Günceler

9,7/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
700 gösterim
Kafka'nın günceleri 1910-1923 (40 yaşında öldüğü tarihten bir yıl öncesi) tarihleri arasını kapsamaktadır. Günceler, bize yaşamış olduğu olağanüstü iç dünyasını yansıtırlar. Belki de ondan yarattıkları acıdan kurtulmak amacıyla burada, korkularını, yalnızlığını, düş kırıklıklarını, suçluluk duygularını, dışlanmışlık duyumsamalarını açıklamıştır. Aralarda gerçek yaşama atılan kısa bakışlar, taptığı babası ile ilgili anılar ve evlenemediği kadınlar yer alır. Ve bu kişisel yaşam kaydıyla, Kafka; bir yazar olarak, gerçek ifade biçimini aramakta ve deneylemektedir.

Belki de çağının en ilginç yazarıydı.
Garip ve insanı şaşırtan bir dahiydi!
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2004
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9789758722594
 • Çeviri:
  Orhan Tuncay
 • Yayınevi:
  Gün Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 11 Alıntı

“Odamda günlerdir yalnızım,
ziyanı yok dünyada da yıllarca yalnız değil miydim?”

Günceler, Franz KafkaGünceler, Franz Kafka

Odamın içi karanlık bir kuyuya benziyor ama sana yazmak karanlık bir gecede güneşi kuyuya doldurmak gibi yalnızlığımı kapatıyor.

Günceler, Franz KafkaGünceler, Franz Kafka

Bana daha çok yalnızlık gerek; yapabildiğim şeyler, yalnızlığın bir sonucundan başka bir şey değil.Bir başka varlığa bağlanmak, onda kaybolmak korkusu.O zaman artık hiç yalnız olamazdım.

Günceler, Franz KafkaGünceler, Franz Kafka

Belki gerçekten yitik biriyim,bu sabahki hüzün yeniden gelecek,karşısında uzun süre dayanamayacağım,çünkü beni umarsızlığa sürüklemekte.Bir günce tutma isteği bile gelmiyor içimden,belki içi eksiklerle dolu olduğu için ,belki hep yarım kalmış ve görünüşe göre yarım kalması zorunlu eylemleri yazdığımdan ötürü,belki de yazmak bile hüzünlü olmama yol açtığından dolayı.

Günceler, Franz KafkaGünceler, Franz Kafka

Artık ikinci bir tümceye bile yeterli gücü yok soluğumun. Evet, sorun sözcükteyse, tek bir sözcükle bitseydi iş ve kişi, bu sözcüğü kendi özüyle doldurmuş olmanın soğukkanlı bilincine ermiş olarak, öte yanına dönebilseydı hiç değil...

Günceler, Franz KafkaGünceler, Franz Kafka
2 /