önce korku tünelinde öldürülen bir kızın öldürüldüğü öğrenir ve bu işi çözmek için ipuçlarının peşine düşmesiyle girdiği maceralara yer verilmiştir.
Keyifli Okumalar Dilerim
296 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İzlediğim en iyi filmlerden biriydi.
Filmi çekilmemiş bir kitaba böyle bir yorum nasıl mı yapılır?
Kitabı okurken o sahnenin ışığının ısısını bile görebiliyorsanız yapılır.
Satırlarda değil bir eğlence parkındaysanız o an, böyle bir yorum yapılabilir.
Korku olmamış diyip bu yüzden beğenmeyen yorumlar okudum.
Çok yazık.
Çok yazık çünkü demek ki senelerdir imdb’nin birinci sırasındaki Esaretin Bedeli’nden habersizler. Yada üçüncü sıradaki Yeşil Yol’dan.

Evet ben bir King fanatiği olabilirim lakin bu kitabın kötü yorumu hak ettiğini samimiyetle düşünmüyorum.

Senin beklentin ne sadık okuyucu?
Seni en çok korkutan ne?

Belki de SİS lerin içindeki canavar
yada
Eşinle bir seks OYUN u oynarken eşinin ölmesi
yada
CEP telefonundan yayılacak olan virüs
belki de
GÖZ lerini ayıramayacağın telekinezi yeteneğine sahip bir kız
hatta belki
benim kadar sadık bir okuyucunun ne kadar SADİST bir insana dönüşebileceğidir

Eğer korkmak istiyorsan içindeki karanlığa sormalısın; “tatlı olarak ne alırsın?”
Alacağın cevap seni doğru kitaba götürecektir.

Yazarın bir kitabını okuyup, yazar hakkında bol keseden yorum yapanlar umarım zaten bukadar uzun bir incelemeyi okumamışlardır, şayet onlara tek kelimem dahi olamaz.

Şimdi kocaman bir kase tereyağlı patlamış mısırını alıp, bu romanın tadını çıkartmanı öneririm.
Aşk acısının bile az rastlandığı bu dönemde iyi gelecektir, hassas kalplilere.
296 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Stephen King'in oldukça geniş bir yelpazesi olduğunu bulduğum her fırsatta söylerim. Sağ olsun usta kalem bana bunu söyleyebilmem için yeterli kanıt veriyor zaten. Anlatım ve atmosfer olarak uzun süreli okuyucularına imzasını rahatça belli ediyor, fakat King'i çok bilmiyorsanız eğer, yalnızca bir değil birden fazla başarılı yazarla tanışacaksınız demektir. Stephen King içinde tek bir romancı barındırmıyor.

King romanlarını önünüze alıp incelediğinizde, evet büyük bir çoğunluğunda mistik ögelere ve korku unsurlarına denk gelirsiniz. Fakat her zaman dediğim gibi, King'i korku yazarı olarak niteleyemeyiz. Ama bu King'in bahsi geçtiğinde kullanılan "korku ve gerilim ustası" tabirlerini de haksız koymaz. Stephen King gerçekten de korku ve gerilimin ustasıdır ve bu korku gerilim ustası yelpazesini her zaman geniş tutmuş, elini uzattığı diğer tarzlarda da son derece büyük başarıya ulaşmıştır.

Daha önce de bahsettiğim konuları baz alarak bu şekilde bir giriş yapma sebebim, Eğlence Parkı'nın farklı çizgide bir King romanı olduğunu düşünmemdir. Klasik Stephen King tasarımlarında hangi kapağa bakarsanız bakın sizleri büyük korkuların beklediğini düşünürsünüz. Bunları değiştiremeyiz. Değiştiremeyeceğimiz bir diğer şey de King'in ters köşeleri.

