Adı:
Kelile ve Dimne
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
237
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056991165
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çağdaş Kitap
Edebiyat tarihindeki ilk fabl örneklerinden biri olan Kelile ve Dimne, tarih boyunca en çok okunan, çevrilen ve uyarlaması yapılan üç-beş kitap arasındadır. Hintli filozof Beydeba tarafından Hint Hükümdarı Debşelem için yazılan eser, bir vezirin padişahına yaptığı nasihatlerden ve padişahın sorduğu sorulara verdiği cevaplardan meydana geliyor. Devlet yönetiminden halkın refah ve mutluluğu için neler yapılması gerektiğine kadar birçok konu hakkındaki düşünceler, hayvanların sembolize ettiği karakterler üzerinden hikaye edilerek padişaha anlatılıyor. Beydeba'nın yüzlerce yıl önce verdiği öğütler bugün de geçerliliğini korumakta ve eser bu özelliğiyle dünya klasikleri arasında yer almaktadır.
301 syf.
.........Dikkat spoiler içermemektedir ..........
Çok merak ettiğim bir kitaptı ama bu kitap şöyle bir kitap
Size bu kitabı anlatabilmem için öncelikle sizin Çakal, kurt ve aslanın hikayesini bilmeniz gerekir. Peki nedir çakal, kurt ve aslanın hikayesi;
Çakal bir gün yolda gidiyormuş. Yürürken kurdu görmüş. Kurt çakala demiş ki bizim durumumuzu sana kedi köpek ve horozun hikayesi ile anlatabilirim.
- Kedi, köpek ve horozun hikayesi nedir ki?
- şöyledir bir gün kedi köpek ve horoz yürüyorlarmış horoz demiş ki aslında bizim durumumuz şöyle;
- Bizim durumumuz nasıldır?
- Bizim durumumuz aynı fare peynir ve ahçının hikayesine benzer.
-Bu peynir, fare ve ahçı hikayesi nedir ki? Anlat bize.
-Şöyledir peynir ahçı ve farenin hikayesi bir gün fare peyniri almış gidiyormuş ahçı görmüş fareyi
fare aşçıya demiş ki bu durumu sana şöyle özetleyebilirim.
-nasıl özetleye bilirsin?
-Aslan, Hint bülbülü ve kralın durumu ile özetleyebilirim.
-Aslan Hint bülbülü ve kralın durumu nedir ki?
-Şöyledir ki; aslan bir gün Hint bülbülü ile konuşuyormuş Hint bülbülü demiş ki aslan bizim durumumuz aslında falan falan falan........

Anlayacağınız fabl içinde fabl fabl içinde fabl fabl içinde fabllarla dolu bir kitap.
Anlatılan fabllar bazen konuyla o kadar alakasız ki ne demek istedi diye ilk konuşmacıya , kitabın önceki sayfalarına bakmak gerekiyor.

