Kitap
Korku

Korku

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
16,1bin Kişi
56,7bin
Okunma
13,9bin
Beğeni
187bin
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Anonim Yayıncılık · Mayıs 2020 · Karton kapak · 9786053033066
Orijinal adı
Angst
Diğer baskılar
Bayan İrene gizlice girdiği daireden çıkmış, apartmanın merdivenlerini iniyordu. Birdenbire o anlamsız korku yine bütün bedenini sarstı. Gözlerinin önüne kara bulutlar inmiş, dizleri kaskatı kesilmişti. Merdivenlerden yuvarlanıp yere düşmemek için hemen parmaklığa tutundu. Bu gizli ziyareti ilk defa yapmıyordu. Aslında bu ani ürpertiye alışmış ve göze almıştı. İçindeki olanca karşı koyma isteğine rağmen her seferinde içindeki tutkuya yenik düşüp bu eve tekrar geliyordu. Şüphesiz ki randevuya gelişi daha kolaydı. Arabayı sokağın köşesine park ediyor, sağa sola bakmadan, hızlı adımlarla apartman kapısına geliyor, bir koşu basamakları çıkıyor, sabırsızlığın ve tutkunun harlı ateşiyle sevgilisine sarılıyordu. Ama sonra... Eve döneceği zaman korku ve telaşla karışık o esrarengiz dehşeti duyuyor, bu dehşete bir suç ürpertisi ve pişmanlığı da ekleniyordu. Sokakta karşılaştığı yabancı insanlar nereden geldiğini biliyormuşçasına yüzüne bakıyordu sanki. Şaşkınlık ve delilik. İki duyguyu aynı anda hissediyordu.
5 mağazanın 148 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,25
8.5
10 üzerinden
16,1bin Puan · 2556 İnceleme
80 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
QORXU-ƏN ƏZABVERİCİ DUYĞU!
Stefan Zweig  ilə ilk tanışlığım Olağanüstü gece kitabı ilə olmuşdu. Bu kitabı bitirdikdən sonra Zweig kitablarını oxumağa davam edəcəyimdən əmin idim. Qorxu isə oxuduğum ikinci kitabı oldu. Obrazların mənəvi, psixoloji dünyasını, keçirdikləri emosiyaları 80 səhifəlik kitabda Zweig bizə böyük ustalıqla təqdim edir. Kitabın səhifələrinin sayı az olsa da, hər səhifənin daşıdığı dərin məna yetəri qədər çox idi. Hadisələr İrene adlı baş qəhrəmanımızın keçirdiyi mənəvi-psixoloji emosiyalarla bağlıdır. Həyatında xoşbəxt olmaq üçün yetəri qədər səbəbi olan İrene əslində, həyatın tək istiqamətliliyindən, rəngsizliyindən sıxılırdı. Bu sıxıcı həyata rəng, həyəcan qatmaq üçün o, həyat yoldaşına xəyanət etməyi seçir. Beləliklə, İrene'nin böyük qorxuları başlayır... Heç gözləmədiyi anda qarşısına çıxan yoxsul qadın, İrene haqqında yetəri qədər məlumata sahib idi. O irene'nin adını, ünvanını və böyük sirrini bilirdi. İrene'nin kabuslarına çevrilmiş qadın, getdiyi hər yerdə onun qarşısına çıxır, onu hədələyir, pul tələb edirdi. Bu əzabverici qorxulardan xilas olmağın yeganə yolu var idi... Ölüm! Ah, sürekli izlenerek yaşamaktan kurtulmak, nihayet huzur bulmak, sonsuza kadar huzur bulmak, artık yüreğinin üzerinde korkunun çekicini hissetmemek! Görəsən İrene öz qorxularına qalib gəlməyi bacaracaq? Yoxsa o, qorxularından xilas olmaq üçün öz həyatına son verəcək? Xoş mütaliələr! Hər zaman kitabla qalın!
Korku
8.5/10
· 56,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
118
Erdem
Korku'yu inceledi.
70 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kitap yorumum
Yine bir Stefan Zweig kitabıyla daha karşınızdayım. Bu seferki kitabımız Korku. Rahat ve korunaklı bir yaşam süren saygın bir kadın, sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarını atmıştır. Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kahredici bir korkunun pençesine düşer. Korku insanı bilinçdışına itilmiş utanç verici deneyimlerden, bastırılmış pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte bir yapıt. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum dostlarım kitapla kalın #kitapalıntıları Söylediklerinin yapmacıklığından, sahteliğinden dehşete düştü, iliklerine kadar irkildim ve bakışlarını kaçırmak zorunda kaldı. Korku cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliği belli kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir. Yaşamını ve şimdi mutluluğunu da oluşturan bütün bu şeylerin tadına daha derinden varmak için gözleri kapalı yatmaya devam etti. İçinde hâlâ acıyan bir yer vardı, ama iyi şeyler vaat eden bir acıydı bu, tamamen kapanmadan önce kabuk tutarken yanan yaralar gini sıcak, ama yumuşak bir acı. #kitapyorumu #okudumbitti #kitaptanalıntıları #arkakapak #korku #stefanzweig #türkiyeişbankasıkültüryayınları #modernksikleriokuyorum #sayfa70
Korku
8.5/10
· 56,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Fatma
Korku'yu inceledi.
80 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Korku, Stefan Zweig'ın okuduğum üçüncü kitabı. Şuan en sevdiğim kitabı da aynı zamanda. Kitap boyunca bir kadının korkuyla beraber nasıl algılarının açıldığını, kendini ve çevresini nasıl keşfettiğini görüyoruz. Kitap bir yandan da geçmişte işlediğimiz suçlardan şimdiki ben sorumlu mu diye de düşünmeye yönlendiriyor okuru. Korku öyle bir duygu ki, merhamet ya da sevgi gibi değil. Kimi zaman insanın elini kolunu bağlayan, kimi zamansa büyük tepkilere ol açıp insanı harekete sevk eden ama daima nasıl olursa olsun insan üzerinde yogun tesiri olan bir duygu. Belki yaptığı etki aşkla benzer ama tamamen farklı bir duygu. Sonuyla sizi hayrete düşürecek bir kitap. Uzun zamandır okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Psikolojiye ilginiz varsa kesinlikle okuyun. Gerçi yoksa da okuyabilirsiniz, size psikolojiyi sevdirecek bir kitap olabilir.
Korku
8.5/10
· 56,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
21
Elif OK
Korku'yu inceledi.
96 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Zweig'in bu kitabı bir adet burjuva dünyasını, İrene adlı zengin iki çocuklu ve avukat bir eşe sahip kadının hayatını anlatıyor. İrene 8 yıllık evliliğinden sıkılıp hayatına yeni heyecan ve hazlar katmak için bir sevgili bulup kocasını onunla aldatıyor. Bir gün kadın sevgilisinin evinden çıkarken gizemli bir şantajcı kadın çıkıyor karşısına.. İrene'nin yaşadığı o heyecan ve haz artık yerini korku dolu bi yaşam alıyor.. Yaşadığı korkuyla ailesinin değerini anlıyor tabi. İrene'yi çok seven ve onu kaybetme korkusuyla yaşayan avukat kocası ise kitap sonunda aslında o şantajcı kadını ayarlayan kişi oluyor. Her şeyi bildiğini, onu çok sevdiğini ve ailesinin değerini bilmesi için böyle bir şey yaptığını itiraf ediyor.. Kitap gayet akıcı ve güzel..
Korku
8.5/10
· 56,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
42