Adı:
Gezgin
Baskı tarihi:
Temmuz 2020
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257961615
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siyah Beyaz Yayınları
Arzu olmadığında hayat şüphesiz karanlıktır.

Bilgi olmadığında, bütün arzular kördür.

İş olmadığında da, tüm bilgiler beyhudedir.

Aşk olmadığında ise tüm işler boştur.

İşinize aşkla sarıldığınızda kendinizi benliğinize, başkalarına ve Tanrı'ya bağlanırsınız.
72 syf.
·Beğendi·9/10 puan
'Hayır, bunlar uzak bir yıldızdan düşmüş göktaşlarının izleri!' derler.
Ama sen, dostum, çok iyi biliyorsun ki, bunlar bir gezginin ayak izlerinden başka bir şey değil!

-.-.-.-.-.-

Belki de rüzgar bir dal diğer dala sarılsın diye esiyordur? Karşımızdakini belki de gördüğümüz kadar yorumluyor, anladığımız kadar biliyoruzdur bazı şeyleri...
Tam olarak bir saatte bitirdim. Ne eksik ne fazla.
Birbirinden bağımsız öykülerden oluşmakta kitap. Kısa ama derin anlam içeren cümleler oluşturabilmek herkesin harcı değil bana göre. Bunu kolaylıkla eline yüzüne bulaştıran yazarlar var. Oysa Halil Cibran kelimeler ile dans etmiş desem yeridir. Dolayılı yoldan kimi zaman da doğrudan bize demek istediğini anlatmış. Oldukça keyif vericiydi.
En büyük şansım sanırım 8. basıma denk gelmiş olmak. Neden diyecek olursanız; okuduğum kitaplarda başkaları hangi cümlelerin altını çizmiş diye bakmayı severim. Alıntılar kısmına göz atarken fark ettim ki bazen bir iki kelimenin sırasının değişmesi, aynı anlamı taşıyan kelimenin hangisinin kullanıldığı cümleyi çok değiştiriyor. Bana göre şairane cümlelere denk geldiğim hoş bir kitaptı.
Keyifli okumalar dilerim...
72 syf.
Halil Cibran lübnanlı mistik şair ,ressam ve felsefeci.Cibrandan okuduğum üçüncü bir kitap ve yazara olan saygım bir kez daha arttı.Cibran lübnanda hristiyan bir ailde doğmuş incil ile kurandan etkilenmiş ve birçok kitabında bu kutsal kitaplardan esinlenilmiş öğüt ve nasihat dolu kısa kısa öyküler mevcut.Bu kitabındaki öyküleri
Şirazinin bostan ve gülistanındaki öyküler gibi nasihat dolu ama hikayeler bostan ve gülistana göre daha kısa ve daha felsefikti.Hikayelerinde insana ait duygu ve yanılgıları rutin olaylar üstünden işlemiş ve insanın doğru bir yaşam sürmesi için kendisini araması gerektiğini vurgulamış.tavsiye ederim ama ermiş kitabını okuduktan sonra.
69 syf.
·8/10 puan
İlk kez bir kitabını okuduğum Halil Cibran'ı oldukça başarılı buldum ve beğendim . Kısacık hikayelerde anlayana derinden o kadar çok şey hissettiriyor ki bu oldukça güçlü bir kalemin ve psikolojinin yapabileceği bir şey..

Bazı hikayeler çok kısa da olsa beyin jimnastiği yapabileceğiniz kadar da uzun aslında .. darısı diğer kitaplarına . Çok sevmiyorum inceleme yapmayı aslında bakarsanız çok da beceremiyorum ama kesinlikle okunmalı bu kitap zaten bir gayretle bir saat de bitiyor ..

Hayırlı günler
72 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Cibran’ın her hikâyesinden, her satırından, her kelimesinden keyif aldım.
Yazarın ölümünden kısa bir süre sonra yayımlanan bu kitapta hikâyeleri hangi sırayla birleştirdiği de ilginç bence.
Düşüncelerle oynamayı seven, empati kurabilen ya da başka bir bakış açısına sahip olmak isteyenler için ideal bir kitap.
72 syf.
Bu incelemem üç kitap gönderip beni çooook duygulandıran (duygulandıran kitaplar değil, kargodaki duygu yüküydü tabii ki) https://1000kitap.com/SZweig a armağanım olsun......


Halil Cibran... İlk defa okuduğum (hatta Pınar bana söylemeden önce adını bile duymadığım.. Evet biliyorum, lütfen ayıplamayın:)) bir yazardı. Pınar sayesinde tanıdığım bu yazarın bendeki ilk kitabı... Bende pek beğeni oluşturamadı. (Pınarcım, lütfen kızma olur mu? Hediyen bile olsa, asla düşüncelerimi değiştirmem. Aksi takdirde düzenbazın teki olurdum...) Neden beğenmedin diye sorarsanız belirteyim: Hikayelerin birkaçı sivri zekayla oluşturulmuş cevaplar\olaylarla biten hikayelerdi ama birkaç hikayede de ne demek istediğini bile anlayamadım. (Korkmayın efendim, gerizekalı değilim:)) Anlayamadığım hikayeden kasıt şu: Pek de bi anlam yakalayamadığım, basit birkaç öyküden kastediyordum. Pınar çok övünce (bir de alıntıları güzel olunca) kabul ettim kitabı. Tabii beğenip beğenmemek öznel bir duygu. Halil Cibran'ı çoook seven kişiler de vardır aranızda ama üzgünüm beni pek etkilemedi. İnanın bazı öykülerindense gidip kibritçi kız\kül kedisi'ni okuyasım geldi.

