·
Okunma
·
Beğeni
·
6.861
Gösterim
Adı:
İlk Aşk
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759990688
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kum Saati Yayınları
Baskılar:
İlk Aşk
İlk Aşk
İlk Aşk
İlk Aşk
İlk Aşk
''İlk Aşk'' bir platonik aşkın öyküsü, babası tarafından aldatıldığını son anda fark eden bir gencin başından geçen olayların öyküsüdür.
Vladimir 16 yaşında, hayatın gerçekleriyle henüz yüz yüze gelememiş, varlıklı bir ailenin üniversite sınavlarına hazırlanan bir oğludur. Delikanlı başına buyruk yaşarken, mahallelerine yeni taşınan kapı komşularının kızı Zinadia'yı görür ve ona aşık olur. Ama ortada aşılması güç büyük bir engel vardır: Genç kızın delikanlıdan beş yaş büyük olması, herkese tepeden bakması...
Yetişkin arkadaşların ilk aşklarını anlatmaya başlamasıyla Vladimir anlatmaya başlıyor. 16 yaşındayken komşusu 21 yaşındaki güzel Zinaida'ya yavaş yavaş aşık oluşunu ve yaşadıklarını anlatmakta. sevdiği kız Zinaida'da kendisine aşık olunduğunun farkında fakat Vladimir'le biraz oynamak istiyor. Kısa bir anlatım var kitapta, Rus kitaplarının o boğucu havası bunda yok kolayca okunup bitiyor. Kitabın sonucu soru işaretleriyle bitiyor fakat cevabı az çok okuyunca tahmin ediliyor. Kötü bir son. Stefan Zweig'in " Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu" adlı kitaptaki aşkı burda yok tabi. Babalar ve Oğullar kitabı kalitesinde olmasa da okumakta yarar var. Kitabı okuyunca aklıma ilk aşkın akıldan çıkmadığı geliyor ve eski zamanları hatırlatıyor. Umarım çoğunluk ilk aşkına kavuşur. İyi okumalar
Kitap, ana karakteri Vladimir'in orta yaşlarında, arkadaşlarına okumak üzere ilk aşkını kaleme almasıyla başlar.

Vladimir 16 yaşında iken komşu eve bir Prenses taşınır. Ve prensesin oldukça çekici, güzel, zeki ve insanların etrafında pervane olmasından hoşlanan, 21 yaşında bir kızı vardır. Bu kıza yani Znaida'ya aşık olur çok geçmeden Vladimir. Basit bir ilk aşk öyküsü gibi giderken Vladimir, Znaida'nın etrafındaki kendisine aşık, ne istese yapmaya hazır insanlardan birine değil de başka birine aşık olduğundan şüphelenmeye başlar. Bu kişiyi öğrenmeye çalışırken yaşadığı aşk acısı ve öğrendikten sonra yaşadığı acılar...

Kitabın anlatımı, kurgusu, akıcılığı kesinlikle iyiydi. Ama çok kısa bir kitap olmasına rağmen dönemin aile ilişkilerini anlatması, psiklojik tahlilleri ve çok etkileyici duygu tasvirleri ile okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.104 Oy)17.494 beğeni39.515 okunma2.119 alıntı165.459 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.860 Oy)8.148 beğeni26.029 okunma628 alıntı126.736 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.008 Oy)12.479 beğeni31.763 okunma2.794 alıntı132.590 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.472 Oy)8.424 beğeni22.854 okunma1.455 alıntı105.647 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.232 Oy)8.151 beğeni23.995 okunma1.899 alıntı102.514 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.974 Oy)8.367 beğeni23.243 okunma1.151 alıntı112.925 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.256 Oy)5.361 beğeni18.153 okunma687 alıntı92.301 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.829 Oy)7.368 beğeni20.633 okunma687 alıntı79.744 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.064 Oy)7.331 beğeni19.841 okunma3.220 alıntı116.647 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (3.896 Oy)3.765 beğeni14.314 okunma1.041 alıntı69.261 gösterim
Usta yazar Turgenyev'in, akıcılığı ve inceliğiyle ön plana çıkan bir eseri İlk Aşk. Hayatının baharında olan bir delikanlının gözünden baktığımız olaylar, aşk nedir, insanın gözünü ve gönlünü nasıl kör eder, insana neler yaptırır? Sorularının cevabının işlendiği bir eser.

Kitaplarda güçlü kadın karakterine rastlamak pek mümkün değildir. Ancak bu kitapta bunu Zinaida Aleksandrovna karakteriyle görmek pekala mümkün. Açıkçası, hastalıklı bir görünüm çizen Zinaida Aleksandrovna'yı biraz tanıyınca aklıma direkt olarak Nastasya Filippovna geldi. Bir anının bir anını tutmaması, olayların gözünden anlatıldığı baş karakterimize "beni seviyor musun?" sorusunu sorduktan ve malum cevabı aldıktan sonra kahramanımızın yüksekte bulunmasından ötürü "o zaman aşağı atla!" demesi, kahramanımızın atlaması ve sarsılması sonucu hemen yanına gidip öpücüklere boğması, gerçekten de Zinaida ve Nastasya gibi karakterlerin yapacağı hareket.

