Gulliver's Travels

8,6/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
727 gösterim
A doctor who likes to be at the sea;
His desire will bring him a lot of troubles. What sort of people will he meet on Lillyput Island?
Gulliver's mysterious trip will take you through the stange lives of Lillyput people.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  56
 • ISBN:
  9789756659359
 • Orijinal Adı:
  Gulliver's Travels
 • Çeviri:
  İngilizce
 • Yayınevi:
  Kapadokya Kitap
 • Kitabın Türü:
Kübra ^-^ 
24 Şub 03:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise yıllarında okurken sıkılıp bıraktığım, üniversitede bitirmeyi başarabildiğim bir kitap.İlk bakışta çocuk kitabı gibi görülebilir fakat gayet ağır eleştiriler içeren Jonathan Swift’in sözcüsü olan bir kitap.İrlanda asıllı olan Swift yaşadığı sömürgeleri, sınıf ayrımlarını , kapitalizmi, emperyalizmi bazen doğrudan bazen dolaylı olarak Gulliver karakteri ile onun gidip gezdiği gördüğü ütopik ülkeler aracılığıyla anlatmış. İlk olarak Lilliput ülkesine seyahat ediyor, cücelerin şehri burası ve sürekli siyaset ve dalavere ile uğraşıyorlar. Burda soyut bir eleştiri var siyaset ve küçük adamlar ve İngiltere.. Brobdingnag ikinci ülke ve devlerin ülkesi orada ise koskoca devlerin kusurlarını daha net olarak görüyor bir cüce olarak Gülliver, bu ülkede hep tarım ve kırsal alan var Swift aslında sanayileşme ve endüstri devrimini eleştiriyor dolaylı olarak. Laputa üçüncü ülke ve uçan ada.İngilterenin en çok eşleştiği ülke burası yazarımıza göre. Sürekli matematik, astronomi ve müzik ile ilgileniyor buradaki insanlar. Çok dalgın insanlar ve her bir insanın bir balonlu hizmetkarı var balonları ile efendilerine yapması gerekenleri gösteriyorlar mesela birini dinlemesi için kulağına balonu dokunduruyor. Buradaki yönetici ise hep sömürge peşinde. Yazarımızın ve karakterin en sevdiği ülke Houyhnhnm ülkesi , burada atlar ve Yahoolar yaşıyor. Atlar efendi aristokrat sınıf, yahoo ise vahşi, hayvana benzeyen, iğrenç kokulu yaratıklar. İnsan ırkı görünüş olarak aynı Yahoo ya benziyor bu romanda. Ve Gulliver kendisinden ve insan ırkından nefret ediyor, hep bu ülkede atların emrinde yaşamak istiyor. Swift’in bir ahırda iki at ile beraber yıllarca yaşayıp o ahırda öldüğü gibi söylentiler de var. Misanthrope yani insan ırkından nefret eden bir yazar. Switf’in mezar taşında yazan cümle “Burada, vahşi haksızlıklar karşısında kalbi paramparça olan biri yatıyor…”

Merve Akpınar 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Gulliver denizi seven bir doktordur ve maddi durumu pek iyi değildir. Bir gün eski bir arkadaşıyla pub da karşılaştığında arkadaşı Gulliver'e kendisinin gemisine bir doktor aradığını ve iyi para vereceğini söyler. Bunun üzerine gemiyle yola çıkarlar ve maceralar başlar. :)

Gulliver'in Maceraları deniyor ama kitap tüm maceralarını içermiyor öncelikle bunu belirteyim. Gulliver'in bindiği gemi batıyor ve kendini garip bir adada garip canlılarla buluyor. Keyifli ilginç bir kitaptı. Tavsiye ederim :)

Kitaptan 1 Alıntı

Görüş farkılılıkları milyonlarca insanın ölümüne neden oldu: Örneğin, Et mi Ekmek olsun ya da Ekmek mi Et olsun; bazı Dutsu meyvelerin suyu Kan mı olsun, Şarap mı?

Gulliver's Travels, Jonathan SwiftGulliver's Travels, Jonathan Swift