Labirentindeki General

6,0/10  (4 Oy) · 
28 okunma  · 
7 beğeni  · 
756 gösterim
Gabriel Garcia Marquez, bu romanında, bir 'Kurtarıcı'nın gerçek yaşamını dile getiriyor. İspanyol egemenliği altındaki Güney Amerika'yı 'İspanyol Amerikası' olmaktan kurtarmaya, bağımsız, özgür yeni bir 'Amerika' yaratmaya kendini adamış bir General'in, artık çökmüş bitmiş bir diktatörün, yani Simon Bolivar'ın ölüme giden son yolculuğunu, Magdelena Irmağı üzerinde yaptığı uzun ve son yolculuğunu anlatıyor Marquez...
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  254
 • ISBN:
  9789755102283
 • Orijinal Adı:
  El General en su Laberinto
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mr Nobody 
26 Oca 01:32 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

biyografik özellikte yazılmış olan kitap latin edebiyatının klasik bir örneği. Kitap bir generalin, Simon Bolivar, magdalena ırmağı boyunca yaptığı seyahatı konu ediyor. Okurken yer yer fazla ayrıntıya yer vermesi ve çok fazla general ismi geçtiği için sıksa da anlatım gücü ve güzel betimleme ile okuyucuya estetik bir zevk sunuyor.

Kitaptan 8 Alıntı

"Bizim ellerimizle yaptığımız her şeyi başkaları ayaklarıyla yıkıyor."

Labirentindeki General, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 27 - Can Sanat Yayınları, 6. Basım, Şubat 2016)Labirentindeki General, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 27 - Can Sanat Yayınları, 6. Basım, Şubat 2016)

Odanın içinde dönüp dolaşmasına ara vermeden el yordamıyla tıraşını bitirdi, çünkü kendi gözleriyle karşılaşmamak için aynadaki görüntüsüne yapabildiğince az bakmaya çalışıyordu.

Labirentindeki General, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 15 - Can Sanat Yayınları, 6. Basım, Şubat 2016)Labirentindeki General, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 15 - Can Sanat Yayınları, 6. Basım, Şubat 2016)
Özge 
28 Oca 13:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"En büyük güç, aşkın karşı koyulmazlığındadır."

Labirentindeki General, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 64 - Can Yayınları, Simon Bolivar)Labirentindeki General, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 64 - Can Yayınları, Simon Bolivar)
Özge 
30 Oca 13:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Artık bağımsızlığa sahibiz, General, şimdi onunla ne yapacağımızı söyleyin bize."

Labirentindeki General, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 103 - Can Yayınları)Labirentindeki General, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 103 - Can Yayınları)
Özge 
31 Oca 12:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çünkü deniz vardı orada, denizin ötesinde de dünya uzanıyordu."

Labirentindeki General, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 135 - Can Yayınları)Labirentindeki General, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 135 - Can Yayınları)