Meleğin DüşüşüSusan Ee

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.743
Gösterim
Adı:
Meleğin Düşüşü
Yazar:
Alt başlık:
Penryn & the End of Days Serisi 1
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
316
ISBN:
9786050908725
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Angelfall
Çeviri:
Barış Emre Alkım
Yayınevi:
Dex Yayınevi
Kıyamet melekleri yeryüzüne inip tüm dünyayı yakıp yıktığından bu yana altı hafta geçti. Gündüzleri sokak çeteleri hüküm sürüyor, geceleri korkunun ta kendisi. Bir gün savaşçı melekler küçük bir kızı kaçırdılar, tekerlekli sandalyeye mahkum, aç biilaç halde, ufacık bir kızı. Kızın ablası, Penryn, kardeşini kurtarmak için elinden geleni ardına koymayacak. Buna, aslında düşmanı olan bir melekle bir anlaşma yapmak dahil olsa bile. Raff e, kanatları kesilmiş, gücünü yitirmiş bir melek. Binlerce yıl savaştıktan sonra şimdi hayatı, gencecik bir kızın ellerinde. Penryn ve Raff e, korkunun ve tuhaf yaratıkların hüküm sürdüğü bir dünyada bir başlarınalar, hayatta kalmak için de birbirlerine ihtiyaçları var. Her şeye rağmen sağ kalıp düşman meleklerin inine gitmeliler. Penryn burada kardeşini bulmayı umut ediyor. Raffe ise binlerce yıllık düşmanlarına karşı tek başına savaşıp kanatlarını ve eski gücünü yeniden kazanmayı.
(Tanıtım Bülteninden)
Aşık olduğum bir seri daha. Hush Hush serisinden sonra düşmüş melek kurgusuna dair kitap araştırırken keşfettim. Kitap baş kahramanımız Penyrn'in ve ailesinin -annesi ve kız kardeşi- meleklerin kavgasının ortasında bulması ile başlıyor. Kitabın konusuna burada değinmeyeceğim, tanıtım bültenini okumanız yeterli bence. Kitap distopya türünde yazılmış ve yazar bence çok iyi betimlemelerde bulunmuş. Şehirdeki yıkımı ve insanlardaki yaşam savaşını, değişen düzenin getirdiği hayat şartlarını iyi yansıtmış. Ben Penyrn ve Raffe sahnelerini de çok beğendim, abartıya kaçılmamış ve 'Bu esas kız bu da esas oğlan hadi birbirlerine ilk görüşte aşık olsunlar' olayı yok. Herşey yavaş yavaş birleşiyor ve kitabın sonlarına doğru bütünleşiyor. Ve kitap öyle bir yerde bitiyor ki 2.kitabın çıkmasını zor bekledim. Melek kurgusunu benim gibi sevenler için kesinlikle tavsiye ediyorum.
Muhteşem bir kurgu..üstelik okurken çok eğleniyorsunuz .Çok çabuk bitti 2. Kitabını almadığıma çok pişman oldum. 2. Kitabını deli gibi merak edeyorum en kısa sürede temin edeceğim...bu arada karakterler bi' harika(mesela kızın annesi bir deli)anne kız arasındaki olaylar sizi çok eğlendiriyor.Okuduğum en iyi fantastik kitap..

