On İkiye Bir Var

·
Okunma
·
Beğeni
·
1624
Gösterim
Adı:
On İkiye Bir Var
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750833496
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Türk edebiyatının ve tiyatrosunun büyük ustası Haldun Taner'in bu ay bir kitabı daha YKY raflarında yerini alıyor. Haldun Taner, hayata bakışındaki derin ve keskin gözlem gücü, insanı ele alışındaki olgunluk ve incelik, durumları ortaya koyuşundaki kültürel zenginlik, anlatımındaki sağlam yapı ve mizahın imbiğinden geçen ışıltılı üslubuyla klasikleşmiş bir yazarımız.

YKY, doğumunun 100. yılında Haldun Taner kitaplarını yeni bir editörlükle ve özel kapaklarla ayrı ayrı yayımlıyor. İşte bu ayın kitabı: On İkiye Bir Var (öykü).

Haldun Taner'in 1954'te yayımladığı iki öykü kitabından biri olan On İkiye Bir Var, 1955 yılında verilmeye başlanan Sait Faik Hikâye Armağanı'nı alan ilk kitaptı. Kitaptaki "On İkiye Bir Var" öyküsü İsviçre'deki Atlantis Yayınevi'nin düzenlediği Zaman Üstüne Öyküler yarışmasında ödül almıştı. Behçet Necatigil'in deyişiyle, yazar "dil ve anlatış ustalığını, mizah yönünü, ruh tahlillerindeki başarısını" bu kitabında da sürdürdü.

On İkiye Bir Var, Ayak, İznikli Leylek, Bayanlar 00, 45 Marka Seksapil, Sahib-i Seyf ü Kalem, Artırma adlı öykülerden oluşan On İkiye Bir Var, yıllar sonra tekrar ayrı bir kitap olarak okuruyla buluşuyor. (Tanıtım Bülteninden)
88 syf.
Evet evet değeri bilinmeyen Haldun Taner.
Günümüzde bazı yazarlar (yazar mı? pehh!..) vardır. Hiç bilmediğim bir şekilde yazdıkları kitaplar yok satar. Edebilikten yoksun, insanın hislerine dokunmayan, sıradan şeyleri getirip kitaplarına aktarırlar ve sonucunda ülkemizde el üstünde tutulurlar. Hiç okumayan biri bile bilir bunları, öyle yazarlardır yani hee.. Ama bazı yazarlar da vardır ki –maalesef pek azı günümüzde yaşayabildi- gerçekten bu işin ehli diyebileceğimiz, okurken hislerinizi şaha kaldıran, öykü olsun roman olsun yazdıklarıyla size o anı yaşatan nadide yazarlarımız. Üzülerek söylüyorum ki günümüzdekiler kadar kıymetleri bilinmiyor.

Evet Haldun Taner dedik ee biraz bahsedelim o vakit. Edebiyatımızın tiyatro ve öykü alanlarında önemli bir yeri olan Haldun Taner nedense bizler tarafından pek de ilgi görmüyor gibi. Tiyatro tarzındaki ‘Keşanlı Ali Destanı’ adlı eseri dışında diğer kitaplarını çok da bilmeyiz. Bu bilmeyiş aslında ayıbımızdır biz okurlar için. Edebiyatımızın bu kadar önemli bir yerinde bulunan Haldun Taner neden pek bilinmiyor, okunmuyor ve neden ilgi görmüyor? Bu da ayrı tartışılası bir konu tabi.

Ben de bu değeri bilmeyenlerdendim. Taa ki geçen haftaya kadar.

Yazarla tanışmamız ‘Ay ışığında Çalışkur’ adlı öykü kitabı ile başladı. Kitabı öykü okuyacağım diye aldım fakat okuyup bitirdiğimde okuduğum diğer öykü kitaplarından farklı bir tarzda yazıldığını gördüm. Şaşırmıştım açıkçası. Neyse şimdi ‘Ay ışığında Çalışkur’ kitabını bir kenara bırakalım. İki eseri birden incelemeye kalktım bi an affola. Geçelim asıl kitaba.

On İkiye Bir Var

Yazarımızın bu okuduğum 2. kitabı. Her ne kadar eserlerini tiyatro alanında yoğunlaştırsa da öykülerindeki yetkinliğini konuşturdu ve de hissettirdi bana. Her öyküyü okuyup bitirdiğinizde kendinize bir şeyler katmış oluyorsunuz. Her öyküsünde altta yatan bir mesaj oluyor illâ ki. Bu da çok hoşuma gitti. Yedi öykü var kitapta ve hepsi de dolu dolu. Haaa.. açıkçası bazıları pek de fazla etkilemedi doğruya doğru ama yedi öyküden iki tanesini not aldım ve size ufaktan bahsedeceğim. Buradan itibaren biraz önbilgi durumuna geçebilirim. Şimdiden uyarayım. Başlıyorum.

Kitap ismini alan ‘On İkiye Bir Var’

Bir saat tahminiyle başlayan ilginç bir serüven.