Aşık olmak, kişinin kendisine seve seve verdiği tek
ceza yöntemi olsa gerek. Baş karakterimizde bunun doğruluğunu görüyoruz. Aşık olmanın zayıflığıyla, aşığın her şeyi kendinde yapabilme gücü bulması, belki de bu zayıflığı gizleme
çabalarıdır.

Kısa süre içerisinde okunabilecek hoş bir eser. Tavsiye ederim, pişman olmayacaktır okuyanlar. Turgenyev'e özel bir düşmanlık beslemiyorsanız tabi:)
Rus yazar Turgenyev’in okuduğum ilk kitabı. Rus yazarları hep sevmişimdir. Bu kitapta bu sevgimde ne kadar haklı olduğumun göstergelerinden biri; İlk Aşk.. Yetişkin birkaç arkadaşın geçmişe dönük ilk aşklarını birbirilerine aktarmasıyla başlıyor kitap ve sadece bir kişinin (Vladimir) ilk aşk hikayesine tanık oluyoruz. Bir solukta okunabilecek bir kitap. Dili çok akıcı, okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Yazarın duygu tasvirleri çok iyi. Yazar, Vladimir’in ilk aşkının heyecanını, masumiyetini, öfkesini, hayal kırıklıklarını çok güzel dile getiriyor. Aşık olunan kadının çok güçlü bir karakter olmasına rağmen (Znaida), onun da aşka gelince nasıl güçsüz kalabildiğini görüyoruz. Kitapla ilgili spoi vermemek adına yazımı kısa tutuyor ve kitaptaki şu cümleyle bitirmek istiyorum: “Oğlum, kadınların aşkından kork, o mutluluktan kork, o tutkudan..”
Ilk aşk okuduğum 2. Turgenyev kitabı. Biraz babalar ve ogullar'ın gölgesinde kalmış bir kitap. Ama kesinlikle çok başarılı.
16 yaşında bir gençten aşkı okuyoruz. Kısacık ama dolu dolu bir kitap.
Ben cok severek okudum. Daha önce Turgenyev okumayanlar için ozellikle öneririm.
Turgenyev'in okuduğum ilk kitabıydi. Rus edebiyatına gayet aşinayım. Ilk başta biraz önyargılı yaklaştım. Anlatım biraz sıkıcı olabilir diye. Ama tam tersine gayet akıcı bir kitap ile karşılaştım ve keşke daha uzun olsaydı dedim
Anlatım son derece yalın ve içten. Okuyucuyu kendine çekiyor. Bölümler kısa, bölümler arası geçiş çok iyi.
Olaylar bir evde oturup sohbet eden üç kişiden birinin birbirlerine hayatlarının ilk aşkını anlamayı tavsiye etmesiyle başlıyor. Fakat içlerinden sadece biri bu aşkı yaşamıştır. Zamanda geri giderek bu kişi aşkını bize anlatıyor ve biz de olayları ve kişileri yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Kişi ve mekan tasvirleri gayet yeterli ve okuyucuyu yormuyor.
En önemlisi ise özellikle baş kahramanın duyguları gayet tanıdık geliyor... Seven insan yüzyıllardır aynı duyguları hissediyor. Bence tek eksik kitabın dar bir zamanı kapsaması ve çok çabuk bitmesi
Aşk, hayaller, istekler, hayal kırıklıkları...
Herkesin keyifle okuyabileceğini düşünüyorum. Herkese tavsiye ederim.
Bir solukta okuyabileceğiniz kısacık bir kitap. Kahramanın ilk aşkının nasıl oluştuğunu ,nasıl geliştiğini ve yine kendi içinde nasıl bitirmek zorunda kaldığını mükemmel bir şekilde anlatan bir eser.
Orhan Pamuk'un "Kırmızı Saçlı Kadın" eserini okuduktan sonra okumam nedeniyle mi böyle düşünüyorum bilemiyorum ancak iki kitap arasında bir bağ kurdum. İkisi de çarpıcı ve dikkat çekici eserler. Kitabın anlatımı, kurgusu, akıcılığı kesinlikle üst düzey. Kısa bir kitap olmasına rağmen başarılı analizleri var. Sadece kitabın daha uzun olmasını isterdim.
Aşk insanı bir ağa düşürür, sevdiğinin gözüne girmek için didindikçe o ağ insanı sarar sarmalar  ve kolay kurtulunmaz bir hale getirir. Aşığın gözü kördür artık, içindeki şüphelere rağmen toz konduramaz sevdiğine. Seviyor hissine kapılmaktan alıkoyamaz kendini. Sevilen ağına düşürdükleriyle benliğini büyütürken bir gülüşe, bir bakışa aldanan aşığın hali içler acısıdır. Artık aşık sevdiğinin elinde bir oyuncaktır,o atla der atlar, o gel der gelir.İlk aşk, kafada esen kavak yelleridir , insanın aklını başından uçurur.Yaşanacak acı bir tecrübe  insanın aklını başına getirmeye ve duygularını olgunlaştırmaya kafidir.Bu acı tecrübeler  ilk aşkın insana mutlulukla beraber sunduğu zehirdir. O yüzdendir bir babanın oğluna son nasihati : "Kadın aşkından koru kendini, oğlum. Bize mutlulukla birlikte zehir sunan bu duygudan kork!" Gel gör ki hangimiz mutlulukla sunulan bu zehri bile bile yudumlamaktan geri dururuz?