Benzer kitaplar

3 kitaplık serinin ilk kitabı olan bu kitap benim serinin okuduğum tek kitabı olarak kaldı ve devamını okumayı da açıkçası düşünmedim.Nedendir bilmiyorum ama bir şeyler eksik geldi bu kitapta bana,çok kötü değildi yine fantastik kitap sevenlere,melekli falan önerilir :) Kitapta bir kadın karakter var,baş karakterimiz.Kardeşini kötü melekler kaçırıyor,iyi melekte kardeşini elinden alması için ona yardımcı oluyor kısaca diyebiliriz.
Sabahin birinde başlayıp dört gibi bitirdigim acayip sürükleyici bir roman. Neredeyse soluksuz okuyorsunuz. Size pek bir şey katmasa da macera severlerin elinden dusurmeyecegi türden bir kitap. Alin okuyun bambaşka bir dünyaya dalın :) Kendi hayatinizdan bir sure kacmak için birebir.
Kitabın kurgusu mükemmel betimlemeler çok iyi. Bir solukta okudum sayfaları çevirdikçe çeviresiniz geliyor biraz daha okuyum bi sayfa daha derken bi bakmışsınız kitap hemen bitmiş
Penryn & the End of Day #1 Meleğin Düşüşü
Mademki fantastik kitapları, özellikle de melekleri konu alan fantastik kitapları çok seviyorum, bu seriyi okumanın vakti çoktan gelmişti. Almaya bir türlü fırsatım olmadı, o yüzden geç kaldım bu kadar ama gördünüz üzere tavsiyelere uyup iki kitabı birlikte aldım. İyi ki de öyle yapmışım çünkü ilk kitabın finali fena.Hatta ikinci kitaba geçtim bile bugün, o derece. Şimdi kitabımıza gelirsek, bu seri çok övüldü,çok beğenildi. O kadar sevildi ki yazar üç kitap olarak tasarladığı seriyi bir ara beş kitaba çıkarmayı düşündü sonra vazgeçti. Ben kitaba başladığımda bu büyük beğeniye pek bir anlam veremedim açıkçası. Kitap güzel başladı, iyi ilerledi, macera ve gizem kitap boyu devam etti. Kitap boyunca, okurken hiç sıkılmadım, yani her şey son 100 sayfaya kadar falan orta düzeyde ilerledi. Son 100 sayfa ise mükemmeldi. Nefes nefese ilerledi olaylar ve son 100 sayfayı kafamı bir an bile kitaptan ayırmadan bitirdim. Kitabın konusu ve olaylar bence gayet güzel yalnız yazarın bazı başarısızlıkları vardı bana göre. Bu malzemelerle çok daha sağlam bir kurgu oluşturup kitabım genel gizemi dışında okurun kafasına bir şeylerin takılmasını önleseydi ortaya kusursuz bir kitap çıkabilirdi bence. Çünkü genel gidişatla ilgili bazı sorunlar ve mantığıma yatmayan birkaç olay oldu gibi sanki. Bu arada bu görmüş olduğunuz beyaz kanatlı kapak, orijinal kapağım üzerine sonradan yapıştırılmış yayınevi tarafından. Yani kitapları bu şekilde görürseniz sorun yok.
Size hayat kurtaran ve zaman kazandıran bir öneri. Bu kitabı okuyun ve serinin diğer kitapları yokmuş gibi davranın. Diğer kitaplarını okumayın ve bu seri gözünüzde muhteşem bir seri olarak kalsın. İlk kitabında yakaladığı başarıyı, diğer kitaplarında buruşturup bir kenara atmış yazar. Hayal kırıklığına uğramamak için dediğimi yapabilirsiniz.
Sonunda bu kitabı yorumlayabildiğim için mutluyum. Aslında melek kurgularına karşı hep ön yargılıydım. O yüzden hiç bu tür kitap okumamıştım, bu ilk oldu. Peki sevdim mi? Hunharca devam kitaplarına saldıracak kadar değil... Tamam, yazarın eğlenceli ve akıcı bir anlatımı var. Bu durum hikayeyi de sürükleyici bir hale getiriyor ama temel öğeler benim için rahatsızlık vericiydi...
Kurguda kıyamet sonrası anlatılıyor. Elçi melek Gabriel'in insanlar tarafından öldürülmesi üzerine dünya meleklerin saldırıları (!) sonucu yerle bir oluyor. Her yer yanmış, yıkılmış, her türlü kötülük, yolsuzluk yayılmış, elektrik yok, yiyecek yok! Böyle bir dünyada yaşam mücadelesi veren 17 yaşındaki Penryn'in hikayesini okuyoruz. Akıl sağlığı şüpheli annesi ile tekerlekli sandalyedeki kız kardeşinden başka kimsesi yok. Hal böyleyken kardeşi Paige bir grup melek tarafından kaçırılıyor. Penryn de onu kurtarmak için kanatları kesilmiş bir melek olan Raffe'den yardım istiyor. Birlikte kuş yuvası denilen meleklerin yaşadığı yere doğru yola düşüyorlar. Kitabın sonuna kadar başlarına gelmeyen kalmıyor desek yeri...
Kitapta melekler, kanatları ve yapılı vücutları haricinde insandan hiç farkı olmayan canlılar olarak tasvir edilmiş.. Kendi içlerinde iktidar mücadelesindeler falan.. Hatta agnostik bir melek söz konusu. Önyargım boşuna değilmiş yani.. Kurgusal yaratıklara tamam ama zaten gerçekte var olan ve bildiğimiz kadarıyla burada anlatılandan çok uzak olan varlıklar hakkında yazılanlar pek de hoşuma gitmedi.. Buna rağmen sonlara doğru açığa çıkan bazı gerçekler tüyler ürpertici ve tasvirler de çok gerçekçiydi. Yazar, okurun hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Yani hem sevdiğim hem de sevmediğim yerler var, hatta sevmediklerim daha ağır basıyor diyebilirim. Devam kitapları hakkında ne yapacağım bilmiyorum. Belki ilerde...
Ve şunu belirtmeliyim; kitap çok kalitesiz basılmış. Öyle çok dex kitapları okumadım ama bu kitabın sayfaları çok çok ince, resmen arka taraf görünüyor. Cildi de aynı şekilde.. Okurken hasar görmesin diye nasıl tutacağımı bilemedim. Tekrar baskısı varsa muhakkak iyileştirilmesi lazım...
İlk kitap beklentimi karşıladı gibi. Seriyi tamamladıktan sonra tamamını yorumlamak bana daha doğru olacak gibi geliyor. Yalnız şunu söyleyebilirim, aksiyonu bol. Tempo düşmüyor. Fantastik bir kitap için güzel bir özellik bu. Ayrıca Susan'ın karakterlerini hırpalaması da hoşuma gitti. Hiçbir şeyi yanlış yapmayan, kusursuz profiller beni biraz itiyor da. Bu dar zamanda 2 günde kitap bitirebilmiş olmak da beni ayrıca sevindiriyor. Okuyamama durumunda olanlarınıza iyi gelecektir kanımca.
Düşmüş bir melek ve bir insan kızının muhteşem aşkları. Melek çocuğumuz her seferinde aşkını inkar ederken ve bir insanla olamayacağını düşünürken kızla birlikte bir yolculuğa başlıyorlar. İki amaç var: Penryn'in kız kardeşi Paige'i bulmak ve Rafe'in kanatlarının tekrar yerlerine dikilmesi. Tüm bunlar olurken Rafe'in melek kılıcını sadece Penryn kullanabiliyor
Çok çok beğendiğim bir seri daha karşımızda... Kitapla ilgili beğenmediğim tek şey Dex'in deyim yerindeyse orjinal kapağı resmen katletmiş olmasıydı. Çok sevdiğim bir yayınevi ama nasıl kıydınız diye isyan edesim geldi. Durum böyle olunca serinin kapakları arasındaki uyum da bozulmuş oldu. Ama böyle şikayet ettiğime bakmayın, kapağı boşverelim kitap şahane... Meleklerle ilgili kitaplar bazılarımızı bıktırmış olsa da, vampirlerden sonra melekler dünyasından da sıkıldık galiba derken çok iyi bir seri çıkıyor karşımıza... Aslında ben daha önce okumuştum ilk kitabı ama serinin 2.kitabı elime geçince tekrar okumam gerekti. İyiki de üşenmeyip okumuşum dedim.

Kitabımıza gelirsek "Bizim cennetten çıkma şirincecik dediğimiz melekler Dünya'yı işgal ederse nolur?" sorumuzun cevabı tüm çıplaklığıyla, depresifliği ve karamsarlığıyla kitapta anlatılıyor. Neden mi böyle, çünkü gerçekten dünya çok kötü durumda... O kadar inandırıcı bir şekilde yazmış ki yazarımız ben o karamsarlığı bile sevdim ve zevkle okudum. Bu melekler gerçekten kötü... Hatta kötü ötesi diyebiliriz. Görevlerinin insanlara yardım etmek olduğu düşünülen melekler bu sefer insanların canına okumuş. Hikayemiz de meleklerin işgalinden altı hafta sonra başlıyor. Penryn, bu dünyada çatlak annesi ve canından çok sevdiği tekerlekli sandalyaye mahkum kız kardeşi ile ayakta durmaya çalışan bir kız... Hayatta kalmaya çalışmak ve ailesini hayatta tutmak da o kadar kolay birşey değil artık... Penryn'in tek amacı günü atlatabilmekken meleklerin savaşının ortasına düşüyor ve Raffe ile yolları kesişiyor. Kız kardeşi de melekler tarafından kaçırılınca işin rengi değişiyor. Penryn'in kız kardeşini geri alabilmek için yaptıkları, ona ulaşmak için çabası hayran bıraktı beni... Açlık Oyunları'nda da aynı hissi yaşamıştım.