‘’Saat kaç?’’ sorusunu duyan kahramanımız kendine hakîm olamayarak sürekli saat tahmininde bulunur ve nasıl oluyorsa bu tahmininde sürekli başarılı olur. Bu durumdan önceleri hoşnut olsa da bir süre sonra böyle bir yeteneği istememeye başlar. Neden peki? Normal yaşantısını etkiler ve bu durum anormal bir hâl alır. Bunun için farklı çözümler arayan kahramanımız bir sabah uyandığında saati tahmin edemeyişi onun da hayat saatinin durduğunu gösterir.

İznikli Leylek

Hayatın daha başında annesi tarafından yara almış bir leylek.
Bu yara öyle bir yerden ki, hani ‘kolu kanadı kırılmak’ vardır ya evet işte tam da bu. Bir leylek uçamazsa ne olur sizce? Alaylı bakışlara, kötü düşüncelere rağmen, uçamayacağını bile bile verdiği uçma çabasıdır onu güçlü tutan. Uçamayacağını bilmek ve sürekli uçmaya yeltenmek mücadelesi desek daha doğru olur bu öykü için.

Imm.. Geldik son kelâmlara. Ben yazarak, siz ise okuyarak sonlarındayız incelemenin. Kitabı okuduktan sonra Haldun Taner’in çok kibar bir karaktere sahip olduğunu hissettim. Kullandığı kelimelerden belki, belki de sadece bana öyle gelmiştir. Ve mutluyum bu kitabı okuduğum için.

İlginç bir bilgi vereyim sizlere, kitap kapağındaki köstekli saat Haldun Taner’in sürekli kullandığı saatlerinden biriymiş. https://i.hizliresim.com/5aV1b5.jpg

Okuyamayanlar için son olarak şunu söylemek istiyorum ki bu eseri ile bir şans vermelisiniz yazara.
Tanıştığıma memnun oldum Haldun Taner.
Keyifli ve güzel okumalar.
88 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Tiyatro yazarlığının yanında kendi fikrimce çok iyi öykü yazarıdır da. On İkiye Bir Var adlı öykü kitabının okunmasını özellikle tavsiye ederim.
Yazar On İkiye Bir Var öyküsünde zaman kavramı ve insanların zamana bakış açısını sembolik bir anlatımla işler.
Öyküde zaman bütün olarak ele alınır ve zamanın geri alınamayacağından, insanların onu en yoğun biçimde doldurmalarının gerekliliği okuyucuya anlatılır.
Ayak isimli öyküsü de bir o kadar ilgimi çekmişti olaya dahil olan tipler insanların tuhaf halleri ve öykünün hüzünlü bitişi oldukça güzeldi.
88 syf.
·7/10
Haldun Taner'in kalemini çok severim ama ilk defa öykülerini okuyorum. Tiyatro eserleri tadından yenmez bunun yanında öykü olarak da çok başarılı buldum.
Kitapta 7 kısa öykü bulunuyor. Ben en çok; on ikiye bir var, ayak ve artırma adlı öyküleri beğendim.
On ikiye bir var; saat kaç sorusuna saate bakmadan istemsiz doğru cevap veren ve bundan kurtulmak isteyen bir insan üzerine kurulu. Ayak; çöplükte bulunan kesik sol ayağın kime ait olduğunu arayan insanları anlatıyor. Artırma ise; açık artırmaya giden ama cebinde çok az parası olan birinin duygularını yansıtıyor bize.
Taner'in naif kalemi ile buluşunca dev bir kitaba dönen bu kısa öyküler insandan alıyor ham maddesini ve Taner'in anlatımıyla devleşiyor adeta.
84 sayfalık bu güzel kitap yol arkadaşınız olmaya aday bence.
88 syf.
·2 günde·8/10
Bence değeri pek görülmemiş kitap olmuş. Bizim edebiyatımızdan nelerin çok okunduğunu göz önüne aldığımda bu kitabın kesinlikle çok daha fazla okunması gerekiyordu. İçinde 7 kısa öykü barındırıyor. Bazıları alt metinde güzel mesajlar verirken bir kaçı altı boş öykü olarak kalmış. BEn Kitaba ismi verilen on ikiye bir var öyküsünü çok sevdim açıkçası . Sürekli zamanı tahmin edebilen bir adam ve başına gelenler, hem merak edici hem de alt metinde bazı konular güzel işlenmiş.( Zamanda sadece geçmişe takıldığımız vb gibi.) Eğlence olarak Ayak hikayesi baya iyiydi. En iyi alt mesajda İzinli Leylekti :) (uçamayacağımızı bilerek, uçmayı denemek). Arttırma hikayesi başarılı bir öykü olmuş. Diğerleri de güzeldi lakin bunlara nazaran sönük sayılabilir. Ama kesinlikle hiç sıkıcı öyküsü yok. Kesinlikle alıp okuyun. Ben dediğim gibi alt metinsiz öykülerinden ve bana göre dipnot fazlalığından ( Son olarak bazı kelimelerin gereksizliğinden, olmasa daha iyi olur diyeceğim kelimelerin varlığından) 2 puan kırdım. Ama kesinlikle okunması gerekiyor.
88 syf.
·3 günde·8/10
Sait Faik Ökykü Ödülü almasından dolayı dikkatimi çekti ki kendisi zaten çok büyük bir isim. Kitapta ilk öykü On İkiye Bir Var isimli öyküden dolayı bu adı almış. Farklı 6 öykü daha var kitapta.

