Adı:
Lontano
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
656
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050934694
Orijinal adı:
Lontano
Çeviri:
Tankut Gökçe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Jean-Christophe Grangé’den Kongo-Fransa-Belçika üçgeninde tüyler ürpertici, soluk soluğa bir kovalamaca.
Onlar ölümsüzlüğün sırrına vâkıf olanlardı.
İntikam hissiyle yanıp tutuşan, kötülüğün öncüleriydi.
Zamanın ve mekânın ötesine geçebilenlerdi. Afrika’nın derinliklerinden getirdikleri
kara büyüleriyle aklın sınırlarını aşanlardı.
656 syf.
·11 günde·9/10
Ne zaman içimde bir ses uyansa ve “artık yazmaya başlaman gerek” dese, bu ses, Grange kitabı okuduğum anda susuyor. Çünkü adam çok iyi, ve ne yaparsam yapayım o kadar iyi olamam…
Adam çok zeki, tüm kitaplarında ciddi bir kurgu var… Anlık yüzeysel olguların kurgusu değil, temeli yıllar evveline uzanan olaylar silsilesi. Farklı mekanlar, farklı zamanlar ve onlarca insanın ince ince dokunup örümcek ağı gibi kusursuzca birbirine bağlandığı bir yapı
Adam çok kültürlü ve araştırmacı; tüm kitaplarını okuduğumda tarihi, kültürel, teknolojik, bilimsel bir şeyler illa ki öğreniyorum. Bir kitabını kapatıp da “bunda da bir şey öğrenemedim” dediğim olmadı. (Belki Kaiken)
Adam çok yetenekli, kitabın ilk sayfasından son sayfasına kadar okuyucuyu kitabın içine çekmekte usta. Merak yaratmayı ve şaşırtmayı çok iyi başarıyor.
Ve Lontano, yazarın yukarıda anlattığım tüm belirli özelliklerini yansıttığı bir kitap…
Ve bu kitabın, diğer kitaplarından bana farklı gelen tarafı, cinayetlerin açıklanamaz bol bol soru işaretleri ile çözümlenmiş olması. Bu da zaten devam kitabında karşılaşacağımız davanın temeli olacak… Merak ve heyecanla bekliyorum :)
656 syf.
Grange büyük yazıyor!

Alışık olduğumuz senaryo-kurgu. Farklı olan ve bu romanı büyük kılan, "insan ne için öldürür?" sorusuna 'büyük cevap' aramasındadır.

"İnsan ne için öldürür?" sorusuna tıbbi, psikolojik, sosyolojik, sanatsal, inançsal (fetişizm) ve siyasi-ekonomik boyutlarda cevap arayan bir eser olarak nitelendiriyorum.

Ayrıca, yakın ve son zamanların Fransa'sının siyasi "hayatına" ışık tutacak nitelikte yardımcı eser olarakta okunur ve değerlendirilebilir.

Okurken bana True Dedective ve Crossing Lines dizilerini hatırlattı. Kitabın sonunda, sanki devamı oacak izlenimine kapıldım. Ama sanmıyorum, belki de okurların hafızasında bir kaç soru bırakmak istemiştir.
656 syf.
·20 günde·8/10
Bayağı bir uzun zamandır, yaklaşık olarak 4 senedir Grange okumamış, onda da beğenememiş (Sisle Gelen Yolcu) bir okur olarak Grange okumak bu sefer çok iyi geldi. Grange romanlarındaki o karanlık atmosfer, sert mizaçlı, az da olsa herhangi bir sorunu olan karakterimiz tekrardan bu kitapta Grange usulünde vardı. Sert mizaçlı demişken sertliğinin yanı sıra şahsen bana göre Grange, karakterlerini nedense okuruna pek sevdirtmiyor; sevdirtemiyor diye düşünmek istemiyorum çünkü her romanında okurunu bu kadar geren, bu kadar psikolojisine etki eden Grange gibi bir yazar bence istese tutkunu olabileceğimiz bir karakterini, bir dedektifini bizlere verebilir düşüncesindeyim, ki bu kitabında da Erwan Morvan karakteri ile bence bu durumu az çok da yapmış diyebilirim. Okumadığım Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Kaiken isimli romanlarını saymaz isem Erwan sevdiğim tek Grange karakteri benim için.