Raffe de taş ötesi bir mahluk olur kendisi ♥♡♥ Taş ötesi derken her anlamda maşallah... Adam resmen kaya, odun diyebiliriz. Böyle bir dünyada Penryn ile yolları kesişti diye ohhh aşk başladı sanmayın sakın! Öyle vıcık vıcık aşk sahneleri falan bu kitaptan çooook uzak... Ve belki de bu yönü en çok beğendiğim tarafıydı kitabın... ♥ İkisi arasındaki çekimi okumak çok başkaydı. Ama Penryn de öyle öpüş koklaş bir ilişki yaşayacak bir kızmış gibi gelmedi bana ama neyse... Bahsedilen Raffe olunca insan emin olamıyor ;)

Tabii ki de kitap sadece Raffe ve Penryn'le ilerlemiyor. İnanılmaz sürükleyici bir hikaye ve ayrıca yaratıcı... Sürekli süprizler var kitapta... Raffe'nin taş gibi görünen kalbine, pardon kaya daha uygun ;), Penryn'in hazır cevaplılığına hayran kalacaksınız. Öyle zor durumda bir meleğin kollarına sığınacak bir kız yok burda... Her anlamda güçlü bir karakter var karşımızda... Keyifli okumalar...
Bu aşık olduğum ikinci serinin ilk kitabı ve size temin ederim ki kitabı okurken yazara hayret edeceksiniz, kitabın içinde olabilmek için can atacak ve hep fazlasını isteyeceksiniz. Şahsen bana yetmedi seri. Yok yani devamını istiyorum çocuk gibi. Serinin sonu tam olması gerektiği gibi bitiyor korkmayın. O benim iştahımdan kaynaklı bir yetmemezlik :) Ne duruyorsun, ekle sepetine:)
Üstümde onca baskı ve sorumluluk varken, ailem olmasa daha mutlu olacağımı düşünmediğim tek bir gün bile geçmemişti. Fakat belli ki yanılmıştım.
"Şşş.''
Parmak uçlarını yanaklarımda gezdirip yüzümü okşadı.
''Meraklanma ben buradayım."
Gözlerinde derin bir elemle bana bakıyordu.Sanki söylemek istediği çok şey varmış ama artık iş işten geçmiş gibi. Yüzünü okşamak, her şeyin yoluna gireceğini söylemek istiyordum.Her şeyin düzeleceğini. Keşke öyle olsaydı her şey.
Ancak beni kıyametin koptuğunu gerçekten ikna eden bir şey varsa, o da ayağımın altında çatırdayan akıllı telefonlardı. Dünyanın sonundan başka hiçbir şey, çevreci teknoloji tutkunlarının son model zamazingolarını yollara fırlatıp kaçmasına neden olamazdı.
"Daha en başından, ölümüne, sadakatinin yol açacağını biliyordum. Ama bunun, bana olan sadakatinin olacağı aklıma gelmemişti."
#Raffe

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Meleğin Düşüşü
Yazar:
Alt başlık:
Penryn & the End of Days Serisi 1
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
316
ISBN:
9786050908725
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Angelfall
Çeviri:
Barış Emre Alkım
Yayınevi:
Dex Yayınevi
Kıyamet melekleri yeryüzüne inip tüm dünyayı yakıp yıktığından bu yana altı hafta geçti. Gündüzleri sokak çeteleri hüküm sürüyor, geceleri korkunun ta kendisi. Bir gün savaşçı melekler küçük bir kızı kaçırdılar, tekerlekli sandalyeye mahkum, aç biilaç halde, ufacık bir kızı. Kızın ablası, Penryn, kardeşini kurtarmak için elinden geleni ardına koymayacak. Buna, aslında düşmanı olan bir melekle bir anlaşma yapmak dahil olsa bile. Raff e, kanatları kesilmiş, gücünü yitirmiş bir melek. Binlerce yıl savaştıktan sonra şimdi hayatı, gencecik bir kızın ellerinde. Penryn ve Raff e, korkunun ve tuhaf yaratıkların hüküm sürdüğü bir dünyada bir başlarınalar, hayatta kalmak için de birbirlerine ihtiyaçları var. Her şeye rağmen sağ kalıp düşman meleklerin inine gitmeliler. Penryn burada kardeşini bulmayı umut ediyor. Raffe ise binlerce yıllık düşmanlarına karşı tek başına savaşıp kanatlarını ve eski gücünü yeniden kazanmayı.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 148 okur

  • Hafize Şeker
  • Su Vatandaş
  • Damla Kasapoğlu
  • Kitap Odası
  • Çikolatali OKUYUCU
  • Legolas
  • Dilara Aslan
  • Fatıma Ebrar Nas
  • Betül Taşcı
  • Zeynep Özçelik

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.5
14-17 Yaş
%22.4
18-24 Yaş
%48.2
25-34 Yaş
%16.5
35-44 Yaş
%4.7
45-54 Yaş
%3.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92
Erkek
%8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.7 (33)
9
%19.8 (16)
8
%21 (17)
7
%8.6 (7)
6
%4.9 (4)
5
%2.5 (2)
4
%1.2 (1)
3
%0
2
%1.2 (1)
1
%0