Adı:
Gulliver's Travels
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756659359
Orijinal adı:
Gulliver's Travels
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapadokya Kitap
A doctor who likes to be at the sea;
His desire will bring him a lot of troubles. What sort of people will he meet on Lillyput Island?
Gulliver's mysterious trip will take you through the stange lives of Lillyput people.
Gülliver bir gezgin. Gülliver denizde yolunu kaybediyor ve bir adaya geliyor. Bu adada 15 santimetrelik yaratıklar var. Bu yaratıklar Gülliver’i esir alıyor. Uzun bir süre orada kalan Gülliver o yaratıkların dilini öğreniyor. Sonunda o yaratıklardan kurtulan Gülliver başka bir adaya geliyor. Bu adada çok büyük dev insanlar var. Burada onların dillerini öğreniyor. O şehirde gösteriler yapmaya zorlayan bir adamın evinde kalıyor. Sonra başka adalara uğruyor. Korsanlar tarafından kaçırılıp bir adaya getiriliyor. Bu adada ata benzeyen tuhaf canlılarla yaşıyor. Bu canlıların çok iyi yaratıklar olduğunu ve insanlarında çok kötü olduğunu düşünüyor. Bu adadan ayrılırken çok üzülüyor ve ailesinin yanına geri dönüyor.
360 syf.
·10/10
Dünya klasikleri kategorisine giren bir çocuk kitabı. Kahramanımız Gulliver ki kahraman Gulliver mi yoksa küçük adamlar ve devler mi tartışılır. Gulliver çırak olarak çalışmaya girdiği bir doktorun yanından tıp eğitimi alarak doktor olur ve bir gemi doktoru olarak göreve başlar. Bir anda üzerinde bir minik adamın gezdiğini farkeder. Çocukluk işte çocuklara ütopik hayaller kurdudur. Keşke bende görebilsem bu küçük adamları diye düşünür durursunuz. Tıpkı şirinleri görmek istediğiniz gibi.

Guliver’i, insanlıktan nefret etmesinden vazgeçirmeye çalışan Portekizli bir kaptan değişik öğütler verir. Güliver’in kendilerinden olduğunu iddia eden ve küçük insancıklar çocuklar için eğlenceli büyükler için düşündürücü bir kitap.
360 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Aslına bakılırsa yazar bu kitapta çok büyük bir ustalıkla zamanın yönetim biçimini çok sert bir şekilde eledtirmektedir ama bunu öyle bir ustalıkla yapiyor ki biz sadece kitabın akışına konsantre oluyoruz
334 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
G. Delleuze, Felsefe Nedir? adlı eserinde filozofu tanımlarken: filozof kavram üretendir, diye ifade etmişti. J. Swift için bir ölçüde bu doğrudur. Gezi yaptığı yerleri imgesel yeteneğiyle tasvir edişi ve kavram üretmesi de onun derin bilgisini ingilizvari ölçüde kanıtlamaktadır.

Switf eserinde, gezilerinde ele almış olduğu konuları kurgusal deneyim ile tarihsel boyut kazandırıp güncellemeye çalışmıştır. Bunu yapmasının ne ölçüde güç olduğunu kitabı okuyanlar - eğer dikkatle okursa- farkedecektir. Kurgusal deneyimlerini betimlerken, ingilteredeki ve hatta avrupadaki monarşileri eleştiriye tabi tutarak yapmaktadır. Liberal bir ingiliz yazar olduğunu kitabın sonunda görüp hayal kırıklığına uğratsa da okuyucuları; dönemindeki pörsümüş monarsik ve dinsel yapılara karşı açmış olduğu savaşı gözönüne alınca, liberal tavrını bir ölçüde " masumane " olarak gorebiliriz belki. Tabi radikal bir görüyle ele alınırsa tamamen farklı bir yargılama türü ile karşı karşıya olunur.

Switf'in eserinde değinmiş olduğu konularının önemi açıklarken, amacının gezi türünü ele alıp abartanlar gibi maceraperestligin coşkun ve polisiye yönünü ortaya koymak değil, tamamen bilgilendirme yönlü olduğunu ifade eder. Ve böylece onun politik duyarlılığını ününe yeğledigini görmüş oluruz.
328 syf.
·3 günde·7/10
On sekizinci yüzyıl eseri, Gulliver'in Gezileri. Her ne kadar benim için çok etkileyici bir eser olmasa da, bazı şeylerin öncülüğünü yaptığı için yazın dünyasında önemli bir eser olarak kabul ediliyor. Bir eseri tabii ki de döneminin koşullarıyla değerlendirmek gerekli. Ancak bir eseri beğenmem için de, eserden çok etkilenilmesi, başka yapıtlara ilham olması yeterli değil. Bizatihi güzel olması gerekli.