Roman, klasik Grange havasında ilerleyen, bol bol bilgi, kelime öğrenimi ve dip notlar ile akışını sağlayan, özel kurumlar ve Fransa tarihindeki olaylar ile akışına devam eden ama bu özel kurum ve Fransa tarihindeki olayların veya kişilerin bilgileri akılda kalmamasına rağmen okunabilirliğinden bir şey kaybetmeden Siyah Kan ve Şeytan Yemini kadar olmasa da son derece insanı gerebilen başarılı bir roman. Roman içinde bolca "Wall Street" havasında borsa, döviz sahneleri mevcut ve tabii ki de bu sahnelerin %70'ini anlamadım :), anlayamadım maalesef, parayla işim olmaz benim :); ama yukarıda da dediğim gibi bana göre anlaşılan o %30'luk kısım ile roman kendinden bir şey kaybetmiyor, sizi tamamen kendisine çekip karanlık atmosferine maruz bırakıyor. Borsa ve döviz sahnelerini benim yerime %100 olarak anlayan okurların olduğunu da düşünüyorum tabii ki.

Kitap, Yazar'ın okuduğum diğer kitaplarına göre konuya daha geç girip, akıcılığını daha geç alıyor, bunda da "Congo Requiem" https://www.goodreads.com/...073620-congo-requiem isimli devam kitabını 2016 yılı içerisinde Fransa'da çıktığını düşünür isek akıcılığın neden geç geldiğini ve cevabını alamadığımız soru işaretlerinin sebebini de anlamış oluyoruz. Umarım Doğan Kitaplar arayı çok açmadan, kitaba ve karakterlere biz çok uzaklaşmadan yeni kitabı bizlere sunabilir. Yorumlarda da genelde baskı kalitesine laf edilmiş ama aksine baskı kalitesi ve kağıt kalitesi bence son derece iyi. Murakami kitaplarında da kullandığı bu yeni tür kağıt ile 600'den fazla sayfa sayısına sahip kitaplar elimizde daha ince olarak yer alıyor ve sürekli yanında kitap taşıyan biri olarak bence çok iyi.
656 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
#spoiler icerebilir #

Bazı kitapları kafamdaki iç ses ile okurum ben ..bir karakterle karşılaştığımda kitap konuşmaya başlarsa eğer o en keyifli andır benim için ..çünkü okumak eyleminden çıkıp izlemek eylemine geçiş yapmışımdır ..tabii ki bunu başarabilen çok fazla yazar maalesef yok ,belkide öyle olması çok daha iyidir ..Grange ile "kızıl nehirler"döneminde karşılaşmıştık sonra yollarımız bir şekilde ayrıldı ,birbirimize fazla zaman ayiramadik,taaa ki bir sabah "Lontano"na ya elimi uzatana kadar ..konu olarak yıllardır okumaya fırsat bulamadığım seri katiller sinifina giren "Lontano" polis olmanın gerilimini ,aile içi entrikalar ve huzursuzlukları ,geçmişin sırlarını hem çok hızlı hem çok ağır bir şekilde önümüze döküyor. .bir yumak halindeki olayların çözülmesi tam herşey bitti derken başka bir pencere açılması, sayfalar azaldikca "hayır "bitmesin hissi ile okunan bir kurgu şöleni. ..

