Adı:
Felsefeyi Takdimimdir
Baskı tarihi:
5 Ocak 2017
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752105621
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Dünyaca ünlü Fransız filozof ve felsefe hocası André Comte-Sponville’in (1952) felsefe yapıtlarındaki temel özellik anlaşılır ve açık bir üslupla yazılmış olması, dolayısıyla herkes tarafından rahatlıkla okunabilmesidir.

Hümanist bir düşünür olan Sponville, antik felsefenin de kapsadığı birçok klasik temalar üzerine eserler verdi. Yakın dönem felsefesi ve siyaset felsefesi de çalışmaları arasında.
Luc Ferry ile birlikte kaleme aldığı Modernlerin Bilgeliği kitabı özgürlük, bilgelik ve anlam gibi temel temalar üzerine yazılmış, yazarlarını geniş bir kitleye ulaştıran ve dünyaca ünlü hale getiren bir eser olmuştu.

"Felsefeyi Takdimimdir", yaklaşık 15 dilde yayımlanan bir eser. Felsefenin ve hayatın temel 12 temasını (Aşk’tan Ölüm’e, Ateizm’den Özgürlük’e) gündelik anlamlardan esaslı referanslara, tanımlardan filozoflara kadar irdeleyen, bu temaların düşünsel planlarını bilgi ve yorum düzeyinde veren samimi yüzlü bir kitap.

"Felsefe yapmak kendi kendine düşünmektir, ama kimse öncelikle sadece diğerlerinin ve özellikle de geçmişin büyük felsefecilerinin düşüncelerine dayanarak geçerli bir felsefe yapmaya ulaşamaz," diyor Sponville kitabının girişinde. Felsefe, sadece bir macera değil, yazara göre; aynı zamanda çabasız, okumasız ve araçsız ilerlemeyen bir iş. Felsefede atılan ilk adımların fazlasıyla cesaret kırıcı, zor ve can sıkıcı olması yazarı son yıllarda küçük ve popüler felsefe kitapları yazmaya iten temel neden.
On iki takdimden oluşan Felsefeyi Takdimimdir’de Sponvilli mütevazı bir amaçla yola çıkmış: Felsefeye bir giriş yapma, bu yolda bir kapı açma. Bu yol, okuyucuya kitabı okuyup bitirdikten sonra, temel felsefe yapıtlarını kendi kendine keşfetme ve isterse de kendi antolojisini titizlikle hazırlama olanağı verecek, yazara göre.
Sponville, 25 yüzyıla kadar uzanan felsefenin bitmez tükenmez bir hazine olduğunun altını çiziyor. "Felsefeyi Takdimimdir eğer birilerinde felsefeyi daha yakından tanıma arzusu uyandırırsa, o zaman boşuna yazılmamış olacak," diyor Sponville.
"Mutluluk amaçtır, felsefe ise yol. Herkese iyi yolculuklar!" diye ekliyor yazar kitabı bitirirken.
156 syf.
·4 günde
Orijinal adıyla “Présentation de la philosophie” kitabı dilimizdeki adıyla “Felsefeyi Takdimimdir “ kitabı felsefeye dair bulunan önyargıları bertaraf etmeye çalışan bir felsefeye ısındırma kitabı. Isındırma kitabı dediysem basit konulara değindiğini zannetmeyin. Unutmayın ki felsefede yüzyıllardır sorular aynı olmasına rağmen cevaplar değişir.

Yazarı “Cinsellik, Aşk ve Ölüm “ ile “Kapitalizm Ahlaki midir? “ kitaplarından tanığım için bir sahafta karşılaştığım kitabı alamadan edemedim bitirdikten sonrada iyiki de almışım diyorum.

