Jurnal

8,9/10  (39 Oy) · 
110 okunma  · 
28 beğeni  · 
2.340 gösterim
Cemil Meriç'in Kendini, yakınlarını, etrafındakileri, içinde bulunduğu dünyayı, düşünce tarihini ve tarihimizi kendi açısından ve yalın bir şekilde değerlendirdiği eseri Jurnal, yazarın gündelik düşüncesini, kişisel maceralarını, anı ve itiraflarını, yoğun duygularını, yaratış gücünü, alışılmadık yaklaşımlarını, güçlü sentezlerini, engin kültürünü bir arada yansıtan bir büyülü aynadır. Cemil Meriç'in en doğal çehresi ve olanca çok sesliliğiyle karşımıza çıktığı eser, yazarı olduğu gibi tanımanıza, değerlendirmemize yardım eden zengin biyografik malzeme de içeriyor. İsyankar, acımasız, çoğu zaman duygusal yanlarıyla bir gönül ve düşünce adamına yaklaştırıyor bizi, Jurnal'de Cemil Meriç'in düşüncesi, karakteri, kişiliği çırılçıplak karşımızda. Jurnal, sonsuzla ve ölüm sonrasıyla bir tür hesaplaşma, bir vasiyetname, bir uzun mektup.
Elif Kimya S. 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Jurnal, Cemil Meriç' in etrafındaki insanları, kendini, karakter ve düşüncelerini en açık haliyle yazdığı, uzunca bir mektubu kitap haline getirmesidir. Bazen akışı yavaşlayan ama derhal toparlanıp sıkmayan akıcı bir dille yazılmış. Basmakalıp bir düzene karşı çıkan, düşünce ve edebiyat dünyasının önemli, aydın isimlerinden Cemil Meriç' i tanımak isteyen herkes bu kitabı okuyarak onu kendi anlatımıyla en iyi şekilde tanıyabilir.

yücelözmen 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç, edebiyatımızın ve düşünce tarihimizin önemli ismi. Bir fikir işçisi, münzevi bir yalnız....Ne isa'ya ne Musa'ya yaranabilmiş, gerçi yaranmak gibi bir kaygısı da olmamış. Doğru bildiklerini anlatmaktan geri durmamış, bir aydın, bu memleketin yüz akı düşünürlerinden... 40 yaşında çok okuduğundan dolayı gözlerini kaybeden, buna rağmen öğrenmeden ve öğretmeden hiç geri durmayan bir mütefekkir... Tüm külliyatı gibi Jurnal 1- Jurnal 2 eseri de okunmalı... Cemil Meriç gibi bir entellektüeli yakından tanımak için özellikle okunmalı, özellikle karısı Laima'ya yazdıkları da ayrı bir güzellik oluşturur.

hande elif hergün 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cemil Meriç'in 2 ciltlik uzman sosyolojik tespitlerinin beyin zorlayan, fikir genişleten eseri. Okudukça Cemil Meriç'e duyulan saygıyı artırmakla birlikte, toplumların kirine,pasına, cehaletine, kurnazlığına şaşıracağınız muhteşem satırlar..

mehmet tekiner 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Muhteşem bir eser. Tek kelimeyle muhteşem.
Meriç'i daha okumamış olan varsa, okur yazar olduğundan bahsetmesin derim...

Kitap okumak 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Deneme tarzı kitaplara ve/veya Cemil Meriç´e özel ilginiz yok ise bu kitap biraz ağır gelebilir. Entelektüel bilgi birikimi oluşturma gayreti ve düşünce tarihimiz hakkında gelişmek isteyen okurlar için önerilebilir. Coğrafyamızın yetiştirdiği ender aydınlardan bir olan yazar ile tanışmakta çok yönlü yarar olacağı kanaatindeyiz.

Kitaptan 57 Alıntı

Kitap
Ben bir taşralı tecessüsüyle sürüklendiğim o gürültülü dünyadan, kitapların asude inzivasına iltica ettim.

Jurnal, Cemil MeriçJurnal, Cemil Meriç

”Kelimeleri sana veriyorum okuyucu… Onlar yanıp sönen birer oyuncak. Boş içleri. Boş mu? Alev var göğüslerinin içinde, barut var, gözyaşı var. Nihayet bütün dünya kelimelerden ibaret. Ama sende ne varsa kelimede de o var. Kelime, Narsis’in kendini seyrettiği dere. Çok bakma, içine düşersin! ”

Jurnal, Cemil MeriçJurnal, Cemil Meriç
ismail 
25 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendini dalgalara terk et, bir kayaya yapışan midye olmaktan kurtul.
...insan yosun olmak için yaratılmamış.

Jurnal, Cemil MeriçJurnal, Cemil Meriç
Ferah 
09 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seni kayıtlı şartlı sevdiğimi söylüyorsun...
Hanımefendi;
Türk dilinde iddianızın cevabı,
“Halt ediyorsunuz“dur ...

Jurnal, Cemil MeriçJurnal, Cemil Meriç

Hani hasret kalır ya toprak suya,
Hasretim sana toprak misali.
Ne mecnunlar gördü bu dünya,
Leyla olmazsa zindan misali.

Jurnal, Cemil MeriçJurnal, Cemil Meriç
Ömer Kavas 
14 May 21:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Düşünce dünyasında hiçbir fetih nihai değildir. Hepimiz birer Sizifos'uz hele diyaloğun olmadığı bir ülkede.. Türk aydınının kaderi mahpeste şarkılar söylemek. Bu lanet berzahından nasıl ve ne zaman kurtulacağız? Tefekkür bir arayıştır, içtimai bir arayış.

Jurnal, Cemil MeriçJurnal, Cemil Meriç
ismail 
24 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölmemek için öldüreceksin. Ölmemek için öldürmek mi? Peki öldürürsem ölmeyecek miyim? Belki öldürdüğün her canlıda ölen kendinsin. Ama bunu ne zaman kavrayacak insan? ... Ezilmek istemiyorsan ez mi hakikat?

Jurnal, Cemil MeriçJurnal, Cemil Meriç

Kitapla ilgili 1 Haber