Adı:
İnsancıklar
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756249840
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Atlantis Yayınevi
175 syf.
·4 günde
Dostoyevski'nin İlk kitabı olan insancıklar'ı başlıyorum okumaya tam da şu vakit. Görüşlerimi bitirmeden getiremem dile fakat bi beklenti var içimde. şöyle alıp götürsün istiyorum beni. Farklı dünyaları tatmak ne yetkin bir his öyle değil mi.. ve bunun için okumak..
175 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Mutsuzluk bulaşıcı bir hastalıktır.
Ne kadar garip bir zamanlar bize kötü gelen, bizi kızdıran olaylar bile birer anıya dönüşünce bütün kötülüğünü kaybediyor.
Dostoyevski'nin ilk romanı..Muhteşem bence
175 syf.
·Puan vermedi
Nasıl bağlanıp kendinden vazgeçebilirsen,işte öyle bir sevgi.karşılığı olmayacak bu sevgisinin oda çok iyi biliyor.Belkide o da sadece onun için bir şeyler yapmaya aşıktır yada onun için aç kalmaya yada ne bileyim onun çehizliği için kendi lüksünden vazgeçmeye.Ama en çokda sevmeye...
175 syf.
·6 günde·9/10 puan
Nedendir bilmem bu kitabı okurken -hiç alıngan olmayan ben- bi hayli alıngan oldum.
Etrafıma çok derin, insanlara karşı çok hassas oldum. Kitabı okuma süresinde attığım #17462202 iletim ne kadar hassas olduğumun göstergesidir.
Hakikaten adını yaşatan bir kitap.Harika duygu yüklü ve farkındalık sağlayan içeriği etkiledi beni. Bu süre içerisinde nezaketim bir kat daha arttı.
Keşke insanın rahatça herşeyi anlatabileceği buradaki gibi bir mektup arkadaşı olsa.(Üniversitede Sümeyye adlı arkadaşımla birbirimize günlük tutup vermiştik. Duygularımızı anlatan,kırgınlıklarımızı,sevinçlerimizi vs ... )
Bu kitabı daha önce tanısaydım dedim kendi kendime.okumayan herkesin okuması gerekir diye düşünüyorum.
Mathemazel
175 syf.
·7/10 puan
Kitap Dostoyevskinin ilk kitaplarındanmış.Belki Dostoyevski olduğu için beklentimi çok yüksek tuttum bilmiyorum ama kitap bittiğinde "E noldu şimdi?" dedim bir an..:)
175 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Hem bir klasik hem de dev bir yazarın ilk kitabı aslında sırf bu yüzden bile okumaya değer ama yine de kitap hakkında bir kaç kelime yazmak gerekirse acıyı ve umudu kelimelere dökmek ancak bu kadar güzel olabilirmiş o da olmuş zaten...
175 syf.
·5 günde·7/10 puan
Dostoyevski'nin yazdığı ilk kitabı. İlk kitabından mütevellit oldukça sade ve yalın bir dille yazılmış. Kitap altmışlı yaşlarında olan Makar ve onun uzaktan arabası gencecik bir kadın olan Varvara arasındaki mektuplardan ibaret. Dostoyevski bu iki karaktere de ayrı ayrı öyle güzel bürünmüş ki sanki mektupların gerçekliğinden şüphe duymadan okudum.

Son olarak uzun zamandır böyle içimi buruklaştıran bir ayrılığa şahit olmamıştım.

İyi okumalar,
175 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Dostoyevski'nin ilk romanı olan İnsancıklar'ın birebir çevirisi "Zavallı, Yoksul İnsanlar" anlamına geliyormuş. İnsancıklar da yoksul insanların hayatına iki kişinin birbirine yazdığı mektuplarla ayna tutan bir Dostoyevski yapıtı.
İnsancıklar Varvara Dobroselova ve Makar Devuşkin'in mektuplarından oluşuyor. İkilinin birbirine yazdığı mektuplarla onlarının hayatına ve ruh dünyalarına konuk oluyorsunuz. Karakterler ve yaşamları çok güzel anlatılmıştı, olaylar hem gerçek hem de içler acısıydı. Kitapta yer alan günlükten bölümü de çok beğendim ve keşke o kısım daha uzun olsaydı demeden edemedim.
175 syf.
·1 günde·7/10 puan
Romanın kahramanlarından Makar Alekseyeviç'in oturduğu oda oda kiraya verilen evi anlatırken, Memduh Şevket Esendal'ın Ayaşlı ile Kiracıları aklıma geldi. (Uzun bir koridor, sol tarafında bir sürü kapı, oda oda tam bir otel gibi olması, çok gürültülü olması gibi) Mektuplarla başlayan roman mektuplarla devam edip bitiyor, kim kimdir, sonuç ne olacak diye merak uyandırması romanın sürükleyici olmasını sağlamış.
175 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Dostoyevski'nin ilk kitabı ve benim okuduğum ilk kitap.Bu kitabı okuduktan sonra Dostoyevski'nin setini aldım.Suç ve Ceza'yı okumayı sabırsızlanıyorum.
Bizim neyimiz yetmiyor size, canım, siz onu söyleyin! Sizi seviyoruz, siz bizi seviyorsunuz, hepimiz hoşnutuz, mutluyuz... daha ne olsun?
Sizi tanıyınca, birincisi, kendimi daha iyi tanıdım ve sizi sevmeye başladım; küçük meleğim, sizden önce, tek başımaydım ve yeryüzünde uyuyor, yaşamıyordum sanki.
Perdeyi açtım; ama başlayan gün hüzünlü ve kederliydi, ölen adamın sönmekte olan zavallı hayatı gibi. Güneş yoktu.
Fyodor Dostoyevski
Sayfa 72 - Can Yayınları Mayıs 2019

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsancıklar
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756249840
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Atlantis Yayınevi

Kitabı okuyanlar 29,4bin okur

  • Hatice Bayar
  • Bahar Güleç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları