1000Kitap Logosu
İlk Aşk
İlk Aşk
İlk Aşk

İlk Aşk

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.5
1.207 Kişi
4.306
Okunma
924
Beğeni
33,9bin
Gösterim
96 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 43 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Varlık Yayınları · 21 Mart 2017 · Karton kapak · 9789754340323
Orijinal adı
Первая любовь
Diğer baskılar
Saf ve derin bir gençlik aşkının öyküsü; klasik Rus edebiyatının en büyük yazarlarından birinin kaleminden ve gelmiş geçmiş en iyi çevirmenlerden N. Yalaza Taluy'un Türkçesiyle.
5 mağazanın 55 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,35
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
3 sa. 6 dk.
7.5
10 üzerinden
1.207 Puan · 183 İnceleme
sevim
İlk Aşk'ı inceledi.
112 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Eleştirirken en çok arada kaldığım eserlerden biri
Sadece Rus edebiyatında değil dünya edebiyatında da yeri sarsılmayacak bir usta , Turgenyev. Onu çevresindeki diğer yazarlardan ayıran derin ayrılıklar var . Yaşamının büyük bir kısmını Fransa ' da geçirmesinden mütevellit çağdaşı olan Rus yazarlarından epey farklı bir edebi hava vardır eserlerinde . Bu kısa öyküsünde ise , Vladimir adındaki on altı yaşındaki bir gencin kendinden hayli büyük bir kadına duyduğu dramatik ve aynı zamanda saf aşkı anlatmış yazar. Duyguların , hüznün , gamın , kederin , çeşitli ruhani hislerin izahı sade bir üslupla , vurucu bir biçimde ele alınmış . Olay örgüsünün yanısıra aynı zamanda çoğu Rus yazarlarında gördüğümüz Çarlık Rusya'nın toplumsal koşullarına ve yazıldığı dönemde ki her katmandan insana da şahitlik ediyoruz . Kitap nezdindeki şahsi eleştirim ise ; okuması kolay , akıcı , sıkmayan bir nefeste okunabilecek bir kitaptı lakin edebi doyuruculuğu çok da tatmin edici olmamakla birlikte yer yer karakterlerin halet-i ruhiyelerinin okuyucuya bütün şeffaflığıyla lanse edilmesi bakımındanda eksik veyahut kusurlu bir eser değildi. Eleştirirken en çok arada kaldığım eserlerden biri oldu benim için doğrusu .
İlk Aşk
7.5/10
· 4.306 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
52
Tuğçe
İlk Aşk'ı inceledi.
142 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Bu kitabı liseden yıllar sonra tekrar okudum. Beda Yayınlari'na ait 2003 yılinda basılmış bu kitapla ilgili öncelikli eleştirim yayıneviyle ilgili. Çevirisi güzel yapılmış, akıcıliğı zarar görmemiş ancak yazım hatalarıyla dolu. O kadar özensiz basilmış ki ana karakter Zinayida'nın adı kitabın ayni sayfasında üc farklı şekilde yazılmış olarak bulunabiliyor; Zinayida, Zanayina, Ziniyida... Kesmeler, ek hataları, bağlaç yazımları o kadar hatalı ki herhangi bir paragrafı alınıp LGS/ÖSS (ya da şimdiki adı her neyse) için yazım yanlışı sorusu kurgulanabilir:) Metin yazildığı dönem edebiyatına göre incelendiğinde oldukça akıcı, olay örgüsü bakımından tatmin edici, bir miktar kalp kırıcı yeşilçam filmleri havasında zavallı 16 yasında bir gencin ilk aşkının dramatik hikayesini anlatıyor. Mutlaka okunmalı diyebileceğimiz bir edebi şaheser olmamakla birlikte bu tür eserleri okumayı seven okurlara keyifli zaman geçirmek için okumalarını tavsiye ederim.
İlk Aşk
7.5/10
· 4.306 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
tamer
İlk Aşk'ı inceledi.
148 syf.
·
1 günde
·
4/10 puan
Turgenyev - İlk Aşk
İlk aşklar başkadır. Zinaida'nın etrafındaki herkesi güzelliği ve zerafetiyle büyülediği bir ortamda bizim oğlan Vladimir de bu cazibeden nasibini alır. Masumane duygularla içten içe kölesi olur Zinaida'nın... Ama kitabın daha ilk sayfalarında bize göz kırpıyor kitabın sonu... Dikkatli bakanın kolayca farkedebileceği kadar açık seçik... Sen ona köle olursun, o da başkasına... Herkesin gözünde aşk kavramını gizliden gizliye dokuyor Turgenyev... Güzel Zinaida'nın etrafındaki delikanlıların onu sevme şeklini de, Vladimir'in de ezile büzüle sevmesini de bir güzel anlatmış... Babasının Vladimir'e yazdığı mektupta "oğlum aşktan kork, bu saadetten bu zehirden kork!" şeklinde yazışı da, aşkın öyle her bulana huzur vermediğinin ipuçlarını vermiş bulunuyor. Bir şey daha dikkatimi çekti. Hani çocukken çoğumuzun aşık olduğu bir öğretmeni vardır ya. Belkide bu şekilde bir hayranlıktı Vladimir'in yaşadığı. Zinaida'nın aradığı ne ben bilemedim bulamadım. Kendisi "benden daha üstün biri olmalı" deyip, en olmadık adamı sevişiyle de aşkın kalıplara kurallara uymayı sevmeyen bir duygu olduğunu gösterdi... Tavsiye eder miyim? Sanmıyorum. Trajedi türünü seviyorsanız buyurun. Lakin tebessümlerle dolu izler bırakan birşeyse aradığınız lütfen kaçın Aşk bile bile tutsaklıktır İlk Aşk Ivan Sergeyeviç Turgenyev
İlk Aşk
7.5/10
· 4.306 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10