Kitaba gelirsek yazar öne çıkardığı 12 kavrama dair kendi fikirleri ve felsefe tarihinin bakış açısını ifade etmeye çalışmıştır. Ahlak, siyaset, sevgi, ölüm, bilgi, özgürlük, tanrı, ateizm, sanat, zaman, insan ve bilgelik olan 12 kavramı nakış işler gibi ince ince işlemiş adeta yazar. Burada çevirmenide tebrik etmek gerek cümleler o kadar bütünsel ki hiç kopma yaşamadan okuyorsunuz unutmayın ki herhalükarda elinizdeki bir felsefe kitabı. Yazarın bu kavramlar seçmesindeki amaç bence sürekli konuşulan lakin sürekli bir kavram ve anlam karmaşışıyla karşı karşıya kalınan ifadeler olmasıdır. Misal doğru-gerçek, etik-ahlak, zaman-süre, bilge-bilgin gibi kavramların aynı anlama denk geldiği yanılgısından dolayı yazar bu karmaşanın önüne geçmek istediğini düşünüyorum. Bu kavramların ayrımı tartışmalarda büyük ayrılıklara sebep olmaktadır. Oysaki Sokrates’in “ …nedir? “ sorusuna denk gelir. Daha nitelikli ve daha verimli tartışmalar için bu kavramların farklılık ve aynılıklarını bilmek gerekir diye düşünüyorum.

Felsefenin aslında hayatla eşdeğer olduğu ve her an bizim yaptığımız şeyin felsefe olduğu gerçeğiyle karşılaşmamızı sağlıyor kitap. İnsanoğlu ne kadar farketmesede aslında birçok kavrama dair gün içerisinde çözümler ve fikirler sunmaktadır. Bilinçli olması bunun çok daha büyük farkındalıklar yaratacaktır.
Non scholae, sed vitae discimus.

Kitapla kalın.
156 syf.
·5 günde
"Felsefe yapma!"
Bu ucuz (O zamanlar ciddiye alıp susardık) uyarıyı duymayan var mı? Her hangi bir durum karşısında coşkuyla konuşmaya, sorular sormaya başladığımızda bu ucuz uyarıyla bütün hevesimiz kırılmadı mı? Bir de kardeşi olan "Edebiyat yapma!" var. Fakat şu an ilkiyle ilgilenmemiz gerek.
2018 senesi benim için kitaplar bakımından oldukça verimli geçti ve geçiyor. Şinka tavsiye ettiği kitaplar sayesinde bu verimlilik içimi haz ile dolduruyor. Soyut düşünce yolunda Kafka'nın tabiriyle balyoz gibi inen Mirdad'ın Kitabı Şinka sayesinde girdi hayatıma. Hissedebiliyordum o andan sonra kurgu kitaplar tatmin etmeyecekti beni*. Buraya kadar okuduysan şimdi incelemeye yavaştan başlayabilirim.
- Mirdad'ın Kitabı
- Cehenneme Övgü
- Ermiş
- Aforizmalar (Halil Cibran)
- Tanrı Yanılgısı
- Bay Tanrı
- Tanrıya Karşı Söylev
- Ilerlemenin Kısa Tarihi
Ve Felsefeyi Takdimimdir.
* Öyle de oldu. Felsefe yapmak değildi amacım. Sadece düşünmekti istediğim. Var olana, yok olana dair sorulardı istediğim. Cevapların mutlak olup olmaması önemli değildi. Baska bir pencereden bakmak yetecekti. Evet, yetmedi. Felsefe ve düşünce kitaplarını incelerken karşıma bu kitap cıktı. Ne yazarı ne de eseri duymuştum. Nitekim buradan baktığımda da sadece bir kişinin okumuş olduğunu görünce hem merak edip okumalıyım hem de kimse okumadığına göre bir nedeni vardır deyip bir süre erteledim. Bu erteleme bir hafta sürmedi ve okumaya başladım. Daha ilk sayfalarda şu cümleler benim için yeterli olmuştu.
"Felsefe, tam olarak bir mücadeledir. Silahı mı? Akıl. Düşmanları mı? Budalalık, fanatiklik, bağnazlık veya diğerlerinin felsefesi. Müttefikler mi? Bilimler. Konusu mu? İnsanı da içine alan bir bütün veya bütünün içinde olan insan. Amacı mı? Bilgelik: Mutluluk, ama hakikatin içindeki mutluluk."
Sabaha karşı bitirdikten sonra hala anlayamadığım bir şey var: Neden sadece bir kişi okumuş bu kitabı?
Oysa bence üniversite çağındaki herkesin okuması gereken bir başucu kitabı. Okuyup bir köşeye bırakılacak kitaplardan değil. Zaman zaman bulanan zihinleri temizlemek için kaynak kitap.
Popüler kültür kitaplarını, bilmem neyin tonları ya da vampir kitaplarıyla mesguluz diyerek ukalalık yapmayacağım. Doğruyu kendimiz bulabiliriz sadece. Kabul ediyorum. Lise yıllarımda Stephen King'in 2007 yılına kadar yazdığı ve Türkçeye çevrilmiş ne kadar kitabı varsa hepsini okudum. Burada sadece ülkesinde değil tüm dünyada türünün üstadı olarak kabul edilen bir yazarı küçümsemiyorum. Ama o yıllarda doğruyu ararken ufacık bir tavsiye ne çok işime yarardı. Küçük Prens veya Şeker Portakalı ile ben üniversitede tanıştım. En azından tanışabildim.
Buraya kadar okuduysan umarım ben de senin bu kitapla tanışmanı sağlarım.
Felsefeyi Takdimimdir, yazarın 15 dile çevrilen, 12 temel kavramı Spinoza, Kant, Aristo ve diğer büyük filozofların fikirleri ve kendi düşünceleriyle açıkladığı, okuması ve anlaması oldukça kolay olan eseri. Insan, sevgi, Tanrı, Sanat ve diğer ana başlıklar. Buraya hemen bakmak isteyenler için birkaç alıntı bırakalım:
#34842792
#34842672
#34842433
#34842003
#34843035
#34938192