Kitap satır aralarında ; gençlik, aşk, tutku, sevme,yalancı sevilme hissi, aldatma, aldatılma, sadakat, kıskançlık, pişmanlık gibi duyguları okuruna bulaştırıyor . Aşkın insanı ne kadar yüceltebileceğini ya da alçaltabileceğini sorgulatıyor. Acı tecrübeli  ilk aşkları olanlar uzak durun bu kitaptan, bir müddet sizi geriye sarabilir, benden söylemesi... Bu kitabın üstüne  "Hangimiz Sevmedik"  ve "Sevmekten Kim Usanır"  şarkıları iyi gider galiba.
Dinlemek isteyenler buyurun:
- https://youtu.be/TaTeZJib-MA
- https://youtu.be/zVoheCaMWT4
İyi okumalar...  :)  ;)
Sonunu baştan anlayabileceğiniz fakat akıcı ve sade bir dille yazılmış bir kitap. Benim için sıradan bir öykü gibiydi. Aşk romanı sevenlerin ilgisini çekebilir.
Her kitap herkes için yazılmamıştır. Bu kitapta benim için yazılmamış. Klasiklere girecek kadar hoşuma gitmedi bu hikaye benim. Dili de pek etkileyici gelmedi. Başından beri her şey belliydi aslında ama buna rağmen karakterin bir türlü durumu çakmaması sinir bozucuydu. Ve bunu çok rahat kabullenmesi mide bulandırıcı. Çerezlik, can sıkıntısını gidermek için okunabilir. Ama insana ne katar bilinmez.
Herkesin başta kitabı görünce aklına gelen klasik aşk hikayelerine benzemeyen bir kitap.Etkileyici ve bir o kadar sarsıcı bir kitap.Ve tabi ki çok akıcı.Okumanızı tavsiye ederim .
— Özgürlük, -[diye] tekrarladı o, -peki biliyormusun insana ne verebilir?
— Ne?
— İrade; özgürlükten daha iyi olan özel irade ve güç verir ona.
Aşk, aşk sen ne güçlüsün! Kolayca bağışlayabiliyor, katlanabiliyorsun, işte aşk budur, bu olmalı!
Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Sayfa 121 - ÜBL Yayınları
Kalp krizi geçirdiği o günün sabahı bana Fransızca bir mektup yazmaya başlamıştı."Oğlum, diye yazmıştı, "kadınların aşkına dikkat et; ondan sakın, o yavaş zehirden."
Ateşin pervaneyi çektiği gibi çekiyordu beni... Sevilmediğimi bilmek, hele bunu kendi kendime açıklamak pek acı geliyordu, yine de o yakıcı ateşin çevresinde dönmeye devam ediyordum.
Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Sayfa 73 - Varlık Yayınları, Nihal Yalaza Taluy
Sanki çok uzun zamandır tanışıyorduk ve onu tanıyana kadar hiçbir şey yaşamamıştım.
Şiirlerin müziği ya da akşamın güzelliğinden kaynaklanan gözyaşlarım her zaman ilkbaharın çimenleri gibi mutlu bir duygunun, genç ve taşkın bir hayatın filizleri yükseliyordu

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlk Aşk
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759990688
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kum Saati Yayınları
Baskılar:
İlk Aşk
İlk Aşk
İlk Aşk
İlk Aşk
İlk Aşk
''İlk Aşk'' bir platonik aşkın öyküsü, babası tarafından aldatıldığını son anda fark eden bir gencin başından geçen olayların öyküsüdür.
Vladimir 16 yaşında, hayatın gerçekleriyle henüz yüz yüze gelememiş, varlıklı bir ailenin üniversite sınavlarına hazırlanan bir oğludur. Delikanlı başına buyruk yaşarken, mahallelerine yeni taşınan kapı komşularının kızı Zinadia'yı görür ve ona aşık olur. Ama ortada aşılması güç büyük bir engel vardır: Genç kızın delikanlıdan beş yaş büyük olması, herkese tepeden bakması...

Kitabı okuyanlar 559 okur

 • Saadet

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.6 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları