Olmayalı

8,7/10  (6 Oy) · 
29 okunma  · 
7 beğeni  · 
756 gösterim
Kişilerin anlamlı yaşamları, tohumdan yetiştirilen ağaçlara benzer -anlamsız yaşananları ise, hazır fide, ya da çelik, daldırma, vb. yoluyla yetiştirilenlerine;-

Birinciler zor ve uzun zamanda tutar, gelişir; ikincilerse, kolayca, hemen...

Zordur, kurulması, sahici anlamının, yaşamının, kişinin.
(Kitabın İçinden)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Oruç Aruoba'nın okuduğum ilk kitabıydı. ve sonra elime geçen her kitabını okudum. en beğendiklerimden biri de bu kitap. Yazdığı her cümlenin altını çizmek istedim. her kitabı için aynı şey geçerli. yazdığı bir cümle, tüm gün onun üzerinde düşünmenize sebep olabilir.

Kitaptan 5 Alıntı

“Kişinin yaşamının anlamı sürekli yalnızlığa yöneliktir: garip şey. Kişiler içinde kurduğu ilişkiler içinde oluşmasına karşın, duran bir yalnızlığa doğru yürür: ancak orada, o yalnızlık içinde tamamlayabileceğini, bütünleyebileceğini bilir, anlamını, yaşamının, kişi…”

Olmayalı, Oruç Aruoba (Sayfa 114)Olmayalı, Oruç Aruoba (Sayfa 114)
Burcu karakoç 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamının anlamı, belki arayıp arayıp bulamadığın; ama, belki, bulmak da istemediğindir.

Olmayalı, Oruç AruobaOlmayalı, Oruç Aruoba
Burcu karakoç 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hem elinde olmadan yitip gitmişlerden, hem de, daha hiç elinde değilken olmamışlardan oluşur, anlamı, yaşamının, kişinin.

Olmayalı, Oruç AruobaOlmayalı, Oruç Aruoba
Burcu karakoç 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişinin yaşamının anlamıyla ilgili başlattığı, gerçekleştirmeye başladığı, olur kıldığı şeyler ilişkiler, bağlanmalar, yakınlıklar kadar, yokettiği, geçersiz kıldığı, sona erdirdiği şeyler uzaklaşmalar, ayrılmalar, kopmalar da, önemlidir.
Anlamsızlaşmalarına da özen göstermelidir, yaşamının, kişi...

Olmayalı, Oruç AruobaOlmayalı, Oruç Aruoba

Yaşamının anlamı, ancak, kişi, bir an durup, ne istiyorum ki diye sorabildiğinde, biçimlenmeye başlar. Yani, ancak eksikliği çekiliyorsa, yokluğu duyulabilmişse var edilebilir; yoksa yoktur.

Bu bakımdan insanların büyük çoğunluğu anlamsız yaşamlar yaşarlar, çünkü yaşamlarındaki anlam eksikliğini hiç duymamışlardır.”

Olmayalı, Oruç AruobaOlmayalı, Oruç Aruoba