Yazarın dili gerçekten etkileyici. Sade, mizahı bol, tahliller kuvvetli gerçekten. Siyaseten de ince ince eleştirileri zamanında görüp dillendirmiş eserlerinde. Kısacık 84 sayfalık bir eser. Denemeye değer.
88 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Haldun taner 'den okuduğum ilk kitap ve çok güzel yazılmış 7 öyküden oluşan kitap çok akıcı bir şekilde ilerliyor ve her bir öyküde güzel mesajlar verilmektedir. Keyif aldım okurken tavsiye ederim.
88 syf.
·8/10
Haldun Taner' in okudugum ilk kitabiydi. Okudugum donemde kitaptan bir hayli etkilenmistim. Bu sebeple olacak ki konu ve olaylar hala aklimda. Spoiler vermemek adina fazla ayrintiya girmek istemiyorum. Kisacasi guzel bir kitap, tavsiye ederim
88 syf.
·Beğendi·9/10
Kitaba ismini veren On İkiye Bir Var hikayesi zaman kavramının bir insan için neler çağrıştırabileceğini gösteriyor. Haldun Taner'in üslubunu beğenmemek elde değil.
yazıklar olsun yahu, biz insanlar, bazen hayvanları bile kendimiz kadar aşağılık ve kötü niyetli yapabiliyoruz.
İnsanlar, mantıklarının normal akışına uymayan olayları bu üç hece ile ne güzel ortadan kaldırıverirler.
Haldun Taner
Sayfa 9 - Yapı Kredi Yayınları
Üzerime düşüldü ya...
Ben de bir gönül tokluğu, bir nazlanma, bir ipe un seriş... Türlü kusurlar buluş...

Bazılarımızda durum tam olarak böyle. :)
Zemberek saatin değil, hayatın da özü, temeli. Bir bakıma, hepimiz kurulu birer saat değil miyiz? Yaşama, bir kurulma ve çözülme, bir dolma ve boşalmaan başka ne? Yaşlılıkta ölen kurgusu biten; gençlikte ölen, zembereği bozulan...
Haldun Taner
Sayfa 14 - On İkiye Bir Var

Kitabın basım bilgileri

Adı:
On İkiye Bir Var
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750833496
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Türk edebiyatının ve tiyatrosunun büyük ustası Haldun Taner'in bu ay bir kitabı daha YKY raflarında yerini alıyor. Haldun Taner, hayata bakışındaki derin ve keskin gözlem gücü, insanı ele alışındaki olgunluk ve incelik, durumları ortaya koyuşundaki kültürel zenginlik, anlatımındaki sağlam yapı ve mizahın imbiğinden geçen ışıltılı üslubuyla klasikleşmiş bir yazarımız.

YKY, doğumunun 100. yılında Haldun Taner kitaplarını yeni bir editörlükle ve özel kapaklarla ayrı ayrı yayımlıyor. İşte bu ayın kitabı: On İkiye Bir Var (öykü).

Haldun Taner'in 1954'te yayımladığı iki öykü kitabından biri olan On İkiye Bir Var, 1955 yılında verilmeye başlanan Sait Faik Hikâye Armağanı'nı alan ilk kitaptı. Kitaptaki "On İkiye Bir Var" öyküsü İsviçre'deki Atlantis Yayınevi'nin düzenlediği Zaman Üstüne Öyküler yarışmasında ödül almıştı. Behçet Necatigil'in deyişiyle, yazar "dil ve anlatış ustalığını, mizah yönünü, ruh tahlillerindeki başarısını" bu kitabında da sürdürdü.

On İkiye Bir Var, Ayak, İznikli Leylek, Bayanlar 00, 45 Marka Seksapil, Sahib-i Seyf ü Kalem, Artırma adlı öykülerden oluşan On İkiye Bir Var, yıllar sonra tekrar ayrı bir kitap olarak okuruyla buluşuyor. (Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 148 okur

  • RECEP LAÇİNKAYA
  • Yunus Emre
  • Mehmet
  • Deniz Dizdar
  • Aynur
  • Murat Solmaz
  • Gökhan Çay
  • Çağrı Gürer
  • Özlem Memur
  • Rodion Romanoviç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (9)
9
%22.2 (10)
8
%28.9 (13)
7
%13.3 (6)
6
%2.2 (1)
5
%6.7 (3)
4
%4.4 (2)
3
%0
2
%2.2 (1)
1
%0