Adı:
Kendini Bilmek
Baskı tarihi:
Ocak 1990
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Çeviri:
Selim Naci Karaarslan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Endişe Yayınları
200 syf.
İnsan olarak “ben”in, toplum olarak “biz”in kaderi üzerinde söz sahibi olmak, ancak insanî özbilince ve toplumsal bilince sahip olmakla mümkündür. Bu ise her-şeyden önce, bu iki bilinci tahrif eden, bireyi ve toplumu bunlardan mahrum bırakan her etkeni, “istihmar” aracı olarak bilmeyi ve onlarla mücadele etmeyi gerektirmektedir. Müslüman toplumlar için, istihmarın belki de en tehlikeli aracı “din ” olmaktadır. Elbette ki bu, bozulmuş hakikatten ayrılmış, taşlaşmış, geçmişin kalıntılarından öte bir anlam taşımayan “din”dir. Sadece hesabı değil, tüm sorumlulukları da ölümden sonrasına aktaran(!) bu din anlayışı, insanî ve toplumsal bilinci de kör etmektedir. Tüm bu engelleri aşabilmek ve istihmardan kurtulabilmek; ne filozof , ne entellektüel, ne sanatçı ve ne de bilim adamı olmayı gerektirmektedir. Allah’ın elçileri de bunlardan herhangi biri değildi. Halkın içinden ve ümmi kimselerdi. Ama tarihin akışına yön veren de onlar oldu. Öyleyse mesele —her kim olursa olsun— şunu, bunu okumak, yazmak, araştırmak değil, “kendini bilmek” ve “özbilinç”e sahip olmaktır.

Bu kitapta merhum Ali Şeriatı, kendine özgü coşkun ve sorgulayıcı üslubuyla “kendini bilme’-‘yi ve “istihmar”ı ele alıyor. Dünya görüşünün ne olduğunu, nasıl geliştiğini, insanların tevhidden alıkonup nasıl istihmar edildiğini ve tüm bu sorunların muhatabının ve sorumlularının kim olduğunu ortaya koyuyor. Kitabın son bölümü ise, öğrencilerinin konuyla ilgili sorularından ve cevaplarından oluşuyor. Kesinlikle Okumanızı Tavsiye Ederim.
200 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitabı okumaya başlar başlamaz gelen ilk tepkiler o bir Şii, dikkat et. Yanlış düşüncelere kapılma. Gibi cümleler oldu. Ali şeriati yi bu kadar tehlikeli gösteren olgu nedir bilmiyorum. Ve eminim ki bu sert cümleleri kuranlar ali şeriati yi hiç okumadıkları için dile getiriyorlar. Bir insanın Şii olması doğru bilgilerden, yaratıcı fikirlerden uzak olması gerektiği kanaati mi okumalı. o kadar avrupa i uzak doğu kültürü, veya helen uygarlığı eserleri okuyoruz bir sorun yok. kendi içimizden bir kültürü okuyunca mı sıkıntı Oluyor.kitabı okumanızı tavsiye ederim. aydın nedir alim ile farklı nelerdir. gerçek aydının görev ve sorumlulukları üzerinde durulmuş. yapılan yanlışların nedenleri açıklanmıştır. iyi okumalar
Aydın, toplumun değiştiği, insanın çıkmaza girdiği, üçüncü dünyada geri kalmış toplumların yaka paça tutuştukları, olumsuzlukların bulunduğu şu zamanda, topluma, halka, bilgi, düşünsel hareket ve toplumsal yönlendirme kazandırabilen kimsedir.
Bu tanıma göre aydın, Galileler'in, Kopernikler'in, Sokratlar'ın, Aristolar'ın, İbn-i Sinalar'ın işine varis olan ve
bunları devam ettiren kimse değildir. Günümüzün bilginleri Von Braunlar,
Einsteinler gibi, onların işlerini miras alan, devam ettiren ve geliştiren kimselerdir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kendini Bilmek
Baskı tarihi:
Ocak 1990
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Çeviri:
Selim Naci Karaarslan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Endişe Yayınları

Kitabı okuyanlar 27 okur

  • Zeynep
  • Esra Erusta
  • Gogol'un Paltosu
  • Rukiye Sultan
  • Metin Özdemir
  • Umude
  • Y.
  • Te amo
  • Murat Okur
  • Murat İslam

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.4 (4)
9
%27.3 (3)
8
%18.2 (2)
7
%9.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%9.1 (1)