Erwan, Gaelle,Loic,Sofia ....
Hepsi birbirinden arızalı bu insanları o kadar benimsedimki "acaba şimdi ne yapıyorlar "diye merak etmekteyim :))

Çok uzattım affola :) bir Jean -Christophe GRANGE klasiği....okuyunuz efendim ........mutlaka !.....
656 syf.
En sevdiğim yazarın efsane bir kitabı daha. Tek kelimeyle mükemmel bir kitaptı.Bence bu adamın kitapları kendi türünde bir numara. Hikayesiyle karakter analizlizleriyle harika sıkmıyor ve bitmemesi için uğraşıyor insan. Akıcı düşündürücü yer yer de korkutucu. Yazarın emeğine sağlık. Bu kitabın birde devamı varmış hiç vakit kaybetmeden onuda okumaya başlayacağım. Jean-Christophe Grange hic sıkılmadan okuyacağım tek yazar polisyeye yeni başlayacak arkadaşlara tek önerim var bu yazarla başlasınlar.
656 syf.
·15 günde·5/10
Lontano için heyecanlı, meraklı ve istekliydim. Roman yıllar öncesinden süregelen mantık dolu bir kurguyla ilerledi ama son sayfalarına gelirken verilen çok sayıda detaylar sayesinde kitap biterken birçok ipucu ve soru işareti cevapsız kaldı. Bu da bende hayal kırıklığına yol açtı. Heyecan düzeyi çok alçaktı. Beklediğim gibi değildi.
656 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Ne desem, nereden başlasam bilemiyorum. İyi yönlerinden başlamak gerekirse kurgu zekice oluşturulmuş. Hikaye açısından mantık dışı hiç bir olguya rastlamadım kitapta. Merak uyandırıcı ve bir o kadar da tahmin edilemez. Mükemmel son ve tatmin edici . Açık kalmış kapılar ise bir sonraki kitaba hazırlık tabi ki. Şu ana kadar okuduğum hiç bir cinayet romanı böyle mükemmel kurgulanmamıştı. Zayıf yönlerine gelince ilk 150 - 160 sayfa kitapla adeta savaş veriyorsunuz. Gereksiz uzatılmış karakter tahlilleri var. Çok fazla yabancı terim, yer, şirket adı vb. kelimeler var. Evet bunların yüzde 90 kadarı dipnotlarla açıklanmış ama bu da akıcılığı bozuyor. Ama ilk 150 sayfalık bölümde bu kitaptan vazgeçmediyseniz zaten bitireceksinizdir. Kitap yarım bırakmayı sevmediğim için okumaya devam ettim sonunda pişman olmadım ama bazı yerlerde gerçekten çok sıkıldım. Kurtlar imparatorluğu kitabında da aynı şeyi yaşamıştım. Elimde devam kitabı olan Kongo'ya Ağıt da ve başka bir kitap olan kızıl nehirler de var ama onları 2 veya 3 kitap erteliyorum. Terminoloji gerçekten anlaşılırlığı ve akıcılığı negatif etkiliyor.
656 syf.
·9 günde·Beğendi
Çok fazla karakter ve bilgiyi barındıran, genel anlamda sürükleyici, merak uyandırıcı ama bazen okurken kopukluklar yaşadığım, bir Jean-Christophe Grange kitabıydı.Soru işaretleri barındıran bir sonla bitti.Devam kitabı olarak yazılan, Kongo’ya Ağıt’ı okuduktan sonra sanırım cevapları bulacağız.Öyle umuyorum en azından:)) Keyifli okumalar...
656 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dikkat Spoiler !! 
Ervan Morwan, Kongo’da babasının eski dostu bir generalin cenaze törenine katılıyor. Burada bayağı üst yönetimden insanla görüşüyorlar, yeni generallik seçimleri oluyor vs derken konu burada noktalanıyor ve bu sefer tarzından farklı olarak önce bir hikaye verip sonradan başlamış. Başka bir yazardan size tanıdık geldi mi ? 
İlk bölümümüz ‘Morwan – Baba ve Oğul’ olarak başlamıştı. Sosyalist Parti lideri Hollande’nin seçilmesiyle başlayan ve bizim Morwan’ın babasının memnuniyetsizliği ile güldüren bir giriş. İki tane Morvan olduğundan Ervan derken polis olan oğluna Morwan derken de bayağı eğlenceli ve bizdeki ‘kıyak’ denilen adamdan bahsedeceğim.
Baba Morwan, oğlu Ervan’ı bir göreve gönderiyor. Bu görevde ölen bir çocuk var. Eğitimden kaçıyordu sanırım. Ya da bir eğitim bölgesi olabilir. Her neyse füzeyle öldüğünü biliyoruz. Eh genç bir askerin füze ile ölmesi de insanı gerçekten kuşkulandırıyor. Ama burada benim dikkatimi çeken olay ölen kişinin -Wissa- Müslüman olmamasına rağmen ve yazarın da ‘Dinimizi’ en ince detayına kadar araştırarak defin işlemlerinin nasıl olduğunu, nasıl gömüleceğini ve başının Kabe tarafına dönük olması gerektiğini bilmesi beni çok mutlu etti.
Cinayete yeniden dönecek olursak yaklaşık 100 sayfalık bir bölümün yalnızca sıradan bir ölüme ayrılacağını tahmin etmemiştim ki zaten yavaş yavaş bir cinayet olduğu ortaya çıktı ve önümüzde maktulün bombadan önce ölüp ölmediği ve bunu kimin yaptığı gibi büyük sorunlar kaldı.
Di Greco’nun intiharı söz konusu ve ardında bıraktığı kabullenme dolu bir ölüm ve peşine düşülecek tek bir iz. Lontano !
2. Bölüm ‘Toza Döneceksin’ biraz daha heyecana sahne oluyordu. Katil geri dönmüş ve tek ipucu Ervan’ın babası Morwan’da gizliydi. Ve bir ceset daha ortaya çıkıyordu. Derisi yüzülen Anne Simoni. Gerisi midemi kaldırmadı zaten. Katil eskiden de tanınan Çivi Adam diyelim de ne yaptığını sizler tahmin edin.
Bir de karşınıza No Limit çıkacak. Bayağı takılacak gibiyiz. Bu ne cinsinden. Sorun yok öğreneceğiz.
Cesetlere bir yenisi daha ekleniyordu -Ludovic Pernoud- ve bu da katilin ritüeline göre bir sonraki cesedin de olacağı anlamına geliyordu. Katilin yaptıkları çok ironik ve mide bulandırıcı desek yeridir. Okurken ne zaman bundan daha değişik bir ölüm olamaz desem terse yatıyorum. Her kitapta her hikayesinde adam en değişik ölüm şekillerini bulan bir hayal gücüne sahip. Biz de olsa ‘Sen bunları nereden biliyorsun?’ deyip adamı katil diye içeri alırlar. 
Ardından hikayemiz Afrika sınırlarına dayanıyor. Ervan’ın Afrika görevi. Kardeşi Löic ile eşini Sofia’nın ilişkileri ve sonrasında araştırmalarda ne yaparlarsa yapsınlar başa dönmeleri tamamen hesaplanmıştı. Babalarının Afrika hisseleri onlar öldüğünde evli olan Löic ve Sofia’ya kalacak böylece de hisseler birleşecekti. Düşününce oldukça güzel ve tutarlı ama gerçekte ne kadar haklıydılar ? Ana fikir gerçekten bu muydu ?
Peki ya katil. Reenkarnasyon olayı gerçekten mümkün müydü? Bir katilin kimliği bir başka katile nakledilebilir miydi? Peki katil gerçekte kimdi ve bir konsey tarafından mı kurulmuştu ? Kongo’yu bu kadar önemli kılan neydi? Peki ya katil değil de katiller varsa ve tek kişi gibi davranıyorlarsa. Bu bölüm çok can yakar.
