Adı:
Kira Kiralina
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753850759
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Kyra Kyralina
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oda Yayınları
Baskılar:
Kira Kiralina
Kira Kiralina
Kira Kiralina
Kira Kiralina, Panait Israti´nin ilk romanıdır. Romain Rolland´ın okur okumaz hayran kaldığı, ve bütün dünyaya "yeni bir Gorki" diye sunduğu Istrati, bu yapıtında çocukluğunda dinlediği bir öyküyü, pazarcı Stavo´nun yaşamını, onun ağzından anlatır. Bir bölümü Romanya´da, bir bölümü ise İstibdat zamanı İstanbul´unda ve Osmanlı İmparatorluğu´nun çeşitli yerlerinde geçen serüvenlerde yitirdiği anasını ve kızkardeşini bulmak için diyar diyar dolaşan ve başına türlü belalar gelen Stavro´yu, acılarını ta yürekten duyarak adım adım izleriz.
132 syf.
·8 günde·7/10
Son zamanlarda daha önce hiç okumadığım yazarların kitaplarını okuyor ve kendileri ile tanışma imkanı buluyorum. Panait Istrati de daha önce okumadığım ama, biran önce tanışmak istediğim yazarlar arasındaydı. Ufak çaplı yaptığım bir internet araştırmasında kitaplarının epey beğenildiğini görmüş ve daha önce adını bile duymadığım için hayıflanmıştım. Kira Kiralina’nın da kendisiyle tanışmam için uygun kitap olduğuna karar verip kitabı temin ettim.

Aslında kitabın başlarında umduğumu bulamamış ve kötü bir yorum yapmak durumunda kalacağımı düşünmüştüm. Ta ki hikayenin ana dönemecinden geçip kendimi karakterin peşinden savruluyor bulana dek… Kitabı başlangıçta sevmememin nedeni de aslında karakterleri benimseyemememdi. Kitabımızın esas karakterinin annesi de ablası da bana biraz itici geldi. Annenin düşündükleri ve söyledikleri bazen doğru gelse de empati kuramadım bu iki karakterle. Ama hikayenin içine girdiğimde sayfalar su gibi akıp gitti. Kurgunun arkasında yazarın vurguladığı özgürlük kavramının işlenişi çarpıcıydı. İnsani değerler de hikayenin aralarına bolca serpiştirilmiş. Yazarın arada vurguladığı düşünceleri okumak ve üzerine düşünmek keyif verdi. Ayrıca hikayenin geçtiği yerler arasında İstanbul’un da olduğunu söylemek lazım. Romanya’da başlayıp İstanbul, Şam, Beyrut gibi yerlerde geçen bol insan manzaraları içeren bir kitap ‘’Kira Kiralina’’. Yazarın üslubuna gelecek olursak çok sade bir dil kullanmış Panait Istrati. Zaten kendi kendine öğrendiği Fransızca’yı kullanarak yazmış kitaplarını ki bu da beni şaşırtan bir unsur olmuştu. Kitapta geçen Adrien, Mihail ve hatta Angel Dayı yazarın öteki kitaplarının da karakterleri anladığım kadarıyla.

Tatile çıkmamdan mütevellit okumamda yaşadığım ufak çaplı kesintiler kitabı daha geç bitirmeme neden olsa da aslında sürükleyici bir kitaptı. Peki yazarın bir başka kitabını okur muyum? Evet okurum. Herkese keyifli okumalar...

(Bu arada ufak bir not; henüz izlemesem de kitaptan uyarlanmış bir film de bulunduğunu ekleyelim.)
132 syf.
Panait İstrati okuyanlar sevenler ,bir kitabını okuduktan sonra mutlaka tüm kitaplarını okumak isterler.Bu kitabı aklınızda yer edeceklerden.İstrati'nin içtenliği, gözlemlerle zenginleşen anlatımı okuyucuyu hemen sarıyor.Romanya, elbette Tuna Nehri , İstanbul ve daha nicesi. İstrati 'yi okurken onun insan sevgisini ve içine dokunan günlük yaşam hallerini aynıyla hissetmek mümkün.
156 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Panait Istrati ile olan serüvenimi devam ettiren, Panait Istrati'nin ilk romanı olan bir eser, Kira Kiralina. Muazzam bir eser arkadaşlar ve muazzam bir yazar. Daha önceden de söylediğim gibi Panait Istratiyle, 'Balkanlar'ın Gorki'si', ile tanışmadıysanız tanışın.

Yabancı filmlerde, dizilerde, kitaplarda, Türkiye'den bahsedildiğini görmek ilginç geliyorsa size Panait Istrati'yi seveceksiniz. Zira kendisi bir Rumen olmasına rağmen Türk kültüründen, yaşantısından en az bir Türk kadar haberdardır. Çokça bahseder eserlerinde Türkler'den, Türkiye'den. Hatta bu eserinde, Türkçe diyaloglar dahi yer alıyor.

Yazarın ta Osmanlı döneminden, Türkiye hakkında tespitleri ve gözlemleri harikuladedir. Rüşvet ve adam kayırma bu ülkenin kaderinde var herhalde. Yeni bir şey değilmiş bunu öğreniyorsunuz bu eserde. Bir kısım var ki bu tespit de harikadır: '"...evet özgürce, çünkü astığı astık kestiği kestik bir yönetimle yönetilen şu Türk toprağı için ne denirse densin, yeryüzünde buradan daha özgür yaşanan bir ülke yoktur; ama tek bir koşulla: Kendini silecek, yığın içinde eriyip gidecek, hiçbir şeyle göze çarpmayacak, sağır ve kör olacaksın. O zaman, işte o zaman, kimseciklere görünmeden her yere gidebilirsin; sıkı kapalı kapılar zorlamayla açılmaz."

Az bilinen güzel eserlerden Kira Kiralina. Okunması gerek.
132 syf.
Nasıl güzel bir kitap okudum Heyecanla,merakla,keyifle... Panait Istrati'nin ilk romanı Kira Kiralina.Bir ucu Osmanlı döneminin Balkanlar’ına uzanan kitapta Annesi ve ablasını arayan Stavro’nun yolculuğuna ortak oluyoruz.Bu yolculuk boyunca Stavro'nun tanıştığı insanları,onların hayatlarını ve kendi isyanlarına tanıklık ediyoruz
Stavro'nun hayatı;özgürlükle kölelik,düşmanlıkla dostluk,ümitle ümitsizlik arasında gidilip gelinen bir macera...
Kitap,okuyucuyu derinden etkileyecek bir dille yazılmış çok,çok sevdim
132 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Her kitabında, kendi hayatına renk katmış başka bir acılı yüreğin hikayesini anlatır Bay Istrati. Hayatını Balkanları ve Osmanlı topraklarını gezerek geçirmiş olduğu için bazı okurlar "yol hikayesi" sayarlar yazdıklarını. Ancak manzaradan çok "tanıdıkların hikayeleri" anlatılır bize. Zaten okumaya başlar başlamaz kendinizi öylesine kaptırırsınız ki hikayeye, hani yazar sürekli semt adı vermiyor olsa, hikayenin hangi ülkede geçtiğini bile unutursunuz. Bana göre her kitabı baş yapıttır, şimdiye kadar sevmediğim kitabi olmadı mesela. O yüzden gönül rahatlığıyla herkese tavsiye ediyorum, okuyunuz okutunuz. =)
132 syf.
·9/10
Fransız yazar Romain Rolland, Kitabın yazarı P. İstrati ile tanışıklığını; yaralanmış ve hayatından umudu kesilmiş olan İstranti nin cebinden çıkan bir mektup vesilesiyle olur. "Bir Gorki", bir "dahi" diye nitelendirir İstrati'yi.
Kira Kiralina ilk eseridir yazarın.
Kitabın adı böyle olsa da, yani "KİRA KİRALİNA", Ablasıdır. roman kahranının. Ama roman, Kira Kiralina nın kardeşi pazarcı Stavro nun hikayesidir.
Yazar duyduğu bir hikaye üzerine kurmuş ve gerçekleştirmiştir bunu.
1951 de ilk baskısı yayımlanmış Türkiye de. 1959 da da 3. baskısı.
Ben bu basıkı dan okudum. yıllar sonra bir kere daha. Varlık yayınlarından, kütüphanemde; kurumuş, sararmış, zaman zaman sayfalardaki mürekkepleri zalim zamanın uçuklaştırdığı mini minicik harflerle basılmış bu kitabı okudum.
Müthiş bir zevk aldım. Sanki her bir paragraf da gizemli sır saklı nefaset ler var,Anlatımın, heyecanın, kısa kısa kimi hikayeciklerin içerisin de Stavro nun hayat mücadelesi, insanlığı tanımadaki yaşadığı ve elde ettiği tecrübesi,, şiirsel bir yorumla kaleme alınmış.
Roman bir kısmı Romanya da, bir kısmı Osmanlı topraklarında,İstanbul da geçiyor.
Okumanızı dilerim.
132 syf.
·6/10
Istrattı birşeyin peşinde savrulan hayatların akışını iyi tasvir eden,analiz eden bir yazar.Daha önce Baragan'ın Devedikenleri kitabını okumuştum orada devedikenlerinin peşinde savrulan hayatlar vardı.Bu kitabında da kardeşi peşinde savrulan Stavro'nun hayatı;özgürlükle kölelik,hayvanlıkla insanlık,düşmanlıkla dostluk,ümitle ümitsizlik arasında gidilip gelinen bir macera...
132 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Balkanların Gorki'si Panait İstrati'nın okuduğum ilk kitabı. Zaten yazarın da ilk romanı olan Kira Kiralina, küçük Dragomir'den Stavraki'ye uzanan  pazarcı Stavro'nun hikayesi. Romanya'da başlayıp Osmanlı Devleti topraklarında süren bir hayatı, kendi ağzından dinliyorsunuz. Biraz Boyalı Kuş tadında acı ve şiddet anlatımları ürkütücü olsa da, hikayenin içine girip bir çırpıda ilerliyorsunuz. Dilini ve anlatımını çok hoş buldum.
132 syf.
·Puan vermedi
İlk kez okuduğum bir yazardı. Bir zamanlar Osmanlı toprağı olan Romanya,Suriye, İstanbul'da içiçe geçmiş, kozmopolit halkın arasında yazarın peşinde yolculuğa çıktım. Ancak geçişler arasındaki kopukluk ve kurgudaki eksiklikler hikayenin içine girmeme engel oldu? Anne ve kardeşinin davranışlarının nedenlerini anlayamadım. Çocuklukta yaşanan travmalar insanın yaşamı boyunca maalesef onu takip ediyor. Dünya hiç de adil değil. Keyif alarak okuduğum bir kitap olmadı
132 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir kısmı Romanya bir kısmı da Osmanlı da geçen Stavronun deneyimiyle hayatı sorgulamaya var mısınız? O halde
#panaitistrati nin ilk romanı #kirakiralina
yılı okuyun derim.
Her mutluluğun bir de ters yüzü var, yaşamı bile ölümle ödüyoruz...
Panait Istrati
Sayfa 43 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ne çok haksızlık ediliyor yaşamda! Bir bacağı ya da kolu kesik birini görünce kimse kınamıyor, herkes adama acıyor; ruhu sakat adamaysa kimse acımıyor, herkes ondan kaçıyor!.. Oysa bu zavallı, yaşamın ortadireğinden yoksun.
Panait Istrati
Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Senin için, o uzak geçmişe dönmeyi çok isterim ama insanın, eski bavulları karıştırırken çok üzüldüğünü bilmelisin.
Panait Istrati
Sayfa 77 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
...insan yaşarken her şeye alışıyor, hele başlangıçta çok zor gelen günaha her şeyden kolay alışıyor.
Panait Istrati
Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kira Kiralina
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753850759
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Kyra Kyralina
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oda Yayınları
Baskılar:
Kira Kiralina
Kira Kiralina
Kira Kiralina
Kira Kiralina, Panait Israti´nin ilk romanıdır. Romain Rolland´ın okur okumaz hayran kaldığı, ve bütün dünyaya "yeni bir Gorki" diye sunduğu Istrati, bu yapıtında çocukluğunda dinlediği bir öyküyü, pazarcı Stavo´nun yaşamını, onun ağzından anlatır. Bir bölümü Romanya´da, bir bölümü ise İstibdat zamanı İstanbul´unda ve Osmanlı İmparatorluğu´nun çeşitli yerlerinde geçen serüvenlerde yitirdiği anasını ve kızkardeşini bulmak için diyar diyar dolaşan ve başına türlü belalar gelen Stavro´yu, acılarını ta yürekten duyarak adım adım izleriz.

Kitabı okuyanlar 69 okur

  • Buđav lebac| E'lir
  • Şadan Çağlar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%3.7 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0