Eğlence Parkı, gençliğinin en unutulmaz yazını hatırlayan ve bunu bizlere aktaran Devin'in ağzından dökülüyor. Devin, kız arkadaşından ayrıldıktan sonra kafasını dağıtmak için işe girdiği bir eğlence parkında tahmin ettiğinden daha hareketli bir yaz tatili geçiriyor. King'in ters köşeleri kendini burada gösteriyor. Romanın, ana sahneyi paylaşan birkaç unsuru var. Fakat ana unsurun hangisi olduğunu anlamak için sayfaları biraz arşınlamak gerekiyor. Klasik lunapark hikayelerinde olduğu gibi bizim de Eğlence Parkı'nda bir hayaletimiz bulunuyor. Tüyler ürperten ve içinizi sızlatacak bir cinayet var ortada. Genç bir kız korku tünelinde öldürülüyor ve sonrasında tünele girenlerden kızın hayaletine rastlayanlar oluyor. Koca bir roman korku tünelindeki hayalet üzerine yoğunlaşırsa elimizde vasat bir roman tutuyor olabilirdik. Stephen King kimsenin ucunu getiremeyeceği konular üzerinden destanlar yazmış bir isim. Buradan da çok güzel kıvırıyor. Sonuçta hikayelerde ortaya çıkan hayaletlerin hepsinin etkin rol oynaması veya kötü karakter olmalarına gerek yok. Ortalık kötülük kaynıyor.

Devin'in hikayede sahneyi paylaşan unsurlarla karşılaşmasını yavaş yavaş takip ediyoruz; olayların gelişimini merakla gözlerken bir yandan da Amerikan sineması havası esiyor yüzümüze. Hatta şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; Amerikan sinemasında King etkisi çok büyüktür. Gerek hikayenin gidişatı, gerek mekanları, gerek ise karakterlerin havası olsun, King atmosferi ve Amerikan sinemasının harmanlanması bizlere mükemmel bir şölen sunuyor.

"Eğlence Parkı", King'in dram yönünü vurgulayıp içimizi sızlatmayı iyi başarıyor. Edebi yönden de okurlarını fazlasıyla tatmin ediyor. Korku tünelinde gezintilerin her zaman korkunç olması gerekmez.
296 syf.
·8/10 puan
Bir Stephen King klasiği diyebiliriz yine galiba, korku ve gerilim türü olarak geçen bu kitapta korku bana uğramamış olsa da bazı bölümlerde gerilimi hissettirdi diyebil, fakat bu daha çok meraktan oluşan bir gerilimdi benim için.
Akıcı bir dille anlatılan ve son derece merak uyandıran öyküsü ile "Eğlence Parkı" başarılı bir Stephen King kitabı olmuş yine. Bu kitap filmleştirildi mi bilmiyorum ama King o kadar başarılı ki anlatımında okurken film olarak gözümün önünden geçirebildim sahneleri.
Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi olaylar bir eğlence parkının etrafında gelişiyor. Konu ile fazla detaya girip okuyacak olan okurlar için heyecanını kaçırmak istemem, sadece diyeceğim o ki; gizemli ve çözülemeyen cinayetler, geleceği gören ve ruhlarla iletişim kuran bir çocuk, ve bütün olayların içinde kendini bulan masum genç bir adam...hepside bu kitapta var.

Her kitap herkese hitap edecek diye bir şey yok elbette, fakat 5 puanın altında puan verenler bence kitaba haksızlık yapmışlar..

Herkese keyifli okumalar..
296 syf.
·10/10 puan
Öncelikle şunu söylemeliyim ki sıkı bir Stephen King okuru olmama rağmen Eğlence Parkı ile tesadüfen karşılaştım. Daha önce bu kitaba ait bir tanıtıma rastlamamıştım. Stephen King'i Altın Kitaplardan okumaya alışmış biri olarak Sayfa Altı'dan çıkan bu kitaba biraz önyargı ile yaklaştım açıkçası, kitabın çevirisi vesaire ile ilgili kaygılarım vardı; ancak rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki kitabın çevirmeni Seda Çıngay oldukça iyi bir iş çıkarmış. Diğer Stephen King kitaplarının tadını aratmadı okurken. Konu olarakta oldukça sürükleyiciydi. Zaten Stephen King'in okuyucuyu her daim şaşırtmakta üstüne yok. Kısacası okumanızı tavsiye edebileceğim, harika bir kitap Eğlence Parkı.
296 syf.
·4 günde
Spoiler içerebilir.