Her incelememde söylediğim gibi; inceleme yazmayı pek beceremem. Ki yazdıklarım incelemeden ziyade eşe dosta anlatır gibi anlatmak sadece. Derinden etkileyen, balyoz gibi inen, bana bir şeyler katan kitaplara dair zaman zaman fikirlerimi inceleme adı altında paylaşıyorum. Bu kitapta bana bir şeyler degil çok şeyler kattığı için biter bitmez yazmaya koyuldum. Umarım bir gün okunma sayısı binleri bulur.
Ve "Felsefe yapma!" diyerek aslında düşünme, fikrini söyleme, mutlu olma demek istediklerini bu kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksın. O yüzden felsefe yap boş ver diğerlerini. Yazarın da dediği gibi:

"Mutluluk bir amaçtır, felsefe ise ona giden yol. Herkese iyi yolculuklar!"
Ahlak, "Ne yapmalıyım?" sorusuna, etik ise, "Nasıl yaşamalıyım?" sorusuna yanıt arar. Ahlak erdemde ya da kutsallıkta; etik, bilgelikte ya da mutlulukta doruk noktasına varır.
Andre Comte-Sponville
Sayfa 140 - Altın Kitaplar
Ahlak varlığını korusaydı polise, kanunlara, mahkemelere, orduya gereksinimimiz olmayacaktı: Ne Devlet'e gereksinim olacaktı nede siyasete!
Andre Comte-Sponville
Sayfa 31 - Altın Kitaplar
Meydanı ırkçılara, faşistlere, demagoglara mı bırakacaksın? Senin adına karar almayı bürokratlara mı bırakacaksın? Kendilerine benzeyen bir toplumu sana kabul ettirmeleri için teknokratlara veya kariyer meraklılarına izin mi vereceksin? O zaman ne hakla yolunda gitmeyen şeyden şikâyet edeceksin? Eğer onu engellemek için, hiçbir şey yapmazsan, kötünün veya vasatın suç ortağı olmayacak mısın? Eylemsizlik bir özür değildir. Yetersizlik bir özür değildir. Siyaset yapmamak, gücünün bir parçasını reddetmektir, ki bu da tehlikeli bir şeydir, ama aynı zamanda sorumluluklarının bir kısmını da reddetmektir, ki bu da kınanabilecek hır şeydir. Siyaset dışı kalmak hem yanlış hem de hatadır. Menfaatlerine ve görevlerine yüz çevirmektir.
Andre Comte-Sponville
Sayfa 31 - Altın Kitaplar
Eğer sana, "Tanrının var olmadığını biliyorum," diyen biri varsa o bir ateist değil, bir budaladır. Ya da şöyle diyelim: inançsızlığını bilgi sanan bir budala. Yine aynı şekilde, biri sana "Tanrının var olduğunu biliyorum," derse o da inançlı bir budaladır. Şu nokta üzerinde ısrarla durmak gerekir. Hakikatin ne olduğunu bilmiyoruz. İnanç ve inançsızlık kanıtsızdır ve onları tanımlayan da budur. Bildiğimiz zaman artık inanmaya ya da inanmamaya yer yoktur. Mantıkçıların dediği gibi, bilinemezcilik anlamada kaybettiğini anlam genişlemesinde kazanır. Eğer herkes ona bağlıysa, onunla övünmenin ne anlamı kalır?
Andre Comte-Sponville
Sayfa 90 - Altın Kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felsefeyi Takdimimdir
Baskı tarihi:
5 Ocak 2017
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752105621
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Dünyaca ünlü Fransız filozof ve felsefe hocası André Comte-Sponville’in (1952) felsefe yapıtlarındaki temel özellik anlaşılır ve açık bir üslupla yazılmış olması, dolayısıyla herkes tarafından rahatlıkla okunabilmesidir.