Tam bir kaos. Afrika’da resmen bir savaş. Ölümler, öldüren kişiden beklenmeyen bir sürpriz ve vurulan Ervan. Vuran mı kim ? Silahlar, mermiler. 2. Bölüm gerçekten de oldukça sağlam bir Afrika dizaynı yapmıştı. Ve 3. Bölüm ‘Diğeri’ başlıyordu.
Bu bölümde gene bir noktaya dikkat çekeceğim. Ölümlerle orantılı olarak bir dincilik fikri; Hristiyanlık, Müslümanlık ve Budistlik. Buraya neden takıldım derseniz de, buradaki olay ‘Din’ adına yapıldığı söylenen ‘Katliamlar’ ve bunların araştırılıp yazılmasıydı.
Catherine Fontana vardı ben ondan en son bahsetmeyi istedim. Çünkü kadın gerçekte ilk cinayetlerden birisinin kurbanıydı ama ölmesi pek muhtemel değildi. Üstelik Ervan’ın babası Morwan da bunu biliyor ve söylemiyordu. Bu aynı zamanda bu kadar katil bu diye öldürülen kişilerinde boşa öldürüldüğünü düşündürüyordu ve Ervan da bu gerçeği bulmak için Afrika yolculuğuna çıkacaktı. Kitabın devamı niteliğinde gördüğümüz Kongoya Ağıt da bunu bize yansıtacaktır diye düşünüyorum. Bir sonraki kitapta görüşmek üzere, kitapla kalın.
Kitapla kalın demişken İstanbul’da oturan arkadaşlar için Üsküdar kitap fuarı halen devam etmektedir. Gitme durumu olan arkadaşlar gelsinler, bana da haber versinler. Mutlaka yardımcı olacağımın da garantisini verebilirim. İyi okumalar, hayırlı akşamlar olsun..
656 syf.
Yahu GRANGÉ sen nasıl bi kafayla yaşıyorsun? :)) Her kitapta okuyucunu yine şaşırtmak ayıp değil mi? Yine soluksuz bi kitap. GRANGÉ okuyanlar bilirler, başta sıkıcı başlayan o kitap birden enteresan hale gelir ve meraktan ölerek hızla devam eder, bittiğinde bu kadar hızlı bitirecek ne vardı, tadını çıkarmalıydım hissi.... Ah GRANGÉ ah hikayenin devamı için ölüp bitiyorum şu an :)) Evet kitaba aylar önce başladım, malesef yaz boyu çok az az okuyarak bugüne geldim, aslında şu son iki günde bitirdim diyebilirim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lontano
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
656
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050934694
Orijinal adı:
Lontano
Çeviri:
Tankut Gökçe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Jean-Christophe Grangé’den Kongo-Fransa-Belçika üçgeninde tüyler ürpertici, soluk soluğa bir kovalamaca.
Onlar ölümsüzlüğün sırrına vâkıf olanlardı.
İntikam hissiyle yanıp tutuşan, kötülüğün öncüleriydi.
Zamanın ve mekânın ötesine geçebilenlerdi. Afrika’nın derinliklerinden getirdikleri
kara büyüleriyle aklın sınırlarını aşanlardı.

Kitabı okuyanlar 1.894 okur

 • Gözde Şen
 • Fatma coşar
 • İlker sayar
 • Evren Cuci
 • Kadir Kocasoy
 • Kitap Sever Psikolog
 • sonradanyazar
 • Duygu D.
 • Esra özdemir
 • Esin zeynep

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%3.2
18-24 Yaş
%7.5
25-34 Yaş
%36.9
35-44 Yaş
%36.9
45-54 Yaş
%10.8
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.7
Erkek
%39.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27 (180)
9
%26.5 (177)
8
%24.4 (163)
7
%13.2 (88)
6
%4.6 (31)
5
%2.2 (15)
4
%1.3 (9)
3
%0.1 (1)
2
%0.3 (2)
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları