Mahkeme Kapısı Bütün Yapıtları

8,0/10  (12 Oy) · 
32 okunma  · 
10 beğeni  · 
626 gösterim
"(...) İşte, bizim kaplamaları söktüğümüz, harabeleri yıktığımız, gelinlik sandıkları parçaladığımız, marsık hasretiyle kapkara karardığımız günlerde işlenen bir cinayeti bugün mahkeme salonunda dinlerken, dışarda baharın, Pastane'nin yan yollarından birinde kedi yavruları güzelliği ve sevimliliği ile oynaştığını görüyor, hemen hemen bu cinayeti bir film seyreder gibi seyre hazırlanıyordum."
-"Bu Senenin Meşhur Karakışı Cinayeti" adlı yazıdan-

Kalemini yontup açtıktan sonra öpecek kadar yazıya bağlı olan Sait Faik Abasıyanık hayatı boyunca yazdı. Öykü, şiir, roman yazmadığı zamanlarda çeşitli dergilere, gazetelere yazılar yazıyordu. Bu kitapta yer alan 26 yazıyı Haber gazetesinin "Mahkemelerde" adlı sütunu için 1942'de kaleme almıştı.

Mahkeme kapılarında sürüp giden dramlarda, gülünç olaylarda, sıradan davalarda yine insanı bulup çıkaran Sait Faik'in yazıları okurun damağında gerçek bir öykü lezzeti bırakıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  101
 • ISBN:
  9789750803680
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
EMRE YAMAN 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Yazarın gazetede mahkemelerde tanık olduğu olayları yazmasıyla oluşan eserdir. 26 bölümden oluşan bu eseri okurken 26 mahkeme salonunda bulunuyorsunuz. Korkmayın bölümler çok uzun değil en fazla beş sayfa olarak hatırlıyorum. Bazen hakimin kararlarına tepki verip kızıyorsunuz, bazen savunmalara gülüyorsunuz. Dili sade ve akıcı. Bir günde bitirebileceğiniz bir eser.

Günlük hayatların mahkeme salonlarındaki enfes tasvirleri.. Adliye muhabirleri okusa keşke..

Kitaptan 7 Alıntı

Kübra E. 
 03 May 13:25 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hâkim:
"Söyle bakalım Hayri. İnsan, kadın bıçaklar mı? Eskiden erkekler böyle değildi. Şimdiki erkeklerin güçleri kadınlara mı yetiyor?"

Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 74 - İş Bankası Kültür Yayınları)Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 74 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Salih Çermik 
04 Mar 18:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Doğru söylemekte bir hayır vardır.

Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 48 - İş Bankası Yayınları - 1. Baskı)Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 48 - İş Bankası Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik 
05 Mar 10:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsan kadın bıçaklar mı? Eskiden erkekler böyle değildi. Şimdiki erkeklerin güçleri kadınlara mı yetiyor?

Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 74 - İş Bankası Yayınları - 1. Baskı)Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 74 - İş Bankası Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik 
05 Mar 12:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çocukluk güzel şey! Çocukluk arzuların, hayallerin, ümitlerin, fantezilerin, olmaz güzelliklerin memleketinde yaşar.

Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 118 - İş Bankası Yayınları - 1. Baskı)Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 118 - İş Bankası Yayınları - 1. Baskı)
Merve 
02 Eyl 14:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Başkalarının derdini dinleyip kendi yalnızlığımı unutuyorum. Böylece, dünyada benden başka insanlar olduğunu hissediyorum."

Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 147)Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 147)
Kübra E. 
03 May 15:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsan numunesi
Sokağa çıktım. İçimde hakiki bir melal vardı. Başım dönüyor, ellerim titriyordu. İnsanlara bakıyordum.
Her mevsimde birbirlerini sevmek için yaratılmış bu bazen üzgün, bazen şen, bazen gürültücü, bazen melankolik geçip giden kalabalıktan hiçbirisinin kendi gibi sakalları büyüyen, kendi gibi gülen ve ağlayan, kendi gibi hislenen ve sevişen bir mahluku öldüremeyeceğini, bu mahkeme salonunda gördüğümün nesli tükenmiş bir insan numunesi olduğunu düşünüyor; hiç kimseye, ama hiç kimseye, kendisinin her hususta eşi bir mahluku öldüreceğini isnat edemiyorum.

Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 107 - İş Bankası Kültür Yayınları)Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 107 - İş Bankası Kültür Yayınları)
M.Fatih Deniz 
26 Oca 04:05 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Çocukluk güzel şey! Çocukluk arzuların, hayallerin, ümitlerin, fantezilerin, olmaz güzelliklerin memleketinde yaşar.Hüseyin daha küçük olsaydı ve daha küçük çocukların da hırsızlık yapması mümkün olsaydı, dokuz aylık yavrunun hakim huzurunda, 'ne için çaldın?' sualine, şöyle bir cevap vermesi mümkündü: "Gökteki ayı satın alacaktım."

Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 73 - YKY)Mahkeme Kapısı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 73 - YKY)