Bir kitaba inceleme yazarken kitabın nasıl olduğunu değil de bana hissetirdiklerini yazmayı daha çok seviyorum. Kitap 70'li yıllarda geçtiğinden değişik nostaljik bir havası var. Bununla birlikte lunapark teması kitaba direkt ısınmamı sağladı. King' in çok rahat bir şekilde kafasından geçenleri aktarması bana samimi geliyor. Dosdoğru dürüstçe. Okurken de gerilim, hayalet, aksiyon mantığıyla değil de genç bir erkeğin hayat karşısında ki bocalamaları, mutlulukları, üzüntüleri ve yapmak istedikleri olarak okudum. Çok güçlü bir katil kim havası olduğunu söyleyemem. Katil en olmayacak kişi olur daima. Fakat olay o değil zaten. Ben kürk olayına bayılmıştım mesela. Etkileyici bir kitaptı. Ben sevdim. Vakti olan herkese tavsiye ederim.
296 syf.
·7/10 puan
Aslında biraz hayal kırıklığına uğradım. Diğer Stephen King kitaplarının tadını bulamadım. Sonlara doğru ise güzeldi. Azda olsa gerilime şahit oluyorsunuz.
296 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
King korkunun yanisira dramda da usta olduğunu Yeşil Yol ve 11/22/63 de kanıtlamıştı zaten. Akıcı dili ile birazcık mistik ögelerle sürükleyici bir kitap. Kingseverler kaçırmasın.
296 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Üniversite öğrencisi olan Devin Jones harçlığını çıkarmak için yaz tatilinde bir lunaparkta işe girer ve korku tünelindeki hayaletin varlığını öğrenir. Hayaleti görmek ister ama hayalet kendisini ona göstermez.
Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu. Dürüst olmak gerekirse King’den daha ürkütücü bir olay örgüsü beklerdim ama öyle olmaması beni daha çok memnun etti tabi ki. Bilinmeyenin verdiği merakla kendini okutuyor ve tamamen korkutucu imgelerden ibaret olmaması yazarın kaliteli bir kaleminin olduğunun göstergesi. İlk kez King okuyacaklar için güzel bir tercih olabilir.
296 syf.
·8 günde·5/10 puan
Eğlenceli bir kitap kesinlikle. Sürükleyici, sizi olayın içine almakta gayet başarılı. Anlatılanlar ise çok gerilimli bir cinayet romanı yapmasa da bu kitabı eğlenceli bir cinayet kitabıydı.
296 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Stephen King denildiğinde aklınıza ilk ne gelir? Korku, gerilim, macera, olağanüstülük, gizem ve buna benzer kelimelerdir değil mi? Oysa benim King ile ilgili diyebileceğim ilk sözcük "İyi Yazar"dır. Hem de öylesine iyi bir yazar ki, yazdığı hiçbir kitabında okurunu yarı yolda bırakmamıştır. Korku ülkesinin kralı, diğer alanlarda da ürettiği eserleriyle dünya yazınında neden bir numara olduğunu göstermektedir. İşte Eğlence Parkı da her kesimden, herkesin büyük bir zevkle okuyabileceği duygu yüklü, zaman zaman gözyaşlarınıza zor hâkim olacağınız, zaman zaman gülümseyerek, zaman zaman heyecanlanarak elinizden bırakamayacağınız bir yapıt. Aşk hayatında hayâl kırıklığına uğrayan üniversite öğrencisi Devin Jones, mevsimlik bir iş ararken Eğlence Parkı'nda çalışmaya başlar. Bu büyük lunaparkta öldürülen bir genç kızın öyküsü kahramanımızın peşini bırakmaz. Ve roman boyunca Dev'e eşlik eden karakterler her sayfada okuru da yalnız bırakmadan hikâyemiz çok farklı bir zemine taşınır. Ve tanıştığınıza memnun oluyorsunuz "bazı"larıyla. Yaşamak ve ölmek tüm insanların kaderidir, fakat bazı ölümler derinden sarsar herkesi. Bir roman karakteri de olsa değişmez bu duygu. Ve ölümden sonrası hepimiz için bir gizdir. Tıpkı roman karakterleri için de bir giz olarak kalacağı gibi...
Eğlence Parkı; Yeşil Yol, Esaretin Bedeli, 22/11/63 ve Tom Gordon'a Aşık Olan Kız tadında unutamayacağınız ve King'in kalemine ve ustalığına bir kez daha hayran olacağınız bir yapıt.
296 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Stephen King'den okuduğum ve muhtemelen 2020 yılında okuyacağım son eserlerden biri Eğlence parkı. Kitaptaki olaylar 70'li yılların amerikasında, küçük bir kasaba lunaparkinda geçiyor. Insanın içini ısıtan, aşk, dostluk ve buram buram nostalji kokan bir kitap. Okurken merak ve heyecanla sayfaları çevirdim. Kling'in en iyi eseri sayılmaz lâkin en iyi eserlerinin olduğu listeye girecek kapasitede. Tek kelimeyle bayıldım. Çok sevdim diyebilirim. Sevgilisinden ayrılan kalbi kırık Devin'in okul harçlığını çıkarmak için bir luna parkta ise başlamasıyla başlıyor tüm olaylar aslında. Ardından korku tünelinde öldürülen bir kızın hayaletinin hâlâ tünelde olduğunu öğrenir ve yakalanmamış, ayrıca başka bir dizi cinayet işlemiş katılın peşine düşer kahramanımız. Tabii olayın çoğunu aydınlatan Erin'i de unutmamak gerek. Aslında katılın kim olduğunu bir yerden sonra tahmin etmeye başladım. Yazar da bir çok yerde ipucu vermişti. Ardından Mike ve Annie'nin kurguya katılması ve yürek parçalayan bir sonla kitabın bitmesi beni çok etkiledi. Favori King eserlerim arasına kırdı eğlence parkı. Okumanızı tavsiye ederim. Esenle kalınız. ♡
“İlk aşkının izlerinden tamamen kurtulmayı başarmış olan var mıdır bilmiyorum. Benimki hâlâ içimde kapanmayan bir yara.”
Yirmi bir yaşındaysanız hayat bir yol haritası gibidir. Yirmi beş yaşına gelene kadar haritayı ters tuttuğunuzdan şüphelenmezsiniz ve bunu ancak kırkınızda anlarsınız. Altmış yaşınıza geldiğinizde, sözüme inanın, boku yemiş ve kaybolmuşsunuzdur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eğlence Parkı
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751033703
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sayfa6 Yayınları
Baskılar:
Eğlence Parkı
Eğlence Parkı
Büyük usta Stephen King'den bir başyapıt daha!