Eser tabiri caizse cayır cayır tenkitlerde bulunuyor, yeri geliyor yüksek mevkidekileri, yeri geliyor asilleri yerden yere çarpıyor. Sanırım o dönemde bunları dile getirmek bir hayli cesaret istese gerek. Swift, bunların yanında genel olarak insanı da eleştiriyor. Özellikle erdem kavramından yoksun olanları acımasızca tenkit ediyor, aşağılık bir yaratık olarak görüyor. Hatta ve hatta aynı dine mensup olduğu Hıristiyanları dahi eleştiriyor. Ayrıca filozoflarda Swift'in gazabından nasibini alıyor.


Yazarın acımasız gerçekçiliğini takdir ediyorum. Arada sırada benimle konuşması da hoşuma gitti. Gulliver isminin nereden geldiği aklıma takıldı. Çünkü kahramandan söz ederken veya bir başka şekilde bu isimden bahsedilmemesi bir hayli ilginç...
360 syf.
·Beğendi
Gulliver çocukluğumun kahramanlarından biri. Onun seyahatleri tuhaf yerlere gidişi sonra benimde evin içinde gizli köşe bucaklarda kendime oynayacak devler cüceler aramam. Annemin beni paylaması arkamdan havada uçan güdümlü terlik fırlatmaları. Ahh çocukluğum.. Hep bu Gulliver yüzünden. Ama çok eğlenceliydi..
350 syf.
·Puan vermedi
Lise yıllarında okurken sıkılıp bıraktığım, üniversitede bitirmeyi başarabildiğim bir kitap.İlk bakışta çocuk kitabı gibi görülebilir fakat gayet ağır eleştiriler içeren Jonathan Swift’in sözcüsü olan bir kitap.İrlanda asıllı olan Swift yaşadığı sömürgeleri, sınıf ayrımlarını , kapitalizmi, emperyalizmi bazen doğrudan bazen dolaylı olarak Gulliver karakteri ile onun gidip gezdiği gördüğü ütopik ülkeler aracılığıyla anlatmış. İlk olarak Lilliput ülkesine seyahat ediyor, cücelerin şehri burası ve sürekli siyaset ve dalavere ile uğraşıyorlar. Burda soyut bir eleştiri var siyaset ve küçük adamlar ve İngiltere.. Brobdingnag ikinci ülke ve devlerin ülkesi orada ise koskoca devlerin kusurlarını daha net olarak görüyor bir cüce olarak Gülliver, bu ülkede hep tarım ve kırsal alan var Swift aslında sanayileşme ve endüstri devrimini eleştiriyor dolaylı olarak. Laputa üçüncü ülke ve uçan ada.İngilterenin en çok eşleştiği ülke burası yazarımıza göre. Sürekli matematik, astronomi ve müzik ile ilgileniyor buradaki insanlar. Çok dalgın insanlar ve her bir insanın bir balonlu hizmetkarı var balonları ile efendilerine yapması gerekenleri gösteriyorlar mesela birini dinlemesi için kulağına balonu dokunduruyor. Buradaki yönetici ise hep sömürge peşinde. Yazarımızın ve karakterin en sevdiği ülke Houyhnhnm ülkesi , burada atlar ve Yahoolar yaşıyor. Atlar efendi aristokrat sınıf, yahoo ise vahşi, hayvana benzeyen, iğrenç kokulu yaratıklar. İnsan ırkı görünüş olarak aynı Yahoo ya benziyor bu romanda. Ve Gulliver kendisinden ve insan ırkından nefret ediyor, hep bu ülkede atların emrinde yaşamak istiyor. Swift’in bir ahırda iki at ile beraber yıllarca yaşayıp o ahırda öldüğü gibi söylentiler de var. Misanthrope yani insan ırkından nefret eden bir yazar. Switf’in mezar taşında yazan cümle “Burada, vahşi haksızlıklar karşısında kalbi paramparça olan biri yatıyor…”
50 syf.
·Beğendi·8/10
Çizgi dünya klasikleri olarak geçen bu kitabı, diğer yayın evlerine göre başarılı bulduğumu söyleyebilirim; ama daha iyisi de olabilirdi diye düşünüyorum.
328 syf.
Yaşadığı çağı inanılmaz sertlikte eleştiren ve bunu ince bir dille ifade eden yazar dört bölümden oluşan bu eserinde insanların politika, hukuk, aile yaşamı vb. alanlardaki eksikliklerini sert bir üslup ile yermektedir.
360 syf.
·Puan vermedi
Cahil insanların akıllı insanlardan çok daha fazla olduğunu ve cehaleti yenmenin ne kadar elzem olduğunu anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap..
56 syf.
·1 günde·10/10
Gulliver denizi seven bir doktordur ve maddi durumu pek iyi değildir. Bir gün eski bir arkadaşıyla pub da karşılaştığında arkadaşı Gulliver'e kendisinin gemisine bir doktor aradığını ve iyi para vereceğini söyler. Bunun üzerine gemiyle yola çıkarlar ve maceralar başlar. :)

Gulliver'in Maceraları deniyor ama kitap tüm maceralarını içermiyor öncelikle bunu belirteyim. Gulliver'in bindiği gemi batıyor ve kendini garip bir adada garip canlılarla buluyor. Keyifli ilginç bir kitaptı. Tavsiye ederim :)
360 syf.
Kitap dört bölümlük. İlk iki bölüm, çocuklara masaldır, büyüklere mesel. Kahramanımızı önce Lilliput'ta görürüz, bücürler diyarında.