Şule yayınlarından aldığım bu kitap toplam 301 sayfa fakat ilk 103 sayfası kitabın önsözü niteliğinde.
103 sayfadan sonra bana göre 14 ama kitabın içeriğine göre 15 tane bâbtan (bölüm,kısım belki mesal) oluşuyor.
Bu bölümlerin en uzunu, en iç içesi, en bayığı Kelile ve Dimne.
Diğer 13 tanesi kısa kısa fabl ve hikayelerden oluşuyor.
Neredeyse hepsi de Krallık ve Krallık yönetimi ile alakalı. Beydebâ adında bilgenin ülkenin yönetimini beğenmediği için Hint kralı Debşelim'e verdiği öğütler ile alakalı.
Ayrıca kitapta kadınları sürekli bir aşağılama söz konusu.
Kitaptan aradığım huzuru bulamadım belki çeviri ile alakalıdır. Ben orijinal metninden çeviri olmasını isterdim fakat bu sanırım Arapça metinden çeviri.
Arapça olduğunu nereden çıkardım. Normal de birkaç araştırmada Beydebâ nın Çinli olabileceği yönünde kaynaklar var fakat burada sürekli namaz ve oruçtan bahsedilmekte.
Çok merak ederek aldığım bir kitaptı. İnternet alışverişi olduğu için kitapları sayfasını çeviremeden, içindeki metinleri okuyamadan almak zorunda kaldım. Ah pandemi kitapçıya bile gidemez olduk.
Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.
254 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Kelîle ve Dimne, Kitap Dünyam ile #doğuyukeşfet maratonumuzun mayıs kitabıydı... Doğuya yolculuğumuzdaki bu durağımızda masallar diyarına gittik yine... Hitopadeşa'da okuduğunuz masalların benzeriydi çoğu... Kökeni Pançatantra kitabına dayanınca, bu masalların ortak olması da gayet normal...
.
Kelîle ve Dimne'de hükümdar yapılan Debşelîm'in zulmetmeye başlaması üzerine, Beydeba'nın ona anlattığı iç içe masalları okuyoruz... Bu masallar ülke yönetimi ve düzgün davranışlar üzerine... Öğüt veriyor yani... Kral Debşelîm soruyor Beydebâ hayvanlar üzerinden soruya dair masalı anlatıyor...
.
Adını iki çakalın adından alan kitabın önsöz kısmı daha güzeldi bana göre. Bu masalların yolculuğu anlatılmış... Çok heyecanlıydı...
.
Masalların dünyasına girmek isterseniz aklınızda olsun ...
317 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Kelile ve Dimne; tahminen iki bin yıl önce Hintli bilge Beydeba tarafından Debşelam Şah'a armağan olarak yazılmış hikmetli öykülerin yer aldığı eserdir.
Beydeba'nın bu eseri bin yıllara meydan okuyarak günümüze kadar ulaşmış, hemen herkesin önemli dersler çıkarabileceği hikmetli öykülerin yer aldığı ve kralların, filozofların, bilgelerin, yöneticilerin, düşünürlerin ve yazarların başucu kitabı olmuştur.
Beydeba eserini yazmadan önce hikmetli bilgileri nasıl aktaracağını düşünmüş ve en uygun yöntemin fabl olduğunu ve hayvanlar aracılığıyla aktarmak olduğunda karar kılmıştır. O'na göre, eğer insanlar kullanılırsa kimileri bunu üstüne alınmayacak ve bunun üzerine düşünmeyecektir. Oysa hayvanların başından geçenler herkesi ilgilendirebileceğinden daha uygun olacaktır diye düşünmüştür.
Kelile ve Dimne; insan, tabiat, adalet, yönetim, zaman, kibir, iyilik, kötülük, bilim, sanat ve daha nice konuda eşsiz bilgiler sunması ve ayrıca sade ve anlaşılır bir dil kullanması bakımından kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır...
216 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Yedisinden yetmişine,kadınından erkeğine,amirinden memuruna,öğretmeninden öğrencisine ve daha da ötesine herkesin mutlaka okuması,anlaması ve hayatındada uygulaması gerekenlerin anlatıldığı bir kitap...
Bir solukta okuyabileceğiniz " Kelile ve Dimne " yi tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
384 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Fabl tarzında olan bu eser iki çakalın adı olan kelile ve dimnedir. Kelile dürüstlüğün doğruluğun simgesi dimne ise hilekarlığın simgesidir.

M.Ö.1. Yüzyılda yaşadığı rivayet edilen Beydebanın Sanskritçe yazdığı bu eser döneminde gördüğü ilgiyi sonraki yıllarda görmüş pek çok padişahlara ışık tutmuş yol göstermiş. Ders alınacak nitelikde bir eser.
279 syf.
·1/10 puan
Milli eğitimin 100 temel eseri olması açısından meslektaşlarımın inceleme amaçlı okuyabilecekleri bir kitap aksi durumda olabildiğince basit.Daha çok ilköğretim kademesinde bulunan öğrencilerimize hitap edebilir.Hikaye içerisinde hikayeler anlatılmış,konudan konuya çok sık geçişler yapılmış bu da zaman zaman kopmalara sebebiyet verebiliyor.Eser her ne kadar fabl türünde olsa da 2.şahış kişi ile 3.şahıs kişilerin karıştığı durumlar olmuş muhtemelen çeviriden kaynaklı.
Keyifli okumalar diliyorum.
159 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Kelile ve Dimne iki çakaldır. 3 yüzyılda keşmir'de yazıldı zannedilmektedir. Hint Filozofu debşelem Hint hükümdarı için uyarlamıştır. Doğu klasiklerinden en meşhur olanların dandır. Hayvanlar konuşturmuş bir çığır açmıştır herkese Tavsiye edilebilir
159 syf.
Kitabı okumayı düşünenlerin sorularına ikna edici bir cevap olma niteliği taşıması dileğiyle incelememize başlayalım.

Öncelikle Yazarından Bahsedelim
Beydeba: Doğum tarihi, ölüm tarihi, ırkı gibi hakkındaki bilgiler fazla olmamakla birlikte M.Ö. 1.yüzyılda yaşadığı söylenilen ünlü Hint Filozoftur. Beydeba'nın en önemli eseri de kuşkusuz dünya edebiyatında Fabl türünde yazılan ilk eser olarak bilinen "Kelile ve Dimne" dir. Bu eser zamanın hükümdarı Debşelem'e yazılmış ve kendisine sunulmuştur. Kitap genel olarak siyaset ve ahlak üzerine, hayvanlar konuşturularak, karakter analizi yapıldığını söylemek mümkündür.