Hümanist bir düşünür olan Sponville, antik felsefenin de kapsadığı birçok klasik temalar üzerine eserler verdi. Yakın dönem felsefesi ve siyaset felsefesi de çalışmaları arasında.
Luc Ferry ile birlikte kaleme aldığı Modernlerin Bilgeliği kitabı özgürlük, bilgelik ve anlam gibi temel temalar üzerine yazılmış, yazarlarını geniş bir kitleye ulaştıran ve dünyaca ünlü hale getiren bir eser olmuştu.

"Felsefeyi Takdimimdir", yaklaşık 15 dilde yayımlanan bir eser. Felsefenin ve hayatın temel 12 temasını (Aşk’tan Ölüm’e, Ateizm’den Özgürlük’e) gündelik anlamlardan esaslı referanslara, tanımlardan filozoflara kadar irdeleyen, bu temaların düşünsel planlarını bilgi ve yorum düzeyinde veren samimi yüzlü bir kitap.

"Felsefe yapmak kendi kendine düşünmektir, ama kimse öncelikle sadece diğerlerinin ve özellikle de geçmişin büyük felsefecilerinin düşüncelerine dayanarak geçerli bir felsefe yapmaya ulaşamaz," diyor Sponville kitabının girişinde. Felsefe, sadece bir macera değil, yazara göre; aynı zamanda çabasız, okumasız ve araçsız ilerlemeyen bir iş. Felsefede atılan ilk adımların fazlasıyla cesaret kırıcı, zor ve can sıkıcı olması yazarı son yıllarda küçük ve popüler felsefe kitapları yazmaya iten temel neden.
On iki takdimden oluşan Felsefeyi Takdimimdir’de Sponvilli mütevazı bir amaçla yola çıkmış: Felsefeye bir giriş yapma, bu yolda bir kapı açma. Bu yol, okuyucuya kitabı okuyup bitirdikten sonra, temel felsefe yapıtlarını kendi kendine keşfetme ve isterse de kendi antolojisini titizlikle hazırlama olanağı verecek, yazara göre.
Sponville, 25 yüzyıla kadar uzanan felsefenin bitmez tükenmez bir hazine olduğunun altını çiziyor. "Felsefeyi Takdimimdir eğer birilerinde felsefeyi daha yakından tanıma arzusu uyandırırsa, o zaman boşuna yazılmamış olacak," diyor Sponville.
"Mutluluk amaçtır, felsefe ise yol. Herkese iyi yolculuklar!" diye ekliyor yazar kitabı bitirirken.

Kitabı okuyanlar 18 okur

  • Görkem
  • Guernica
  • U. Bilgehan Tarım
  • Hingetu
  • Burak Güler
  • Gökhan
  • Anıl Kılıç
  • Hilal Uslu
  • Hilal Uslu
  • Ahmet CESUR

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (1)
9
%40 (2)
8
%40 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0