Halil Cibran, Lübnan asıllı ressam, filozof. https://resmim.net/f/StcE7P.jpeg bu da Halil Cibranın kendi elleriyle çizdiği annesi. Ressam olarak gayet iyisin:)

Spoiler...

Kitabımız toplam 52 hikayeden oluşuyor. Hepsi de bir sayfacık (bazısı iki) hikayeler. Ama dediğim gibi çokça ders çıkarabileceğimiz hikayeleri de var. Benim en beğendiğim hikaye Beddua başlıklı hikayeydi. Birazdan hikayeyi de paylaşacağım.

Halil Cibran ile ilgili düşüncelerim bu kadar. Beş puan verdim, çünkü bana hitap etmedi. Umarım her kitabı (benim açımdan) böyle değildir. Neyse neyse, incelemeyi kısa tutup biricik aşkım Stefan ın Korku kitabını okumak için can atarken (kitap yine Pınarcımdan bir hediye) daha fazla tutamayacağım incelemeyi. Hepinize keyifli okumalar diliyorum:)

#BEDDUA#

Yaşlı bir denizci, bana bir gün şöyle dedi: Otuz yıl kadar oluyor, bir denizci, kızımla bilikte kaçtı. İkisini de yürekten lanetledim, çünkü kızımı dünyadaki her şeyden daha çok seviyordum.
Bir zaman sonra, genç denizci gemisiyle birlikte battı; onunla birlikte güzeller güzeli kızımı da kaybettim.
Sonuç olarak, genç bir adamın ve genç bir kızın katilini görüyorsunuz karşınızda. Onları yok eden benim bedduamdır. Şimdi de, bir ayağım çukurda, Tanrı'nın beni bağışlamasını diliyorum.
Böyle diyordu yaşlı adam. Ama sözlerinde bir övüngenlik havası vardı ve bedduasının gücüyle hala gururlanıyor gibiydi.

*Sayfa:45
72 syf.
·2 günde·8/10 puan
Cibran ' ın ölümünden sonra yayımlanan bu eserinde insana özgü duyguları , yanılgıları ve duraksamaları çözümlerken , tıpkı bir karşılaşma gibi her gün yaşadığımız sıradan olaylardan yola çıkarak okura sunmaktadır .
Sevgi , dostluk , ahlak , mutluluk , hüzün vb. konuları işleyerek zengin bir içerikle kaleme aldığı bu kitap 61 sayfadır .
Okumanızı tavsiye ediyorum .
72 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Halil Cibran... İnsanı içine işleyen onlarca sorgulama ve felsefi düşünceyle sizleri karşılıyor. Lübnanlı yazar büyüdüğü coğrafyanın kültürel etkilerini bizlere yansıtmaya çekinmiyor. İyiki öyle yapıyor, inanılmaz bir deryaya dalmamızı sağlıyor. Halil Cibran serimizin son kitabı "Gezgin" ile sizlerleyiz...
Kitapta önceki kitaplar gibi kısa öykülerden oluşmaktadır. Kitap gezginin eve misafir olarak gelmesiyle başlamaktadır. Gezginin Dünya'da gözüne ilişen, kulağına çalınan öyküleri dinliyoruz sanki. Öykülerin hiçbirisi öylesine değil, her birine günlerinizi ayırabilirsiniz. Güzellik-çirkinlik, güçlü-zayıf, beğenilme, üzüntü-mutluluk, erkek-kadın, önyargı gibi onlarca konuya değiniyor Halil Cibran. Bu konulara değinirken insana direkt anlatmıyor ve bir perde arkasından anlatıyor sanki,bu durum insanı daha fazla büyülüyor ve hayran hayran bakmasını sağlıyor.
Halil Cibran'ın kalemini seviyorsanız hiç düşünmeden okumanızı öneriyoruz.Halil Cibran'a şimdilik veda ederken kafamda onlarca sorgulama ile bunu yapıyorum. Kitaplı muhabbeti bol günler dilerim.