Kelile ve Dimne ilk hikayede geçen, kral aslanın emrinde çalışan, iki çakalın isimleridir. Kelile, iyiliği, doğruluğu yani iyi karakteri temsil ederken Dimne ise kötülüğü, fesatlığı, arabozuculuğu yani kötü karakteri temsil etmektedir. Kitap yazarın kendi doğruları çerçevesinde (örneğin çok kaderci bir anlayış ve yine kadının küçük düşürülmesi gibi) okuyana öğüt verme niteliğini taşır. Bazı öğütlerine katılmamakla birlikte genel olarak öğütlerini gerçekçi bulduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

Kitap ana hikayeler ve bunlara bağlı alt hikayelerden oluşmaktadır. örneğin Beydeba hükümdara bir durumu açıklamak için bir ana hikaye verir ve bu hikaye anlatılırken canlandırılan hayvanlardan biri diğerine bir durumu açıklamak için yeni bir hikaye anlatmaya başlar sonra o hikayedeki hayvanlar başka bir hikaye anlatmaya başlarlar ve bu şekilde devam edilir. Daha sonra en sondan başlanarak hikayeler bir bir bitirilerek sonuçlar ana hikaye oradan da açıklanmaya çalışılan duruma bağlanır. Bu şekilde bazen bir ana hikayeye 10 veya daha fazla alt hikaye bağlanır. Her hikaye kendi içinde bir öğüt verirken aynı zamanda ana hikayeye de katkı sağlar dolayısıyla diğer hikayelerin ana hikaye ile bağlantılardan kopmamak için dingin bir zihne ihtiyaç olduğunu söyleyebilirim .

Hikayelerde en fazla üzerinde durulan konu akıllı kişinin özellikleri veya belirtilen durumlar karşısındaki davranışlarıdır. Bunun yanında ahmak kişi, alçak kişi, nankör kişi gibi başka kişilik analizlerine de yer verilmiştir.

Bütün bu açıklamalardan sonra son olarak da hikayelerin temelini oluşturan ana durumları tek tek verelim;

1-Birbirlerini sevdikleri halde yalancı ve hilekar birinin aralarını açmasıyla birbirine düşman kesilen iki kişinin öyküsü
2-Birbirine gönülden bağlı dostların bu dostluklarının nasıl başladığını ve birbirileriyle olan ilişkileri
3- Ne kadar dalkavukluk yapıp yalvarsa da kendisine aldanılmaması gereken düşmanın öyküsü
4-Uzun süre dilediği bir şeyin peşinde koşup da elde ettiği anda kaybeden kişinin öyküsü
5-Bir işi iyice ölçüp biçmeden hareket eden ve bu işin nereye varacağını düşünmeyen kişinin öyküsü
6-Düşmanı tarafından kuşatılan, yok olacağını anlayan, bu yüzden de bazı düşmanlarıyla anlaşarak veya dostluk kurarak bu durumdan kurtulmaya çalışan; bu şekilde kurtulup güvenliğe kavuştuktan sonra da anlaştığı düşmanlarına karşı vefalı davranan adamın öyküsü
7-Birbirlerinden uzak durması gereken düşmanların öyküsü
8-Sebepsiz yere cezalandırdığı kişinin gönlünü almak isteyen hükümdarın öyküsü
9-Gücü yettiği halde, başına gelen kötülükler yüzünden başkasına kötülük, eziyet ve düşmanlık yapmayı düşünmeyen kimse ile ilgili bir öykü
10-Hükümdarın saltanatını ve gücünü korumasını sağlayan şeyler
11-Kendine yakışan ve karakterine uyan işi bırakıp da başka bir şeyin peşine düşen fakat bunu da doğru dürüst anlamayarak şaşkın bir şekilde ortada kalan adamın öyküsü
12-Hak etmeyen kişiye iyilik yapıp ondan teşekkür bekleyen adamın öyküsü
13-Eğer kişi, iyiyi ve yararlıyı ancak aklı, ileri görüşü ve tedbiri sayesinde elde ediyorsa, o zaman yüksek makamlar ve çıkarlar elde eden cahil ile başı dertten kurtulmayan akıllı ve bilgili kişilere ne demeli?
14-Aklı kendisine değil başkasına yararlı olan kimsenin öyküsü

ve....ARKA KAPAK
Kelile ve Dimne, adını dürüstlüğün simgesi "Kelile" ile hilekarlığın simgesi olan "Dimne" den almıştır. Fabl tarzındaki bu eserin ilk bölümünde yer alan iki çakalın adıdır Kelile ile Dimne...

M.Ö.I. yüzyılda yaşadığı rivayet edilen Beydeba'nın Sanskritçe yazdığı bu eseri, döneminde gördüğü ilgiyi daha sonraki yıllarda da korumuş ve pek çok hükümdarın eğitiminde de kullanmıştır.

