Mahkeme Kapısı Bütün Yapıtları

8,0/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
508 gösterim
"(...) İşte, bizim kaplamaları söktüğümüz, harabeleri yıktığımız, gelinlik sandıkları parçaladığımız, marsık hasretiyle kapkara karardığımız günlerde işlenen bir cinayeti bugün mahkeme salonunda dinlerken, dışarda baharın, Pastane'nin yan yollarından birinde kedi yavruları güzelliği ve sevimliliği ile oynaştığını görüyor, hemen hemen bu cinayeti bir film seyreder gibi seyre hazırlanıyordum."
-"Bu Senenin Meşhur Karakışı Cinayeti" adlı yazıdan-

Kalemini yontup açtıktan sonra öpecek kadar yazıya bağlı olan Sait Faik Abasıyanık hayatı boyunca yazdı. Öykü, şiir, roman yazmadığı zamanlarda çeşitli dergilere, gazetelere yazılar yazıyordu. Bu kitapta yer alan 26 yazıyı Haber gazetesinin "Mahkemelerde" adlı sütunu için 1942'de kaleme almıştı.

Mahkeme kapılarında sürüp giden dramlarda, gülünç olaylarda, sıradan davalarda yine insanı bulup çıkaran Sait Faik'in yazıları okurun damağında gerçek bir öykü lezzeti bırakıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  101
 • ISBN:
  9789750803680
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
EMRE YAMAN 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Yazarın gazetede mahkemelerde tanık olduğu olayları yazmasıyla oluşan eserdir. 26 bölümden oluşan bu eseri okurken 26 mahkeme salonunda bulunuyorsunuz. Korkmayın bölümler çok uzun değil en fazla beş sayfa olarak hatırlıyorum. Bazen hakimin kararlarına tepki verip kızıyorsunuz, bazen savunmalara gülüyorsunuz. Dili sade ve akıcı. Bir günde bitirebileceğiniz bir eser.

Günlük hayatların mahkeme salonlarındaki enfes tasvirleri.. Adliye muhabirleri okusa keşke..

Kitaptan 1 Alıntı

M.Fatih Deniz 
26 Oca 04:05 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Çocukluk güzel şey! Çocukluk arzuların, hayallerin, ümitlerin, fantezilerin, olmaz güzelliklerin memleketinde yaşar.Hüseyin daha küçük olsaydı ve daha küçük çocukların da hırsızlık yapması mümkün olsaydı, dokuz aylık yavrunun hakim huzurunda, 'ne için çaldın?' sualine, şöyle bir cevap vermesi mümkündü: "Gökteki ayı satın alacaktım."

Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 73 - YKY)Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 73 - YKY)