Adı:
Falcı
Baskı tarihi:
1986
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Falcı
Falcı
Falcı
Burnu çürümüş ihtiyar çingene daha sıska..diye fısıldayarak bir sevgili gibi yanağını okşadı.İyi bir koca ve sevgi dolu bir baba olan Billy Hallecek Connecticut'ta yaşamakta ve New York'ta avukatlık yapmaktadır. Amerikan iyi yaşam'ın keyfini çıkartan bir kurban! Pahalı bir ev, iyi bir aile, itibarlı bir meslek...Normalden yirmi beş kilo fazlası var, otuz altı yaşında ve doktorunun sürekli hatırlattığı gibi kalp krizi riski altında.

...ve günün birinde güney Connecticut'da bir çingeneye arabasıyla çarpması sonucu Billy Halleck'in tüm yaşamı değişir.

Bölgesel mahkemede sevimli yargıç ve dost şerif tarafından aklanmasına karşın karanlık ve daha kötü bir karar alınmıştır hakkında.
328 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Hepimizin sorunları vardır.İnsanoğlu kendi kendine sorun yaratmaya bayılır zaten.Kimimiz saçımızın rengini sorun eder,kimimiz boyumuz neden kısa diye sitem eder ve özellikle Amerika’nın genel problemi olan kilosuyla problemi olan insanlarda aramızdalar.

Billy Halleck kızı,eşi ve güzel bir işi olan sosyal çevrede epey itibar gören bir adamdır ; tek problemi ise kilolarıdır.Bir gün arabayla hiç çarpmaması gereken bir kadına çarpar ve hayatı değişir.Mahkeme tabiki itibar sahibi olan Billy’i haklı bulur ve aklar.Mahkeme çıkışında burnunda yara olan bir çingene Billy’e dokunur ve şöyle der ; “İNCEL.” Ve Billy her gün kilo vermeye başlar.Bunu durdurmanın bir yolunu bulmak zorundadır.

Kitap hakkındaki düşüncelerime gelecek olursak kitap gayet akıcı,dili oldukça sade ve her zamanki gibi sonu asla tahmin edilemiyor.Hatta sonunu kitabın algoritmasına göre değerlendirecek olursak tahmin etmemiz imkansız.

Kitap adalet duygusunun nasıl işlediğini bize öyle güzel öğretiyor ki bir anda kendi kendinizi yargılarken bile bulabiliyorsunuz.Çingenenin mahkemede adaleti bulamaması sonucu kendi adaletini kendi sağlamak istemesi harika bir düşünce ; özellikle sevdiğim noktası ise bu olanların sadece Billy’nin başına gelmemesi.Billy dışındaki suçlu insanların başına farklı olarak türlü türlü şeyler gelmesi.

Stephen King bu eseri ile birçok kitaba ve filme liderlik etmiş adeta.Korku filmi izleyenler bilirler ; Drag me to hell yani Kara Büyü.Kitapla bu ismini vermiş olduğum film birbirlerine aslında çok fazla benziyorlar ve farklı açılardan adalet duygusunu ele alıyorlar.Kesinlikle belirtmiş olduğum filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Bu kitap hakkında konuşmaya devam edecek olursak eğer yazar toplumun genel yapısını fazla iyi bildiğini bana kanıtladı.Delilleri yok etmenin ne kadar kolay olduğunu,Doktorların ve siyasetçilerin ne kadar iyi yalan söyleyebildiklerini ve son olarak “Bir insanın bilmiyorum dememek için” neler yapabileceğini bana çok iyi öğretti.
Stephen King kesinlikle muhteşem bir sosyolog ve psikolog.Artık buna inanıyorum.

Eğer siz de kitap okumaktan sıkılmışsanız,kilolarınızla probleminiz varsa ve özellikle bazı konularda yaptıklarınız için vicdanınız rahat değilse bu kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.Çünkü bu kitabın size öğretecekleri var. :)
328 syf.
Usta King'den bir ters köşe daha... Yine terse yatırdı beni...

King'den okuduğum bu kaçıncı kitap saymadım fakat kitaplarının çoğunluğunu okuyan biri olarak ilk başta söylemek istediğim çok beğendim kitabı. İnsanlar Stephen King deyince hemen korku bekliyorlar oysa ki King'in kitapları sadece korku kitapları değil. ''Yeşil Yol'' kitabını belki de çoğu okur onun kitabı olduğunu bilmiyordur. ''Esaretin Bedeli''de hani o müthiş film var ya o da King'in. Bu adam dram da yazıyor ve çok başarılı. Komedi de çok başarılı mesela ''Uyuyan Güzeller'' kitabında ince ve zeki esprileri okuyanlar çok iyi bilir. Demem o ki King muhteşem bir yazar. Bu kitabında da öyle aman aman korku hiç beklemeyin onu belirteyim.

''Falcı'' ve ''İncel''

Hey Billy Halleck incel daha da incel... Hey sıska...
Billy işinde çok başarılı şişman bir avukattır. Öyle bir yer ki, perhizler yapar fakat yer de yer. Karısı Heidi'den gizli gizli yer. Çok mutlu bir aile yaşantısı var, her şey yolundayken o yaşlı çingene kadın önüne çıkana kadar. Kadın bir anda önüne çıkarken araba ile çarpıyor ve kadın ölüyor. Adalet çok sağlam çalışıyor ve Billy hemen aklanıyor. Hakim kankisi, Şerif ise Billy her zaman haklıdır der çingeneler mi zaten haksız tek suçlu onlar. Zaten istenmiyorsunuz kasabada!

Mahkemeden çıkarken Çingene'nin babası( Billy kocası sanıyor) Billy'e dokunur ve ''İncel'' der. Ve olaylar başlar da başlar... (Kaza hemen oluyor zaten) Çingene cüzzamlı mı nedir öyle yoksa suratı çürümüş mü? Billy çok tiksinir. Ve kilo vermeye başladı her gün 1 kilo verir. Heidi korkar durumdan bir hastalık olduğunu düşünür. Bütün sonuçlar hep olumlu çıkar ve ''İncel'' sürekli bilinçaltında ''İncel'' Lanet mahkeme salonundan çıkışta başlamıştı bile...

Sadece Billy ile kısıtlı değil olaylar kimler kimler nasibini alacak. Bu lanetten kaçış yoktur. Kurgusu muhteşemdi, olayları bağlaması çok iyiydi. Çok beğendiğim King kitapları arasında yerini aldı. Sonunda şok oldum adeta. Merak, gizem ve heyecan sizleri bekliyor. (King'i ilk defa okuyacaklar bu kitabıyla başlamasınlar ama...)

Adalet her zaman yerini buluyor mu?
Çingene cidden haklı mı?
Billy Bu lanetten nasıl kurtulacak? Yoksa kurtulamayacak mı?
Aslında Billy'de suçlu mu yoksa suçlu başkası mı?

ve ''İncel daha da İncel''
Kilolarıyla başı belada olanlar bu kitap ile barışmaya ne dersiniz? :))
296 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir insan sürekli kilo vermeye devam eder ve bunu durduramazsa ne olur ? Ya bir lanetle nasıl başa çıkabilir ? Sıska daha sıska veya ince daha ince . Gerçeklerle batılın , büyülerle bilimin çatıştığı gerilimi dozunda yine şahane bir King kitabı. Finalde kazanan kim olacak ? Hukukun adaleti mi kazanacak yoksa ilahi adalet mi ? Cevabı Falcı da efendim.
296 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Harika bir konu! Kitabın ilk sayfalarında “ya bana da olsa da durduk yere kilo versem” diyerek okuduğum , sonlarında böyle bir fikre kapıldığım için kendime kızdığım bir kitap oldu. Başı ve özellikle sonu itibariyle mükemmeldi , kitabın tek eleştirebileceğim noktası orta kısımları oldu. Orta kısmında bir miktar sıkıldığımı hissettim. Ya da bilmiyorum ben daha farklı hayal ettiğim , Stephen Kıng söz konusu olduğunda çıtayı hep yükseklerde tuttuğum için. Onun dışında yine mükemmel bir kitap.
296 syf.
·Puan vermedi
İnsanı kilolarıyla barıştıran bir kitap. Yazarın da dediği gibi ;Okuyun.. Belki de bundan sonra artık perhiz yapmaya tövbe edersiniz..
Kurgu , heyecan ve merak içeren klasik Stephen King .
Büyük tavsiyem olur ..
296 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Son zamanlarda nasıl okuyorum. Önce bir kitap seçiyorum. Yatmadan önce neredeyse yarısını okuyorum. Sonra uyuyorum. Uyanınca -erkenden- kalan kısmı bitiriyorum. Sonra tekrar uyuyorum. Son uyanmamda inceleme yazısını paylaşıyor ve işime bakıyorum. Dikkatimi çekmemişti bu olay son zamanlara kadar ama sorgulamaya başladım artık.
Amerikan dediğimizde aklıma gelen ilk şey oldukça kilolu siyahiler ile ağızlarından hiç küfür düşürmeyen anneleri olur. Onlar da epey kiloludurlar zaten. Kitapta da koskoca bir milletin hatta dünyanın ortak sorunlarından kabul edilen bu fazla kiloların bir olayını yaşıyoruz, farklı bir bakışla yaşıyoruz tabi.
Billy Halleck adında epey zengin ve itibarlı bir iş adamı vardır. Oldukça kilolu biridir de. Bir gün birine çarpar ve mahkemede de itibarlı olduğu için aklanır. Mahkeme çıkışı burnunda yara olan (bu detay önemli) bir çingene ona yaklaşır ve dokunur. Ona İNCEL der. Bu olaydan sonda Halleck’in hayatı değişir.
Oldukça akıcı ve bunun yanında da sıkıcılığı çok az olan kitapta ‘Adalet’ duygusu çok iyi işlenmiş. Sosyolog kelimesinin hakkını vermiş diyebiliriz. Bizde asla yapılmayan (!) delilleri yok etmek, kanıtları silmek, yalan söyleyen yöneticiler gibi insanları çok iyi analiz etmiş bir kitap görüyorum. İyi okumalar dilerim..
328 syf.
·Puan vermedi
Burnu çürümüş ihtiyar çingene "daha sıska..." diye fısıldayarak ....Daha sıska kelimesi hep birine sinirlendiğimde aklıma gelir.. Yazarın en beğendiğim kitaplarından biridir.Trafik kazası sonucunda başa gelebilecek kara büyüyü anlatıyor..
328 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Falcı romanı, King' in hayatından bir parça olduğu söylenebilir. Bir zamanlar 107 Kilo olan ve çok sigara içen King doktoru tarafından uyarılıyor. Bu süreçte sağlıklı beslenmeye başlayan ve sigarayı bırakan King'in aklına bir fikrir geliyor. "Ya bir insan sürekli kilo vermeye devam eder ve bunu durdurmazsa ne olur ?" Böylelikle roman için belli bir ana fikir oluşturmuş oluyor.