Eser, yazarı Beydeba'nın ideal sayılabilecek kişiler yaratılmasında yararlı olabileceğini düşündüğü, ince bir nüktedanlık ve imalar zinciriyle bezendiği hikayelerden oluşur.

Not: Hakkında inceleme yaptığım eser "Alkım" yayınevine aittir. Başka yayınevleri çok farklı bir şekilde ele almış olabilirler.
160 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu kitabı okuyacaklar Matruşka gibi bir kitapla karşı karşıyasınız. Çünkü bu kitap fabl tarzı olup masalların içinden masal çıkmaktadır. O yüzden ben masalların birbiri içindeki bağlantısı için bazen durup hatırlatma yapma gereği duydum kendime...
Kitap geçmişten geleceğe yol alan ve filozof Beydeba'nın isabetli öğretilerinden istifade edebileceğiniz bir akıl verme serisi. Bu yüzden okurken dikkat verilmesi gereken ve kafa çalıştıran bir eser. Üstünde durunuz :)
216 syf.
·2 günde·9/10 puan
Kesinlikle çocuk kitabı denilip geçilmemeli. Bu eserde özellikle ailevi terbiye ile siyasi terbiyeye önem verilmiş, ahlakî terbiyeyi ilgilendiren prensipler ise dolaylı olarak anlatılmıştır.İçerisinde o kadar nasihat var ki sanki bir hikaye değilde birçok roman okumuş kadar olabiliyorsunuz. İç içe girmiş hikayeler ile bir çok çıkaracağımız dersler var. Türü fabl hep hayvanlarla dillendirilmiş. Ezop Masalları , Binbirgece Masalları ve Mesnevi dahil bu kitaptan örneklerle oluşturulmuş. Tavsiye ederim.
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Eserin Özü, hükümdar ile aristokrat bir aydın arasında
gerçekleşmesi kurgulanıp temenni edilen görüş alışverişi ve istişare
sohbetleridir ..
Otorite’ye yakınlık, uzaklık; otoritenin devamını sağlayan temel
ilkeler; halk -hükümdar ilişkisi,hükümdarla vezirleri arasındaki ilişkiler,
siyâsî ihtiraslar, ehliyet, beceriklilik, ihanet; hile v.b. konular kitap
boyunca uzayan sohbetin temel konularıdır.
Bu kitap ikibin yıl evvel Beydaba isimli bir Hint bilgesi tarafından
Debşelim adlı Hint kralına Sanskritçe olarak sunuldu.Eserin Sanskritçe
adı “Karataka ve Damanaka” dır.Bunlar kitapta geçen iki çakalın
adıdır.Bugün elimizde bulunan Kelile ve Dimne, İbnü’l Mukaffa
tarafından Berzeveyh’den çevirilen ve bazı
değişiklikler yapılan nüshadır.
Rivayetlere göre, Makedonyalı İskender’den halkın başına geçen
Debşelim sınır tanımaz bir despot olmuştu.Beydaba bu azgını usulüne
uygun bir dille uyarmak, yaptığı zulüm ve hatalardan caydırmak için bu
kitabı yazdı.Eski çağların Brahmanlarının yaptığı gibi o da verdiği
nasihatleri hayvanların dilinden verdi.
Kötünün kötülüğünü bildiği halde dostluğunu bırakmayan, elbet kendine etmiştir eziyet!
Beydeba
Sayfa 154 - Şule yayınları
Dünya acı su gibidir. Onu içen, ancak susuzluğunu arttırır. Dünya bir köpeğin ağzına düşen o kemik parçasıdır ki, köpek o kemikte hissettiği et kokusu yüzünden eti bulmak için kemiği kemire kemire ağzını kanatır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kelile ve Dimne
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
237
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056991165
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çağdaş Kitap
Edebiyat tarihindeki ilk fabl örneklerinden biri olan Kelile ve Dimne, tarih boyunca en çok okunan, çevrilen ve uyarlaması yapılan üç-beş kitap arasındadır. Hintli filozof Beydeba tarafından Hint Hükümdarı Debşelem için yazılan eser, bir vezirin padişahına yaptığı nasihatlerden ve padişahın sorduğu sorulara verdiği cevaplardan meydana geliyor. Devlet yönetiminden halkın refah ve mutluluğu için neler yapılması gerektiğine kadar birçok konu hakkındaki düşünceler, hayvanların sembolize ettiği karakterler üzerinden hikaye edilerek padişaha anlatılıyor. Beydeba'nın yüzlerce yıl önce verdiği öğütler bugün de geçerliliğini korumakta ve eser bu özelliğiyle dünya klasikleri arasında yer almaktadır.

Kitabı okuyanlar 4.022 okur

  • Mağrur Ganizade

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları