Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu Otostopçunun Galaksi Rehberi 4. Kitap

7,5/10  (19 Oy) · 
47 okunma  · 
14 beğeni  · 
856 gösterim
Bilimkurgu yazınının benzersiz ismi Douglas Adams'ın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otostopçunun Galaksi Rehberi BBC' de radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu...
(Arka Kapak'tan)

Bilimkurgu yazınının benzersiz ismi Douglas Adams’ın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otostopçunun Galaksi Rehberi BBC’de radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu...

Kahramanımız Arthur Dent muhteşem bir kriket atışıyla galaksiyi kurtardıktan sonra kafasını dinlemeye karar vermişti. Özellikle de hayallerinizdeki kızla aslında olmaması gereken bir yerde karşılaşmışken. Nasıl bir kızla mı? Baktığınızda soluğunuzun kesileceği türden bir kızla; koyu renk saçları soluk ve ciddi bir yüzün etrafına dalgalar halinde dökülen bir kızla; önemli ama pek rağbet görmeyen bir erdemi simgelemek için bir bahçeye yerleştirilmiş heykele benzeyen uzun boylu bir kızla; bakıyor gibi göründüğü şeyden başka bir şeye bakıyormuş hissini veren bir kızla. Bu kız, yani Fenny, bunca zamandır ters giden şeyin ne olduğunu birdenbire fark edip en sonunda dünyanın nasıl iyileştirilebileceğini ve mutluluğun hüküm sürdüğü bir yere dönüştürülebileceğini anlamıştı. Bu sefer doğru olanı bulmuştu, bu işe yarayacak ve hiç kimsenin bir yerlere çivilenmesi gerekmeyecekti. Ama ne yazıktır ki, bir telefon bulup birilerine bundan söz edemeden Yerküre yeni bir hiperuzay kestirme yolunun yapılması için beklenmedik bir şekilde yok edildi ve böylece bu fikir yitip gitti, görünüşe göre sonsuza dek. Bu kitap işte o kızın öyküsüdür.

5+1 Kitaplık dizinin dördüncü cildi...
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2004
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789758240654
 • Orijinal Adı:
  So Long, and Thank for All the Fish
 • Çeviri:
  İrem Kutluk
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
27 Mar 13:49 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

İlk üç kitaptan sonra ara verip; devamını getirmek istediğimizden mi yoksa bir tık daha aşağıda kaldığından mı bilemeden biraz daha kopuk bir kitap oldu. Aklımda kalanlar;
- Uyuşturucu ve CIA bağlantısı
- Amerikan Express kredi kartı ve kartının küçümsenmesi
- Artık uzayda değil ve Dünya'ya dönüp Dünya'dan şeyleri anlatması
- Rehberin merakı ve önemi
- Uçan daireler
- Son olarak da kültür alışverişi uzayla ilgili...
Kitap yine de eh dedirtiyor; en azından eğlenceli ve gülünç kısımları var. Tavsiye kısmına girmeyeceğim seriyi bitirmek için çabalıyorum. :)

NigRa 
 27 Mar 16:56 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Bana göre 2 ve 3 'e göre daha iyiydi,en azından olay örgüsünü takip edebiliyorsunuz. Fakat genel olarak serinin abartıldığını düşünüyorum. Son bir kitap kaldı bitime fakat çok da bayıla bayıla okuduğum söylenemez ilk kitap dışında.Aklımda kalanlar;

-Dünya yerle bir olduktan sonra,benzer bir deney tasarlanmış olup yeni Dünya,eskisinin bir kopyası olarak devam ediyor.(Burasını ben yanlış anlamış da olabilirim. )
- Yağmur Tanrısı
-Fenchurch'un sinir bozucu erkek kardeşi
-Amerikan Express
- Tımarhane'de yaşayan adam
-Kertenkelerle ilgili kısım.

Hoşuma giden detay yunuslar oldu. İlk kitapta Dünya yıkılmadan önce insanları uyarmaya çalışmış,anlaşılamayınca Dünya'yı terk etmişlerdi. Son mesajlarının da "Elveda ve bütün balıklar için teşekkürler." olduğu söylenmişti. ;)

Zaphod'un ve Trillian'ın kitapta hiç bulunmaması,Marvin'e en sonda rastlamamız sıkıcıydı,zaten sonunda Marvin hakkındaki kafa karıştırıcı kısım da sinir bozucuydu.

missprufrock 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Diğer kitaplarına göre sönük bir kitap olarak kalmış. Okurken bari bir kez olsun otostop yapsalardı diye hayıflandım. Beni mutlu eden sadece Marvin'in kitabın son bölümünde arzı endam etmesi oldu.