Çingenelerin yaşadığı zorlukları okurken hem üzüldüm hemde önlerine çıkan her türlü engele rağmen asla pes etmeyip kafalarını önlerine eğmemelerini gururla okudum. Bu dünyada belli başlı kalıplara uymuyorsan yaşamak gerçekten zor. En temel insan haklarını bile elinden almaya çalışırlar.


Karakterleriyle, olay örgüsüyle ve akıcı anlatımı ile beni içine çekti. Elimden bırakmadım. Sonu o kadar çarpıcı bitti ki böyle bir son beklemiyordum. Korku ve gerilim okurlarının ilgisini çekecek bir eser. Tavsiye ederim.3
296 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Adalet kelimesini uzun uzun sorgulamanıza sebep olabilir. Okurken etkisinin altına alıyor ve bir solukta bitiriyorsunuz. Bittiği anda içinize bir atom bombası bırakıyor. Etkileri yıllar sonra yanağınızda kemikli bir el hissetmenize yada kulağıza gelen o titrek ses oluyor; “daha sıska...”
296 syf.
·17 günde
Stephen King'in yazdığı romanda adı falcı diye başladım ama "Sıska daha sıska" sözleriyle daha ilk baştan beni benden aldı. Daha sonra da bir büyünün etkisi ile hızla zayıflayan bir avukat ile karşılaştım. Daha sona kitabın orjinal ismine baktığımda "thinner" yani daha ince "daha sıska" olduğunu görünce şaşırdım. Falcı ismi daha etkili geldi diye düşünüyorum ama kitap ciddi anlamda sarıyor ve hızlı şekilde zayıflamanın bile kilolu bir adamdaki psikolojik bozlumalarını bize yansıtıyor.
296 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Fazlasıyla göz yoran kelime hatalarının aksine nefis kurgusu ve sonuyla şok olmamı sağlayarak beğenimi kazanan bir yapıt. Yazarın müdavimlerinin beğeneceği bir roman.
296 syf.
Burnu çürümüş ihtiyar çingene "daha sıska..." diye fısıldayarak ....Daha sıska kelimesi hep birine sinirlendiğimde aklıma gelir.. Yazarın en beğendiğim kitaplarından biridir.Trafik kazası sonucunda başa gelebilecek kara büyüyü anlatıyor..
Sanırım hepimizin doğasında kendini gizleyen bir saf kötülük bulunuyor ve iyi yanımızla öyle iç içe geçmiş ki ondan hiç kurtulamıyoruz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Falcı
Baskı tarihi:
1986
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Falcı
Falcı
Falcı
Burnu çürümüş ihtiyar çingene daha sıska..diye fısıldayarak bir sevgili gibi yanağını okşadı.İyi bir koca ve sevgi dolu bir baba olan Billy Hallecek Connecticut'ta yaşamakta ve New York'ta avukatlık yapmaktadır. Amerikan iyi yaşam'ın keyfini çıkartan bir kurban! Pahalı bir ev, iyi bir aile, itibarlı bir meslek...Normalden yirmi beş kilo fazlası var, otuz altı yaşında ve doktorunun sürekli hatırlattığı gibi kalp krizi riski altında.

...ve günün birinde güney Connecticut'da bir çingeneye arabasıyla çarpması sonucu Billy Halleck'in tüm yaşamı değişir.

Bölgesel mahkemede sevimli yargıç ve dost şerif tarafından aklanmasına karşın karanlık ve daha kötü bir karar alınmıştır hakkında.

Kitabı okuyanlar 707 okur

  • Barış Altay
  • hasan yüzücü
  • constant reader
  • Seren Barlak
  • Nilüfer ŞAHBAZ
  • Fatih Metin
  • Ersan Volkan Demirel
  • Hacer Demirtaş
  • Ahmet Enes ÜLGEN
  • Coşkun Filiz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.1 (3)
9
%2.2 (6)
8
%1.4 (4)
7
%0.7 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0