Karanlıkta Bir Ninni Struma

9,3/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
585 gösterim
Unutmak ihanettir. Topluma iradesini kazandırmak da tarihte yaşanan trajedileri unutmamakla mümkündür. Hakan Akdoğan, KaranlıktaBir Ninni - Struma ile Türkiye tarihinin unutulmaya yüz tutmuş kara yapraklarından bir demeti okurun önüne seriyor. Nazizmin zulmünden kaçarken Karadeniz’in karanlık sularına gömülen Yahudi mültecilerin yakarışları ile 12 Eylül işkencehanelerinden yükselen çığlıkların iç içe geçtiği anlatı, okurları bir kere daha insanlık onurunun, yaşamı savunmaktan geçtiğini düşünmeye sevk ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  17 3
 • ISBN:
  9786054849529
 • Yayınevi:
  Aylak Adam
 • Kitabın Türü:
Burak Akgün 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitapta hem Struma var hem darbe dönemi ve işkenceleri. Birbirinden farklı bu iki olay öyle güzel kesiştirilmiş ki bu kitapta. Okuduğunuz bir bölümde gemideki insanların çektikleri canınızı yakarken diğer yanda darbe dönemi sorgulama yöntemleri ve işkenceleri canınızı yakıyor. Yazar belki de bu iki kötü, can acıtan olayı birleştirirken bir yandan da din,dil,ırk,ideoloji ayrımı yapmaksızın insana zulmün insana acı verdiğinin/vermesi gerektiğinin mesajını veriyordur. Kim bilir ?

Dila. 
 15 Oca 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 10/10 puan

Struma olayı ve 12 eylül darbesinde yaşananların son derece duygusal biçimde, bir insanın hayatı üzerinden anlatılmasına şahit oluyoruz.

Struma belgesel gibi anlatılmıyor. İlginizi çekiyorsa bunun için Struma - Halit Kakınç kitabını öneririm.

Kitap için duygusal dedim. Ancak ağlak değil. Duygu sömürüsü de yapmıyor. Sizi anlamaya- anlayışlı olmaya zorlamıyor, katledilen 789 kişi - ve üstelik 103'ü çocuk için üzülmek zorunda bile değilsiniz.

Ama bunlar gerçek ve yaşandı. Bunu bilmekte fayda var.

Kitaptan 3 Alıntı

Dr. Elmyra 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap
George Orwell kitapları yasaklayacak olanlardan korkuyordu. Aldous Huxley ise kitapları yasaklamaya gerek kalmayacağından, çünkü hiç kimsenin kitap okumayacağından korkuyordu.

Karanlıkta Bir Ninni Struma, Hakan Akdoğan (Sayfa 79)Karanlıkta Bir Ninni Struma, Hakan Akdoğan (Sayfa 79)
Dr. Elmyra 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sevdiğimiz ya da zorla sevdirildiğimiz televizyon bizi yavaş yavaş kitaplardan, doğadan, duyarlılıklarımızdan, insanlığımızdan uzaklaştırıyor. Bitiyoruz.

Karanlıkta Bir Ninni Struma, Hakan Akdoğan (Sayfa 80)Karanlıkta Bir Ninni Struma, Hakan Akdoğan (Sayfa 80)
Dr. Elmyra 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hala o kuytudayım; çocukluğumda saklandığım, saklandıktan sonra boğuntuyla yüzleştiğim, sonra alıştığım. Birisinin "Elma!" demesini bekliyorum.

Karanlıkta Bir Ninni Struma, Hakan Akdoğan (Sayfa 55)Karanlıkta Bir Ninni Struma, Hakan Akdoğan (Sayfa 55)