Okan Dağıstan 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tıpkı bir önceki kitap gibi, konuyu bir türlü takip edemedim ve ne olduğunu anladığımda kitap zaten bitmişti, bu kitabı yeniden okuyup yeni bir değerlendirme yapmam gerekecek sanırım.

Murat Ç 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitap bittiğinde "eeee" dedim. Çok kopuk bi sondu. Eksik sayfa mı var acaba dedim. Cümleler durumu açıklamada yetersizdi. 1. ve 2. kitaptan sonra malesef kendi çizgisini bozdu seri.
Ama,
yer yer gülümseten kısımları için azar azar okuyarak bitirdim ve okuduğum için pişman değilim. En azından son bir kez gördüm marvin'i...

Kitaptan 6 Alıntı

KeMâL 
26 Mar 09:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir yerlerde Eskimoların kar için ikiyüzden fazla farklı sözcük kullandığını okumuştu, böyle bir çeşitlilik olmasaydı, yaptıkları sohbetler herhalde fazlasıyla monoton olurdu.

Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas Adams (Sayfa 431 - Kabalcı Yayıncılık)Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas Adams (Sayfa 431 - Kabalcı Yayıncılık)
NigRa 
27 Mar 13:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Başı dönüp midesi bulanarak düşen Arthur, basit bir
kuleyi bile düz tutmaktan aciz İtalyanlar’ın eğer fiziğe
ilişkin söylediği her şeye inanarak gökyüzünde dolaşmaya devam edecek olurlarsa başları dertten kurtulmayacağım fark etti.

Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas AdamsElveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas Adams
NigRa 
27 Mar 15:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

“Çünkü eğer bir kertenkeleye oy vermeyecek olurlarsa,” dedi Ford, “yanlış kertenkelenin başa gelebileceğini düşünüyorlardı."
.....
“Bazıları kertenkelelerin başlarına gelen en iyi şey olduğunu söylüyor,” dedi. “Bunlar tamamen yanılıyor tabii
ki, tamamen ve bütünüyle yanılıyorlar, ama birilerinin
böyle söylemesi gerek.”

Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas AdamsElveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas Adams
KeMâL 
26 Mar 09:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Herkes bunun bir tertip olduğunu ya da CIA’in uyuşturucu savaşlarıyla ilgili bir deney falan yaptığını söylemişti. Bir ülkeyi işgal etmek yerine o ülkede yaşayan herkese işgal altında olduklarını düşündürmenin daha ucuz ve daha etkili bir yöntem olduğunu öne süren uçuk bir kuram falan.

Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas Adams (Sayfa 446 - Kabalcı Yayıncılık)Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas Adams (Sayfa 446 - Kabalcı Yayıncılık)
NigRa 
27 Mar 10:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsanlar ‘halüsinasyon’ diyerek açıklamak istedikleri her şeyi açıklayabildiklerini ve sonunda, anlamadıkları ne varsa her şeyin böylece ortadan kalkacağını düşünüyorlar. Halüsinasyon yalnızca bir kelime, hiçbir şey açıklamıyor.

Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas AdamsElveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas Adams
KeMâL 
27 Mar 10:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ben bir bilim adamıyım ve neye kanıt denir bilirim. Kendimi çocukluk lakabımı kullanarak adlandırmamın bir sebebi de kendime bir bilim adamının aynı zamanda tam bir çocuk gibi olması gerektiğini hatırlatmak. Eğer bir şey görürse onu gördüğünü söylemeli, bu şey göreceğini sandığı şey olsa da olmasa da. Önce görmeli, sonra düşünmeli, denemeli. Ama her zaman önce görmeli. Aksi takdirde yalnızca beklediğiniz şeyleri görürsünüz.

Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas Adams (Sayfa 524 - Kabalcı Kitabevi)Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Otostopçu, Douglas Adams (Sayfa 524 - Kabalcı Kitabevi)