Kudretini kuvvetinden, kuvvetini de cüssesinden devşiren bir devdir o. Uysal, saygılı, ölçülü bir dev olarak imparatorun gözüne girer, yoldaş Gulliver. Bu ufacık insanlarla arayı bozar, yeni maceralara rota çizer.

İkinci bölüme geçilir. Karşımızda apartman boylu devler. Önceki adanın laneti bünyemize uğramışçasına, kahramanımızı kibrit çöpünden hallice görürüz burada. Devlere maskara olur, panayırlarda sergilenir garibim.

Üçüncü bölüm yavandır, hiciv ve parodiler yok gibi. Bu ülkemiz, bir bilim ülkesi. En olmadık şeylerden en olmayacak şeyler üretenlerin yurdu.

Dördüncü bölüm, atların bölümü. Erdemle özdeşleşen bu hayvanların yanında insanları köleleşmiş olarak görürüz. Sorunlu ve kötücül tabiatıyla insan ırkı, burada atların himayesinde çalıştırılır. Devran dönmüş, insan sönmüştür.

Dönem İngiltere'sine sağlı sollu girişen bir hicivdir "Geziler". Çağının her türden yalakalığına, despotluğuna, particiliğine, şakşakçılığına ince giydirmeler kazanıdır.
Okuyun..
Günün birinde talihimin bana güleceğine olan inancım sonsuzdu.
Jonathan Swift
Sayfa 11 - İthaki Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Kıymet Erzincan Kına
Hükümdarlara edilen en büyük hizmetler, tutkularını karşılamakta gösterilen kusurla teraziye vurulunca, ne de çabuk değerden düşüyor.
Jonathan Swift
Sayfa 50 - İş Bankası Yayınları - E-kitap
En sonunda da , kız erkek demeden bütün çocuklar gelip , saçlarımın arasında saklambaç oynayacak kadar cesaretlenmişlerdi...
Lilliput’lular, hangi görev için olursa olsun, iş verecekleri adamlarda büyük yetenekten çok ahlak arıyorlar. Şöyle düşünüyorlar: insanlığın yönetilmesi gereklidir, her insan zekâsı da şu ya da bu göreve uygundur. Tanrı, ülke işleri yönetiminin ancak deha sahibi birkaç kişinin anlayabileceği bir gizem olmasını hiçbir zaman istememiştir; çünkü bir çağda böyle dehalardan ancak iki üç tane bulunabilir. Ama doğruluk, adalet, ölçü ve bunlara benzer daha başka erdemlere erişmek herkesin elindedir; herhangi bir kimsede bu erdemlerle beraber deneyim ve iyi niyet bulunursa, o, ülkesine hizmet etmeye elverişlidir (özel eğitim isteyen görevler elbet başka). Aklın yüksek nitelikleri ahlak yokluğunu hiçbir zaman karşılayamayacağından, yüksek yetenekli ama düşkün kimselerin tehlikeli ellerine hiçbir iş bırakılamaz; çünkü bilgisiz, ama erdemli bir kimsenin düşeceği hataların, çokluğun çıkarı üzerinde, eğilimleri kendisini kötüye sürükleyen, bunu geliştirerek, artırmak ve savunmak için büyük yetenekleri olan bir kimsenin yapabileceği şeyler kadar korkunç etkileri olamaz.
Jonathan Swift
Sayfa 55 - İş Bankası Yayınları - E-kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gulliver's Travels
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756659359
Orijinal adı:
Gulliver's Travels
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapadokya Kitap
A doctor who likes to be at the sea;
His desire will bring him a lot of troubles. What sort of people will he meet on Lillyput Island?
Gulliver's mysterious trip will take you through the stange lives of Lillyput people.

Kitabı okuyanlar 1.540 okur

  • Ayşe Nur Yılmaz
  • smr
  • Ayşegül Pekdemir
  • Beyza
  • Tayfun
  • Deep Down
  • Smt with H
  • Rengigül Ural
  • A.
  • Büşra Sevim

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.3 (3)
9
%0.4 (1)
8
%0.4 (1)
7
%0
6
%0.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları