Kırmızı Azap

7,6/10  (14 Oy) · 
22 okunma  · 
6 beğeni  · 
845 gösterim
Ben dinledikçe onlar anlatıyorlardı. Parasızlık çekiyorlardı, çocukları üniversiteyi kazansın istiyorlardı, işlerinden kovuluyorlar, birbirlerine kazık atıyorlar, ihbar ediyorlar, çalıyorlardı; kimileri kaçaktı, kimileri şantaj yapacak malzeme arıyordu, birbirlerini dolandırıyorlar, her yenilginin acısını daha büyük bir kötülük yaparak çıkarmaya çalışıyorlardı. Karıkocalar birbirlerinden gizli, bu çöplükten kurtulmanın yolunu arıyorlardı.

Ayfer Tunç'un daha önce Aziz Bey Hadisesi ve Taş-Kâğıt-Makas kitapları içinde yer alan kısa öyküleri, Kırmızı Azap'ta bir araya geliyor, birbirini bütünlüyor. Hayatın damaklarımızda bıraktığı buruk tat, yazarın edebiyattaki ilk durağı olan öykülerinde de incelikle işleniyor. Kırmızı Azap, Ayfer Tunç'un 25 yıllık yazarlık birikiminin en önemli köşe taşlarından biri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789750721847
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Evren Erarslan 
18 Tem 23:51 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İki ayrı öykü kitabının birleşimi Kırmızı Azap, Aziz Bey Hadidesindeki, ana öyküden sonra kalan tüm öyküler ile Taş-Kağıt-Makas'taki öyküler birleşip Kırmızı Azap'ı oluşturmuş. Kitaba adının vermesinin özelliği ise, anlatıcının kadın olması, diğer hikayeler erkek gözünden anlatılıyor.
İlk kısma değinmeyeceğim çünkü Aziz Bey Hadidesi kitabının içeriğinde yer alıyor incelemelerim. İkinci kısıma geçiyorum.

Kaybetme Korkusu : 2 Yaşındaki Süsen annesi ölürken çığlıklarını duyar, bu onda dayanılmaz bir tramvaya yol açar, garip bir rahatsızlığı olur. Babasının elini bıraktığında nefesi kesilmektedir. Bununla yaşamaya alışabilecek mi?

Taş - Kağıt - Makas : Aşk Ekspresi filmini anımsattı bu hikaye, çocukları olmayan bir karı koca, çocukları varmış gibi davranarak, daha doğrusu çocuklarının yerine geçerek sırayla, bu duyguyu birbirlerine yaşatmaya çalışıyorlar. Bu da dönülmez bir sevgi boşluğuna yol açıyor.

Fehime : Rahatsızlık verici bir öykü. Öyküde cümle başı yok. Olması da gerekmiyor zaten. Bir çocuğun ağzından kardeşiyle birlikte yaşadıkları tacizin öyküsü.

Yük : Eski versiyonda bulunmayan yeni bir öykü.

Hasret Gedik Ertekin 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ilk kez bir öykü kitabı okudum romanda sona ulaşmak için epeyi beklememiz gerekiyordu öyküde hop son hem de birden fazla hikaye bence süperdi.

Kitaptan 2 Alıntı

Yasemin Bektaş 
08 Mar 09:17 · 8/10 puan

Kendi hakkımızda çok az şey biliyorduk. Hikaye kişilerinin gerçekdışı dünyasında, henüz yazılmamış kahramanlar olarak, başıboş dolanıyorduk sadece.

Kırmızı Azap, Ayfer Tunç (Sayfa 75 - Can Yayınları)Kırmızı Azap, Ayfer Tunç (Sayfa 75 - Can Yayınları)
Evren Erarslan 
18 Tem 23:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Zaman bir önceki günün zamanından farklıysa, zamanla işi varsa insanın bir yere yetişecekse, bir şey alacaksa, insan o zaman yaşadığının farkına varıyor."

Kırmızı Azap, Ayfer TunçKırmızı Azap, Ayfer Tunç