En katı yüreklileri bile derinden etkileyecek bir roman...

Üniversite öğrencisi Devin Jones, o yaz kalbini kıran kızı unutmak umuduyla Eğlence Parkı'nda geçici bir işi bulur. Ne var ki onu dehşet verici olaylar beklemektedir: Vahşi bir cinayete dair efsaneler, ölmekte olan bir çocuğun kaderi, hayatın karanlık gerçekleri ve ölümden sonraki hayat... Her şeyin rengârenk olduğu bir dünyada zifiri karanlığın içine çekilen Jones, bir yandan hayatta kalmaya çalışırken diğer yandan da büyük bir yapbozun parçalarını tamamlamaya çalışır.

Hayat daima bir kandırmacadan ibaret değildir.

Vakitsiz ölüm onları yakaladığı için büyüyemeyen ve sevgiyi hiçbir zaman tadamayanlara dair bir hikâye… Yeşil Yol ve Esaretin Bedeli gibi başyapıtlardaki bütün King duygusallığını taşıyan Eğlence Parkı, gizemli ve gerilim dolu bir hikâye.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 339 okur

  • Barış Altay
  • Furkan Fatih Güvel
  • Hakan Topal
  • Zeynep Gürer
  • Haydar Özdemir
  • Seren Barlak
  • Mustafa Şenel
  • Melike Uysal
  • Züleyha Polat
  • Çiğdem Baler

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5
13-17 Yaş
%7.5
18-24 Yaş
%30
25-34 Yaş
%15
35-44 Yaş
%35
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.7
Erkek
%38.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40 (68)
9
%15.9 (27)
8
%17.6 (30)
7
%12.4 (21)
6
%4.7 (8)
5
%2.9 (5)
4
%0.6 (1)
3
%2.4 (4)
2
%1.2 (2)
1
%0