HUNOK
Sinan VARGELOĞLU
72 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Kısacık hikayeleri nasıl da derin anlamlar içeriyor.Tüm hikayelerinin içerisinde öğütler ve yaşanmışlıklar var. Elinize alır almaz bitiyor.Keşke sayfası sayısı biraz daha fazla olsaydı diye düşünmeden edemiyor insan.Belki de güzelliği sayfa sayısının az olması ve tadının damakta kalmasıdır diye de düşündürüyor tabi.
İlk kez bu kitap sayesinde Halil Cibran'la da tanışmış oldum.Halil Cibran Lübnan'da doğmuş ve büyümüş.Bu yüzden olacak ki bahsettiğim öğütler ve hikayelerinde kutsal kitaplardan esinlenmiş. Dini ve mistik konular işlemiş biraz. Sade, akıcı, anlaşılır bir dili olan bu kitap, Halil Cibran'la yeni tanışacak olanlar için ideal.
72 syf.
·2 günde
Gerçekten inanılmaz akıcı bir kitap, kısacık günün herhangi bir zaman diliminde sakince okuyabileceğiniz minik hikayelerle donatılmış Cibran'nın betimlemeleriyle bizi iç dünyamıza götürüyor. Soyut duvarlarla çevrili hikayelerde durup düşündüğümüzde kitabının aslında yaşamımızda günlük olaylar olduğunu anlayacaksınız.Belki tekrar tekrar okuyup verdiği mesajları yaşamımıza taşımamız gereken yerleri göreceksiniz iyi okumalar dilerim
#Okudumbitti
72 syf.
·1 günde·9/10 puan
Halil Cibran - Gezgin
Sevgi, dostluk, ahlak, mutluluk, hüzün, güzellik, haz, emek, din ve ölüm gibi konuları kısa hikayelerle en anlamlı, en güzel şekilde kısacık 62 sayfada anlatan bir kitap. Bir süredir kitaplığımda bekleyen bu kitabı ertelediğim için üzüldüğümü söylemek isterim. Size tavsiyem hiç vakit kaybetmeden okumanız gerektiğidir.

#KitaptanAlıntı
Antakya'da, Asi Nehri'nin denize dökülmek üzere geçtiği o kentte, iki yakayı birbirine yaklaştırmak için bir köprü yapılmıştı. Köprü, Antakya'nın katırlarının sırtında, tepelerden taşınan taşlarla inşa edilmişti. Köprü tamamlandığında sütunlardan birinin üzerine,
Grekçe ve Aramca olarak şu yazıyı hakkettiler:
.
"Bu köprü Kral ll. Antiokhos tarafından yaptırıldı."
.
Ve bütün halk, güzel Asi nehrinin üzerindeki sağlam köprüden geçti. Bir akşam kimilerinin biraz meczup olarak gördüğü bir genç, o yazının kazılmış olduğu sütuna kadar indi. O cümlenin üstünü kömürle karalayıp üzerine şunları yazdı:
.
"Bu köprünün taşları tepelerden katırlarla taşındı. Üstünden geçerken, gidip dönerken, bu köprüyü inşa eden Antakya katırların sırtına biniyorsunuz."
.
İnsanlar bu genç adamın yazdıklarını okuduklarında, kimi güldü, kimi şaşırdı. Kimileri de şöyle dediler:
.
"Bunu kimin yazdığını iyi biliyoruz, biraz meczup değil mi o?"
.
Ama bir katır başka bir katıra gülerek şöyle dedi:
.
"Bu taşları taşıdığımız günleri hatırlıyor musun? Oysa Bugüne dek bu köprünün kral Antiokhos tarafından yapıldığı söyleniyordu."
.
.
.
.
.
#okudumbitti #neokudum #halilcibran #gezgin #türkiyeişbankasıkültüryayınları #önerikitap #kitaptavsiyesi #kitapyorumu #kitaplarım #kitapkahve #books #kitapönerisi #kitapoku #bookstagram #tavsiyekitap
69 syf.
·Beğendi·Puan vermedi·Ne Okusam'dan
Kısa öykülerden oluşan eser her sayfasında sorgulama ve bilgece öğütler sunuyor bize. Hemen her konuya değinmekten çekinmemiş olan Cibran, gündelik yaşantıların arasına gizlenmiş erdemleri son derece basit bir dille ortaya çıkartıyor. Ama öyle ulu orta değil, adeta bir perdenin arkasından gölge oyunları yaparak… 'Gezgin' kitabıyla bir kez daha okuyucusuna “düşün” diyen yazarımız, her zamanki gibi sayfa sayısını kısa tutarak bizi eseflendiriyor.
72 syf.
·1 günde·9/10 puan
Halil Cibran'ı ilk kez okuyorum ve iyi ki okumuşum diyorum.Gezgin kitabında insana özgü duyguları, yanılgıları ele alır. Her gün yaşadığımız sıradan olaylardan yola çıkar.
Kitabında en çok beğendiğim öyküler : İnci,Beden ve Ruh ,Barış ve Savaş,Rakkase,Düşler,Kırmızı Toprak.
Ortalıkta gözükmese de iyi olan bir insanın varlığı, görünür olan ama sadece iyilik taslayan pek çok insanın varlığından daha iyidir
Halil Cibran
Sayfa 58 - iş bankası kültür yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gezgin
Baskı tarihi:
Temmuz 2020
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257961615
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siyah Beyaz Yayınları
Arzu olmadığında hayat şüphesiz karanlıktır.

Bilgi olmadığında, bütün arzular kördür.

İş olmadığında da, tüm bilgiler beyhudedir.

Aşk olmadığında ise tüm işler boştur.

İşinize aşkla sarıldığınızda kendinizi benliğinize, başkalarına ve Tanrı'ya bağlanırsınız.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları