Hırs

3,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
532 gösterim
Mücadele içinde geçen bir hayat!

Bir amaç uğruna tüketilen nefesler!

Jude henüz çocukken büyük bir adam gibi yaşamak zorundaydı. Çünkü yalnızdı. Kendini geliştirmek ve hayata karşı bir adım önde olabilmek için sürekli çalışıyordu. Yaşamakta olduğu yerin masumiyetini içinde saklayarak yeni umutlar barındıran şehre göç etti. Yeni insanlar, yeni amaçlar ve yeni bir aşk. Her şey yeni olsa da umudun yavaş yavaş yok olduğu, çaresizliğin de eşlik ettiği bir yaşam. Aşkın ve hırsın, doğrularının ve yanlışlarının içinde bocalayıp; ama yine de aşkını doruklarda ve en temiz haliyle yaşayan bir aşk hikâyesi. "Jude" adıyla filme de uyarlanan muhteşem bir yapıt. Thomas Hardy, İngiliz roman yazarları arasındaki en iyi trajedi yazarıdır.
-Virginia Woolf-
(Tanıtım Bülteninden)Sevgili Sue,

Elbette mutluluklar diliyorum sana! Gene elbette senin sağdıcın olacağım. Bir de teklifim var: Şu sırada kendi evin olmadığına göre, arkadaşının evinden gelin gideceğine, gel benim evimi kullan. Böyle olması daha yakışık alır; çünkü dediğin gibi, dünyanın bu taraflarında sana en yakın akraba benim.

Mektuplarını neden öyle son derece resmî bir şekilde imzalamayı adet edindiğini anlayamıyorum. Beni hala birazcık seviyorsundur sanırım!
Daima senin, Jude.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786054537129
 • Orijinal Adı:
  Jude
 • Çeviri:
  Nurgül Doğan
 • Yayınevi:
  Arvo
 • Kitabın Türü:
Rabia 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 3/10 puan

Küçük kuzenim bana fuardan hediye alıp, önüne el yazısıyla not düştüğü için kitaba büyük bir sevgiyle başladım fakat okurken ne yazık ki çok sıkıldım. Hediye de olsa bazı kitaplar kurtarmıyor malesef.

Kitabın kahramanı Jude Fawley. Halasının yanında zor şartlar altında bir çocukluk geçiriyor ve ilerde kendini yetiştirip, Christminster şehrinde çok önemli bir insan olmak istiyor. Bu hedef uğrunda çalışmaları ise Arabella isminde kötü bir kadınla tanışıp evlenmesi üzerine yarım kalıyor. Bu kadın ile evliliği kısa bir süre sonra bitiyor ve Jude geriden başlayarak yeniden hayalleri için çalışıyor. Christminster'a gittiğinde halasının kızı Sue ile tanışıyor ve hayatının bundan sonraki kısmı tamamen Sue etrafında ilerliyor. Bundan sonrasını okuyarak görürsünüz diye spoiler vermek istemiyorum fakat Sue ile birlikte kitap bana göre tam bir kısır döngü içine giriyor. Sürekli aynı olaylar, aynı diyaloglar... Gerçekten ilk 100 sayfadan sonra inanılmaz durağan bir hal alıyor. Hatta hediye diye yarım bırakamadığım için bazı yerleri atladığımı itiraf etmek durumundayım.

Kitabın kapağında "Ama hırsın ta kendisiydi bana nefes aldıran!" ifadesi, kafamda çok farklı kurgular hayal etmeme sebep olmuştu oysa hiçbir ilgisi yoktu. Özellikle diyaloglar çok kötüydü. Bu çeviriden mi kaynaklanıyor diye düşündüm ama bazı yerlerde de güzel ve etkileyici cümleler vardı. Ee yiğidi öldür hakkını yeme misali :)

Okumak isteyen olursa diye beğenmeme nedenlerime ve konuya olabildiğince değinmek, boş bir önyargı yapmak istemedim. Belki çok ilerleyen zamanlarda ben de yeniden okumayı deneyebilirim -önünde bana özel yazılmış not hatırına. :)

Kitaptan 1 Alıntı

Rabia 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Avlu, yeniden hayata dönme merkezi gibi bir yerdi. Duvarlarda aşınmış, yıpranmış olarak gördüğü şekillerin tıpatıp aynısı burada keskin köşeli, pürüzsüz yuvarlak çizgiler halinde duruyorlardı. Bunlar eski üniversitelilerin şiir olarak sunduğu şeylere karşı çağımız düzyazı eserlerindeki düşüncelerin yerini tutuyorlardı. Artık antika gözüyle bakılan bu anıtlar da vaktiyle, kendi gençliklerinde düzyazıya karşılık olarak gösterilebilirlerdi. Onlar yüzyıllar boyunca beklemekten başka bir şey yapmamışlardı. Böylelikle de şairane olmuşlardı. Beklemek... Küçücük bir bina için ne kolay bir işti bu! İnsanların çoğu için ise ne güç!

Hırs, Thomas HardyHırs, Thomas Hardy